Alternatifim Cafe

Kısa Kısa Metal Türleri, Biraz da Eğlenceli...

Discussion started on Müzik Tarihi

xX_NightmarE_Xx

death metal
sabah uyandım annemi doğradım, babamı doğradım, bakkala gittim bakkalı doğradım. mutluyum huzurluyum...

doom metal
sabah düşümde annemi doğradım, babamı doğradım, bakkala gittim bakkalı doğradım. bu yuzden bunalımdayım

gothic metal
sabah uyandim ne göreyim annem dogranmış, babam dogranmış, bakkala gittim o da dogranmış bu yuzden şüpheliyim karamsarım...

black metal
sabah uyanamadım. hala uyuyorum umarım annem, babam, bakkal doğranmıştır. bu yuzden zevk alırım

trip hop metal
sabah uyan, valideyi kes, pederi kes, bakkalın suçu yok, bu yuzden trip
yapiyorum hopluyorum.

thrash metal
uyku mu? sktiret. annem mi? amaan, babam mi? hic sevmezdim. bakkal mi? dukkanini da soymuşlarmi.

power metal
uyanmaz olaydim, annemi dogramislar, babami dogramislar, tavernayi
dagitmislar, bu yuzden kını kılıcı alıp öç almaya gideyim...

grindcore
beorghborghbeeeeorghorghoerherrbog boggrehoooorroooo. bu yuzden
boooorghooogr

progressive metal:
sabah uyandım annem ağlıyo, babam aldatmış. bakkala gittim meğer gerçek babammış. akşam uyandım hepsi rüyaymış, ama artık daha olgunum

gore metal
sabah uyandım annemi babamı kesmişler.cesetlerini yedim. bakkala gittim onu da doğramışlar bağırsaklarını deşip tecavüz ettim...

heavy metal
sabah uyandım annemi babamı bakkalı kesmişler... kimin umrunda ben maiden dinleyip biramı içerim...

. . .

güzel prenses bir şatoya hapsedilmiş ve şato ejderha tarafından
korunuyor. metalci şövalyelerin duruma bakış açısı nasıl olurdu?

power metal:
kahraman, bembeyaz bir unicorn ile gelir, ejderhaya görünmeden prensesi
kurtarır, ona aşık olur ve büyülü bir ormanda sevişirler.

thrash metal:
kahraman gelir, ejderhayla savaşır, prensesi bulur ve tecavüz eder.

heavy metal:
kahraman bir harley ile gelir, ejderhayi öldürür, bir kaç bira içer,
prensese tecavüz eder.

folk metal:
kahraman ve arkadaşları akordeon, keman, flüt vb. garip enstrümanlar
çalarak gelir, büyülü müzikler ve danslarla ejderhayı uyuturlar. ve
prensesi unutup şatodan ayrılırlar.

vikin g metal:
kahraman bir gemiyle gelir, dev baltasını kullanarak ejderhayı öldürür
ve derisini yüzüp yer. prensesi yakalar, öldürene kadar tecavüz eder,
tüm mücevherleri çalar, şatoyu yakar ve gider.

death metal:
kahraman gelir, ejderhayi öldürür, prensese tecavüz eder ve öldürür,
bırakıp gider.

black metal:
kahraman gece yarısı gelir, ejderhayı öldürür ve şatonun önünde kazığa
oturtur. prensese sado mazoist bir şekilde tecavüz eder ve öldürmeden
önce törenle kanını içer. ardından prensesi de ejderhanın yanında
kazığa oturtur.

gore metal:
kahraman gelir, ejderhayı öldürür ve bağırsaklarını şatonun önünde yere
yayar, prensese tecavüz eder ve öldürür. cesede yeniden tecavüz eder,
karnını deşip bağırsaklarını yer. parçalanmış cesede yeniden tecavüz
eder, dev bir ateşte yakar ve son kez küllerine tecavüz eder.

