Alternatifim Cafe

Bir Dinozorun Anıları - Mîna Urgan

Discussion started on Kitap

derjavin

353 sayfa, Yapı Kredi Yayınları / EDEBİYAT / Yaşantı

İngiliz edebiyatı 'duayenimiz' Mîna Urgan, bu kez anılarıyla, bir yaşama ustası olarak karşımızda.
Mîna Urgan 'Bir Dinozorun Anıları'nda açıkyürekli, yalın ve naif bir dille anlatıyor; kendini, çevresindekileri ve bir coğrafyada olan biteni...
Halide Edip, Necip Fazıl, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik, Yahya Kemal, Ahmet Haşim, Atatürk ve başka pek çok isimle zenginleşmiş bir ömrü...
"Oğuz Atay'ı ayaküstü ve o kadar az gördüm ki, onunla ilgili ancak bir tek izlenim edindim: Koskocaman bir kediye benziyordu tıpkı.
Çok kocaman ve çok güzel bir kediye öyle benziyordu ki, ona elimi uzatınca 'miyaaav' diyeceğini sandım.
Miyavlayacağı yerde 'tanıştığımıza memnunum' deyince şaşırıp kaldım."
Mîna Urgan'ın anılarını bazen coşkuyla bazen buruklukla ama hep gülümseyerek okuyacaksınız.

#1 - Aralık 05 2010, 19:59:10

derjavin

"Ben gene aynı yaşlardayken*, hiç unutamadığım bir şey söyledi bana: Kendi kafasını göstererek, 'kızım' dedi, 'bir kadının namusu belinden aşağısında değil, burada, kafasındadır. Farz edelim ki, parası olduğu için, bir adamla evlendin. Sen namussuz bir kadınsın bunu yapıtğın için. O adama bağlı kalsan da, onu hiç aldatmasan da, gene namussuzsun. Çünkü prası yüzünden oturuyorsun o adamla. Asıl or.spuluk budur. Para uğruna cinsel ilişki kurmaktır asıl or.spuluk. Hiç menfaat gütmeden ve başkalarına kötülük etmeden sevgili değiştiren bir kadına, ben or.spu demem, çapkın kadın derim ancak. Senin çapkın bir kadın olmanı istmem. Ama çıkarını kollayan nikâhlı bir kadın olacağına, çapkın bir kadın ol daha iyi.'"

sy.119

*Yazar 17 yaşlarındayken. Bu sözleri söyleyen de annesi.
#2 - Ağustos 31 2011, 21:34:18
« Son Düzenleme: Ağustos 31 2011, 22:10:04 Gönderen: Toprak »

Sanırım Troçki'nin her bıyıklı kadınla uzaktan yakından alakası var diye düşündüren kitap olmuştur bana. İyi ki bıyık bırakmak fikrine çok uzağım.
#3 - Eylül 01 2011, 00:52:41

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.