Alternatifim Cafe

Tarkan

Discussion started on Çizgi Romanlar

Sezgin Burak, tarafından 21 Temmuz 1967'de, daha önceki çizgiromanlardan gerek anlatım gerekse çizgi açısından çok farklı olarak tasarlanmış olan çizgi roman.

Sezgin Burak, 1940'larda çocuk dergilerinde yayınlanan Şahap Ayhan, Ayhan Erer ikilisinin "ATİLLA GELİYOR" ve "ATİLLA'NIN ÖLÜMÜ" adlı çalışmaları içinde beliren "Tarkans" tipini geliştirmişti.

Tarkan, diğer çizgi romanlar gibi seri üretilmedi, geniş aralıklarla çiziliyordu. Bu yüzden üstünde uğraşılarak, titiz bir şekilde hazırlanıyordu. Avrupa tarzı çizgiromanlar gibi, neredeyse yılda bir öykü çıkıyordu. En beğenilen serüvenleri, intikam peşinde koştuğu Gümüş Eyer ve "Altın Madalyon" oldu. Tarkan'ın asıl karakterini bu serüvenler anlatır. Gülmez yüzü, hedefinden saşmayan, vazgeçmeyen kişiliği bu öykülerde öne çıkar.

Tarkan, 1970'ten başlayarak dergi olarak yayınlanmaya başladı.

21 Temmuz 1967'de Margus Kalesi ile başlayan Tarkan'ın, 1978'de yarım kalan Milano'ya Giden Yol adlı serüveni de dahil olmak üzere ondört serüveni vardır..

Tarkan Serüvenleri 
MARGUS KALESI
HONORYA'NIN YÜZÜĞÜ
KORKUNÇ TAKİP
MARIO'NUN KUŞLARI
ALTIN MADALYON
GÜMÜŞ EYER
KUZEY CANAVARLARI
BAYRAKTAKİ CANAVAR
KURT KANI
VİKİNG KANI
MARS'IN KILICI
GÜÇLÜ KAHRAMAN
DEHŞET KULESİ
MİLANO'YA GİDEN YOL

#1 - Aralık 31 2007, 18:05:32
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

anam bu ne :4
#2 - Şubat 04 2008, 21:14:21
« Son Düzenleme: Şubat 04 2008, 21:15:44 Gönderen: CevizLi TurTa »
İmza Kural Dışı

(6)
#3 - Temmuz 05 2008, 01:49:34
Don't look so blue'

MARIO'NUN KUŞLARI (6) (6)
#5 - Ağustos 12 2008, 17:56:39
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.