Alternatifim Cafe

Şeytan'nın hilesi

Discussion started on Dinî Hikâyeler

Şeytan'ın Hilesi

Şeytan, şeytanlığını yapabilmek için, insanların zihnine girebilmek için kendine bir yol arar ve bulur. Allah'tan sakınan, gece gündüz ibadet eden birçok kimse vardı. Onlar Allah'ı Allah'da onları sever, dualarını geri çevirmezdi. Allah'ın bu sevdiği kullarını insanlarda sever ve sayardı. Şeytan bu durumu değerlendirmeyi düşündü.

Bu Allah dostları, halk tecelli edip vefat edince, Şeytan halkın içine girer ve onlara her fırsatta onları hatırlatmaya başlar.
- Şunu, şunu nasıl bilirdiniz?
- Allah Allah. Sorduğun soruya bak. Nasıl  bileceğiz? Onalr Allah'a çok bağlıydılar. Duaları geri çevrilmezdi.
- Onlara ne kadar üzülüyorsunuz?
- Çok çok.. Tarifi mümkün değil.
- Öyleyse onları görmek isterdiniz değil mi?
- Hemde nasıl!
- Niçin onlara hergün bakmıyorsunuz?
- Ne demek istiyorsun? Hiç mümkün olabilir mi? Onlar vefat ettiler, aramızdan ayrıldılar.
- Siz de onların resimlerine bakın!

Şeytan'ın bu sözleri halkın beğenisini toplar. Bunun üzerine o salih inmsanların resimlerini yaparlar ve hergün o resimlere bakmaya başlarlar böylece ayrılık özlemlerini giderirler. Zamanla resimlerden heykellere geçerler. Bunları evlerine ve mabetlerine kadar her yere koyarlar.

Resim ve heykelleri ilk yapan bu insanlar Allah'a ibadet ediyorlar. O'na ortak koşmuyorlardı. Bu heykellerin taştan yapıldığını, yarar ve zararı olmadığını biliyorlar, ancak gene de saygı gösteriyorlardı. Gittikçe heykeller çoğaldı. Heykellerin çoğalmasıyla saygıda çoğaldı. Heykellere saygı ve bağlılık gösterisinde bulunmak moda oldu. Öyle olduki, salih bir kimse vefat edince, hemen heykelini yapmak bir görev haline geldi.

Nesiller geldi nesiller gitti. Çocuklar torunlar babalarının ve dedelerinin heykellere tavırların görmüş, onların önünde başlarını eğdiklerini, saygı duruşunda bulunduklarını görmüşlerdi. Boynuz kulağı geçer misali, çocuklar  saygıda babalarınıda geçtiler, secde etmeye, ihtiyaçlarını heykellerden istemeye başladılar. Bu arada heykeller için kurban kesmelerde başlamıştı.

Sonunda heykeller putlaştı. İnsanların ihtiyaçlarını gideren tanrılar olarak kabul görmeye başladı. İbadet artık onlaraydı. Şeytan'ın tuzağına düşülmüştü.

#1 - Şubat 24 2006, 13:15:56
Viking's

çok saol paylaşım için Allah(c.c) bizi doğru yoldan ayırmasın  :agla
#2 - Şubat 25 2006, 11:39:09

çok saol paylaşım için Allah(c.c) bizi doğru yoldan ayırmasın  :agla
amin
#3 - Şubat 25 2006, 11:43:19
karanlıklar içinde gün doğar ya aniden işte öyle son bulur belki yarım kalan hikayemiz..............

ipexy_13

yazı için teşekkürler...
#4 - Şubat 25 2006, 11:47:57

rica ederim arkadaşlar  :cicek :cicek
#5 - Şubat 25 2006, 11:54:58
Viking's

tşkler zenciri
#6 - Haziran 14 2006, 17:28:56
:bite
60 Ziyaretçi, 27 Üye ( 10 Gizli)

gerçekten güzel yazı şeytanın tuzağına düşmemek gerek..
#7 - Haziran 20 2006, 13:29:30
A&A         Seni ÇOK seviyorum!!!!   

asenaa....

benim bu konuda yunan mitolojisi ile alakalı olarak bir duyumum var

yunanlıların en büyük tanrısı olan zeus un aslında salih insanlardan olduğu ancak

daha sonra yukarıda anlatıldığı gibi nesilden nesile insanlar tarafından putlaştırıldığını duymuştum

şimdi kesin olarak hatırlamadığım için kaynağı söylemiyorum

bulursam buraya yazarım :okey
#8 - Haziran 20 2006, 16:45:33
Islami kurtarmaya degil; Islamla kurtulmaya calisalim...

