Alternatifim Cafe

Sınav Efsaneleri

Discussion started on Komik Yazılar

perfect

Eğlenceli ama gerçek olmayan bi kopya hikayesi: “open book” denilen kitaba bakılmasına izin verilen türden bir testten önce profesör “sınıfa getirebildiğiniz her şeye izin var” demiş.Şamatacı öğrencilerden biri de bizim “deve güreşi pozisyonu” dediğimiz şekilde sınıfa taşıdığı mezun bi öğrenciylesınıfa girmiş ve sınavı geçmiş.Gerçek olamayacak kadar mükemmel bi hikaye.

Sınav hikayeleri anlatıyorsak “tek cevaplık mükemmel kağıtlar” mitini es geçemeyiz.Anormal hocalar ve onların anormal öğrencilerinin başrolü kaptığı ve sonuçta mutlaka tam puan alınan bu efsaneler gerçek olmasa bile,o öğrencilerin yerine kendimizi koyduğumuzda egomuzu parlatıyor.bu efsanelerin en ünlüsü “Risk nedir” diye soran ekonomi profesörüne sadece “Risk budur” yazılı bir kağıt veren öğrenciniki. “Cesaret nedir” sorusuna sadece “Budur” yazan kağıdı veren öğrenci de bu hikayenin bir versiyonu aslında.”Neden” sorusuna “Neden olmasın”, “Tanrı bilir ya da “Çünkü öyle” cevabı verilen,sınıfın ortasına sandalyesini çekip o sandalyenin var olduğunu kanıtlamasını isteyen profesöre “Hangi sandalye” yazılan çeşitlemeler de az eğlenceli değil.

Mükemmel bi sınav hikayemiz daha var.Fizik öğrencimize bir barometre ile bi gökdelen yüksekliği nasıl ölçülür diye soruluyor. “Çatıya çıkar,barometreye ip bağlar.aşağıya sarkıtır ve ipin boyunu ölçerim” cevabı beğenilmiyor ve öğrenci sınıfta kalıyor.Elbette itiraz ediyor,profesör kurulu,sonuçta cevabın doğru olduğunu ancak fizik yasaları kullanılmadığı için sayılamayacağını,kendisine beş dakika vereceklerini ve bu süre içinde doğru cevabı verirse geçeceğini bildiriyor.Dört dakika boyunca sessizce duvara bakan öğrenciye neden cevap vermediği soruluyor,o da  çok fazla cevabı olduğunu  ve birini seçemediğini söylüyor.Kahramanımızdan hepsini anlatması isteniyor  ve o da saymaya başlıyor; “Barometreyi dikine yere koyar ,önce boyunu sonra gölgesinin boyunu ölçerim.Oranı bulup binanın gölgesine uygularsam binanın boyunu bularım. “Yangın merdiveninden binaya çıkarken bina kaç barometre boyunda ölçer,sonra barometrenin boyuyla çarparım.” “Gerçekten sıkıcı olmamı isterseniz yerdeki ve binanın tepesindeki basıncın milibar cinsinden farkını metreye çevirebilirim ama ben daha bilimsel yaklaşıp barometreyi binanın tepesinden yere bırakmayı yere düşme süresini ölçmeyi ve S=1/a.t2 formülü ile yüksekliği bulmayı tercih ederim.” Öğrencinin, bu cevaplardan daha basit bir çözümü olup olmadığını soran kurula verdiği cevap da efsanevi: “Bir önceki yöntem barometre için kötü olur,en iyisi kapıcıya gidip binanın yüksekliğini söylemesi karşılığında ona gıcır gıcır bir barometre öneririm.”Bu şaşırtıcı öğrenci Aaege Niels Bohr’un 1795 Nobel Fizik Ödülünü kazandığınıda ekleyelim.

Başka bi sınav sorusu yamultması da şöyle…Edebiyat dersinin kompozisyon sınav kağıdında “Aşağıdaki üç sorudan birini seçin” yazıyor.Pırıl pırıl öğrencimiz de “İkinciyi seçtim” diyor ve tam not alıyor.Elbette bu tür zekice hikayelerin zaferle bitmesi kaçınılmaz,ama gerçekte böyle bir kağıda tam not verecek kadar rahat ve esprili bir hoca olduğunu sanmıyoruz.

Bir başka kompozisyon hikayesinde de içinde “kraliyet”, “din”, “gizem”, ve “seks” konuları işlenen bir metin yazılması isteniyor.Tam not alan tek kağıtta yazanlar şöyle: “Tanrım dedi kraliçe,hamileyim acaba bunu kim yapmış olabilir!”

