Alternatifim Cafe

Dikkat! Şeytan'a verilenler...

Discussion started on Dua, Âyet, Hadis

Lonelyboy

Resul'ü Ekrem (S.A.V.) buyurur:

"İblis yeryüzüne indiği zaman Allah'u Teala'ya:
    _Ya Rab, beni kovdun ve yeryüzüne gönderdin.O halde bana bir mesken ver, dedi.
    Allah'u Teala:
    _Meskenin hamamdır buyurdu.
    _Bana oturacağım bir toplantı yeri ver.
    _Toplantı yerin sokak başları ile çarşı ve pazarlardır.
    _Bana yemek ver
    _Yemeğin Besmelesiz yenen yemeklerdir.
    _Bana içecek ver
    _Keyif veren her içki senin içeceğindir.
    _Bana bir dellal ver
    _Bütün çalgılar senin dellalındır.
    _Bana okunacak bir şey ver
    _Şiirler senin okuyacağın şeylerdir.
    _Benimde hadisim, sözlerim olsun
    _Senin sözlerinde yalan'lardır.
    _Bana av aletleri ve tuzaklar ver
    _Senin tuzakların kadınlardır.

ALLAH(c.c.) bizleri şeytanın şerrinden korusun. AMİN!!!
#1 - Eylül 29 2006, 21:40:05
« Son Düzenleme: Ocak 13 2007, 18:23:53 Gönderen: Lonelyboy »

Amin...
#2 - Kasım 07 2006, 18:40:43
˙·٠•●  Bazen Yalnız Kalmak İstiyorum Ama Bazen Yalnızken Bile Yalnız Olamıyorum....... ●•٠·˙

http://www.travian.com.tr/?uc=tr1_16599
Bir de bu oyunu denyin beğenmeyen bana gelsin:D

:hönk  :hönk

"Bana bir dellal ver
_Bütün çalgılar senin dellalındır"

bu demek oluyorki müzik dinlemek haram mı? :hönk

bunlara söylenecek hiçbirşey bulunamaz....
#3 - Kasım 16 2006, 19:26:25
« Son Düzenleme: Kasım 16 2006, 19:26:45 Gönderen: Taking Over Me »
İmza Kural Dışı

Lonelyboy

:hönk  :hönk

"Bana bir dellal ver
_Bütün çalgılar senin dellalındır"

bu demek oluyorki müzik dinlemek haram mı? :hönk

bunlara söylenecek hiçbirşey bulunamaz....
evet aynen öyle oluyor canım kardeşim tabi bunu şimdi hiçkimse kabul etmek istemez ama bu bir gerçek
#4 - Kasım 16 2006, 19:34:47

bence o cümle  farklı şekillerde yorumlanabilir..

kumarhanede müzik dinleyip kafa bulan içinde olabilir..barlarda eğlenenler içinde olabilir..

sende evde oturuyorsun..müzik dinliyorsun kendi çapında..haramm  :ühü

off ya     ben müziksiz yaşayamam ki  :hönk  X(  :ühü
#5 - Kasım 16 2006, 19:53:40
« Son Düzenleme: Kasım 16 2006, 19:54:00 Gönderen: Taking Over Me »
İmza Kural Dışı

Lonelyboy

bence o cümle  farklı şekillerde yorumlanabilir..

kumarhanede müzik dinleyip kafa bulan içinde olabilir..barlarda eğlenenler içinde olabilir..

sende evde oturuyorsun..müzik dinliyorsun kendi çapında..haramm  :ühü

off ya     ben müziksiz yaşayamam ki  :hönk  X(  :ühü

evet ne yazık ki müzik her yerde ve her koşulda aynı haram demek tam olur mu bilemem ama kalbi karartır, ve sen evde müzik dinlerken de kendinden geçiyorsan içinde bir kıpırtı hissediyorsan, yani duyguların değişiyorsa ki sen müziksiz yaşayamam diyorsun bu da haramdır. şeytan her türlü müziğin olduğu yere gelir.
#6 - Kasım 16 2006, 19:59:26

*..:: GöKBörÜ ::..*

Kuran-ı Kerim de müziğin,şiirin,sanatın haram olduğuna dair bir tane ayet varsa koyun görelim ... Eğer koyarsan tamam diyeceğim , haklısın ben haksızım , ancak böyle bir ayetin olduğuna inanmıyorum ..

