Alternatifim Cafe

Farid Farjad

Discussion started on Yabancı Sanatçılar -Gruplar

Farid Farjad

Farid Farjad (1938- ) İran asıllı keman virtüözü.

1938 İran doğumlu müzisyen. Tahran Üniversitesi'nde Klasik Müzik dalında master yaptı. Klasik Batı müziği üzerinde çalıştığı kadar ülkesinin folklorik müziği hakkında da birikim sahibidir. Dogu ve batı müziğini bu Kadar iyi harmanlamiş olmasina rağmen sırf doğulu bir müzisyen olduğu içinde batıda pek tanıtılmayan Farif FARJAD Türk kültürüne de yakınlığı ile Tanınır Türkiye'de Albümlerinin satilmasinin Özel noktalarda olmasına rağmen kendine has sadık hayran kitlesi vardir Türk müziğine yakınlıgını Yaptiğı eserlerindede gosteren Farid FARJAD sarı gelin ve bunun gibi birkaç esere albümlerinde yer vermiştir Farid Farjad 'ın Kendi Resim sitesi olan [1]adresinde bile kendi hakkında yeterli bilgi yoktur sadece bir biyografi ve iki resimden ibaret olan şahsi sitesindeki biyografide farsçadır

Eserlerinde sadece keman ve piyano Kullanan Farid Farjad . Keman ile piyanonun müthiş harmonisinden oluşturduğu An-Roozha (O Günler) adlı 5 CD'den oluşan seri albümü vardır.

Eserleri hüzünlü bir hava estirir. An-Roozha'nın 4.cdsindeki "Taghtam deh" adlı eseri çok ünlü olup, dinleyen insanı kendinden geçirir..

Sessiz çığlıkları topladığı albümlerinin hitap edemeyeceği ruh yoktur...

Albümleri

Anroozha 1 (1989)
Anroozha 2 (1989)
Anroozha 3
Anroozha 4 (1997)
Anroozha 5 (Eylül, 2006)

#1 - Kasım 18 2008, 11:34:57

Goleh Pamchal şahanedir.
Sözcüklerin yeterince anlatamadığı bir şeyler o müthiş ezgilerinde hissedilir. Dinlediği an bulunduğu yerden uzak bir iklime götürür insanı, hüzne davet eder. Arındırır, yakar ve acıtır.
#2 - Kasım 18 2008, 12:35:32

Bunca zamandır var olan birini yeni keşfetmiş olmanın getirdiği hüzünle beraber dinleyince daha da bir acıklı oluyor parçalar. Her bir parçası ayrı koyuyor. Goleh Pamchal örneği gibi Pari Kojaee dinlediklerimin arasında en iyilerdendi.
#3 - Kasım 18 2008, 13:28:54
« Son Düzenleme: Kasım 19 2008, 22:31:27 Gönderen: salih »

Biraz geç keşfetmiş olsam da çok sevdiğim müzisyenlerden biri..Şarkıları değişik hisler veriyo dinlerken insana.
Bütün albümleri çok güzel fakat özellikle Anroozha 4 albümü çok iyi.
#4 - Kasım 18 2008, 18:29:26

mükemmel ötesinde eserleri olan bir sanatçı. insan dinledikce mest oluyor.
#5 - Kasım 19 2008, 13:15:06
Ölümsüzlüğüyle çürümüş anıların öncüsüydü sadece kara karga,
milyonlarca insanın ölümünü gördü kara gözleriyle.
Sonra tuhaf uzak zamanlarda çırptı kara kanatlarını kara bir gökyüzünde kondu karaağacın dalına,
yumdu gözlerini ve kendi ölümünü bekledi sessizce..

Çok yetenekli bi sanatçı. 'Sarı Gelin'i o kadar mükemmel çalıyor ki, tekrar tekrar dinlemekten bıkmıyorsunuz.
#6 - Şubat 02 2009, 14:12:49
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

Robabeh Jan.