Kopya hikayeleri bitmiyor,sıradakinin gerçek olmaması için de hiçbir neden yok.Profesör, “kalemleri bırakın” dedikten sonra yazmaya devam ettiği için öğrenciye sınavının geçerli sayamayacağını söylüyor.Öğrenci “Sen benim kim olduğumu biliyor musun bakalım” diye soruyor,profesör de bilmediğini söyleyince öğrenci kağıdını araya sıkıştırıp koşa koşa sınıftan kaçıyor.Bu hikayenin başka versiyonları da var kağıdını en üste koyup hepsini havaya fırlatıp kaçma gibi….Bu hikaye Slackers filminde de kullanılmıştı.

Efsanevi profesör final için öğrencilere “yaşayan bütün kuşlar hakkındaki her şeyi bilmeniz gerekecek” şeklinde bir açıklama yapıyor.Final günü geldiğinde içinde kuşlar olan beş kesekağıdı getiriyor ve masasına koyuyor.Kesekağıtlarını biraz kaldırıp sadece kuşların ayaklarını gösterip öğrencilerden hangi kuş olduklarını bilmelerini istiyor.Hiçbirini bilemeyen kızcağız da sınav kağıdını buruşturup profesöre atarak sınıftan çıkmaya kalkıyor.Profesör “orada dur bakalım ,senin isim nedir” deyince kızımızda eteğini dizlerine kadar çekip “siz söyleyin” diyor.
 :muhah
#1 - Haziran 13 2006, 18:49:42
« Son Düzenleme: Haziran 15 2006, 21:27:55 Gönderen: Yaseminim »

gerçekten güzel konu bnm baya ilgimi çekti.

Efsanevi profesör final için öğrencilere “yaşayan bütün kuşlar hakkındaki her şeyi bilmeniz gerekecek” şeklinde bir açıklama yapıyor.Final günü geldiğinde içinde kuşlar olan beş kesekağıdı getiriyor ve masasına koyuyor.Kesekağıtlarını biraz kaldırıp sadece kuşların ayaklarını gösterip öğrencilerden hangi kuş olduklarını bilmelerini istiyor.Hiçbirini bilemeyen kızcağız da sınav kağıdını buruşturup profesöre atarak sınıftan çıkmaya kalkıyor.Profesör “orada dur bakalım ,senin isin nedir” deyince kızımızda eteğini dizlerine kadar çekip “siz söyleyin” diyor.

bunu biliordum hatta baya da kullanırım  :muhah

dierleri de çok güzel saol  :cicek
#2 - Haziran 13 2006, 19:09:59
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

perfect

Bi şey diil sevindim beğendiğine  :))
#3 - Haziran 13 2006, 19:15:50

ZzZeYNePpP_

bende biliyodum ama çok beyendim , hatta şimdi daha çok beyendim :)) :ask :cicek :kisss Payklaşımın için çok saolll :)) :ask :cicek :kisss
#4 - Haziran 13 2006, 20:11:21

sağol çok güsel yaa koptumm...
#5 - Haziran 13 2006, 20:16:57

sonuncususu cok süper :4
#6 - Haziran 14 2006, 10:15:12
cem bey biz öyle çok telefonla konuşmak istiyoruz ki şöyle bi konuşsak da telefon kulağımıza yapışsa :Ç

ewet sonunda koptum ya :muhah :kop :muhah :kop paylaştığın için saol  :)) :))
#7 - Haziran 14 2006, 14:50:46
:ewet I'm MuSLıM DoN'T PaNıC :yaril

yazı süper
#8 - Haziran 15 2006, 15:30:11
KALAN YALNIZ KALIYORSA GİDEN İNSAFSIZ DEMEKTİR...
>>ATATÜRK BİRLİĞİ>>

<<TIKLA<<

perfect

bende biliyodum ama çok beyendim , hatta şimdi daha çok beyendim :)) :ask :cicek :kisss Payklaşımın için çok saolll :)) :ask :cicek :kisss
ewet sonunda koptum ya :muhah :kop :muhah :kop paylaştığın için saol  :)) :))
bi şey diil asıl ben saol   :yaril okuduğunuz için
#9 - Haziran 25 2006, 18:48:02

süpperrr yaaa :yeah ::yea :muhah :yah :sizo
#10 - Haziran 25 2006, 19:32:23
*****ѕєηѕιz gєçєη güηℓєяιη кαzαѕı уσк вє ѕєνgιℓι*****

süper yaa
#11 - Haziran 13 2008, 15:22:53
*Ah bu iyiler!
İnsanlar doğruyu söylemezler hiçbir zaman; bu türlü iyi olmak, ruhun bir hastalığıdır.

koptum yhaaaaaaaa
#12 - Ağustos 24 2010, 19:17:03
''denize düşmüşüm,yılan da ben olmuşum.
kurtuluş iksirlerini yanlış kazana dökmüşüm.
sen bişey yapmamışsın ki elmayı parlatıp,
ben ısırmışım yine ben,yine ben ölmüşüm..''

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.