Alternatifim Cafe

Howard Phillips Lovecraft

Discussion started on Yazarlar

Howard Phillips Lovecraft, (1890-1937) Amerikalı yazar. Poe'nun gotik mirasının temsilcisidir.

Eserlerinde bilim kurgu ile korkuyu birleştiren belki de ilk yazardır.

20 Ağustos 1890'da Rhode Island, Providence'ta doğdu. Dört yaşında okumayı öğrendi. Sağlık sorunları nedeniyle üniversiteye gidemedi. Hayatını kazanmak için hayalet hikayeleri yazarak yazarlık kariyerine giriş yapmış oldu. İrili ufaklı öyküler, makaleler ve çok sayıda mektup yazdı. Yaşamı boyunca yüz binin üzerinde mektup yazmıştır.

Hayatının büyük bir bölümünü bir münzevi olarak geçirdi. Günlük hayatında fazla konuşma olmaması, öykülerinde de gözle görülür bir diyolog eksikiliğine neden olmuştur. Annesinin baskıcı oluşu nedeniyle kadınlara karşı bir korku oluşmuştur içinde. Yine bu yüzden neredeyse hiç bir eserinde bir kadın karakter yoktur. Sipekülatif bir yaklaşım olsa da belirtilmesi gereken bir diğer konu da eşcinsel oluşudur. Ancak söylenceye göre, bu duygunun yalnızca kendine ait bir "sapkınlık" olduğunu düşündüğünden kimseye açamamıştır.

Abdul Alhazred(Deli Arap) kendisinin tüm yazın hayatı boyunca oluşturduğu Cthulhu mitosunu desteklemek için kurguladığı Al Azif veya Necronomicon isimli -ve aslında var olmayan- kitabının yazarıdır.

The Colour Out of Space ,At the Moutains of Madness, Cthullhu'nun Çağrısı hayattayken ve öldükten sonra en çok dikkat çeken anlatıları oldu. 15 Mart 1937'de hayata gözlerini yumdu. Ölüm nedeni, bağırsak kanseriydi. Yine sipekülatif bir yaklaşımla; son öyküsünü yazarken öldürlüdüğü yönünde rivayetler vardır. Söylenceye göre; öldürüldüğü odanın her duvarına defalarca çarpılarak aldığı darbeler sonucu hayatını yitirmiştir.

alıntıdır
#1 - Kasım 19 2006, 15:57:23
Suskun bir tutkuyum ben.
Evde ocaksızım, savaşta kılıçsız.
Ve de hastayım kendi gücümden.

bazı kitap kapakları
#2 - Kasım 19 2006, 16:32:31
Suskun bir tutkuyum ben.

Necronomicon ismini daha önce duymuştum biliyorum..ama yazarı hatırlayamadım ve hiçbir kitabını da okumadım..acaba okuyan varsa yorum yazabilir mi..ona göre bakayım  :)

bu arada bilgi için teşekkürler..  :okey
#3 - Kasım 19 2006, 16:36:38

Kabala'nın yaratılmasından çok önce tapılan çarılan eski çağlara ait güçler vardır.Bunlar Sümer inancındaki kadimlerdi ve Aleister Crowley'nin majisinde ve Lovecraft'ın mitasunda yaşarlar.Dünyayı birkez daha yönetmek için kapının hemen arkasında beklemektedirler.

Uzun süredir kayıp olaan sihirbazın el kitabı ,büyülü sözler ve çağırışlar,ruhları def etme ve bağlama yollarını içerir.Ama bunlar düşüncesizce kullanılmamalıdır.Sadece Abdül Alhazret'in Kara Dünyanın Kitabını tamamlamasına engel olan kaderini bile düşünmemiz yeterlidir.

Ve hatırla ki Necronomicon'da çağrılan güçler için etkili bertaraf ediciler yoktur.

'Necronomicon'un majisi kurcalanacak birşey değildir ve seni baş edemeyeceğin psikolojik güçlere maruz bırakabilir.Şunu daima hatırla,eğer efsunlar konusunda acemice davranırsan uyarılacaksın'

(ARKA KAPAK)

Abdul Alhazred(Deli Arap) kendisinin tüm yazın hayatı boyunca oluşturduğu Cthulhu mitosunu desteklemek için kurguladığı Al Azif veya Necronomicon isimli -ve aslında var olmayan- kitabının yazarıdır.

bu kadar bulabildim necronomion ile ilgili
#4 - Kasım 19 2006, 16:52:20
Suskun bir tutkuyum ben.

saol zahmet oldu cnm teşekkürler tekrar  :)
#5 - Kasım 19 2006, 16:54:03

yok ne zahmeti  :4
az önce yazmayı unutmuşum kitabın yazarı h.g. ginger olarak geçiyodu
#6 - Kasım 19 2006, 16:59:28
Suskun bir tutkuyum ben.