Bunlar ortaçağ avrupa sında yasak olan şeylerdi , sanatla ilgilenen insanlar şeytan olarak görülür ve yakılırdı .. O dönemlerde müslüman doğu refah içinde , hurafeci batı ise yokluk içindeydi .. Ne zaman ki batı da rönesans ve reform hareketleri oldu ve müslüman doğu sanatı hurafe olarak görmeye başladı dengeler değişti ..  

İslam medeniyeti tarih boyunca bir çok sanatçı yetiştirmiştir .. Mimar Sinan , Yunus Emre bunlara örnektir ..

Hazarfen Ahmet Çelebi bu hurafeler yüzünden idam edilmiştir .. İslam meddeniyetinin batı medeniyetinden 300 yıl geri kalmış olmasının sebebi de bu hurafelerdir ...
#7 - Kasım 16 2006, 20:13:49

Lonelyboy

Kuran-ı Kerim de müziğin,şiirin,sanatın haram olduğuna dair bir tane ayet varsa koyun görelim ... Eğer koyarsan tamam diyeceğim , haklısın ben haksızım , ancak böyle bir ayetin olduğuna inanmıyorum ..

Bunlar ortaçağ avrupa sında yasak olan şeylerdi , sanatla ilgilenen insanlar şeytan olarak görülür ve yakılırdı .. O dönemlerde müslüman doğu refah içinde , hurafeci batı ise yokluk içindeydi .. Ne zaman ki batı da rönesans ve reform hareketleri oldu ve müslüman doğu sanatı hurafe olarak görmeye başladı dengeler değişti .. 

İslam medeniyeti tarih boyunca bir çok sanatçı yetiştirmiştir .. Mimar Sinan , Yunus Emre bunlara örnektir ..

Hazarfen Ahmet Çelebi bu hurafeler yüzünden idam edilmiştir .. İslam meddeniyetinin batı medeniyetinden 300 yıl geri kalmış olmasının sebebi de bu hurafelerdir ...

birincisi mimar sinan, yunus emre gibi kişiler şarkı mı söylemişler çalgı mı çalmışlar biz burda çalgı aletlerinden bahsediyoruz hem yukarıda yazılanın hadis olması yetmez mi illa ki ayet mi lazım eğer illa ayet diyorsanız onu da buluruz varsa merak etmeyin araştırırım şimdi.
ikincisi İslam dini hiçbir medeniyetten geri değildir tam aksi diğer medeniyetler İslamiyetten geridedir. Allah'ın emirlerinin ilerisi gerisi olamaz İslam dini her çağa göre indirilmiştir.

Ve biz ona şiiri öğretmedik ve onun için de layık olmaz. O, başka değil bir öğüttür ve apaçık bir Kur'an'dır. (YASİN, 69. ayet)
#8 - Kasım 16 2006, 20:19:11
« Son Düzenleme: Kasım 23 2006, 03:54:45 Gönderen: zenciiRii »

ben müziğin kötü yerlerde dinlenip eğlendiğinde haram olduğunu düşünüyorum..

sen evde müzik derken pc başında  göbek mi atıyorsun?

ben şahsen atmıyorum..onu kast ettim.. :)

şiir farklı... şarkı farklı...  :Ç
#9 - Kasım 16 2006, 20:43:52
« Son Düzenleme: Kasım 16 2006, 20:45:41 Gönderen: Taking Over Me »
İmza Kural Dışı

Lonelyboy

önemli olan vücudun hareket etmesi değil duyguların keyif alması. hem şeytan her çalgının çalındığı yere gider. Hem dikkat ettiyseniz orada yazan Peygamber Efendimizin (s.a.v.) kendisine ait değil Allah (c.c.) ile şeytan arasında geçen bir diyalogu aktarmış bu da Peygamberimizin (s.a.v.) sözleri olduğu için de hadis denmiş. Kur'an'da geçmesi gerekmez sonuçta Allah (c.c.) 'nin sözleri. Bunları sorgulayamayız.
#10 - Kasım 16 2006, 20:50:08