doom metal:
kahraman gelir, ejderhanın ne kadar büyük olduğunu görür ve onu hiç
yenemeyeceğini düşünür, depresyona girip intihar eder. ejderha once onu,
sonra da tatlı niyetine prensesi yer. acıklı hikaye, burada böyle sonlanır.

progressive metal:
kahraman elinde gitarıyla gelir ve 26 dakikalık bir solo atar. ejderha
sıkıntıdan intihar eder. kahraman prensesin odasına gelir ve konservatuarın son sınıfında öğrendiği tüm teknikleri uygulayarak uzun bir
solo atmaya başlar. prenses kaçıp heavy metalci şövalyeyi aramaya başlar.

glam metal:
kahraman gelir, ejderha bunu görünce tipine gülmeye başlar ve kahkahalarla kapıyı açıp girmesine izin verir. kahraman prensesi kafalayıp şatoyu pembeye boyamaya çalışır.

nu metal:
kahraman altında bir honda civic'le gelir, ejderhaya meydan okur ancak
daha düello başlamadan süslü salak elbiseleri ejderhanin saçtığı ateşten
etkilenir ve kahraman yanar.

. . .

aor
bu tür genelde bir amerikan fenomenidir. başharflerin açılımı adult oriented rock anlamına gelir. bu türün en belirgin özellikleri arasında yüksek perdeli ve notasyona sahip vokaller, gitar soundu orta derecede ama heyecanlıdır ve mükemmeli yakalamaya çalışır. aor'da klavye son derece önemlidir. liriklerde aşklar, kişisel problemleri konu alan dramatik sözler dikkat çeker. en önemli temsilcileri survivor, foreigner, styx, kansas, journey, loverboy,... olarak gösterilebilir.

alternatif
bu biraz belirsiz bir türdür... smashing pumpkins ya da pearl jam gibi çok sayıda müzik topluluğu dahil edilir. bu tür grupların çok büyük satışlara ulaşmasının yanı sıra müzikle işlenilen lirikler garip denilecek tarzdadır. post-grunge, 1990'ların punk-metal'ine benzer, rap ya da hardcore'u andırır bir karışım olabilir. türler arasında ki ayrımı körelten ya da sınırları geçen bir tarzdır. değişik sound ve liriklerle aslen ticari kaygıdan uzak bir noktadadır.

bay area
speed benzeri, ancak teknik açıdan daha fazla hüner ve ustalık isteyen bir türdür. öncüleri; exodus, testament, death angel, vicious rumours, overkill, megadeath ve metallica'dır. günümüzde hafif punk ya da thrash etkilenimi
de kabul edebilen hızlı, güçlü ve iyi yapılmış metal için kullanılır.

black metal
tartışmaya açık olarak gösterilsede venom tarafından ortaya çıkarılmış bir türdür. en extreme formu olan ise liriklerde ökültizm'i konu alanlardır. bu exterme formda hırıstiyanlığın kusurları ortaya çıkarılır ve geleneklere saygısızlık vardır. daha ılımlı formların da ise ökültizm karşıtı ya da yanlısı bir tutum olmadan, makyajlar, imaj ve liriklerde ele geçen her şeyden istifade söz konusudur. her iki formda da bolca, haç, kafa tası, siyah deri ve duman kullanılır. eski örnekleri mercyful fate, venom, morbid angel, deicide, slayer ve bathory'nin ilk dönemleri sayılabilir. daha yakınlarda ise işi kiliseye götürebilen norveç'li gruplar vardır. bu dönemin örnekleri ise witchfinder general, witchfynde, quartz, mayhem, marduk, dark throne, gibi gruplar sayılabilir. her iki dönemin de pekçok grubun, daha çok korku yaratan imajla etki yaratma çabası dikkat çekmektedir. olayın diğer tarafında da hırıstiyan rock vardır ki en ünlü örneği stryper, dinlemeye en çok değeni ise mass, en parlak örneği ise trouble olarak gösterilebilir.

