Alternatifim Cafe

En İyi 20 Türkçe Video Klip

Discussion started on Müzik Genel

sabunkopugu

Sibel Alas - Adam
Sibel Alaş Adam klibini Abdullah Oğuz'a çektirdiğinde henüz 20'li yaşların başındaydı. Biz izleyiciler olarak ufak çapta bir şoka girmiştik. Baştan sona renkler harika ve video klip de bir miktar gerilim yüklüydü. Yurtdışında da ödül sahibi olan klipte yapılan Adam portresi daha sonra satıldı ve Sibel Alaş birbirinden güzel klipler çekmeye devam etti.

Demet Sağıroğlu - Kınalı Bebek
Tam 20 yıl önce 1994'de çekilmiş bir klip olmasına rağmen aynı kaliteyi ne yazık ki günümüzde pek bulamadığımız kliplerden birisi. Yönetmenliğini Umur Turagay'ın yaptığı videodaki renkler her ne kadar pastel ve aydınlık olsa da birbirinden karizmatik oyuncuların hal ve davranışları klibi bambaşka bir havaya sokuyor. Klip aynı zamanda Amerika MTV de de bol bol gösterildi ve bir dönem hepimizde gülün tadına bakma isteği uyandırdı.

Özlem Tekin - Bahar
Bir video klipte çok da fazla psikopat katile rastlamıyoruz bugünlerde. Ama 90'lı yıllarda durum böyle değildi. Bir kuple daha gözü karaydı yönetmenlerimiz. Özlem Tekin'de Bahar klibinde sevgilisini kıyım kıyım doğrayıp onu ormana gömmeye götüren psikopat rolünde oldukça inandırıcıydı. Videonun yönetmenliği Amerikalı , Eşkiya , Gönül Yarası , Her Şey Güzel Olacak gibi filmlerin yapımcılığını üstlenen Filma Cass şirketine ait.

Sezen Aksu - Allah'ın Varsa
Sezen AKsu'nun pek bilinmedik video kliplerinden birisi olsa da en başarılılarından birisi. Üzerinde çok fazla emek harcandığı belli olan çalışmanın yönetmeni Charles Richards. Şarkının sitemini donuk ve mat renklerle bütünleştiren yönetmen duvarlardaki el yazıları , kırık melek kanatlarıyla bizi ortamın içine çekmeyi ve bu siteme hak verip hüzünlendirmeyi başarıyor.

Nezih Ünen - Çingene Yüreğim
Yine bir Charles Richards çalışması olan Çingene Yüreğim özellikle seçilen mekanları ve başarılı görüntü yönetmenliğiyle bir adım öne çıkıyor. Kırmızı ile ateşin birleşerek yarattığı coşku baştan sona sizi etkisi altına alıyor. Klip ile şarkının başarıyla uyuştuğu nadir eserlerden.

Umay Umay - Düşmedim Daha
Bir dönem çektiği kliplerle döneme damgasını vuran ve çok özlediğimiz Mete Özgencil'in Umay Umay için çektiği ve düet yapıp birlikte oynadığı Düşmedim Daha'sı kesinlikle elinden çıkan en iyi işlerden bir tanesi. Pastel renklerin olabildiğince iyi kullanılıp o isyan ve yas havasının damarlarımıza işlediği klip yine yurtdışında oldukça fazla gösterilip ilgi toplayan nadir çalışmalardan.

Candan Erçetin - Her Aşk Bitermiş
Elimizde bu kliple "Nuit Du Clip" II. Akdeniz Video Müzik Ödülleri'nde "En İyi Yönetmen" ödülünü kucaklamış Mete Özgencil'in bir başka mükemmel çalışması var. Candan Erçetin - Mete Özgencil çok iyi bir kimya oluşturuyor ve bunları birbirinden konuşulan kliplerle süslüyorlardı. Ama tarihi - ütopik bir mekanda geçen ve kendini defalarca seyrettiren Her Aşk Bitermiş ortaklıklarında bir adım öne çıkmayı başardı.

Orhan Atasoy - Gemiler
Sanırım bu video klip günümüzde çekilseydi yayınlandığı her kanala büyük bir miktar para cezası getirirdi. Neyse ki 90'lar kuşağı olarak bu klibi bol bol TV ekranlarında görmeye başarabilmiş bir nesiliz. Umur Turagay yönetmenliğinde çekilen Gemiler klibi için sözylenecek çok fazla bir söz yok. İzleyin ve umutsuzluğun , yalnızlığın , dertlerin , korkuların , gerçeklerin girdabına bir çırpıda kapılın.