Sorgulamak isteyen yok zaten arkadaşım..neyse tşkler paylaşım için..  :)
#11 - Kasım 16 2006, 20:54:14
İmza Kural Dışı

M.A.V.I_21

arkadaşlar öyle şarkılar varki içinde isyankar şirk v.s gibi bütün küfre götürcek sözler var..o tarz şarkılarıda dinlemek insanı dinden çıkarabilir Allah muhafaza. dikkat etmek lazım.
#12 - Kasım 16 2006, 21:05:20

birincisi mimar sinan, yunus emre gibi kişiler şarkı mı söylemişler çalgı mı çalmışlar biz burda çalgı aletlerinden bahsediyoruz hem yukarıda yazılanın hadis olması yetmez mi illa ki ayet mi lazım eğer illa ayet diyorsanız onu da buluruz varsa merak etmeyin araştırırım şimdi.
ikincisi İslam dini hiçbir medeniyetten geri değildir tam aksi diğer medeniyetler İslamiyetten geridedir. Allah'ın emirlerinin ilerisi gerisi olamaz İslam dini her çağa göre indirilmiştir.
   olay budur  :okey
#13 - Kasım 17 2006, 05:09:32
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

çaLgı, fâsıkLığa doğRusu şehveti veya gazabî kuvveti tahRik etmeye yahut içki içmeye siRayet edeRse haRamdıR..

Sadece kendi nefsi için çaLgı çaLıoR, bu sebepLe nefsi bu gibi kötüLükLeRe meyLetmioRsa; yahut saLih insanLaRın cemaatinde vahşeti defetmek için oLuRsa, zaRaR yoktuR die eL-Bedâyı' vesSanâyı' adLı eseRde tasRih ediLmiştiR..

HâsıLı çaLgı çaLmak, müzik dinLemek iki kısımdıR :

BiRincisi, nefsi haRama tahRik edendiR, bu haRamdıR, bunda fetva veRen oLmamıştıR..

İkincisi, nikahta def çaLmakta zaRaR yoktuR.. Çünkü bu iLandıR.. BiR ne'î süRuR oLsa dahi hüküm böyLediR..

Hz. ÖmeR RadıyaLLâhu anh, müzik sesini işittiği zaman aRaştıRıRdı..
Düğün veya sünnet meRasimLeRi oLsa sesLenmezdi.. Aksi taktiRde aLet edevatLaRını kıRaR ve menedeRdi..

:öff
#14 - Kasım 17 2006, 17:09:36
bir varmI$
bir yokmu$

*..:: GöKBörÜ ::..*

çaLgı, fâsıkLığa doğRusu şehveti veya gazabî kuvveti tahRik etmeye yahut içki içmeye siRayet edeRse haRamdıR..

Sadece kendi nefsi için çaLgı çaLıoR, bu sebepLe nefsi bu gibi kötüLükLeRe meyLetmioRsa; yahut saLih insanLaRın cemaatinde vahşeti defetmek için oLuRsa, zaRaR yoktuR die eL-Bedâyı' vesSanâyı' adLı eseRde tasRih ediLmiştiR..

BiRincisi, nefsi haRama tahRik edendiR, bu haRamdıR, bunda fetva veRen oLmamıştıR..

İkincisi, nikahta def çaLmakta zaRaR yoktuR.. Çünkü bu iLandıR.. BiR ne'î süRuR oLsa dahi hüküm böyLediR..