blastbeats
thrash'te ki davulların oldukça hızlı kullanılması ile ortaya çıkan bir
türdür. bu tür artık grindcore, death metal ve black metal'de de kendine yer bulmuştur. herhangi bir derinliğe ya da güce sahip olmayan hızlı bir sound'dur.

death metal
konularının tamamı neredeyse hayali olan bir türdür. kan ve vücut parçaları önemli objelerdir. önde gösterilen örneklerden cannibal corpse en önemlilerindendir. ayrıca, death metal'de blastbeats'e, grindcore vokallere, doom korolara sıkça yer verilir. thrash'in peşinden doğan daha kült ve tutucu bir underground yapıdır.

down-tunıng
gitar tonları daha düşük tutulan bir türdür. tekniği hakkında söyleyebilecek fazla bir bilgimiz yok fakat tüm bu düşüklüğün sonunda daha heavy riff'ler, daha yoğun bir sound ve tellerin titreşimi elde edilmektedir. bu günlerde grunge, doom ya da death metal'de de sıkça kullanıldığı görülmektedir. bu türe verilebilecek en ünlü örnek sabbath'tır.

euro-metal
bu daha çok danimarka, isveç ya da alman metali ile ilgili bir türdür.
derin, duygulu, gizemli, melodik tonlar heavy ise gothic metal ile sonlanır. bu tonlar hafifledikçe euro-hard rock'a dönüşülür. bu sebeple euro-metal olarak anılabilecek gruplar geniş bir yelpazede yer alır; scorpions, accept, heavyload, gravestone, helloween, mercyful fate, overdrive, picture ve rage...

extreme metal
pek çok açıdan kalıplara zorlayan bir tarzdır. kısaca, enuçta ki, o an için son noktada ki tür diyebiliriz. norveç thrash gruplarının uç noktası, "distortion" gibi ındustrial sound'lar ve biraz gürültünün karışımıdır. eyehategod, ya da brutal truth da olduğu gibi doom, death, grunge'ın bir arada kullanılması olduğunu da söyleyebiliriz.

goth metal
ortaçağa ait zindanlar, ejderhalar, klasik, doom korolar ve düşsel lirikleri
vardır. rainbow'da belirgin olan bu tür, bazı sabbath, prıest, dıo, maiden parçalarında da yer almıştır. daha sonraları yngwie malmsteen, savatage ve mercyful fate gelmiştir. bu günlerde ise bu türe örnek olan gruplar ise; cemetary, my dying brıdeve paradıse lost olarak sayılabilir. liriklere bakacak olursak; kaleler, ejderler, vampirler, şovalyeler, büyücüler ile avrupa'ya aittir. sound ise karanlık ve özellikle gitar sololarında, klasik müzikten etkilenmiş bir "euro" sound'dadır. teknik açıdan etkileyici olmakla birlikte, kasvetli ve ciddi tonlar bir kaç albüm sonra sıkıcı olabilir. gotik metal, uçlara yaklaştıkça doom ya da death'e dönüşür.

groove
insonı harekete geçiren, headbang'e ve çılgınca eğlenmeye iten, oldukça enerjik bir türdür. groove'un babası ac/dc'dir. maıden ve dıo'da sıkça bu türe yer verir. aerosmith'in "draw the line" belki de bu güne kadar yapılmış en iyi groove parçadır. "sick as adog" , "adam!s apple"da da groove yapılmıştır. fakat bu işin patronu accept'tir. "restless and wild","aiming high","man enough to cros" ve "bound to fall"u dinlemelisiniz. 1990'ların başında mustaine ve trouble bayrağı kapmışlardır. şimdi ise entombed, dismember ve dearly beheaded gibi death'e yakın gruplar daha çok grınd kokan bir groove yapmaktadır. kısacası groove, metal müziği, diğer müziklerin ötesine götürmektedir. bu büyülü kıvılcım en iyi bir metal aksamla çalışmaktadır. bu iyi metal'in insanı yerinden hoplatmasının sebebidir.