Adını duyduğum fakat okuyamadığım yazar.En kısa zamanda göz atıcam bi kitabına paylaşımın için tşkler
#7 - Kasım 27 2006, 13:53:25

CTHULHU'NUN ÇAĞRISI

Korku ve hayretin kol gezdiği bu öykülerde H.P.Lovecraft,Poe'dan bu yana okuyucuyu en çok şaşırtan yazar olarak,gotik edebiyatın klasik temalarından,kendi hayal gücünün ürünü bir dizi temaya irkilten bir elle dokunuyor.

''İnsanoğlunun en eski ve en güçlü duygusu korkudur.En eski ve en güçlü korku da bilinmeyenin korkusudur.''

(ARKA KAPAK)

İçindeki öyküler

-Randolph Carter'in İfadesi
-Yabancı
-Eric Zann'ın Müziği
-Herbert West (Diriltici)
-Duvarlardaki Fareler
-Pickman'in Modeli
-Cthulhu'nun Çağrısı
-İnnsmouth Üzerindeki Gölge
#8 - Kasım 27 2006, 16:36:07
Suskun bir tutkuyum ben.

UYLU DUVARININ ÖTESİNDE

Ürkütücü derinliklerin içlerine doğru indirilen bir meşale
Dehşet verici intikamlarını sürdürebilmek için yüzyıllar boyunca gizli ilimleri kullanarak yaşayan insanlar...
Rüyasız uykunun özgürlüğünde isimsizce yaşayan ışık kardeşlerin...
Binlerce yıldır unutulmuş yollarda yürüyecek ilk kişi olmak istemiyorsan, geri kalan herşeyi bırak ve kaç! Bu senin tek şansın...
Gerçekler ve deneyim bunu başaramıyorsa, güzelliği hayaller ve yanılsamalarda ara

(ARKA KAPAK)

CHARLES DEXTER WARD OLAYI

Hayvanların teme Tuzları öylesine hazırlanıp korunmuş olabilir ki, marifetli bir adam kendi Harasında Nuh'un Gemisi'nin tamamına sahip olabilir ve kendi zevklerine göre onun küllerinden Hayvanın kusursuz bir Bedenini oluşturabilir; ve Bilgili bir kişi benzeri bir yöntemle insanın temel Tuzlarının Tozundan, hiçbir yasadışı, Ölücanlandırma yapmaksızın ölü Atalarının herhangi birini, gövdesi yakılıp kül edilmiş olsa bile Bedenleşmeye çağırabilir.

Asla yaşlanmayan ve çalışmaları yüzünden toplum dışı kalmış bir adam. Onun soyundan gelen, geçmişe meraklı, hırslı, genç bir araştırmacı. Neler olduğunu anlamaya çalışan yaşlı bir doktor. Ve YogSothoth... Saf Korkunun Diyarında gerçekleşen yasaklanmış ayinler.Alemlerin ötesinden gelen karanlık güçler, diriltilen isimsiz varlıklar.

(ARKA KAPAK)

#9 - Kasım 27 2006, 17:14:29
Suskun bir tutkuyum ben.

DAGON

Karanlık nedir?

Eve ve içe kapanık olarak bilinen,kadınlardan neredeyse uzak duran,en sağlam dostluklarını sayısı neredeyse yüz bini aşan mektupları aracılığıyla kuran ve bu konuda haklı bir ün edinen,yaşarken öykülerinin toplu basımını göremeyen,oldukça çıkık çeneli,tuhaf ve donuk bakışlı bir adam H.P. Lovecraft.

Ve onun,doğaüstü yaratıkların,uykunun ve ötesinin dehlizlerinin,ölülerin,kabirlerin,yeniden dirilenlerin,garip bir soyaçekim takıntısının,uzayın derinliklerinin,kuzeye bakan pencerelerden göz kırpan yıldızların,bilinmeyen ülkelerin,kilitli kapıların,gizemli vadilerin içinde,içinden.arasından,odasında 'kurduğu' öyküler....

(ARKA KAPAK)

DELİLİĞİN DAĞLARINDA

Miskatonic Üniversitesi'nden bir ekip araştırma için Antartika'ya gider.Yaptıkları sondajlarda jeolojik bulgulardan çok daha fazlasına rastlarlar.
Çağlardır ölü olan bu kıta,insanın gezegen üzerinde ilk yürüyüşünden yıllar önce yaşayan varlıkların görkemli izlerini korumaktadır derinliklerinde.Lovecraft2ın en başarılı yapıtları arasında gösterilen bu kitapta Cthulhu Mitosu'nun 'kurucu öğesi' Eskiler'in tarihini bulacaksınız.

(ARKA KAPAK)
#10 - Aralık 04 2006, 01:05:44
Suskun bir tutkuyum ben.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.