Alternatifim Cafe

İstiğfar & Salat & Dualar

Discussion started on Dua, Âyet, Hadis

M.A.V.I_21

Cenab-ı Hakk Kur'anda buyuruyor "Allah'tan af ve mağfiret dileyiniz. Allah rahmeti çok olan bir bağışlayıcıdır" (Nisa; 106). "Ey iman edenler; Tövbe-i nasuh ile (öğüt verici bir tövbe) Allah'a tövbe ediniz" (Tahrim; 8 ) Allah kullarının tövbelerini kabul eder, günahlarını bağışlari Allah bütün yaptıklarını bilir, inanan ve iyi işler yapanların dualarını kabul eder ve derecelerini artırır. Kafirlere gelince onlara şiddetli azap vardır" (Şuara; 26) Cenab-ı Hakk bir çok ayeti kerimede bize tövbe ve istağfar etmemizi emrediyor.

Tövbe: Yaptığı hatayı bir daha yapmamak üzere söz vermek demektir.

İstiğfar: Af dilemektir, kusurumu afet demektir.

Bir insan Akşam yatağına yattığı zaman Cenab-ı Hakk'tan af ve mağfiret dilemeli ve iyi şeyler düşünerek uyumalıdır. Çünkü uyku ölümün küçük bir halidir, unutmayalım ki yatıpta kalkmamak var...

Dualara başlamadan evvel 100 kere 'Estağfirullah el azim' diye istiğfar çekmelidir. Büyük istiğfarlar 3 kere okunur. Aşağıda bir büyük istiğfar, Seyyidi istiğfar ve mealleri var. İstiğfar insanı tertemiz yapar, kalbe ferahlık verir ve iyi niyetle insanı iyilik yapmaya sevkeder. Günah işleyenin kalbi kararır, bu günahlar birikerek o insanın manevi hayatı sekteler, eğer bu arada bir şahsı incitmişse ondan helallık dilemesi ve gönlünü alması gerekir.

İSTİĞFAR VE SEYYİDİ İSTİĞFAR

İSTİĞFAR

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Estağfirullah el azim el kerim la ilahe illa hü el hayyül kayyumu ve atubu ileyh, tövbeten abdün zalimün li nefsihi la yemlikü li nefsihi mevten ve la hayaten ve la nüşura.

Azamet, lütuf sahibi daima diri, kainatı idare eden Allah'ım, ben günahıma tövbe ettim (pişmanım). Bu zalim nefsin (kulun) tövbesini hayatta ve mahşerde devam ettir.

SEYYİDİ İSTİĞFAR

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Allahümme ente rabbi la ilahe illa ente halakteni ve ene abdüke ve ene ala ahdike ve vadike mesteta tü euzü bike min şerri ma sena'tü ebüu leke bini'metike aleyye ve ebüu bi zenbi fağfirli zunübi fe innehu la yağfirüzzü nübe illa ente

Allahım, sen benim rabbimsin, senden başka tapacak yoktur. Beni yaratan sensin, bende senin kulunum. Sana verdiğim sözde elimden geldiği kadar durmaya çalışıyorum. Yaptığım günahların şerrinden sana iltica ediyor, günahlarımı da itiraf ediyorum. Ya rabbi; verdiğin nimetlere şükürler olsun. Ya rabbi, beni affet, çünkü senden başka günahlarımı affedecek kimse yok.

SALAVATLAR

Cenab-ı Hakk Kur'an-ı Keriminde buyuruyor;
"İnnallahe ve melaiketehü yüsallüne alennebiyyi, ya eyyühellezine amenü sallü aleyhi ve sellimu teslima"

"Allah ve melekleri nebisine (Hz. Muhammed'e) salavat getirirler. Ey iman edenler, sizde durmayın ona selatı selam edin"

Bu emir üzerine Peygamberimize salatı selam getirmek FARZ oluyor. Peygamberimizde bir hadisinde "Kim bana bir selat getirirse Allah ona on selat getirir, bana en yakın olanınız selatı selamı çok olanınızdır" Peygambere yakın olmak, işlerinin de aydınlığa çıkmasını isteyen kimse selatı selamı çok getirsin. Bir çok ulemayı kiram ve meşayıhi izam Hz.leri salavatı şerife okurken <Alihi> kelimesinin unutulmamasını söylüyorlar ve bu kelime söylenmezse salavat güdük(kısa tesirsiz) kalır diyorlar. Selatı selamdan bir kaç çeşit aşağıdadır:

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ve sellim. (Bu salavatın arkasından) 'bi adedi ilmullah' dersek Efendimize, aline ve ashabına Allah'ın ilmi adedince salat getirmiş oluruz.

Bir de meşhur olan bir selatı selam vardır, adına salatı Tefriciye veya salatı Nariye derler. Bu salatı bir kişi bir kaç günde veya bir kaç kişi bir günde adedince okuyabilirler. Çok tesirlidir, harp yıllarında çok okunmuştur. SIKINTIDA OLANLARA TAVSİYE EDİLİR.
(alıntı)
#1 - Aralık 07 2006, 18:43:13
« Son Düzenleme: Aralık 07 2006, 19:54:02 Gönderen: zenciiRii »

Lonelyboy

Paylaşımın için teşekkürler

ALLAH (c.c.) senden razı olsun...
#2 - Aralık 19 2006, 23:00:20

M.A.V.I_21

Paylaşımın için teşekkürler

ALLAH (c.c.) senden razı olsun...
saol canım cümlemizden inş. razı olsun.
#3 - Aralık 22 2006, 12:10:18

...guilty...

çok teşekkürler bilgiler için...
#4 - Şubat 26 2007, 18:30:21

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.