Alternatifim Cafe

Mor ve Ötesi

Discussion started on Yerli Sanatçılar - Gruplar

Mor ve Ötesi, 1995 yılının Ocak ayında Kerem Kabadayı (davul), Harun Tekin (vokal/gitar), Derin Esmer (vokal/gitar) ve Alper Tekin (bas) tarafından kurulan Türk alternatif rock müzik grubudur.

Kendi bestelerinden oluşan ilk albümünü 1995 yılının ağustos ayında Stüdyo Spectrum'da kaydeden grup, 1996'nın Ocak ayında çalışmaya son halini verdi ve "Şehir", 1996'nın Haziran ayında piyasaya çıktı. Grubun ilk video klibi "Yalnız Şarkı", farklı tarzıyla ilgi çekti.

1997 yılı grup adına önemli gelişmelere sahne oldu. İstanbul dışındaki ilk konserini ODTÜ'de veren Mor ve Ötesi'nde ilk eleman değişikliği de bu yıl gerçekleşti ve Burak Güven, Alper Tekin'in yerine gruba dahil oldu. Şubat 1998'den itibaren Captain Hook'ta ilk düzenli bar programını yapan Mor ve Ötesi, bir yandan da yeni albümünü hazırlıyordu. Ada Müzik Stüdyosu'nda Volkan Gürkan'la beraber kaydedilen Bırak Zaman Aksın'ın ardından Derin Esmer gruptan ayrılırken, Kerem Özyeğen gruba katıldı. Albüm 1999 Mart ayında Ada Müzik tarafından yayımlandı.

1999 yılının Ağustos ayına gelindiğinde grup bir Bülent Ortaçgil bestesi olan "Sen Varsın" üzerinde çalışıyordu. Tam o günlerde benzersiz bir felaketle karşılaştı Türkiye. 17 Ağustos depreminden sonra, herkes gibi, grup da bir süre kendine gelemedi.

2000 yılının başlarında Mor ve Ötesi ülke çapındaki nükleer enerji karşıtı kampanyaya çeşitli konser ve aktivitelerle destek verdi. Temmuz ayında grubun "Sen Varsın"la katıldığı Şarkılar Bir Oyundur adlı Bülent Ortaçgil'e saygı albümü yayımlandı. Mor ve Ötesi üçüncü albümünün kayıtlarına girmeden önceki en önemli performansını 9 Aralık'ta İstanbul'da Placebo'nun ön grubu olarak gerçekleştirdi.

Üçüncü albüm Gül Kendine'nin kayıtları, 27 Aralık günü Volkan Gürkan prodüktörlüğünde Ada Müzik stüdyosunda başladı ve albüm 2001 Aralık ayında piyasaya çıktı. Grubun resmi web sitesi "morveotesi.com" da aynı ay içerisinde faaliyete geçti.

2002 Nisan ayında, Mor ve Ötesi; İzmir, Denizli, Bursa, Adana, Antalya ve Antakya'yı kapsayan ilk Türkiye turnesine çıktı. Grup, 2 Temmuz 2002 akşamı İstanbul'da yapılan H2000 festivalinde, tarihinin en başarılı konserlerinden birini verdi. Çeşitli basın yayın organlarınca görsel ve işitsel bir şölen olarak nitelenen performansa yaklaşık beş bin kişi tanıklık etti.

2003 yılında patlayan savaşa karşı oluşan geniş muhalefete Mor ve Ötesi de sanatçı dostlarıyla birlikte katıldı. Grubun bestelediği ve Aylin Aslım, Athena, Bülent Ortaçgil, Feridun Düzağaç, Koray Candemir, Nejat Yavaşoğulları ve Vega ile birlikte seslendirilen "Savaşa Hiç Gerek Yok" adlı parça, savaş karşıtı hareketin marşlarından biri oldu ve 1 Mart 2003 günü Ankara'da yüz bin kişiyle birlikte söylendi.

2003 Mayıs'ında Mor ve Ötesi, Yaz isimli bir single çıkardı. Bu yayımda yer alan Şehrazat bestesi "Yaz Yaz Yaz", yaza damgasını vururken, grup on yedi kenti kapsayan bir turne gerçekleştirdi. Sonbaharla birlikte dördüncü albüm çalışmalarına hız veren Mor ve Ötesi, bir yandan da Çağan Irmak'ın Mustafa Hakkında Herşey filminin müziklerini hazırladı.
#1 - Haziran 07 2008, 20:08:21

Sevmem.
#2 - Haziran 07 2008, 20:15:08
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

mor ve berisi :Ç
ben de sevmem :Ç
arabesk gibiler sanki :D
bir derdim var ne öyle ya :Ç
#3 - Haziran 08 2008, 00:44:55
Beatles'te Beş Minare

mor ve öpülesi... :Ç fazla sevmem bu grubu..
#4 - Haziran 08 2008, 12:51:21
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

Türkiye'nin en iyi grubu bence.Bırak Zaman Aksın ve Gül Kendine muhteşem albümler özellikle Gül Kendine.Söz yazma konusunda epey başarılılar.Son albümlerinde de Kış Geliyor,Çocuklar ve Hayvanlar,Durma Öyle çok hoş şarkılar.
#5 - Haziran 14 2008, 00:06:03
From the houses of the holy
We can watch the white doves go

Çok baba guruptur. (6)
#6 - Haziran 14 2008, 10:00:19
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

iyi gruptur.
#7 - Haziran 20 2008, 00:54:54

Punk- O -Rama

Gay diyorlar Harun'a.Başka bir erkekle yataktamı bastılar acaba? (6)
#8 - Haziran 20 2008, 00:58:30

:Ç  :Ç    :Ç
               :Ç  Anaa  :Ç
                   :Ç   :Ç
#9 - Haziran 20 2008, 09:11:10
« Son Düzenleme: Haziran 20 2008, 09:12:00 Gönderen: ●_LσνEмσ_● »

:Ç  :Ç    :Ç
               :Ç  Anaa  :Ç
                   :Ç   :Ç

illa bi çamur atacaksınız ha.. (6)
#10 - Haziran 21 2008, 22:10:51
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

Seviyorum bu grubu!
#11 - Haziran 21 2008, 22:24:26
dans cette classe il y a des imbeciles,
ce sont des imbeciles heureux,
ils sont heureux d'etre imbeciles...