grunge
bu tür, punk ve metal'in zekice evliliği sonucu 1980'lerin sonunda
seattle'da ortaya çıkan bir türdür. temsilcileri; nirvana, green river,
screaming trees, tad, soundgarden, mudhoney, mother love bone, swallow, fluıd, melvins and wipers, olarak sayılabilir. tür diğer şehirlere ve sound'lara yayıldıkça pearl jam ve stone temple pilots türün önemli elemanları haline geldiler. bu günlerde ise grunge, metali diğer alternatiftürlere bağlayan bir köprü vazifesi görüyor. aslında grunge, alternatif etiketi yapıştırılan ilk tür olmuştur..

hardcore
bu tür dazlaklarla, ırkçılarla, slam dansla ve skaleboard'la birlikte anılan thrash-punk ya da speed-punk'tır. 1980'lerin sonunda hardcore ile thrash metal arasında ki sınırı silen gruplar oldu. bunları punk'tan thrash'e doğru saymak gerekirse; the descendants, corrosion of conformity, drı, suicidal tendencies ve anthrax diyebiliriz. crossover gibi tamamlayıcı öğeleride barındırır. lirikleri bir tarfa bırakılırsa hardcore her zaman thrash'tir, thrash'te hardcore'dur. 1990'lar da ise hardcore'un öfke ve ahlak çöküntüsü biohazard, pro-pain ve pantera gibi gruplara sızmıştır. lirikler politik ve iğneleyicidir ve yogun bir biçimde sokak dili ve argo sözler kullanılır.

heavy metal
sanırız bu konu üzerine sayfalarca yazı yazılabilir. fakat pekçok albüm kıritiğine bakarak şöylece anlatılabilir; 1. agresif gitarın kullanıldığı rock türleri için verilen genel bir isimdir. örneğin;aerosmith ve accept, heavy metal'dir ama rem değildir....
2. fakat farklı bir şekilde bakarsak machine head heavy metal'dir, ama
aerosmith değil diyebileceğimizden dolayı, neden bahsettiğimizi anlamanız gerekir. metal'de daha çok doom, şiddet ve hız vardır. hardrock ise; daha amerikan varidir, içinde, optimizm, civcive benzeyen elemanlar, diğer civcivleri anlatan elemanlar ve herkesin sevebileceği parçalar yazan elemanlar barındırır. bazı örnekler vermek gerekirse heavymetal; black sabbath, metallica, anthrax, pantera, slayer, judas prıest, ozzy osbourne...... hardrock; dokken, angel city, white lion, slaughter, poison, aerosmith, van halen, kiss..... ikisinin arasındakiler; wasp, ufo, deep purple, ac/dc, whitesnake,.......

ındustrıal
itici güç olarak bilgisayar teknolojisi kullanılan bir türdür. 1970'lerde
elektronik, "psychedelic" olarak başlamıştır. 1980'lerde "synth-pop"
olmuştur. günümüzde ise birkaç yerde kullanılmaktadır; psychodelic, dans müziği ve industrial metal. bu türde ki gruplara örnekler; ministry, nine ınch nails, white zombie, skrew, bile, filter, prick'tir. not: psychedelic; her hangi bir uyuşturucu madde almadan kendinden geçebilme olarak tanımlanır.

nwobhm (new wave of british heavy metal)
ingiltere'de 1979-1980'de ıron maıden, saxon, motorhead, angel witch, samson, tygers of pan tang, quartz ile başlamıştır. isminden de anlaşıldığı gibi ingiltere orjinli bir türdür. evet az önce saydığımız gruplar, daha sonra bu topluluga katılanlar ise; chateaux, savage, wicthfinger general, fist ve birkaç diğer gruplar.punk'ın ortaya çıkışından sonra nwobhm metal sahnesinin itibarını ve kuvvetini tazelemiştir. tür avrupa'da da büyük yankı uyandırmıştır ve bu yankı halen devam etmektedir. müzikal açıdan büyüseldir ve ilk örneklerinde ki saflık, oşkunluk ve ilhama başka yerde rastlamak zordur. nwobhm gruplarının tamamı bir bütünlüğün bir parçasıdır ve bu tür, eddıe ile büyüyenler de nostaljik duygular yaşatır.

