Alternatifim Cafe

Sol Elle Yemek Yemek

Discussion started on Merak Ettikleriniz

Sol elle yemek yemek günah-mış, yeni öğrendim ve ben bir solağım. Peki neden günah?
#1 - Mayıs 15 2008, 14:17:39
İmza kural dışı.

“Sizden kimse sakın sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer içer."[2]

"Her biriniz sağ eliyle yesin, sağ eliyle içsin, sağ eliyle alsın, sağ eliyle versin. Zira şeytan sol eliyle yer, sol eliyle içer, sol eliyle verir, sol eliyle alır" buyurdular."[2] Müslim, Eşribe 106; Muvatta, Sıfatu'n-Nebiyy 5; Ebu Dâvud, Et'ime 20

buna benzer bir hadisde

Ebû Hüreyre (r.a.) rivâyet ediyor: Biriniz yemek yediğinde sağ eli ile yesin. Su içtiğinde sağ eli ile içsin. Sağ eliyle alsın, sağ eliyle tutsun. Çünkü şeytan sol eliyle yer içer. Sol eliyle alır ve verir. Câmi'ü's-Sağîr cilt.1 s:162

buyurulmuştur.

kısaca bunu edep olarak bellenmiş.bazi nahoş işlerde kullanılan sol elden kaçınılması gerektiğini ,peygamberimizin yemek adabinda sağ elle yediği için bunun sevabından maruz kalmamak adına sağ elle yemek daha hayırlıdır.
#2 - Mayıs 15 2008, 14:39:04
''Cehennem, başkalarıdır. ''

bende sol elle yerim nolcakkk günahkar kullardanmıyım şimdi...bu durumda
#3 - Mayıs 15 2008, 14:52:15

Köpek ürür,
Kervan yürür.

Şizofren Sevdam..

sen o yazılanlardan ne anlıyorsun bu önemli
yani okuduklarını kavrayabilmiş olman bu soruyu sormaman anlamına gelir
sen baştan bir okuyuver istersen
#4 - Mayıs 15 2008, 14:54:53

ya sol elle aslidna taharet fln edildigi icin sol el ile yemek de sakincaldir bende böyle duydum
#5 - Mayıs 15 2008, 15:01:38
~!тяєαт мє ℓιкє тнє ρяιη¢єѕѕ тнαт ι αм!~

Cherish your life

ya sol elle aslidna taharet fln edildigi icin sol el ile yemek de sakincaldir bende böyle duydum

Heheheh :Ç (6)
#6 - Mayıs 15 2008, 15:08:58
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

Şizofren Sevdam..

doğru duymuşsun
#7 - Mayıs 15 2008, 15:09:37

şekerim ben anladım anlıyacağımıııı sen kafanı yorma sadece konuya cevabını verr...ayrıca benm düşüncelerimle senin düşüncelerin aynı olmak zorunda diiil... :sizo
#8 - Mayıs 15 2008, 15:15:21

Köpek ürür,
Kervan yürür.

Şizofren Sevdam..

şekerim ben anladım anlıyacağımıııı sen kafanı yorma sadece konuya cevabını verr...ayrıca benm düşüncelerimle senin düşüncelerin aynı olmak zorunda diiil... :sizo
senin bilinçsizliğinin sorununu tasasını çekecek değilim tabiki
düşüneler sadece benimle değil herkesle bir olmak zorunda değil bende 'benim düşündüğümü düşüneceksin uleynn' demiyorum zaten
hadislerden bişey anlamamış olmalısınki bu tür sorular soruyorsun
ben sana günahkârsın dediğimde rahatmı edicek için
günahkârsın ey insan! diyorum o vakit evlat
#9 - Mayıs 15 2008, 15:18:23

senin bilinçsizliğinin sorununu tasasını çekecek değilim tabiki
düşüneler sadece benimle değil herkesle bir olmak zorunda değil bende 'benim düşündüğümü düşüneceksin uleynn' demiyorum zaten
hadislerden bişey anlamamış olmalısınki bu tür sorular soruyorsun
ben sana günahkârsın dediğimde rahatmı edicek için
günahkârsın ey insan! diyorum o vakit evlat

te allam yaa ... senin canın sıkılmış muhabbet istiyosun galiba ben orda soru sormuyorum ... alışkanlık old. ima etmeye çalışıyoruum nese...   :okey
#10 - Mayıs 15 2008, 15:26:04

Köpek ürür,
Kervan yürür.

