Alternatifim Cafe

21 Grams / 21 Gram

Discussion started on Sinema

Tür :   Dram
Gösterim Tarihi : 21 Mayıs 2004
Yönetmen : Alejandro González Iñárritu
Senaryo : Guillermo Arriaga
Görüntü Yönetmeni : Rodrigo Prieto ,  Fortunato Procopio
Müzik : Gustavo Santaolalla
Yapım : 2003, ABD , 125 dk.

Oyuncular
Sean Penn (Paul Rivers) , Naomi Watts (Cristina Peck) , Benicio Del Toro (Jack Jordan) , Charlotte Gainsbourg (Mary Rivers) , Melissa Leo (Marianne Jordan) , Clea DuVall (Claudia) , Danny Huston (Michael) , Carly Nahon (Cathy) , Claire Pakis (Laura)

~~~

Profesör Paul Rivers ve karısı Mary, birlikteliklerinin ölüm ve yaşam arasındaki dengeyle paralel olduğunu farkederler. Adam ölümcül bir hastalığın pençesindedir ve kalp nakli için sıra beklemektedir. Kadın ise yapay döllenme sonrasında hamiledir ve çocuğunu doğurmaya hazırlanmaktadır. Christina Peck, zor geçen gençlik dönemini çabuk olgunlaşarak atlatmış iki çocuk annesi bir kadındır. Kocası Michael ve kardeşi Claudia ile birlikte çevrelerine mutluluk ve umut saçmaktadırlar. Daha düşük ekonomik düzeye sahip Marianne iki çocuğuna bir gelecek yaratmaya çalışırken, eski bir suçlu olan kocası Jack kendisini dine adamıştır.

Trajik bir kaza, bu üç çift ve ailelerinin hayatlarını kesiştirecektir. Birbirlerinin de desteklerini alarak hayatlarındaki en önemli soru işaretlerini cevaplandırmaya çalışacaklardır.

~~~

Kurgu, çekim çok farklı olmuş. Kesik kesik sahneler var. Puzzle tamamlama gibi yani. (: Hâl böyle oluncada izleyicinin filmden kopmasını olanaksız hâle getiriyorlar. Bilhassa Benicio Del Toro'nun oyunculuğu güzeldi, tebrikler.
İzlerseniz şayet zaman kaybı olmaz.
#1 - Nisan 02 2010, 16:47:16
« Son Düzenleme: Nisan 03 2010, 09:59:10 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Zeitgeist

Film izlerken sıkılırsam, arada bunalır, durdurur, başka gün devam ederim. 21 Gram'a da böyle yapayım dedim ama, hiçbir şey anlamadığımı farkettim, sahneler ilerledikçe. 'Bu nerden çıktı, hacı bu kimdi ya' derken filmin yarısına geldim. Bön bön bakmaya devam ettim ve en nihayetinde kendime bir söz vererek - bu sefer durdurmayacağım - filmi başa aldım.
Evvela, filmi, boş bir kafayla izlemeniz gerekiyor. Evet, bir puzzle gibi. Anlamadığınız tek bir yer çıksa bile, filmin geri kalanını boşa izlemeyin, başa sarın. Zira, kurguyu öyle karıştırmışlarki, bir sahnede geçmişi diğer sahnede geleceği görüyorsunuz. Önce bunun ayrımını yapmanız gerekiyor zaten, hangi sahneler geleceği, hangileri geçmişi gösteriyor vesaire...
Benicio Del Toro her zamanki gibi karizmaydı. Kendisine her rol yakışıyor maşallah. Salyalarım daha fazla akmadan, filmin son derece güzel ve şaşırtıcı olduğunu belirterek konuşmamı bitiriyorum.
#2 - Nisan 02 2010, 17:53:47

Any_one

sırf Sean Penn var diye izledim. bilmem, belki tavsiye etmişimdir bazı şeylerinden dolayı ama izledikten sonra bena vakit kaybı gibi geldi.
#3 - Nisan 02 2010, 18:07:52

Filmin yarısına kadar nasıl bir kurguyla çekildiğini, hangi sahnelerinin geçmişi gösterdiğini falan filan çözüyor insan. Bu kısımsa birçok insanda sıkıntıya yol açıyor. Hatta ben bütün gün bu filmi izledim. 20 dakika izleyip mola verdim, devam ettim, tekrar bıraktım. Uzun sürdü benim bu kısmı izlemem. Neyse eğer ilk yarısını bir şekilde izleyip filme devam edebilirseniz gerçekten güzel olduğunu göreceksiniz. İkinci yarısı göz açıp kapayınca kadar geçiyor. Yani filmi oturttuktan sonra inanılmaz derecede güzel geliyor insana. Bu kadar sıkmasına rağmen izleyince pişman olunmayan filmlerden. (Başka böyle film var mı bilemedim ama çoğul konuşurum yani.)
#4 - Nisan 02 2010, 22:37:40
« Son Düzenleme: Nisan 02 2010, 22:38:57 Gönderen: frekanss »
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

Çok karmaşık olmasına rağmen güzeldi. Özellikle son sahnede ağzım açık, kalmıştım öyle. Uv, düşman başına öyle ölüm -.-
#5 - Nisan 04 2010, 15:20:23
İMZA.

Film zaten karmaşık cd bozuk olduğundan izleyemiyorum takılıp duruyor , hala 1. bölümdeyim : O
#6 - Nisan 14 2010, 16:05:09

Yok öyle bi Dünya.!  

Meme ucu diyorum, susuyorum... En akılda kalan sahnelerden biriydi, hatırlarsınız :)
#7 - Ağustos 14 2011, 04:47:39
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.