Düğün veya sünnet meRasimLeRi oLsa sesLenmezdi.. Aksi taktiRde aLet edevatLaRını kıRaR ve menedeRdi..

olay o değil !! açıklama budur ...  eğer bir hadis veya ayet koyuyorsanız , birazda bu şekilde açıklama yapın .. sağol zenciirii ..

haramdır .. neden haramdır ? ne şekilde haramdır ? yoksa müziğin sesine şeytan gelir ondan haramdır demek kolay ...

her müzik sesini şeytana yorduğumuzda, mevlana nın semah dönerken çaldırdığı ney e de şeytan geliyor demekten bir farkı kalmaz ..
#15 - Kasım 17 2006, 17:17:15

Lonelyboy

olay o değil !! açıklama budur ...  eğer bir hadis veya ayet koyuyorsanız , birazda bu şekilde açıklama yapın .. sağol zenciirii ..

haramdır .. neden haramdır ? ne şekilde haramdır ? yoksa müziğin sesine şeytan gelir ondan haramdır demek kolay ...

her müzik sesini şeytana yorduğumuzda, mevlana nın semah dönerken çaldırdığı ney e de şeytan geliyor demekten bir farkı kalmaz ..
bizim burda bahsettiğimiz bunlar değil ki sen ne sebeple çalarsan çal oraya şeytan gelir, illa haram veya değil diye birşey demiyorum, bizim burada bahsettiğimiz şey şeytanın gelip gelmemesi, şeytan Allahü Teala'nın isminin anıldığı yerlere gitmez. Hem neden sadece çalgıya takıldınız daha orada yazan başka şeyler de var neden onların üzerinde durmuyorsunuz.
 Ayrıca zenciirii nin söylediği haram olmayan çalgılar günümüzde nerede var söyler misiniz, hani nerede defler. hangi nikahı veya sünneti deflerle ilan ediyorlar, hangilerinde def çalıyorlar, ne çalındığını siz gayet iyi biliyorsunuz.
#16 - Kasım 17 2006, 17:35:01

dediğim gibi olay buduuuur  :4
#17 - Kasım 17 2006, 17:38:49
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

Lonelyboy

ayrıca yorumlarınız için teşekkür ederim.
#18 - Kasım 17 2006, 17:40:51

ben haRam veya heLaL diyemem..

ama def haRici hiç bi çaLgı aLetininde hoş kaRşıLanmadığını duymuştum..
yazım da biRaz onu anLatmaya çaLıştım ama yanLış mı anLaşıLdı ki..?  :alala

haRamsa eğeR..
haRam ama dinLiyoRuz.. :( demek  haRam değiLdiR  :haydut demekten yeğdiR..

çünkü ikisinin aRasında çok faRk vaR..
#19 - Kasım 17 2006, 17:53:13
bir varmI$
bir yokmu$

Lonelyboy

haRamsa eğeR..

ben seni anladım ama günümüzde böyle şeyler yok artık çalgılar çığrından çıktı, defler gitti yerine metal, rock vs... geldi.
sen de çok haklısın. Haram ama dinliyoruz dersek günahkar oluruz ama sonuçta müslümanız. ama haram değildir dersek inkara girer, dinden çıkarız Allah korusun.

Ayrıca neden sadece müziğe odaklandınız, orada başka şeylerden de bahsediyor.  :alala

DeğiştiR Botonunu Kullanalım Lütfen..
#20 - Kasım 23 2006, 03:38:11
« Son Düzenleme: Kasım 23 2006, 03:52:08 Gönderen: zenciiRii »

haRamsa eğeR..

ben seni anladım ama günümüzde böyle şeyler yok artık çalgılar çığrından çıktı, defler gitti yerine metal, rock vs... geldi.
sen de çok haklısın. Haram ama dinliyoruz dersek günahkar oluruz ama sonuçta müslümanız. ama haram değildir dersek inkara girer, dinden çıkarız Allah korusun.

Ayrıca neden sadece müziğe odaklandınız, orada başka şeylerden de bahsediyor.  :alala

DeğiştiR Botonunu Kullanalım Lütfen..

çok iyi biyere değindin katılıyorum sana ...
#21 - Ocak 18 2007, 21:09:14
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

Any_one

Koptum. Gülmekten kurtaramıyorum kendimi. Ne insansın lonelyboy, pardon ıspartan.
#22 - Şubat 04 2009, 17:45:59

Aferin sana o zaman.
#23 - Şubat 04 2009, 17:52:35
Şefim sarı kula var mı?

