Alternatifim Cafe

Çinli mücevher firmaları Türkiye'ye Yöneliyor

Discussion started on Haberler

sabunkopugu

İstanbul Jewellery Show'a konuk olan Çinli mücevher firmaları Türkiye'yi radarına aldı.
Firmaların yöneticileri, hem ürünleri hem ortak adımları görüştü.
Çin Mücevherciler Birliği de Mücevher İhracatçıları Birliği (Jewellery Turkey - JTR) ve Borsa İstanbul (BİST) iştiraki İstanbul Gemoloji Enstitüsü ile iyi niyet anlaşması yaptı.
JTR Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Güner, CNR'da devam eden mücevher fuarı İstanbul Jewellery Show'a Çin'den 50 şirketin geldiğine işaret etti. Bunların 8 bin satış alanı bulunduğuna temas eden Güner, "Çinlilerden randevu almak kolay değil. Ama ülkemize ilgileri var. Neden? Türkiye dünyada altın üretiminde önlerde. Bu, Çinlileri ilgilendiriyor. Bunların ananelerine göre bir ülkeye gittiklerinde anlaşma yapmaları gerekiyor. " dedi.
Güner, Çin ile 3-4 anlaşma yapıldığını bildirdi ve "İyi niyet anlaşmalarımız oldu, iş yapma adına. İş yaparız ya da yapamayız bilemiyorum ama yaparsak ülkemiz ihracatını 3-4'e katlar. Bu firmalarımıza, koleksiyonlara bağlı. Ama hedefimiz Çin'e satış yapmak." açıklamalarında bulundu.
Güner, şöyle devam etti:
"Şu an otellere Rusya'dan, 14 Orta Asya ülkesinden gelen yok. Bu açığı kapamak için başka ülkelere yönelmek gerekiyordu, biz Çin'den başladık. Bu firmalar önemli firmalar. Firmaların içinde 2 bin 200, 3 bin satış yeri bulunanlar var. Bırakın 3 bini bin 500 mücevher satış yeri bulmak kolay değil. Bunun örneği yok.
Manisa'nın tanınmış kuyumcularından Ahmet Özövgü, tamtur yüzük mücevher satışı yaptığı işletmesini yenilenen yüzüyle Manisalıların hizmetine açtı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen açılış törenine Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Vergi Dairesi Başkanı Yılmaz Çakan, İGM AK Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Onaylı, Belediye Başkan yardımcıları, Erdinç Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç Yumrukaya ve çok sayıda davetli katıldı.
Yaptığı iş değişikliğinden bahseden Özövgü, “Yaklaşık 30 yılı aşkın bir süredir Manisa’da kuyumculuk yapıyordum. Ancak dünya gün geçtikçe değişmekte ve biz de bu değişikliklere uyum sağlamak zorundayız. Bu yüzden işletmemizde altını kaldırdık. Artık Manisalılara anneler günü pırlanta mücevher sektöründe hizmet vereceğiz. Bünyemizde elmas ve pırlanta olmak üzere 5 çeşit taş bulunmaktadır.” dedi.
#1 - Nisan 04 2016, 11:11:07

gelsinler de kur düzelir belki biraz
#2 - Aralık 08 2020, 18:02:20

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.