Alternatifim Cafe

Facebook'ta en fazla 150 arkadaşınız olabilirmiş...

Discussion started on Lüzumsuz Bilgiler

Antropoloji profesörü Robin Dunbar, konuyla ilgili yaptığı araştırmada bir insan beyninin, en fazla 150 civarında arkadaşı benimseyeceğini tespit etti.

150 civarından sonra, beyin otomatik olarak o kişiyi size mesafeli tutuyormuş. Yapılan araştırmada insan beyninin 150 arkadaşla sınırlı olması, en çok, Facebook'taki arkadaş listesinde 150'dan çok sayıda arkadaşa sahip olanların ilgisini çekti. Zira 500-600 kişilik arkadaş listesine sahip olan birinin, gerçek anlamda en fazla 150 arkadaşı olabilir.

Bu durumda, "Facebook listendekilerin kaçı gerçek arkadaşın?" sorusu ayrı bir anlam kazanmış oluyor. Profesör Dunbar, konuyla ilgili olarak, "Facebook'ta binlerce arkadaşınız olabilir. Fakat bu binlerce arkadaşın arkadaş çevresine iyi baktığınıza, hepsinin de ortalama 150 arkadaşın ortak arkadaşlarından dolayı listenize girmiş olduğunu fark ediyorsunuz" dedi.

Dunbar'ın çalışması, 2010 yılının ortalarına doğru akademik olarak yayınlanacak. O tarihe kadar kimin gerçek arkadaşınız olup olmadığını ölçmek için yeterli vaktimiz var.
#1 - Ocak 29 2010, 23:06:20
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Doğruluğuna inanırım. Utanarak söylemekteyim 300 küsür kişinin varlığını. fakat en fazla 50 kişidir. Benim beynim bu kadarını alıyor.
#2 - Ocak 29 2010, 23:11:37

Hevai

Birbirlerini gördüklerinde selam dahi vermeyen insanlar Facebook'ta güya arkadaşlar. Bir isim,bir soyad yetiyor arkadaşlığa.
#3 - Ocak 29 2010, 23:17:45

Kesinlikle doğrudur. Kişi listesin de 500-600 kişi olan bi insan yarısından fazlasını tanımıyodur büyük ihtimalle. Denildiği gibi en fazla 150.
#4 - Ocak 30 2010, 18:30:17
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

araştıracak daha önemli bi konu bulamamışmı bu bilim insanı
#5 - Haziran 01 2012, 16:50:20
www.banakalirsaboyle.blogspot.com
yaptıklarımı aldıklarımı okuduğum ve öğrendiğim herşeyi sizle paylaşacağım web günlüğüm beni izlerseniz sevinirim:)

insan beyninin 150 arkadaşla sınırlı olması

bu biraz saçma bence
ortalama hesaplasam kendi adıma
 ilk okul arkadaşlarımın 10 uyla
ortaokul arkadaşlarımın 30 uyla
ortaokul dershanedekilerin 15  yle
lise 1 dekilerin 10 u
diğer lisemdekilerin yaklaşık 40 yla
lise dershanemdekilerin 20 siyle falan
üniversitedekilerin 30 civarıyla
yaklaşık olarak hala irtibat halindeyim sıklıkla...

yani şimdiden kaba bi hesapla bile 155 olmuş

ye ben anlamadım bu adamı yada bu işte bi yanlışlık var :)

Bu değişik araştırmayı paylaştığın için teşekkürler :)
#6 - Nisan 07 2014, 22:04:27
. ..  7h!5 p4!n !5 ju57 700 r341 . . .

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.