Alternatifim Cafe

Hanzala

Discussion started on Mizah ve Karikatür Bölümü

HANZALA KİMDİR?
Hanzala kendini şöyle tanımlar:
“Adım: Hanzala,
Babamın adı: Önemli değil
Annemin adı: Nakba (Filistinliler işgalin ardından Filistin topraklarında İsrail Devleti’nin ilan edildiği 15 Mayıs 1948'i Nakba yani büyük felaket günü olarak tanımlar)
Kız kardeşimin adı: Fatıma
Ayakkabı numaram: Bilinmiyor, çünkü ben hep yalın ayakla dolaşırım.”

En az sapan taşı kadar tehlikeli çizgiler çizen Naci Ali’yi "MOSSAD" katletti. Ama Naci Ali'nin başlattığı çizgi savaşını şimdi bir kadın çizer sürdürüyor.
Filistin dramının en kanlı günlerinde dünya, Hanzala ile İsrail katliamlarının şiddetini idrak edebiliyordu.
Hanzala, ünlü bir karikatür sanatçısı ve adı Filistin davası ile özdeşleşmiş olan Devrimci çizer Naci Salim El Ali’nin tiplemesi olan Filistinli bir kız çocuğu idi.
Filistinlilerin ‘Devrimin Vicdanı’ olarak nitelendirdiği çizerin bütün çizgilerinde bir sembol olarak Hanzala’yı insanlar hep arka cepheden ve yamalı elbiseleri ile görüyorlardı ..
Hanzala’nın etkisi o kadar güçlü idi ki, İsrail, kendisine en az çocukların attıkları sapan taşları kadar büyük zarar veren bu çizgi karakterin çizerini ortadan kaldırmakta görüyordu çareyi..
Kendisini bir karikatür sanatçısı olmaktan çok, halkının davasına adamış isim olarak yaşamayı tercih eden Naci El Ali, takvimler 22 Temmuz’u gösterirken, Londra’da bir caddede bedenine saplanan mermilerle yere yığıldı.
Yaralı olarak en yakın hastaneye kaldırıldı. Bir ay süreyle hastanede yaralı olarak tedavi gören Naci Ali, bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve 29 Ağustos 1987'de vefat etti.
Yüzünü gizleyen çocuk HANZALA… Kanı ile Filistini çizen çocuk…
“Maskeliler” ve “göbekliler”, 20 yıl boyunca kendileriyle mücadele eden “negatif” bir çocuktan kurtulmuşlardı… ama hesabını yapmadıkları bir gerçek vardı:
İsrail bayrağını taşlayan her Filistinli çocuk bir HANZALA'dır… Çünkü ancak HANZALA olmak, korkaklıktan, geri adım atmaktan ve göbekli Siyonistlere teslim olmaktan koruyabilir kendilerini…
Ali, 1937'de Tabariye’nin Şecere köyünde dünyaya geldi. Yüzbinlerce Filistinli gibi o da 1948 yılında topraklarından sürüldü. Filistin toprakları üzerine İsrail Devleti kurulduğunda, ailesiyle birlikte Lübnan’ın güneyindeki Sayda kenti yakınlarındaki Ayn-ül Hilva Mülteci Kampı’na sığındı ve canını kurtardı. Kampta her Filistinli gibi acılar içinde yaşadı. Ama çaresizliğe kapılmadı, zulme teslim olmadı.
Ölümünden sonra Naci Ali “Kanı ile Filistin’i çizen sanatçı” olarak tanındı. Naci Ali, geride 40 bin eser bıraktı.
Her çizgisinin altında sırtı okuyucuya dönmüş küçük bir çocuk vardır.
Bu çocuk hep 10 yaşındadır. Çünkü Naci El Ali yurdundan kopartıldığında o yaşta idi. Diken diken olmuş saçlarıyla Hanzala, Filistin dramını haykırır dünyaya.

HANZALA.. Filistinli, yüzünü göstermeyen çocuk..

En az sapan taşı kadar tehlikeli çizgiler çizen Naci Ali’yi MOSSAD katletti. Ama başlattığı savaş sürüyor. Çizgi savaşını bir kadın çizer sürdürüyor.

#1 - Ağustos 19 2008, 22:18:49
''Cehennem, başkalarıdır. ''

#2 - Ağustos 19 2008, 22:19:33
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Çok yaratıcı ve çok doğru birşey bu!..
#3 - Ağustos 20 2008, 15:18:18
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

çok güzeldi sağol
#4 - Ağustos 20 2008, 18:23:27
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

yaratıcı insanların birşeylere tepkilerini bu şekilde dile getirmeleri çok güzel bence
#5 - Ağustos 21 2008, 22:44:29

Çok anlamlıydı bence.
#6 - Eylül 28 2008, 15:10:21

çok anlamlı
ve bunların tişörtleri satılmıştı marmara üniversitesinde onlarda çok güzeldi
#7 - Ekim 05 2008, 18:25:59
kısmet

mükemmel bi insanmış demekki tüm dünyay o halde böyle müthiş mesajlar vermek herkesin harcı değil...psikolojik olarak tüm beyinleri çökertmeyi başarmış ve onun bayrağını bir kadın çizer almış..harika bişey..

paylaşım için teşekkürler...
#8 - Ekim 06 2008, 18:49:22
Senin aşk dediğin lanet olası bir kapıyı vurup çıkana kadarmış...Senin aşk dediğin hesapsızca kitapsızca ve de en önemlisi gurursuzca yarı yolda bırakmakmış...Şimdi hiç ardına bile bakma... uğurlar olsun,hiç düşünme! Ben yeri gelir kitapsızlarıda severim!!!

Demek yahudilerde sütten çıkmış ak kaşık değillermiş.
#9 - Kasım 05 2008, 22:06:11
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

çok güzeller
#10 - Aralık 26 2008, 14:40:49
Sen
Ve
Ben
Sevgimiz
Ve
Aşkımız

Hevai

Hepsi birbirinden anlamlı.
Umarım,davalarını bu şekilde olsa da sürdürmeye devam ederler.
#11 - Haziran 30 2009, 20:53:00

çok anlamlı ve çok etkilendim çoook
#12 - Eylül 01 2009, 18:32:04
*Ah bu iyiler!
İnsanlar doğruyu söylemezler hiçbir zaman; bu türlü iyi olmak, ruhun bir hastalığıdır.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.