Mandalina Kabuğu

Ben de solağım.
Bazı durumlarda da sol elim çok ters geliyor kullanamıyorum..
Ama yemekte dikkat ediyorum.Bazen sol elimde olduğunu fark ediyorum kaşığın hemen değiştiriveriyorum..=/
#11 - Mayıs 15 2008, 16:13:23

ben yerim yerimde böyle birşeyide ilk defa duyuyorum ne olacak şimdi??
#12 - Mayıs 15 2008, 17:51:57
« Son Düzenleme: Mayıs 16 2008, 12:42:13 Gönderen: Miss_Gangsta »

Peygamberinin sözleriyle dalga geçip,gülebilen  tek topluluk biziz heralde.
Solak arkadaşlarımız biraz uğraşırlarsa istekli olurlarsa eminim başaracaklardır en azından yemeği sağ ile yemeyi.
#13 - Mayıs 15 2008, 20:57:24
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

Ben sağ elle yemek yemeyi sünnet olarak biliyorum..
eğer günahsa sol elle yemek yemek..
solak olan bi şahıs zorla sağ eliyle yemek yiyemiyceği için günahkar mı olacak?
tabiki hayır..
#14 - Mayıs 15 2008, 21:59:43
İmza kural dışı.

night

Ben küçükken sol elimle yerdim o zamanlar henüz okula bile gitmiyordum iyi hatırlarım sol el ile yemenin haram olduğunu öğrendim ve elimi değiştirdim o gün bugündür sol elim sadece arkaya gider (6)

Kur'an-ı Kerim, sağdan sola doğru yazılmıştır, insanın ağırlık merkezi sağ bacak hizasındadır, namazda önce sağ tarafa selam verilir, abdest alırken önce sağ el veya ayak yıkanır. Sanırım bu örnekler Dinimizde sağ tarafın önemini yeterince vurgulamıştır. Sol el ise şeytanın kullandığı eldir, bütün pislikler şeytandandır. Sol elinizi kullanarak şeytana benzemeyin. Bu sözlerimi sadece Müslümanlığı ciddiye alanlar üzerine alınsın diğerlerine sözüm yok.
#15 - Mayıs 16 2008, 01:58:16

atlamadınız çrptırmasaydınız şaşardım zaten
bn soruya güldüm peygamberimzn dediklerine değil bnde bilmiyrdm daha dün öğrendim sol elini kullanan müslümnlıktan mı çıkıyor sizce iyi çıksın o zmaan size göre
#16 - Mayıs 16 2008, 12:41:10
« Son Düzenleme: Mayıs 16 2008, 12:42:40 Gönderen: Miss_Gangsta »

night

Haram işlemek Müslümanlıktan çıkmak değildir haram işlemek günahkar olmaktır. Müslüman olan insan dini konularda ciddiyet göstermelidir. Göstermeyen Müslüman değildir diye bir şey söylemiyoruz.
#17 - Mayıs 16 2008, 18:49:44
« Son Düzenleme: Mayıs 16 2008, 18:50:49 Gönderen: Lonelyboy »

Sağla Yiyorum Ama Demekki Artık Solla Yiyeceğim. :ehem
#18 - Aralık 07 2008, 14:24:46

Alıntı
“Sizden kimse sakın sol eliyle yiyip içmesin. Çünkü şeytan soluyla yer içer."[2]

Şeytan olmaya özenen userlarımız var anlaşılan.Bizden uzak.
#19 - Aralık 07 2008, 15:09:01
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

Any_one

Ne güzel yorumladın kuRRet-üL ayn, özentilik böyle birşey olsa gerek.
Bir yararı mı varki onun yaptıklarını yapmanın? İnsanlar garip.
#20 - Aralık 09 2008, 11:41:32

Zeitgeist

Bu kadar da kısıtlama olmaz ki.
#21 - Aralık 13 2008, 12:49:41

O zaman kesin sol ellerinizi :Ç
#22 - Aralık 13 2008, 12:54:59
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

Any_one

Nedenler, nedenler, nedenler...
Anlayabilmek, anlayabilmek, anlayabilmek...
#23 - Aralık 13 2008, 13:10:00

Anlam veremeyen yeni nesil için;

Taharet musluğunun hangi yönde olduğuna dikkat ediniz alaturka bir tuvaleti içinde bulunduran evlerde. Oturduğunuzda hangi yöne geliyor ve hangi elinizle yıkıyorsunuz oranızı bir düşünün bakalım.

Gavur memleketlerinde göremezsiniz böyle bir sistem. Yoktur taharet musluğu değil mi? Zira o adamlar sol elle yemek yemenin yanlış olduğu gerçeğini bilmezler. Biz müslümanlar bunun farkında olduğumuz için... Ooooof kime anlatıyorsam?
#24 - Aralık 13 2008, 17:08:03
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Elini köpüttüre köpüttüre yıkarsan bi b.k olmaz :ehem
#25 - Aralık 14 2008, 16:17:54

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.