Alternatifim Cafe

68 Kuşağı

Discussion started on Yakın Tarihimiz

68 Kuşağı, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya gibi devrimci önderlerin liderliğinde oluşturulan Türkiye'de ki sol hareketin adıdır.

1960'lı yılların içinde bulunduğu ve tüm dünyada esen özgürlük akımından de etkilenmiş ancak Türkiye'de daha çok sol görüşlü 60 gençliğinin oluşturduğu bir akım olarak bilinir.

Aynı dönemde dünya üzerindeki birçok ülkede ve özellikle Amerika'da sisteme aykırı hareketleriyle ön plana çıkan Hippiler gibi özgürlükçü ve antimilitarist akımlar oluşmuştu. Amerikadaki 60 kuşağının en önemli hareketi o zaman Amerika'nın yürüttüğü Vietnam Savaşı'na karşı yaptıkları protestolardı ve hem Amerika'nın verdiği kayıpların aşırı artması hem de hippiler ile birlikte tüm Amerikada ve dünyada yayılan savaş ve Amerikan karşıtı gösteriler sayesinde Amerika Savaşı sonuçlandırmadan geri çekilmek zorunda kalmıştı.

68 kuşağını başlatan olaylardan en önemlisi de Latin Amerikalı devrimci E.Che Guevera'nın 1967 yılında Bolivya dağlarında yakalanarak öldürülmesidir.

68 kuşağının Türkiye'deki uzantısını ise Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya gibi solu kendi içinde çeşitli fraksiyonlara bölen devrimci ve eylemci öğrenciler oluşturmuştur.

#1 - Mayıs 04 2007, 23:35:11
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

ya solculuk  sağcılık bi yerde çok saçma geliyo bana mesela sağcıların ırkçılıkları (diğerleri insan değilmi sanki_tabi hayvanlar da var o ayrı) ve de solcuların devrimci politikası (sürekli değişim olursa bi toplumda insanlar öz benliklerini kaaybetmezler mi) bunun ortası yok mudur yaaa
mesela 70 lerde öldürülen bi genç var adı erdal eren...16_17 yaşlarında.ankaranın yukarı ayrancı semtinde (solcu)üniversiteli bir gencin öldürülmesini korsan gösteriyle protesto ediyolar
tabiki askerler müdahale ediyor (erdal eren kaçıyor olay yerinden o sırada) ve bir inzibat eri öldürülüyor.bunun sorumlusu erdal eren gösteriliyor
idam kararı çıkıyor 17 yaşlarında olduğundan idam kararı 3 kez mahkemeden reddediliyor ama sonunda YAŞINI BÜYÜTÜP idam ediyorlar bunun gibi ne gençler var öldürülen
tüm bu olaylar olmasaydı bu gençler de ölmeyecekti!!!
#2 - Haziran 16 2007, 22:46:55

maidenhead

ya solculuk  sağcılık bi yerde çok saçma geliyo bana mesela sağcıların ırkçılıkları (diğerleri insan değilmi sanki_tabi hayvanlar da var o ayrı) ve de solcuların devrimci politikası (sürekli değişim olursa bi toplumda insanlar öz benliklerini kaaybetmezler mi) bunun ortası yok mudur yaaa

Başından sonuna yanlış olduğunu düşündüğüm ve bilgisizlik kokan bu yazıyı yazan arkadaşı esefle kınadığımı belirtmek istiyorum..önce okumalı,bilmeli ve kanıksadığı düşünce doğrultusunda yazmalı insan ve yazarken de çelişkiye düşmemeli..
  Nese 68 kuşağına gelecek olursak..
  Son asrın dünyadaki en barbar geçen,en özgürlükçü,en dışavurumcu yılları olan 60lı yılların en hareketli yılı 68 yılıdır..ve 68 kuşağı saygı duyulası bi kuşaktır..
  Sistemin yozlaştırıcı etkilerine ve modernizme karşı ayaklanmış bi kuşaktır 68 kuşağı..Gelenkçiliği ve baskıcı sistemi reddederek kendiliğinden ortaya çıkmış tüm dünyada parçaların birleşmesi misali özgürlükçü bi akım ortaya çıkarmıştır..
  Tüm dünyada düzene ve yapılanlara karşı anti tavırların ve hareketlerin olduğu ve çok sıcak geçen bu yıl Türkiye'de de beklenen etkiyi yaratmıştır..Devrimci ve eylemci gençler (bknz:Denizler,Mahir Çayan,İbrahim Kaypakkaya,Taylan Özgür vs..)
tüm dünyayı etkileyen bu rüzgardan etkilenip güç almışlar ve haklı tepkilerini ortaya koymuşlardır..Ve bu gençler özgürlük,bağımsızlık uğruna,amaçları uğruna neler yapabileceklerini herkese göstermişlerdir..
  Şimdiki halimizi ve gençleri düşündükçe ve o kuşağı düşündükçe insan üzülmüyor deil..Popüleritenin esiri olmuş,gözü önünden başka yeri görmeyen bi kuşağız ve içler acısı gerçekten..oysa ki o yıllar..nese çok uzar bu diyerekten sözü bitiriyorum..
  Buradan 68 kuşağı adına katkıda bulunan 68lileri saygıyla anıyorum..

