Alternatifim Cafe

MİLLİYETÇİLİK NEDEN SUÇ...?

Discussion started on Milliyetçilik

C_R_A_Z_Y

Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra Türkiye genelinde yayın yapan bir Televizyon kanalında cenaze kaldırıldıktan sonra  haber programlarından birinde "Cenaze kaldırıldı, Kılıçlar Çekildi"  şeklinde bir slogan belirlenmişti …hakikaten cenaze kaldırılınca mı kılıçlar çekilmişti. Biz kılıçların kınına hiç girmediğini biliyoruz. Özellikle AB sürecinde bölücü kılıçların her zaman ellerde tutulduğunu hukuk sürecinde bile bu kılıçların hükümet organlarıyla bile şaklatıldığını hatırlıyoruz.Lakin doğru olan cenazeden sonra kalkanlar’ın da bir nebze kaldırılmış olmasıdır.
Faşizmin insanlık suçu olduğuna ait gerçeğin her toplumda kabullenilmesi sürecinden sonra yeni dünya düzeni adı altında geliştirilen projede Milliyetçilik kavramı üstünde sömürge çıkarları doğrultusunda çalışmalar başlatılmıştır. Bu çalışmalar sonucu Türkiye de iktidara taşınan AKP  aynı hızla bu çalışmalara ortak olmuş en yetkili ağızlarından demeçler vererek (Milliyetçilik tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır, ulusculuk, Türkiye vatandaşlığı) gibi kavramlarla yumuşatılmaya çalışılan Milliyetçilik kavramının, Emperyalist direktiflerle yeterli olmadığı bugün görülmüştür. İstenenin çok daha fazla olduğu bir haftalık süreçte televizyonlarda cinayet sonrası işlenen programlarda açıkça ortaya çıkmıştır.
Yumuşatılmış Milliyetçilik kavramları bile (Ulusalcılık,Türkiye vatandaşlığı) henüz milliyetçilik kavramı ve duygusunun önüne geçememişken çok hızlı davranılarak birkaç yıl önce kendileri tarafından üretilen bu kavramlar bile şiddetle eleştirilmeye başlanmış cinayetle ilgili bağlantılarda bu kavramlar ana sebep olarak gösterilmeye çalışılmıştır.
Televizyonlarca çizilen cahil, bağnaz, faşist toplum profili Türk insanının kendine ait özgüvenine yapılan cok büyük bir saldırıdır. Bu saldırıyla suçluluk psikolojisine sürüklenmeye çalışılan toplum genelinde milli kavramların (kendileri tarafından yumuşatılmış kavramlar dahil) savunulması, kullanılması, geliştirilmesi, kabullenilmesi ihtimalinin önüne geçme çabalarıdır.
Bir cinayete ortak edilmeye çalışılan Milliyetçilik duygusunun vatanseverler tarafından kullanılması, özümsenmesi ve savunulmasının önüne geçme çabaları yaklaşan seçimlerle birlikte Emperyalist güçlere yardım etme gayesinden başka bir şey değildir.
Bu çabalar sergilenirken karşılaştığımız izahı olmayan yüzlerce tezat vardır,  suçlu ve cani ilan ettikleri ideolojinin (Milliyetçilik) cinayete kurban giden vatandaşımız tarafından mensup olduğu milletin tarihini, bugününü, başka bir milletle  (Türk) ilişkilerini, milliyetine ait bir devlette yaşayıp yaşamamakla (Ermenistan) ilgili fikirlerini açıklarken içerisinde olduğu düşünce Ermeni Milliyetçiliği değimlidir..
Hasta ve tedaviye muhtaç gördükleri Milliyetçilik çerçevesinde her fırsatta milli değerlerle alay eden AKP’nin seçim yaklaştıkça ayına yıldızına kurban oldukları duygu Milliyetçilik duygusu değil de nedir..
Bu gurubun  humanizm ve düşünce özgürlüğü kılıfıyla izah edemedikleri tek şey birlik ve beraberliğimizin,vatanımızın, namusunuzun velhasıl varlığımızın teminatı olan şehitlerimizin cenaze törenlerinde olmamalarıdır.
Birlik, kardeşlik, insanlık, özgürlük sevdalılarının  öz kardeşlerinin, şehitlerinin tabutuna atacak tek bir karanfillerinin olmamasıdır.
Bu samimiyetsiz tavırları milletimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Bu çerçevede dünden daha çok Milliyetçi, dünden daha çok birbirine bağlı, kenetlenmiş bir yapıyla dağınık olmadan bu güruhun karşısında olmak, onların art niyetle sergiledikleri bir gün vatansever bir gün devlet düşmanı profillerini alenen açığa çıkaracaktır.
Nerde durması gerektiğini bilen herkesin yukarıda dikkat çekmeye çalıştığımız konular üzerinde tekrar tekrar düşünmeleri gerektiği bizim de tek dileğimizdir.….

