Alternatifim Cafe

Civil War

Discussion started on Çizgi Romanlar

Civil War (Sivil Savaş), Mark Millar tarafından kaleme alınmış ve Steve McNiven tarafından çizilmiş 2006 yazında sınırlı sayıda tasarlanmış, bir yol kesişimi öyküsüdür. “Avangers Disassembled” ve “House of M” gibi önceki Marvel hikayelerindeki öyküler üzerine kurulmuştur. Dizinin sloganı ise “Hangi taraftasınız?”

Öyküsü 
Süperlerin sicil kayıt yasası (Super-human registration act) üzerine örülmüş. Her ne kadar söz konusu olgu “Watchmen” ve “The Incredibles”da ele alınmış olsa da, serinin yazarı Millar’ın konuya farklı bir yaklaşımı var: “Süper kahramanların ikilemlerini farklı bir anlayışla ele aldım. Toplum onların tehlikeli olduğunu düşünse de, engellenmelerini istemiyordu. Süper kahramanların polisler gibi devlet tarafından maaşa bağlanmış yetkililer olarak görülmelerini istiyorlardı. Bu mükemmel bir çözümdü ve daha önce hiç denenmemişti.”

Böylelikle Millar, Birleşik Devletler’deki her süper karakterin federal hükümete kaydolmalarını ve yasal bir eğitimden geçirilmelerini zorunlu kıldı. Sözleşmeyi imzalayanlar belli bir maaşa da bağlanacaklardı. Bu Millar’a Marvel Evreni’ndeki kahramanların ikiye ayrılması olanağını sağladı: Bir kısım bu kaydı yasal bir yükümlülük olarak algılarken, diğer kısım bu akdin temel haklara aykırı olduğunu ve süper kahramanları hükümetin ajanlarına dönüştüreceğini savunmaktaydı. Bu ayırım kahramanları bir iç savaşa sürükleyecekti. Millar’a göre seri, 9/11 olayları ve The Patriot Act’in bir alegorisi olarak okunabilirdi. Millar, “Politik alegoriler politikayla ilgili olanlar için söz konusudur. Çocuklar olan biteni süper kahramanlar arasındaki büyük bir kavgadan başka bir şey olarak okumayacaktır” diyordu.

Olaylar
“The New Warriors” adlı süper grubun bir tv şovunu seri olarak çekmesiyle başlar. Süper kötülerle canlı yayında kapışmaları sırasında Nitro isimli süper kötü, gerçekleştirdiği patlamayla yerel bir ilkokulun havaya uçmasına neden olur. Trajedinin şokunun geçmesiyle Birleşik Devletle hükümeti süperlerin sicil kayıt yasasını tasarlar. Beri yandan olaylar toplum içerisinde süper kahramanlara olan temkinli bakışı hızla olumsuz yöne çevirmektedir. Olaylar kalabalık bir grubun “Human Torch”a saldırmasıyla başlar. S.H.I.E.L.D başkanı Maria Hill, Kaptan Amerika’ya yasanın yaptırımlarının uygulayıcısı olması direktifini verir. Görevi reddeden Kaptan kaçar ve yeraltına iner.

Süperler durum değerlendirmesi için bir araya geldiklerinde Gözcü Uatu belirir. Bunun tarihteki ciddi bir kırılma olduğunun açık bir göstergesidir. Gizli bir toplantıyla bir araya gelen Devlet Başkanı’na Demir Adam, Kaptan Amerika’ya gün ışığına çıkarana kadar kararlılıkla uygulamasını tavsiye eder. Yasa tasarısı senatodan geçer ve yasalaşır.

Başkent Washington’daki bir basın açıklamasında geçmişini değerlendiren Örümcek Adam, basın mensuplarının karşısında maskesini çıkarır ve gizli kimliğini açıklar. X-Men’le görüşen Iron Man, Emma Frost’tan olumlu bir yanıt alamaz fakat Frost, yasanın X-Men’a uygulanmaması koşuluyla Kaptan Amerika’nın da yanına katılmayacaklarını söyler. Ancak Demir Adam, Piskopos’tan bağlılık yemini alır.

Olaylar Thor’un Demir Adam’ın yanında yer alıp Kaptan Amerika’ya saldırmasıyla bir savaşa dönüşür.
#1 - Aralık 31 2007, 18:12:50
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Gunes ve Ay

Şimdi ben bu konuyu ziyaretçi bakarken gördüm, dedim civil mi var? Civil peyniri diye bişey var ya, ondan mı var? Meğersem savaş varmış. Neyse zaten bu konuya en az 120 gündür cevap verilmemiş, ben de vermedim sayalım.
#2 - Ocak 02 2010, 01:10:15

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.