Bizi yanlış yola yönlendiren soysuzlar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… görürsünüz ki milleti mahveden, tutsak eden, perişan eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk...

süperler yha.....................harun'uMM sesi mükemmelll..................

bazen
gece
hep aynı
gül kendine
uyan
re
daha mutlu olamam
darbe

gerçekten güsel şarkıları.............
#12 - Temmuz 22 2008, 22:08:01
iF You WeRe DeaD oR STilLL aLiVe i DoN'T CaRe ,i DoN'T CaRe ... aND aLL THe THiNGS You LeFT BeHiND i DoN'T CaRe i DoN'T  CaRe...!!!

söyleyecek çok şey var onlar hakkında
5 sene önce tanıdım mor ve ötesini ve bir çok şeyi değiştirdiler.
rock müzik dinlemeye onlarla başladım.
onlar benim için çok özeller benim sevgim öylesine bir sevgi değil.
üzüldüğümde,sevindiğimde,aşık olduğumda her durumda kendime uygun bir şarkılarını buldum.kendimi buldum şarkılarda..
ilk albümlerinden itibaren her şarkılarını bir başka severim hepsinin bir anlamı var benim için..
mutsuz olduğumda daha mutlu olamam,gül kendine dinlerim unutturur herşeyi yüzümde bir gülücük oluşur..
alıp götürür şarkılar beni..
çok seviyorum onları   
#13 - Aralık 16 2008, 23:58:10
BANA BİR KUTU SEVGİ AL,BİR KUTU UMUT VE NEŞE AL.ALABİLİR MİSİN NE DURUYORSUN?

Yeni albümleri de güzel olmuş.
#14 - Aralık 17 2008, 00:08:33
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

:Ç bulduğun olasılık süpermiş (6)
#15 - Aralık 26 2008, 20:04:58
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

Başıbozuk^u beğenmedim pek fazla. Oyalama albümü. Sonbahar var, güzel olaraktan.
#16 - Ocak 04 2009, 20:31:18
İçimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var
dışımda Charlie Chaplin gülüşü.

'Gül Kendine' adlı parçalarıyla tanıdım onları.. Daha sonra 'yaz yaz yaz'.. O gün bugündür severek dinlerim. Son albümünden 'Sonbahar' parçasıda pek hoş olmuş ;)
#17 - Ocak 25 2009, 13:32:34
Karyolama oturup kendime bir içki koydum. Kapımı açık bırakmıştım. Şehrin gürültüsüyle beraber ay ışığı sızıyordu odama: müzik dolapları, otomobiller, küfürler, köpek havlamaları,radyolar... Hep beraberdik, aynı b*k çukurunun içindeydik hepimiz. Kaçış yoktu. Zamanı geldiğinde sifonumuz çekilecekti.

Charles Bukowski

İlk olarak "Cambaz"ı dinlemiştim bir daha da bırakamadım. O gün bugündür bayıla bayıla dinlerim. Son albümde fazla yeni parça olmamasına rağmen ben beğendim ne de olsa "Sonbahar" var o albümde ;)
#18 - Şubat 04 2009, 11:58:35
« Son Düzenleme: Şubat 04 2009, 11:59:16 Gönderen: _FaiRytaLe _ »
ι ωιℓℓ ƒιи∂ ѕσмєтнιиg мσяє  
ѕσмєσиє ι αм мα∂є ƒσя  
ѕнαмє σи уσυ вαву  
ƒσяєνєя уσυяѕ    ...

Aslında pek dinlemezdim, media playeri rastgele modunda kullana kullana dinlemeye başladım. Hani bazı şarkıları var gerçekten ' süper ötesi ' yeni albümleride baya hoş bir şeye benziyor. İyi gruptur, Harun'da sağlam parça hani 8)
#19 - Mayıs 08 2010, 14:37:49
Sevdiğim
Önce kemir bu tel örgüleri gövdemden
Geç derimin altındaki tehlikeleri
Yürek kızgın bir kuma devrilmeden
Yokla beni
abdurrahmancahitzarifoğlu

'Bir Derdim Var' adlı şarkıyı canım sıkkınken son ses açıp dinliyorum, şu an ki gibi, fazlasıyla iyi geliyor.

Kötü şarkıları yoktur bana göre severim.
#20 - Mayıs 08 2010, 14:42:02
Yaşamak sansürler eşliğinde, çok sahte.

Gayet iyi müzik yapıyorlar bence. Şarkıları özellikle sıkıntılı zamanlarda çok iyi geliyor.
#21 - Haziran 20 2010, 22:13:58
Destiny is for losers.
It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
-B.

Araf'a klip çekmişler ya la. Aldığım güzel bir haberdi bu bugünlük.
#22 - Temmuz 20 2010, 22:24:58
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Araf bugün müzik hattında yayınlandı.
harika olmuş.
#23 - Eylül 03 2010, 18:16:25

klip dream tv nin facebook sayfasında da yer alıyor ayrıcaa.
bakmak isteyen olursa diye.
#24 - Eylül 03 2010, 18:20:23

Tvde klibi izledikten sonra arıyordum bende nette harıl harıl. Sağol Pınar. : )
#25 - Eylül 03 2010, 18:22:45
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.