Alternatifim Cafe

Fight Club

Discussion started on Sinema

Oyuncular :
* Brad Pitt
* Edward Norton
* Helena Bonham Carter
* Jared Leto
* David Lee Smith

Oregon Üniversitesinde yüksek lisansını yapan Chuck Palanhiuk'un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu alan romanından yola çıkılarak çekilen Fight Club'da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Tek düze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. Ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan Jack doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. Bu toplantılar esnasında Marla'yla tanışır o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. Jack'in ve Marla'nın çabaları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta kariyer sahibi ama yanlız insanların bir tepkisi. Jack'ın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. Bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler Durden olmasıda adeta bunun bir kanıtıdır. İçilen birkaç biranın ardından park yerinde Tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışırtacaktır. Aralarında başlayan bu kavga Jack'in hayatını değiştirecektir. Bir süre sonra Jack Tyler'ın yanına taşınır. Tyler'ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulübde sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. Kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve Tyler Durden hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir.
#1 - Haziran 20 2009, 11:50:50

yıllar önce bu filmi izlediğim de çok etkilendiğimi hatırlıyorum. . özellikle son sahnede Marla'yla Jack elele tutuşmuş arkadan 'Where Is My Mınd' çalarken. .
#2 - Haziran 25 2009, 13:26:53
(=

derjavin

Yeni!

----------------Spoiler-----------------

Ben bu filmin şizofren filmi olduğunu nasıl anlamam ?!
Marla hap yutmuş intihar ediyorken bir yandan da telefonda Tyler Durden ile konuşuyor ya hani; sonra Tyler Durden onu kurtarmaya geliyor ya; filmin ilerleyen dakikalarında (gerileyen dakikalar varmış gibi) Marla Jack'e "Beni neden kurtardın?" diye soruyor ya... İşte tam burda kafamda bir soru işareti belirdi: "Ulan seni kurtaran Jack değil Tyler'dı. Ne alaka lan ?" demiş idim. Yine de şizofren filmi olduğu aklımın ucundan geçmemişti.
Bunu atlattıktan sonra "Jack'in ve Marla'nın çabaları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruş" olduğu konularına değineceğim.

----------------Spoiler-----------------
#3 - Eylül 24 2011, 14:19:01
« Son Düzenleme: Şubat 12 2012, 09:11:31 Gönderen: Toprak »

ayrıca bilinçaltı mesajlara açıklamalar getirmiştir.

kaçınız tyler ı işbaşında yakalayabilir ki?
#4 - Ekim 02 2011, 00:41:06
i go to grave before be a b.tch nigga. Lykomedo's Awesome Blog ve lazım olursa diye about me

derjavin

Bir önceki mesajımın sonuna da "Spoiler" yazmam gerekiyor idi, fakat dikkatimden kaçmış. Mesajı değiştiremiyorum da.
#5 - Ekim 08 2011, 19:50:34

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.