Alternatifim Cafe

Jerry Portnoy

Discussion started on Yabancı Sanatçılar - Gruplar

1943'de Chicago İllinosi'de doğdu. Maxwell Street'de babasının işlettiği halı dükkanında, o yıllarda blues müziğine yön veren insanlarla tanışma ve güneyden gelen bluescuların sokak müzisyenliği yaptığı Maxwell sokağının havasını soluma imkanı buldu.

Jerry Protnoy, 3 yaşından beri mızıka çalıyor, Howlin' Wolf'un ve Little Walter'ın yanında büyüdü diyemeyeceğiz ne yazık ki.

Bir sürü farklı enstrumanı denedikten sonra, içindeki mızıka çalma isteğini farkediyor. Tam 25 yaşında, mızıkayı ilk defa eline alıyor.

Bundan sadece 5 sene sonra, 30 yaşında efsanevi Muddy Waters'la turnedeydi. 1980'e kadar uzun yıllar Muddy Waters'ın arksında çaldı. Eric Clapton'la tanışıklığı da bu yıllardaki Eric Clapton ve Muddy Waters turnesine dayanıyor.

1990'ların başından beri Eric Clapton'ın arkasında çalmaya başıyor. İlk olarak Twenty Four nights albümünde Clapton'la çaldıktan sonra Grammy ödülü kazanan benim de ilk blues albümlerimden olan From The Cradle'da çaldı. Mızıka çalma isteğimi depreştiren albüm oldu bu sanırım.

Kendi adına, Down in the Mood Room, Home Run hitter ve Poison Kisses adlı 3 albümü var. Ayrıca 3 CD'lik Blues Harmonica Masterclass adlı bir mızıka eğitim videosu çıkarttı 2001 yılında. Down in the Mood room albümünü dinleme imkanım oldu bir tek albümleri arasında. Bluesdan, caza swinge geniş tabanlı bir albüm. Tavsiye ederim.
#1 - Mart 20 2008, 17:10:45
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.