Düzeltme.
#7 - Eylül 17 2009, 20:24:17
« Son Düzenleme: Mart 24 2010, 21:30:30 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.
Kör ol da, piyango bileti sat.

Proculianus

Dele Divaneeh favorimdir.
Sözcüklerin çok da gerekli olmadığını müziğin de birçok duyguyu anlatabileceğinin en önemli göstergesidir Farid Farjad.
#8 - Eylül 17 2009, 21:36:28

Tahgtam Deh.

Düzeltme.
#9 - Eylül 17 2009, 21:47:53
« Son Düzenleme: Mart 24 2010, 21:31:01 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.

Babam sayesinde hayran olduğum bi sanatçıdır. Robabeh Jan ve Golha favorim.
#10 - Eylül 19 2009, 03:43:12

abi hayran olduğum taptığım adamdır, kemanı sadece kendilerine ait gören batılılar için iran lı çok büyük üstad keman virtiözüdür...
#11 - Eylül 25 2009, 22:48:28
5 10 kişiniz bir araya gelip para toplasanız sonisphere biletim çıkar uleeyn :(

bu adamın hastasıyım..her zaman idolümdür...ben de keman çalıyorum ama böylesi çok zorr...:(
#12 - Eylül 28 2009, 19:03:05

vasiyetimdir.
cenazemde farid farjad çalsınlar.
#13 - Kasım 12 2009, 23:38:44
          "     - büyüyünce ne olacaksın?
+ ben diktatör olacağım ya sen?
- ben turta olacağım..."

farid farjad müziklerinden epey bi kolleksiyonum var tek geçerim...
#14 - Kasım 16 2009, 13:28:03
YEMİŞİM KURALDIŞINI...PEHH

Goleh Pamchal diyorum efendim. İntihar edersem eğer bu eseri dinleyerek atlarım biryerlerden, yaparım yani. Şaka bir yana, değerini bilmek lazım bu adamın.
#15 - Kasım 16 2009, 17:05:02
''Cehennem, başkalarıdır. ''

Çok geriden geldiğimi keşfediyorum böylesi sanatçılarla daha yeni tanışmaya başlayınca. Çok duydum, salaklık edip araştırmadım. Armoni sağolsun tanıştırdı beni şarkılarıyla. Nasıl içime işliyorlar anlatamam. Golha, Tanha, Taghtam Deh... Ve daha onlarcası... Mükemmeller, mükemmel Farid.
#16 - Aralık 11 2009, 23:46:56
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Mehteranda bir Farid bulunmuş olsaydı Amerika yollarında vize derdi çekmezdik şu zaman.
Kemanımla nikâh kıyıp onu bir köşeye atmışken, yeniden çiçekli yollardan geçip evlenmeme sebep oldu bu.
Ah Safranboluu. Ah Kızılırmak ne güzel akıyordu o gün :) Senn! Duyuyor musun? Duymazsın tabi.

Farid'in zorlarının en basitidir belki Robabeh Jan. Onda bile yay Re telinde süratle gidip gelirken sekmesine engel olamıyorum.
1.dakika gayet güzel geçiyor sakince, okyanuslarda süzülüyorsun. Sonra bir silkiniş faslı başlıyor ya.
Üzerinden ölü toprağını atıyorsun, öğeeeeh kalkıp bir ayaklanma hazırlığına geçiyor keman.
dıtdırrr-rıttıt drıııt drıııt, dıtdırrr-rıttıt drıııt drıııt, dıtdırrr-rıttıt drııı drııı, dıtdırrr-rıttıt drııı drııı.
İşte Farid'le burda ayrılıyoruz biz (: 1:50 gibi Mi telinde tekrar buluşuyoruz ancak:
Arkada piyano ve ritm desteği de olmayınca uzunhavaya kayıyor benimki.
-
Sinirleniyorum :) Çok sinirleniyorum :) Copla duvarlara vuruyorum :) Boş kola şişelerine kafa atıyorum.
Günaydın çocuklar...
#17 - Aralık 30 2009, 07:05:46
Hakk ulaşır. Hakkı bırakmaz, alır.