o.t.t. (over the top)
motorhead kökenli bir tür olabilir. manik, hoşgörülü ve limitleri aşan bir
türdür. 1970'lerde ki rainbow'un "kill the king" paeçası iyi bir ott
örneğidir. 1980'lerin başında metal daha heavy hale geldikçe ott, daha çok kulakları sağır eden bir speed, makineli tüfeği andıran çift cross davuldan oluşan bir ses duvarı yapan gruplar için kullanıldı. ilk ott örneklerinden birisi accept'in "fast as a shark" parçasıdır. modern ott içinde sayılabilecekler ise slayer'ın yaptığı hemen herşey, grindcore ve thrash'in yarıya yakını ve judas prıest, ott grubu olmamasına rağmen onların "leather rebel" parçalarıdır. terim daha yaygın kullanımda ise ultra- heavy ödün vermeyen hızlı metali anlatır.

pop metal
hafif aor benzeri, melodik hardrock türevi bir tarzdır ve genç nesil
insanını hedefler. daha az metaliktir. kibar yapılan türden amerikan
hardrock'una çaktırmadan yapılan bir kayıştır. bon jovi'nin son dönemleri olabilir.

power metal
bu tür tamamen speed, thrash olmayan ama ott sınıfına da girmeyen gerçekten heavy sounda sahip grupları anlatır. örnekleri running wild, helloween, sayılabilir. pek çok power grubu elemanı yetenekleri ile övünür ve bazen progressive doğru kayabilirler. yani power metal yoğundur, oldukça heavy'dir ve elemanlar virtüözik yapıya sahiptir.

progresıve metal
progresive rock ve heavy metal'in evliliğinden doğan türün öncüsü rush ve daha sonra 1980'lerin gruplarından queensryche ve fates warning olmuştur. dream theatre'in başarısıdan sonra morgona lefay, tad morose, cynic, biraz biraz ıced earth, yine biraz biraz blind guardian progresive metal'in değişik dallarında yer almışlardır. uzun parçalar, fantastik lirikler ve
operavari bir söyleyiş içerir.

punk
1970'lerin sonunda sex pistols, damned, adverts, ramones, dead boys, saints, clash, eater ile başladı. daha sonra us hardcore grupları ortaya çıktı, örnekleri; dead kenedys, black flag, descendants,... şimdi ise daha yumuşak olan 1990'lara ait pop-rock grupları olan green day, offspring, rancid, bad religion, var ve her gün daha fazla taraftar topluyorlar. müzik ise tekdüze, hızlı, hünere gerek duymayan basit bir heavy metal'dir. lirikler ise genellikle politiktir ya da gençlik bunalımlarıdır.

retro metal
bu isim genelde black sabbath etkilenimli gruplara verilir. (cathedral, paul chain, serpent,..) ancak, daha çok eski, blues tabanlı ve iyi kayıt
kalitesine sahip grupları anlatır. ayrıca bazı eski gruplara eğilimi olan
gruplar için de kullanılır. örneğin; ac/dc, aerosmith, ya da led zeppelin'e benzeyen gruplar için... retro grupların yarısı aynı zamanda roots metal sayılır.

