Alternatifim Cafe

Açıköğretim dersleri uydu yayınına çıkacak

Discussion started on Açıköğretim

ANKARA (ANKA) – TRT ve Anadolu Üniversitesi arasında varılan mutabakat ile Açıköğretim Fakültesi TRT'nin buketi içinde uydu yayınına çıkacak. Tüm Avrupa ve Türki Cumhuriyetlerde Açıköğretim Fakültesi öğrencileri dersleri uydu aracılığı ile takip edebilecek.

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Fevzi Sürmeli yaptıkları anlaşma ile bir ilke imza attı. RTÜK'ün ev sahipliğinde yapılan toplantıya RTÜK Başkanı Zahid Akman ile YÖK Başkan Vekili İzzet Özgenç de katıldı. Yaklaşık 1.5 milyon öğrencisi olan, internet ve televizyon yayını aracılığıyla takip edilebilen açık öğretim fakültesi artık Avrupa'ya da ulaşacak. Açık öğretim Fakültesi TRT buketi içinden uydu yayınına çıkacak. 21 Avrupa ülkesindeki, Türki Cumhuriyetlerdeki açıköğretim öğrencileri dersleri uydu aracılığıyla takip edebilecekler.

Toplantı sonrasında açıklama yapan RTÜK Başkanı Zahid Akman, kendilerinin ve YÖK'ün bu mutabakata şahitlik yaptıklarını ve bundan ötürü büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Akman, anlaşmanın önemine işaret ederek “Yurt dışında açıköğretim fakültesinin yaklaşık bin 200 öğrencisi var. Bu öğrencilerin mağduriyetleri ortadan kalkacak ” dedi. TRT'nin açıköğretimdeki TRT 3'ten yayınlanan karasal yayının ya çok geç ya da çok erken saatlerde yayınlandığını ifade eden Akman, bu konuda da yeni düzenlemelerin yapılacağını belirtti. Akman şunları söyledi:

“Anadolu Üniversitesi'nin 1.5 milyona yakın öğrencisi var. Bu öğrencilerimiz eğitimlerini internet ve televizyon aracılığı ile alıyorlar. Bugün taraflar bir araya gelerek bu öğrencilerimizin bir yıllık eğitimlerinin nasıl olacağı konusunu konuştular. Ayrıca TRT 3'te Meclis yayını dışında kalan saatlerde normal halkın da yararlanabileceği özel dersler de yayınlanacak.”

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise, son çıkarılan kanun ile açıköğretim derslerinin ücretlendirilmesi konusunda ufak bir sorun yaşadıklarını; ancak kendilerine ders sürelerinin kısaltılması talebinin geldiğini ifade etti. Bu konuyu daha sonra görüşeceklerini bildiren Şahin şöyle devam etti:

“Şu an itibarıyla çok farklı bir noktaya vardık. Karasal da olup olmayacaklarına ilişkin bize bilgi verecekler. Saatler konusunda görüşülecek. Ancak yayınların uyduya çıkarılması ve uydudan dağıtılması konusunda biz bir genel mutabakata vardık. Detaylar daha sonra görüşülecek.”

Anadolu Üniversitesi Rektörü Fevzi Sürmeli ise yapılan anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “TRT'nin desteği ve RTÜK'ün katkısı ile öğrencimiz olan 21 Avrupa ülkesine ve bu arada önümüzdeki yılda da daha da genişleteceğimiz bir coğrafyaya da uydu kanalıyla derslerimizi vereceğiz” dedi.
#1 - Ocak 30 2009, 22:23:22
Bu içindeki; olmayan beyninin değil aşk'sızlıktan guruldayan midenin sesi.
Sana hayvan dediğimde hayvanlar alınmıyor da sendeki bu tavır neyin nesi ?!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.