#1 - Temmuz 14 2007, 19:17:31

Milliyetçilik suç değil.Milliyetçilik ve Mhp çatısı altında kara cahil insanların ki bunlar genelde (ellerinde tespih takım elbise giyenen embesiller) ve reislik denen aslında işi gücü kavga ve ahkam kesen kimselerin yanlış empoze etmesiyle suç haline gelmiştir.Birlik kardeşlik sadece cümlelerinde geçer.Aslında tek amaçları bu yaptıklarının yanında olan kimseleri bu ülkede barındırmaktır.Bahsettiğim bu kişiler tabi geneli değil.Vatanını dilde severler ama askerden kaçmaya çalışırlar.İyilik yapalım derken memleketi perişan hale getirirler.Hrant dink olayında olduğu gibi.Yani bu kafalar değişmedikçe her zaman göze batarlar.
#2 - Temmuz 14 2007, 19:23:21

C_R_A_Z_Y

selçuk 3-5 kendini bilmezin yaptıgı basit haramilikleri bütün milliyetçi kesime vurman ne kadar mantıklı?geçmişi geçmişle yargılamanın bi anlamı yok..
#3 - Temmuz 14 2007, 19:27:28

Geneli demedim farketmedin mi orda?Valla Ömer ben çok milliyetçi tanıdım inan içlerindede bulundum.O yüzden gördüklerimi söylerim.Kulaktan duyma değil.
#4 - Temmuz 14 2007, 19:28:47

C_R_A_Z_Y

gördüklerin geçti selcuk.onlar geçmiş artık..zamanında herkes hata yaptı en bariz örneği sag-sol catışmaları..kimin eline ne geçti? kardeşi abisi vurdu.sonuç ne?hiç.

artık hiç bişey eskisi gibi olamaz.bugün MHP den milletvekili adayı olmak isteyen askeri kimlikli insanlardan sadece birtanesi aday oda izmir milletvekili adayı.artık değişen şeyleri gözlemek ve analiz etmek lazım
#5 - Temmuz 14 2007, 19:32:58

Valla geçtiğini pek sanmıyorum.Görüyorum yine ben.Neyse anlatmak istediğimi anlamışsındır.
#6 - Temmuz 14 2007, 19:34:07

C_R_A_Z_Y

bunu objektif olarak değil bence düşüncelerine baglı olarak sölüyosun bence.senin görüşündür saygı duyarım...
#7 - Temmuz 14 2007, 19:36:00

Yok subjektif değil yorumlarım izlenimlerim.Elbet değişen şeyler var yakınlaşma gibi.Ama geçmedi bazı şeyler.Neyse ne boşver.Memlekette daha önemli sorunlar var.Yek vatan tek amaç.
#8 - Temmuz 14 2007, 19:37:56

C_R_A_Z_Y

bazı şeylerin değişmesini beklersek yek vatan kalmayabilir...

tek vatan tek bayrak tek amaç..
#9 - Temmuz 14 2007, 19:39:29

O değişmeyeceklerden ümidim yok zati.