Fade

Çok duydum, salaklık edip araştırmadım.
En sonunda o beni buldu, hem de ne buluş. Acımadı vurdu sırtımdan. Acı çekiyorum 2 gündür. Fena. Robabeh Jan der ve giderim.
#18 - Aralık 30 2009, 15:04:54

Dinlediğin şarkıya vermiş olduğum puan sırasında bir kafa karışıklığı yaşasam da, kendisini aslında önceden keşfetmişim ben.
Ama araştırma zahmetinde bulunmadığım için Tahgtam Deh'i grup, Farid Farjad'ı şarkı sanıyormuşum.
Aptallık örneği, biliyorum.
Arkadaşın arşivini aşırınca içerisinden çıkmıştı ama tam manasıyla dinleme lüksüne ancak 2 günde varabildim. Ve bırakamıyorum.
Kaldım böyle. Sanki ne zamandır aradığım buymuş gibi.
Öyle işte.
#19 - Aralık 30 2009, 15:53:26

kemanı ağlatan adam....

Tahgtam Deh  süper bir parça taa kalbinin derinlerine iniyo insan
#20 - Aralık 30 2009, 23:46:09
Savrulurken raconun kırmızı pelerini o zarif öfkeye,
Zaman ki sana hasta oldu, incelikli haytasın,
Nüksederken raksını,mahallenin maşallahı, eyvallahı,
Güzellik be oğlum
Şimdilik, ölümüne kadar hayattasın.

**************, neyi işte sabah sabah dershane yollarındaki yoldaşımdı..Hatta bazen o kadar kaptırırdımki ritme göre yürürdüm sabahın köründe..Neyse geçti zaman beyfendiler İstanbul'a gelmiş konser veriyor, arıyorum biletix'i soruyorum, yok efendim kalmamış, olur mu efendim öyle hiç ?
(:

Düzeltme. -Fi tarihten bahseder gibi girilmemeli mesaja.- Ya da hiç girilmemeli.
#21 - Aralık 31 2009, 01:33:44
« Son Düzenleme: Mart 24 2010, 21:31:58 Gönderen: Armoni »
Bat dünya bat.

Fade

Dinlediğin şarkıya vermiş olduğum puan sırasında bir kafa karışıklığı yaşasam da, kendisini aslında önceden keşfetmişim ben.
Ama araştırma zahmetinde bulunmadığım için Tahgtam Deh'i grup, Farid Farjad'ı şarkı sanıyormuşum.
Aptallık örneği, biliyorum.
Estağfirullah, o ne demek öyle. :Ç :)

Bugün müzüklere çok kaptırmamaya karar verdim, yeni yıla bööyle ölü gibi girmiyim diye. Bi kere dinlemek yetiyo, hoş.
#22 - Aralık 31 2009, 14:38:18

Istanbul ki ne istanbul.
#23 - Aralık 31 2009, 14:45:42

Muhteşem yetenekli bir insan :okey
#24 - Ocak 24 2010, 16:14:00
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

Şöyle anlatayım üzerimdeki etkisini.

Böyle kafam bozuk olur koyarım 4 albümünü pleyliste o çalar çaldıkça ağlamamak için kendimi zor tutarım. ya da çok iyi bir gündeyim kafam iyi zevkli geçiyor bi şarkısı ruh halimi etkilemeye yetiyor.
Geçen Aralık gelmişti buraya gidemedim 75 giriş ti  yol parası yemek falan filan birde gece nasıl döneceğim şeysi var diye gidememiştim.
#25 - Ağustos 08 2010, 14:06:26
Çağrı atmazsa aramam aga egoistim ben.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.