Alternatifim Cafe

Bej Kitap moralleri bozdu

Discussion started on Ekonomi Haberleri

ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından hazırlanan son Bej Kitap raporu, ekonomik faaliyetlerin ülkedeki bazı bölgelerde yavaşladığını bazı bölgelerde ise sabit kaldığını ortaya çıkardı.

Fed'in ülkedeki ekonomik durumun resmini çekmek için hazırlattığı ve 12 bölgedeki iş adamları, yerel ekonomistler ve piyasa uzmanlarından toplanan bilgilerin yayımlandığı rapor, ekonomideki canlanmanın güç kaybettiği gösteren son işaret olarak görülüyor.

Yılbaşından 19 Temmuz'a kadar geçen süredeki gelişmeleri kapsayan Bej Kitap'a göre, ABD ekonomisi bu yaz, artan risklere rağmen büyümeye devam ediyor. Rapor, Cleveland ve Kansas City'de büyümenin önceki seyrini koruduğunu, Atlanta ve Chicago'da ise yavaşladığını ortaya koydu.

Diğer bölgelerdeki ekonomik faaliyetlerin ise çok iddialı olmayan biçimde seyredeceği belirtildi.

ABD'de yüksek işsizlik oranı, tüketici ve işletmelerin yaşadığı kaygı, sağlıksız emlak piyasası ve Wall Street'teki tedirginlik ekonomik toparlanmanın güç kazanmasına sekte vuran unsurlar olarak öne çıkıyor.

Diğer taraftan raporda, verilerin toplandığı 12 bölgenin çoğunda imalat faaliyetlerin hız kazandığına da işaret edildi. İmalatın yavaşladığı ya da önceki seviyesini koruduğu bölgeler ise New York, Cleveland, Kansas City, Chicago, Atlanta ve Richmond oldu.

ZORUNLU GIDALAR TÜKETİLİYOR
Araştırmaya katılan perakendeciler, satışlarda artış olduğunu belirtmesine rağmen, bazı bölgelerdeki mağaza sahipleri tüketicilerin 'zorunlu' tüketim malzemelerini almaya odaklandığını söyledi. Rapor diğer taraftan birçok bölgede lüks ürünlere olan talebin azaldığını ve otomobil satışlarının düştüğünü de ortaya çıkardı.

Bej Kitap'a göre, emlak piyasası, Nisan ayında konut satın alacaklara sağlanan vergi indirimin sona erdirilmesiyle daha kötü bir hal almış durumda.

Bej Kitap ile ortaya çıkardığı bulgular, Fed'in 10 Ağustos'taki toplantısında alınacak kararlar üzerinde etkili olacak. Fed, en son faiz oranlarını tarihi düşük seviyelerinde sabit tutmuş ve önümüzdeki yıla kadar da büyük olasılıkla bu politikasını devam ettireceğinin işaretlerini vermişti.

Bununla birlikte Fed Başkanı Ben Bernanke, geçen hafta ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmada, ekonominin yeniden resesyona girme işaretleri vermesi durumunda, yeni önlemler almaya hazır olduklarını söylemişti.
#1 - Temmuz 29 2010, 15:04:59
Ölme diye nefesini dinledim.Sen aldın ben verdim,ben verdim sen aldım.
Yoksa uyuduğumu sanacaktın. Uyanma diye ben öldüm.
Ölmezsem uyanacaktın.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.