Gazamız mübarek ola hurra hadi savaşa :p
#10 - Temmuz 14 2007, 19:41:24

C_R_A_Z_Y

ümitle yaşama ümitsiz de kalma (6)

amin:P
#11 - Temmuz 14 2007, 19:42:59

Bak bir de değişti diyosun haberleri izle.
#12 - Temmuz 15 2007, 19:18:07

anladığım kadarıyla işin sadece bi tarafından bakıyosun sen, yani görmek istediğin tarafından!

bi kere ülkü ocağını ele alırsak ne kadar farklılaştığını anlatmaya gerek yok bunu herkes görüyo zaten!
eskiden nasıldı,şimdi nasıl bi düşünün!
bide ülkü ocakalrının eski halinin şimdi olduğunu düşünün ve sora bide ülkenin halini düşünün!
ama tüm bunları düşündükten sora hala devlet bahçeliye suç atmaya ve mhp yi karalamaya devam etmeyin sakın!
mhp içindeki pala bıyıklıları görmekte ısrarlıysanız, mitinglerde küpeli ve uzun saçlı gençlere de bi göz ucuyla bakınız!
mhp değişmedi hala aynı diyosanız, hiç bişeye inanmıyosanız, herşey blöf diyosanız
en azından hepimizin sevdiği erkin koray'ın sözlerine inanınız!

son olarak milliyetçilik kimsenin tekelinde değildir ama en milliyetçi politika izliyan parti mhp ve chp dir!

kendini milliyetçi gösterip aslında ülkeye en büyük zararı veren,
ve cinayetlerde de adı geçen muhsin yazıcıoğlu ve partisiyse, akp ile birlikte bu ülkeye en büyük zararı veren kurumlardır.

herkes milliyetçiyim der ama asıl milliyetçiliği ayırt etmek burda size kalmış!
#13 - Temmuz 16 2007, 00:45:45
ѕuѕмαк wєяiLмєsi єη güç cєwαρтıя.
çoк кoηu$αη кoLαy oLαηdıя.
susтuм вєη, iѕтєyєη кoηu$ѕuη. . .

Milliyetçilik suç değildir yalnız haddini aşıp ırkçılığa kaymadıkça.
#14 - Temmuz 16 2007, 00:50:33
The spirit that guides you follow it through
To the spirit inside you always be true
You know you'll despair
If the spirit inside is used without care!

evanescence_bep

Milliyetçilik asla suç olamaz.

Vatan sevgisi suç mudur?

Buna kimsenin evet cevabı vereceğini sanmıyorum..

Ben gerçek Millliyetçi kesimin asla bozgunlaşmayacağına eminm..

Ne Mutlu Türküm Diyene!..
#15 - Temmuz 16 2007, 10:54:35

Atatürk milliyetçiliği suç olamaz.Burda mhp'nin tekelinde bulundurduğu kendi milliyetçiliğinden bahseliyor.
#16 - Temmuz 16 2007, 13:26:23

evanescence_bep

Yahu şu anda başlıkta milliyetçilik büyününden bahsedilmiş.Farkındaysan ırkçılığa teşebbüs edilmedikçe de denilmiş...Mhp'nin elinde bulundurduğu diye birşey belirtilmemiş ki...Konuyu dikkatli inceler misin?
#17 - Temmuz 16 2007, 15:02:37

Sen yazılanlardan bihabersin sanırım.Orda kasıt belli oluyor zati.Bence sen incelersen ne demek istediğimi anlarsın.
#18 - Temmuz 16 2007, 17:16:34

evanescence_bep

İncelediğimi ve anladığımı farkındayım....Kendi Millliyetçiliğinden kastın Mhp ise Mhp'nin içinde Milliyetçi Hareket geçiyor...Gayet normal..
#19 - Temmuz 16 2007, 17:22:51

ya birbirinizi yemeyin!
selçuk sanırım, benim okuduğum yazıyı bi incele anlarsın heralde bazı şeyleri!

gün kendi aranızda kavga etme günü değil arkadaşlar,
gün ülkeyi satanlara karşı birlik olma günü!!!

bunlar daha sonra tartışılcak ufak konular
#20 - Temmuz 16 2007, 17:30:10
ѕuѕмαк wєяiLмєsi єη güç cєwαρтıя.
çoк кoηu$αη кoLαy oLαηdıя.
susтuм вєη, iѕтєyєη кoηu$ѕuη. . .