#3 - Haziran 17 2007, 00:02:29

C_R_A_Z_Y

düşünceleri her ne kadar olmayacak fikirler olsa da dik duruşlarını ve düşünceleri uğruna gözünü kırpmadan ölüme gitmeleri.takdire şayan bir davranış..
#4 - Haziran 17 2007, 00:06:36

ftb

düşünceleri her ne kadar olmayacak fikirler olsa da dik duruşlarını ve düşünceleri uğruna gözünü kırpmadan ölüme gitmeleri.takdire şayan bir davranış..

Düşünceleri niye olmayacak fikirlermiş, anlatsan da bizler de bilgilensek hani.
#5 - Haziran 20 2007, 22:50:33

Heşeyden Önce bi insanın İnandıklarını Savunması kadar Güzel ve Cesurca bişey olamaz.Ben o yıllarda yaşamayı çok isterdim.Ve Deniz ve arkadaşlarının gösterdiği cesaret gerçekten Büyük.
#6 - Aralık 15 2007, 15:59:33
AŞK ALIR BENİ KANDIRIR BENİ Bİ ÇOCUK GİBİ...:(

turkiye'de bazı seyleri dillendirmiş nesile verilen isim, yankee go home derken ne kadar haklı oldukları bugun asikardır, "tam bagımsızlık" derken, "karanlıga gecit yok" derken ne kadar ileri goruslu oldukları bugun anlasılmaktadır, lakin anlamayanlar malesef hala mevcuttur, onlar bu yolda daragacına gitmişlerdir, anlamayanlar hala ceplerini doldurmaktadır.
işte bu yuzden saygı duyulmalıdır, olması gerekenleri savundukları için, cebindekileri degil
 alıntı
katılmadan edemiyorum daha iyi nasıl anlatılabilirdi

68 kuşağını başlatan olayların ilki Fransa'daki Sourbonue Üniversitesi'nde meydana gelen öğrenci isyanıdır.Ayrıca Latin Amerikalı devrimci E.Che Guevera'nın 1967 yılında Bolivya dağlarında yakalanarak öldürülmesi de bu olayların başlangıcına neden olarak gösterilebilir.

ayrıca deniz gezmiş, hüseyin inan, mahir çayan, hüseyin cevahir, ulaş bardakçı, taylan özgür, sinan cemgil, kadir manga, alparslan özdogan gibi harika ve çok büyük isimlere sahiplik yapmış kuşaktır..
#7 - Şubat 09 2008, 09:02:23
cem bey biz öyle çok telefonla konuşmak istiyoruz ki şöyle bi konuşsak da telefon kulağımıza yapışsa :Ç

Devletlerin en küçük birimlerinden en büyüğüne kadar çarklarının düzenli işlemesi için dinamikleri vardır ... Toplum dinamiklerinin en en belirginleri de gençliktir , özellikle üniversite gençliğidir ... Üniversite gençliği düzene kafa tuttuğu vakit o ateşi söndürmek güçtür ... Belki de 67 de Che yi katleden sömürücü güçler o gençliğin fitilini ateşlediğini bilselerdi bundan kaçınmak durumunda kalırlardı .
#8 - Nisan 29 2009, 02:36:50
Hayatta en çok iki şeye güvenirim ...
bir... yukarı baktığımda göremediğim , iki... aynaya baktığımda gördüğüm .

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.