Zeitgeist

Müzik, çalgı gibi kısımları geçtim, -zor olsada- ama şuraya çok takıldım yahu.

_Bana av aletleri ve tuzaklar ver
_Senin tuzakların kadınlardır.

Bu ne demektir? Gerçekten anlayamadım, 50 kere okumama rağmen. -mübalağamıda yapayım- Kötü bir anlam içerdiğini düşünüyorum. Kadınlar melanet, necaset olarak mı görülüyor, nedir bu yazının ana fikri? Müzik olan yere şeytan da gelirmiş, bak bak. Size göre, yemek yesek bile şeytanı çekiyoruz değil mi? Yahu, bu kadar da dar görüşlülük ve yüzeysellik görmedim ben. O günah, bu günah. Ne yapacak bu insanlar, ot gibi mi yaşayacaklar? Müzik ve şeytan arasında nasıl bir korelasyon yaptınız anlayabilmiş değilim. 5 duyumu açıpta okumama rağmen, yine de bir anlam veremedim. Dinlediğin müziğe göre hayatını şekillendirmiyorsan, etkilenmiyorsan, o şeytan gelse nolur, gelmese nolur, değil mi? Müzik dinleme, şeytan gelir, kitap okuma, etkilenirsin, şeytanın parmağı var. E ölelim o zaman. Niye geldik biz bu dünyaya? Bu kadar sınırlandırılacağımı bilsem hiç gelmek istemezdim yahu. :Ç Neyseki, bu denilenleri uygulamıyorum, uygulamamda.  (6)
#24 - Şubat 04 2009, 17:59:31
« Son Düzenleme: Şubat 04 2009, 18:01:48 Gönderen: Zeitgeist »

Any_one

Aferin sana o zaman.
Bu aferini aldım, cennetlik oldum kendimi öldürmeye gidiyorum. Vuhu. Böyle de mantık kurarım o zaman ben de.
Ceren'le aynı düşünceler içerisindeyim ve doğru olduğuna inanıyorum. Ben gidiyorum Allah size sabır versin.  :))
#25 - Şubat 04 2009, 18:02:15

:kop ilahi Ceren, sen adamı öldürürsün. (6)

Tabi bunları anlamak için önce Allah'ı anlamak, tanımak, sıfatlarını bilmek gerekir. En önce Allah'a inanmak gerekir tabi.
#26 - Şubat 04 2009, 18:02:24
Şefim sarı kula var mı?

Any_one

Tabi bunları anlamak için önce Allah'ı anlamak, tanımak, sıfatlarını bilmek gerekir.

Ahanda bu sözü sana iletiyorum. Doğru anlamayı nasip etsin Allah herkese. Amin.
#27 - Şubat 04 2009, 18:04:09

O yüzden bunlar bana mantıklı geliyor size gelmiyor değil mi? :icon
#28 - Şubat 04 2009, 18:05:43
Şefim sarı kula var mı?

Zeitgeist

Ben adam öldüremem Lonelyboy. Lütfen nüktedanlığının sınırlarını bil. Verilen canı ancak Allah alır ve Allah bunun için Azraili görevlendirmiştir. Bu yaptığın espiride, bana üstün bir meziyet vererek şeytanın oyununa geldin biliyor musun? Ayrıca, san olarak adımın başına eklediğin 'İlahi' lafı da çok büyük bir günahtır. Senin gibi vaaz veren bir insandan bunu beklemezdim.

Şeytan : 1
Lonelyyy : 0

Ve evet, soru sorduğumuzda aldığımız o müthiş cevap. Günün mottosu niteliğindeki : Kafir!!! Önce, Allah'ın sıfatlarını bil, bre sıfatsız. Mottolarınızda değişim yapın artık yahu.
#29 - Şubat 04 2009, 18:06:40

Çok güzel anlıyorsun söylediklerimi aferin. (6) Evet sen adamı öldürürsün, ölen adamın canını da azrail alır, götürür. (6)
#30 - Şubat 04 2009, 18:10:49
Şefim sarı kula var mı?

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.