Baha ismin bir yerde haklısında.Unutulmayacak şeyler var.Bunlar ufak konu değil elbet.Fakat dediğin gibi birlik olma zamanı.Arkadaş bu konulara pek aşina olmadığı için sırf mhp ye laf attığımı sanıyor.Ben o çatı altında yapılanlara ışık tutmak istedim.Neyse ne değişecek bir şey olmayacak neticede fikrinde o yüzden uzatmamalı.
#21 - Temmuz 16 2007, 17:34:43

efendisiz

miliyetçilik deyince direk mhp olarak düşünmemek gerekir ... türkiye de milliyetçiler çeşitli birbirine yakın ideolojilerde bölünme göstermiştir ... aşırı ırkçılarda vardır , hatta gök tanrı inancına inanıp kımız içmeye vardıranlar vardır işi ... ülkücüler bile kendi içinde gruplaşmıştır örneğin necip fazılcılar daha dinlerine düşkündür , zira nihal atsızcılar sadece türk ırkı derler ümmetçiliği hiç barındırmazlar ....
   ne milliyetçilik deyince ne bozkurt deyince akla direk mhp gelmemelidir ... bunu mhp den hazetmediğim için falan söylemiyorum ..ama miliyetçilik hiçbir parti tekeline giremez .. miliyetçiliği bir partinin tekeline bırakıp ta daha sonra onlar sahiplenmiş demekte olmaz ...
   türkiye de en tutarlı miliyetçilik atatürk miliyetçiliğidir ...bu milliyetçilik içinde kendini yüzde yüz türk hisseden herkesi barındırır...baha kardeşin dediği gibi gün birlik günüdür , milliyetçi yle halkçıya birbirini vurduran zihniyet ülkeyi dışarıya peşkeş çeken zihniyettir ...
  sağcıyla solcunun kardeş olmasını istemeyenin ve bundan şüphe edenin türklüğünden şüphe ederim ... ( kırmızı cümle türk solu dergisinden alıntıdır , dikkatimi çekmişti çok önceleri , konuya uygun olur diye eklemek istedim ...)
#22 - Temmuz 16 2007, 17:42:50

evanescence_bep

Buna birşey dediğim yok ki zaten...

Arkadaş nasıl algılamak istiyorsan algılayabilir...
#23 - Temmuz 16 2007, 17:47:37

Yahu arkadaşım sorunun nedir?Kateddiğin yol nedir ki senin beni eleştiriyorsun?Ben bir çok şeyi gördüm yaşadım.Milliyetçilik denildiğinde direk akla mhp'nin yediği naneler geldiği için bunları eleştirdim.Elbette tekelinde değil.elbette akla direk gelmemeli ama bu konuda fazla yol yürümeyenler olduğu için akla gelir.Ben de mhp'nin izlediği politikadan dolayı milliyetçilik dendiğinde insanların kuşkuyla baktığını sarfettim.yani sırf muhalefet etmek için laf atma bilip bilmeden konuşma.
#24 - Temmuz 16 2007, 18:19:44

evanescence_bep

Muhalefet etmek için niye laf atayım ki ?

Sizinle geçmişten kalma bir sorunum mu var?

Onlar nasıl sizin görüşleriniz ise..

Bunlarda benim görüşümdür...

Emin olun bildiğimi konuşuyorum...Siz rahat olun...
#25 - Temmuz 16 2007, 18:23:15

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.