Sibel Tüzün - Hayat Buysa Yokum Bu Yolda
Sibel Tüzün bir dönem Kaçın Kurası ile hamam sefası yaparken bir anda saçlarını kazıtıp bir de rastalayıp rock müziğe geçtim dedi ve öyle şarkılarla çıkış yaptı ki aman dur naptın diyemedik. Çünkü yaptığı müzik o kadar iyiydi ki biz onu bir ömür rock müzik icracısı olarak dinleyebilirdik. Yine yurtdışında çokça gösterime girmiş Charles Richards yönetmenliğinden çıkma bir klip. Siyah beyaz videoda sözler ve klip birbiriyle öyle güzel kombin edilmiş ki soluksuz etkileniyorsunuz.

Sultana - Kuşu Kalkmaz
Yayınlandığı dönemde içerdiği sözler yüzünden üç televizyon kanalını kapatan , radyo ve tvlerde çalınması yasaklanan ve Kuşum Aydın'ın "Türk erkeğinin kuşu kalkar bi kere" açıklamalarına maruz kalan Umut Turagay imzalı klibe her zaman çok yazık olduğunu düşünmüşümdür. Yine siyah beyaz bir fonda ilerleyen Beyoğlu Olimpia Pavyonu'nda çekilen videoda Şebnem Dönmez , Sİbel Gökçe ve Eylem Şenkal gibi tanınmış isimlere rastlamanız mümkün. Türkiye'nin belki de ilk rap kliplerinden olan Kuşu Kalkmaz Umur Turagay'ın şarkı sözlerini kliplere ne denli başarılı aktarabildiğinin bir başka kanıtı.

Emre Aydın - Afili Yalnizlik
"Bitiyorum her nefeste , ne halim varsa gördüm. Çok koştum çok yoruldum ve şimdi ben de düştüm" dizelerini Yon Thomas'ın çektiği Afili Yalnızlık klibinde akmış makyajıyla seslendiren bir Şebnem Dönmez var bu defa. Kendi kendine çekmiş olduğu fotoğrafları ve yazıları yine postayla kendine gönderen bir narsistin sonunu gördüğümüzde ne duyguya kapılacağımızı bilemiyoruz. Bu başarılı çalışmayla Emre Aydın'ı da parlatan Yon Thomas şimdiye kadar Korn , Red Hot Chili Peppers , Norah Jones , Pearl Jam , Slip Knot , Franz Ferdinand , Kid Rock , LMFAO ve Nelly gibi isimlerin kliplerinin de yönetmenliğini üstlenmiş bir usta.

Ayşe Hatun Önal - Kalbe Ben
Çeksene elini gibi bir şarkı ile çıkış yapmış olsa da çabucak toparlayıp Kalbe Ben ile ilk albümünü açan Ayşe Hatun Önal sanırım bu videoyu Murad Küçük'e çektirirken bu kadar değişik bir yola gireceğini bilmiyordu. Artık daha ciddiye alınan ve Türk müzik dünyasına en iyi kliplerden birisini armağan eden Ayşe Hatun Önal videoda uzaydan düşmüş bir uzaylıyla yeri gelir dans ederken yeri geldiğinde akmış makyajı , vücuduna sardığı sargı bezinden kıyafeti ve gaz maskesiyle içinde bulunduğu katastrofik ortamdan bizi gerim gerim germeyi başardı. Albümden çıkan tek video bu olmasına rağmen uzun süre alttan alta beğenilerek hala konuşulmakta.

Hande Yener - Kim Bilebilir Aşkı ?
Hande Yener'in efsanevi albümü Apayrı'dan çıkan Apayrı bir klip. Bu defa yönetmen koltuğunda eskiden Madonna'nın kareograflığını ve dansçılığını yapmış Luca Tommassini yer alıyor. Uzak doğu temaları ile süslü klipte renk kullanımı , mekan , ışıklandırma tek kelimeyle harika. Samuray kılıçlarıyla dans edilip Culpa yazısıyla merak uyandıran klipte [Mutlu Hata , Günah anlamına geliyormuş] kostümler de çok iyi tasarlanmış. Tommassinni'nin portföyünde Hande Yener'den başka Pavorotti , Geri Halliwel , Ornella Muti gibi isimlere çektiği video klipler var.

Kenan Doğulu - Ara Beni Lütfen
Kenan Doğulu'nun karanlık bir karnavalda geçen en iyi kliplerinden bir tanesi yine Luca Tommassinni imzasını taşıyor. Her bir ayrıntısıyla beni kendine bağlayan , özellikle mekanları ve kostümleriyle bende hayranlık uyandıran klip standartların oldukça üstünde.

