Alternatifim Cafe

Hangi Filozofsun....

Discussion started on Felsefe

_TrAiToR_

Siz kendinizi filozoflarla karşılaştırdığıınızda hangisini kendinize çok yakın buluyorsunuz...

Felsefe yapmaya kalkasanız hangisini örnek alırdınız....
#1 - Haziran 04 2006, 22:37:59

Ben mesela Sokrates'i örnek alirdim...  :nohashas

Simdiye kadar duydugum her sözü cok anlamli ve felsefe icin cok önemliydi... Ben onun sözleri kadar güzel ve anlamli bir söz söyleyebilirsem hayatimda ne mutlu bana... :oley

Hic örnek almayacagim da burda sorulmasa da Nietzsche'dir... <_<
#2 - Haziran 04 2006, 22:42:19
Alıntı yapılan: Wiiliam Shakespeare
love all
trust a few
do wrong to none

ben filozof değilim ama bir şeye kafayı takarsam olabileceğime inanıyorm....
#3 - Temmuz 07 2006, 00:02:57
[/center]тяα∂ιтισηαℓ ѕραηιѕн gυιтαя[/center]

ben hepsinden bi parça alimm (6)
bence hiç bi filozof tam haklı diil ya da haksız diilk nesnellik olmadığından öznel olduğundan olsa gerek hiç biri bana tam uymuo hepsininde bi kısım görüşlerini haklı buluom bi kısmını saçma
ben filozof olsam yeni bişiler yapardım herhal
#4 - Temmuz 07 2006, 00:32:51
karanlıklar içinde gün doğar ya aniden işte öyle son bulur belki yarım kalan hikayemiz..............

mükemmellik aranıyorsa hepsinden bir parça alırdım çünkü zaten filozoflar düşünerek gelişmeye çalışıyor..
ama en beğendiğim sokrates tir,düşünme yapısından dolayı...
#5 - Temmuz 07 2006, 11:51:51
give me something to kill the pain
there is no tomorrow and no today
my soul is not for eternity
...and i know i will fade away in memories

hapsine saygımız tabi
bir insan felsefe yaparken bir filozof u örnek almaz  bence tamammen kendi düşünceleri ile yapmalidir demi yanlişmiyim yoksa :)
#6 - Temmuz 07 2006, 17:37:17
''Korkaklıkta ar ilerlemekte şeref vardır.''

eslem

mevlana  (6)
#7 - Temmuz 07 2006, 20:25:28

schumi_81

filozof fln deilim ama ömer hayyam hayranıyım
#8 - Temmuz 12 2006, 19:17:36

ARİSTOTELES...çünkü....Bilginlerin öğretmeni, Bilimlerin haritasını çıkaran bilgin, Mantığı formüle eden filozof...Filozof kavramını tam anlamıyla dolduran, döneminin tüm bilgi alanlarını özümsemiş bir kişilik...
#10 - Ağustos 10 2006, 21:00:12

Beni bütünde aramayın artık ...
Satırların sözcüklerin arasına sakladım kendimi ...
Kimse bulamasın, daha fazla silemesin diye çabalarım ...

Buket''im :bite

Mevlana:)) ...Diğerlerinden çok daha farklı bana göre..derin kişi,anlattıklarını anlamak çok kolay olsa da anlamlandırdıklarında onun yüklediği anlamı yakalayabilmek çok zordur, derinlik ve bilgi ister.
#11 - Aralık 03 2006, 15:35:26
Viking's

Ben Farabi olmayı tercih ederdim.. Çünkü o İslam felsefesinin kurucusudur çünkü İslam dinine felsefi bir nitelik kazandırmıştır..Ona göre din ve felsefe birbirinden ayrılamaz...ayrıca İslam filozoflarının babası ve en iyi Türk bilginidir. Ardından gelen tüm İslam filozofları kendisinden etkilenmiştir ve Batı da Ortaçağdan beri ama özellikle son zamanlarda sık sık onun eserlerine referans vermektedir.

Farabi daha çok metafizik üzerinde çalıştı, felsefeyle İslâm dini arasındaki ayrılıkları, uyuşmazlıkları, çelişmeleri mantık ilkelerine dayanarak gidermek amacı güttü. Dini değişmez bir öz olarak aldı ve Aristoteles mantığının verilerini göz önünde tutarak, İslâm dinine felsefi bir nitelik kazandırmağa çalıştı. Bu yüzden doğuda İslâm felsefesinin kurucusu sayılır. Ona göre, dinle felsefe birbirinden ayrılamaz, felsefe dinin yardımcısıdır; din konuları dışında ve dine karşı bir felsefe olamaz.
Yüzden fazla eser yazan bilgin, kendinden sonra gelen İbni Sina ve İbni Rüşt gibi ünlü bilginleri büyük ölçüde etkilemiştir.
Batı kaynaklarında Latince bir adla (Alpharabius) anılan Farabi, kendinden önce ve sonra gelen İslâm filozofları arasında batının en çok başvurduğu kaynaklardan biridir.

