Alternatifim Cafe

Jeff Healey

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

Kanada'lı rock - blues ve caz müzisyeni, gitarist.

Retinoblastom (Retina kanseri) nedeniyle bir yaşındayken görme yetisini yitirerek iki gözü görmeyen sanatçı, ilk albümünü 1988'de çıkardı. Kendi adıyla anılan bir band grubunun üyesi olan Healey, kendine özgü gitarı kucağına koyarak çalma biçimiyle müzik konusunda üstün zekalı genç olarak tanındı. B.B. King , George Harrison Stevie Ray Vaughan gibi isimlerle çalışmalar yapan Jeff Healey, blues müziğin önde gelen isimlerindendi.
En ünlü şarkısı; "Angel Eyes" (Meleğin Gözleri) olan sanatçı, akciğer ve cilt kanseriyle mücadele etmekteydi. Jeff Healey, Kanada müzik ödülü (Juno) ve Grammy ödülleri sahibi olup, Patrick Swayze ve Sam Elliott'un başrollerini paylaştığı 1989 yapımı Road House isimli filmde rol almıştır.

Yetmişinde dedelerden yirmisindekilerine kadar çok geniş icracı yelpazesine sahip bir müzik tarzı olan blues’da, 90’ların başından itibaren somut bir şekilde gözlemlenen yeni bir akım ortaya çıktı. Jimi Hendrix ve Johnny Winter gibi blues/rock sentezleyicilerinden etkilenip efsaneleşen Stevie Ray Vaughan, kendinden sonra gelen Johnny Lang, Kenny Wayne Shepherd, Chris Duarte ve Jeff Healey gibi isimlerin bir numaralı ilham perisi oldu. Bu isimlerin yaptığı müziğe çoktan isim konulmuştur ve ne isim konulduğunu açıkcası bilmiyorum ama biz blues/rock diyelim. Blues/rock ama , rock yönünün (kimbilir belki de bu müzisyenlerin yaşlarının genç olmasından dolayı) daha ağır olduğu hemen kendini hissettiriyor. Ayrıca bu yeni yetme, rock’çı yönü ağır blues’cuların “sound” benzerlikleri dışında albüm kapak tasarımlarında bile somut bir benzerlik söz konusu.
Jeff Healey son dönem yıldızı parlayan blues/rock’çıların içinde en yaşlısı. 1966 doğumlu ve ilk albümünü 1988’de çıkarmış. Bu 2000 seneli albümden önce 3 stüdyo albümü, bir “cover” albümü ve 2 toplama albümü çıkarmış.
Benim aldığım albümün üstündeki etikette “includes the hit single ‘My Life Story’ ” yazıyor. Grubun web sitesindeki albüm kapağı resmindeki etikette hit şarkılar olarak “Which One”, “Hey Hey” ve “I Tried” şarkıları gösterilmiş. Ben olsaydım “The Damage Is Done”, “Holding On” ve “I Should Have Told You”yu hit parça olarak gösterirdim. Albümün genelinde çok da öne çıkan bi parçanın olduğu da söylenemez. Hareketli parçalarda sıkı sololar dikkat çekici. Ayrıca akustik gitarlara da rastalayabiliyoruz ara sıra.
Eğer müzik otoriteleri bu yeni müzik akımını blues'un son hali olarak gösteriyorlarsa blues başladığı noktayla kıyaslandığında oldukça değişmiş. Ben bu albümü bir blues albümü sanıp aldım ama rock kategorisine daha uygun bir albüm. Rock’tan hoşlanmayan blues dinleyicisine ve blues’dan hoşlanmayan rock dinleyicisine hitap etmez ama hem rock hem blues dinleyen akıllı dinleyicileri tatmin eder!

Diskografisi
1988: See the Light
1989: Road House Soundtrack
1990: Hell to Pay
1992: Feel This
1995: Cover to Cover
2000: Get Me Some
2002: Among Friends
2004: Adventures in Jazzland
2006: It's Tight Like That
2008: Mess of Blues

#1 - Şubat 17 2009, 00:09:19

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.