Tugce San - Neredesin
Bu şarkıyı , kareografiyi ve dansı hala bir Türk sanatçının yaptığına inanamıyorum. Tuğçe San yepyeni bir tarzı bize armağan etmiş , bunu yaparken de tamamıyla bir bütünlüğü sağlayıp klibinden dansına , albüm kapağından sözlerine bir set halinde Techno müzik böyle yapılır buyurun diyerek sunmuştu. Sözleri Sibel Alaş'a a ait Neredesin'in klibi yayınlanmaya başladıktan sonra oldukça konuşulmasının sebeplerinden bir tanesi de kullanılan yılandı. Yılandan korkmadığını ama dans ederken yılanın pullarının da vücudunda ters hareket etmesi sonucu acılar içinde klibi tamamladığını söylemişti bir röportajında. Yılanlı kadın olarak müzik tarihinde yerini alan Tuğçe San'ın bu görsel şölende yönetmen koltuğunda kimin oturduğunu ne yazık ki bulamadım.

Tarkan - Kış Güneşi
Tarkan'ın şimdiye kadar şarkılarına çekmiş olduğu onlarca güzel klibini sizlerle sayabiliriz. Ama Umur Turagay elinden çıkan Kış Güneşi özellikle solgun sarı rengiyle şarkıya öyle bir güzel uyuyor ki nedense hep favori klibim bu olmuştur. Resmen bir vintage geçişi olan videonun Yıldız Tilbe imzalı sözlerinin vuruculuğu da eklenince insan Tarkan'ın özlemine bir nebze ortak oluyor.

Sertab Erener - Rüya
Sertab Erener klip işine çok önem veren isimlerden bir tanesi olmuştur hep. Seyrüsefer mi Rüya'mı derken tükenmişlik sendromunu anlatan Rüya'yı listeye eklemeye karar verdim. Sertab'ın sahnede bayılmasıyla başlayıp kendini inzivaya çekmesi ve bu esnada bir aşkın filizlenmesini Abdullah Oğuz her zamanki gibi bütün hayal gücüyle bize iletebilmeyi başarmış.

Can Atilla - Cariyeler ve Geceler
Bizim müzik piyasasında hiç bir zaman iyi bir animasyon video klip yapılamayacağını düşünürken Can Atilla'nın Cariyeler ve Geceler klibini seyredip tükürdüğümü yalamam aynı döneme denk gelir. Uğur Erbaş ve Erkan Demir'in yönetmenliğini üstlendiği klipte bir bölümde denizin altında kalan Boğaz Köprüsü'nü , lüks arabaları görürüz. Bu da bize bu dönemin aslında İstanbul'da bir felaket ardından gelen ütopik bir zamanda geçtiği ipucunu verir. Sultanlar Aşkına ve Aşk-ı Hürrem komik videolar klipleri de aynı yönetmenlerin elinden çıkma ve bir o kadar muhteşemdir.

Sima Sarıkaya - Herşeye Rağmen
Abdullah Oğuz tarzını tamamıyla hissettiğimiz bir başka video klip daha. Terk edilmişlik duygusunu sonuna kadar hissedebileceğiniz bir o kadar da naif bir video klip. Sirk hayatında geçiyor ve palyaçolar her ne kadar gülümsüyor olsa da buruk bir tarafları var. Sima her ne kadar artık müzik piyasasında olmasa da bu klibiyle hala hatırlanmakta.

Ayşen-Nerdesin
Bir dönem adını hemen hemen her video klipte göreceğimiz Ömer Faruk Sorak'ın elinden ilk çıkanlardan bir tanesi. Yepyeni bir set ve dekor tasarımı ile , capcanlı renklerle sunulan video hem Ayşen için hem de Ömer Faruk SOrak için yepyeni bir başlangıç olacaktı. Daha sonra Vizontele , G.O.R.A , Aşk Tesadüfleri Sever filmlerini de yöneten Ömer Faruk Sorak'ın belki de ilk çıkış noktası bu sevimli klipti.
#1 - Eylül 21 2015, 11:09:02

Güzel paylaşım teşekkürler.
#2 - Şubat 28 2017, 12:03:18

Alıntı
Yeni!

Your kind words warmed my heart))
#3 - Temmuz 01 2022, 01:43:39

Alıntı
GÑŒzel paylaÑÑm teÑekkÑŒrler.

The nice answer!
#4 - Temmuz 01 2022, 02:15:51

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.