#12 - Aralık 03 2006, 16:21:09
« Son Düzenleme: Aralık 07 2006, 12:52:21 Gönderen: komiksey »

tek kelımeyle  aristoteless......
Aristotelesin en çarpıcı yönü, her konuyu içine alabilme yeteneğine sahip, günümüzde dahi yadsınamaz anlaşılabilirlikte, bir metotlar dizini yaratmış olması... bütün  bilginlerin öğretmeni ooo:)
#13 - Aralık 07 2006, 10:50:25

aristoteles rasyonel takipcisi yada gazali

asla olmak istemedigim ise aguste comte kristizm yanlısı olduğu için yani tanrıyı,evreni yaratanı reddettiği icin...
#14 - Ocak 25 2007, 10:54:26
Oyuncakları bırakıp yüreklerle oynayalı,oyunların adı <AŞK> kaldı 

En Sevdiğim Filozof dersek Aristoteles
Ama kendi Düşüncelerim Benim için doğru ya da doğruya yakın
Yani ben Kendi Düşüncelerimi Savunuyorum
#15 - Şubat 06 2007, 04:57:03

Bence Descartes diyorum
#16 - Şubat 26 2007, 14:48:21
« Son Düzenleme: Şubat 21 2011, 18:56:28 Gönderen: hayalperest »
σ вαşкαℓαяıуℓα,мυтℓυ вιя нαуαтı уαѕıσя σℓѕα ∂α,ѕєη уιηє ѕєνgιη∂єη ναzgє¢ємєzѕιη...ιѕтє αѕк вυ...вσѕнνєя...нєρ αуηı мαѕαℓ..''нαуαт νє вєη''ιѕтє нєρѕι вυ кα∂αя....

kendimizi bi felsefeciye benzetmemiz veya onun yerine koymamız çok komik olurdu taklidi veya bi benzeri olmıyan düşüncelerin felsefenin yaratıcısınında benzeri olmaz bunun yerine herkes beynini biraz zorluyarak mevcut akılmara bişeyler eklemek veya daha da güzeli olan yeni akımlar çıkarsa gerçektende felsefeci niteliğe kavuşsa daha hoş olur bence
#17 - Mart 05 2007, 12:20:13

napolyon
:nohashas
#18 - Mart 05 2007, 12:52:02

Ehmed-i Xane   

Kürt FiLozof BENİM BU ADAMA BÜYÜK BİR SEMAPATİM VAR..!!!
#19 - Mart 08 2007, 11:13:01
YILMAZ ABİ DİORKİ BU ÜLKEDE SADECE DÜŞÜN AMA DÜŞÜNDÜKLERİNİ DIŞARI VURMA YOKSA SONUN BENİM GİBİ OLUR DİOR...

Ben hayal gücümü herzaman kullanırım en üst seviyede . Bu yüzden Albert EINSTEIN'e sadece biraz benzerim . Yoksa onun tırnağı bile değilim ...
#20 - Mart 10 2007, 16:15:14
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

poison_black!!

nietzsche
#21 - Kasım 17 2007, 22:46:17

georgias örnek alırımmm düşüncelerini seviyorumm
#22 - Aralık 07 2007, 01:45:49
Kural Dışı İmza

fortune

bazen Erasmus,bazen Lao Tsu,bazen Nietzsche, bazen İbn Arabi,kimi zaman Platon,kiminde Aristo..........vs vs vs.....
ancak genelde ve fırsat buldukça ''İnsan'ın Kendisi''. (çok iddialı ve küstahça gelmesin lütfen!)
#23 - Aralık 26 2007, 22:16:45

ben Ksenophanes e bayılırım o mitolojik devirde bu düşünceler hayalimi aşıyor
#24 - Ocak 08 2008, 15:54:33
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

Arthur Schopenhauer.
her dediğinde her söylediğinde ayrı bir anlam ve düşünce var.
hastası olma yolunda ilerliyorum.
misal:
Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet.
ya da
Dünya, 15 yaşından küçük çocuklara din dersi vermeyecek kadar dürüst olursa, belki o zaman ona umut besleyebiliriz.
#25 - Ocak 08 2008, 17:01:10
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.