Allah'ın ezeli sırlarını ne sen ve ne de ben bilirim,
Ve bu muammalı harfleri ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde arkasında ki dedikodumuz, mücadelemiz devam ediyor, Fakat perde kalkınca ne sen kalırsın ne de ben

torty

hich abi bende duymustum oyle birsey hatta buda da peygamber ola bilir diyenler vardı ama tabi bunları ii bilmek lazım
#9 - Haziran 20 2006, 16:48:10

evet haklısın

tam kesin olarak hatırlamadığım için nerden okuduğumu bir şey diyemiyorum

ama Kur'an dan baktım Nuh suresi 23. ayette şöyle geçiyor:

“Şöyle dediler: ‘Sakın ilâhlarınızı bırakmayın. Hele hele Vedd’i, Süvâ’ı, Yeğus’u, Ye’ûk’u ve Nesr’i hiç bırakmayın.”

mavi renk olan yeğus lafzının yunan mitindeki zeus a atıf olduğunu okumuştum

ama ddiğim gibi nerde okuduğumu hatırlamıyorum onun için kesin bir şey demiyorum

en iyisini Allah bilir!
#10 - Haziran 20 2006, 18:59:37
Islami kurtarmaya degil; Islamla kurtulmaya calisalim...

Allah'ın ezeli sırlarını ne sen ve ne de ben bilirim,
Ve bu muammalı harfleri ne sen okuyabilirsin ne de ben
Perde arkasında ki dedikodumuz, mücadelemiz devam ediyor, Fakat perde kalkınca ne sen kalırsın ne de ben

ama ben anlamadım
#11 - Ağustos 26 2006, 16:19:19
~~**~~(mCdÜş)~~**~~
KaBuL pEsİmİsTiM laN

barbie9138

gerçekten içinde çok güzel anlamlar barındıran bir hikaye. yazan ellerine sğlık
#12 - Ağustos 26 2006, 20:29:46

çok saol yazı için.. işime yarayacak ;)
#13 - Ağustos 31 2006, 18:16:39
(=

allah bizi korusun ve onun yolunda ayirmassin

bu paylasim icin allah razi olsun
#14 - Eylül 21 2006, 16:08:53

Bi ara benim bi mal arkadaşım var o resim görmüştü bende vefat eden akrabamın.Güya günahmış ölen birinin resmini koymak.bende ilklerde bunu anlatıyosun sandım.
#15 - Eylül 21 2006, 16:12:25

allah biz şeytanın gazabından korusun.acaba ona uyupta ne günahlar işledik
#16 - Eylül 21 2006, 16:31:02
herkesin üç kişiliği vardır
sahip olduğu
ortaya çıkardığı
sahip olduğunu sandığı   
                               artıkk  nefes alıyorum !!!!!! uçurumun kıyısından  yaşamın boşluğuna bıraktım kendimi . öyleyse bende varım bu hayatta . hiç bir şeyi umursamıyorum artık unuttum giti . ama sadece pişmanlıklarım war ...

nasılda düştüler tuzağa.. :sizo
#17 - Eylül 21 2006, 16:37:59
İmza Kural Dışı

allah biz şeytanın gazabından korusun.acaba ona uyupta ne günahlar işledik

İşlediğin günahı bilmez gibisin.
#18 - Eylül 21 2006, 16:44:54

putLara tapmanın böLe başLadıını biLmiodum...Allah hepimizi şeytanın oyunlarından uzak tutsun...
teşekkürLer payLaşımın için...
#19 - Ekim 02 2006, 02:09:28

Beni bütünde aramayın artık ...
Satırların sözcüklerin arasına sakladım kendimi ...
Kimse bulamasın, daha fazla silemesin diye çabalarım ...

Buket''im :bite

Şeytan korkusu yok bisde allah korkusu var(allaha şükür)  :okey
#20 - Ekim 02 2006, 02:16:00
Özlemişim buraları =)

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.