roots metal
bu tür için roots rock'ın metalik ya da hard rock formu diyebiliriz.
southern (güney) rock, biraz blues, country ve boogıe boogıe tonları da içerir. roots rock adı ise; bu tür 1950'lerin rock'undan kaynaklandığı için verilmiştir. roots rock grubunda ki isimler arasında; the del lords, john cougar mellencamp, springsteen, bad company sayılabilir. daha southern olanlar ise lynyrd skynyrd ve molly hatchet'dir. daha heavy olan roots metal'de ise, junkyard, dangerous toys, salty dog, cats ın boots, company of wolves, havana black, four horsemen, brother cane, cry of love, jackyl ve daha geç dönemde ise cinderella ve poison yer alır. the tragically hip, blue rodeo, tom cochrane ve britanya'dan thunder'ın yasal anlamda ki zayıf çabalarına karşın, roots rock sayılabilmek için, bir grup amerikalı olmak zorundadır. roots rocker'lar amerikayı severler ve onun için yas tutarlar. çok fazla içmelerinin nedeni de bu yas'tır.

speed metal
bu türün tanımı adından anlaşılır zaten. genelde ott'ye benzer. speed metal, thrash ya da çok aşırı düzenli ritmik olarak yapılabilir. fakat daha çok thrash'tir. çünkü; bir çok grup sürekli 78 rpm'de çalmanın estetik sınırlarını farketmiş ve metal'in ultra-heavy, groove formlarına kaymıştır. metallica, megadeth slayer bu yolu seçenlerdendir. anthrax ise bir kaç
kayıtta bu yolu seçmemiştir. fakat "sound of white noise"da ışığı görmüştür.

thrash metal
bu terim yanlış olarak ultra-heavy ya da speed olan herşey için kullanılır.şöyle tanımlayabiliriz; 1: aktif black metal'den daha az extreme koyu metal sayılabilecek her şeydir. asla kadın-erkek ilişkileri ile uğraşmaz, ya da hiç kimsenin "dişi" tarafıyla ilgilenmez. 2: her zaman hızlıdır. 3: thrash genelde kötü gibi çalınır amaç yokmuşcasına. 4: vokallerde, cehennemden gelen kusarcasına hırıltılar vardır ve yüzünüzde bir tokat gibi patlar. 5: thrash genelde çok itina gösterilmeden kaydedilir (venom, possessed,
bathory, brutallity) ve bu itinasız kaydın nedeni birşeyleri ispatlama
çabasıdır. thrash gruplarının ispatlamaya çalıştıkları şey ise kafanıza bir kurşun sıkıp size bakacak insanlarla dolu bu çirkin dünyada, çirkinlerin en karasının kendilerinin olduğudur. sound açısından ise thrash, 1990'ların rap'i ya da 1970'lerin sonunun punk'ı gibi hasta bir gezegenin, hasta yansıması olacak şekilde vahşi bir dürüstlük içindedir.

tradıtıonal metal
zaman geçtikçe bu terim 1970'leri anlatmaktan çok 1980'lerle ilgili olmaya başlıyor. türde yer alan gruplar ise içinde heavy, gotik, progresive öğeler barındırır. judas prıest, dıo, ıron maıden, slayer, accept ve belki
helloween örnektir.

urbancore
bu sokak kökenl savaşır gibi bir hardcore'dur ve hardcore punk, power metal ve rap'in karışımıdır. (hem vokal, hem de teknik açıdan) örneklerise; downset, prong, pro-pain, biohazard, l..u.n.g.s., manhole ve stuck mojo'dur.

vıkıng metal
bu terim hıristiyan elemanlardan uzaklaşarak daha milliyetçi ve kendi
tarihiyle ilgili konulara yönelen iskandinav death gruplarını tanımlamak
için ortaya çıkmıştır. manowar ise işin amerikalı örneğidir. 1980'lerde
bathory ortaya çıkmıştır. mayhem, darkthrone, amorphis ve unleashed ise kuzeyli türün bayrağını 1990'lara taşımıştır.

Alıntıdır...
http://www.itusozluk.com/goster.php/metal+t%FCrleri
#1 - Nisan 10 2009, 00:47:54

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.