Alternatifim Cafe

Macosx 10.5.2 Leopard (AMD) Efı, Vısta Dual Boot Kurulumu

Discussion started on Macos İşletim Sistemi

Macosx 10.5.2 Leopard(AMD) EFI, VISTA Dual Boot Kurulumu

Öncelikle söylemek isterimki ben uzman değilim. Aşağıda yazdıklarım sahip olduğum donanıma özgü amatör bir tecrübedir, farklı konfigurasyonlarda farklı problemler yaşayabilirsiniz. Denemiş veya deneyecek arkadaşlar sorunlarını ve çözümlerini paylaşırlarsa bu harika işletim sistemine sahip olmak isteyen diğer kullanıcılarıda cesaretlendiribelir. Kurulumun tüm riskleri tamamen size aittir, lütfen imkanınız varsa tüm HDD nizi yoksa kritik datalarınızı yedekleyin. Şiddetle tavsiyem yanınızda bir kutu aspirin bulundurun, keskin baş ağrıları yaşamanız oldukça muhtemel.  Kolay gelsin.

NOT : OSX86’nın alternatif Intel platformlarına kurulumunu çocuk oyuncağına çevirererek bir fenomene dönüşen (iATKOS sürümleri) osx86.Turk ekibindeki arkadaşlara yaptıkları harika işler için teşekkür ederim. Kaynak forumları dolaşırken diğer kullanıcıların bu ekibe olan saygısı beni gerçekten etkiledi.

Çalışan Kofigurasyonum;

o Asus A8N-SLI Deluxe Rev 1.0; NForce 4 SLI AMD chipset bios v1016.
o AMD Opteron 185
DİKKAT!!! Eğer işlemciniz SSE3 desteklemiyor ise lütfen sıkı bir araştırma yapın. CPUZ programı ile işlemcinizin özelliklerini öğrenebilirsiniz. Benim işlemcim SSE3 desteklediği için SSE2 kaynaklı problemler yaşamadım.
o 4 x 512MB Dual Channel DDR400 PC3200 Ram
o 2 x WD 120GB SATA2 HDD (Nvidia Sata Controller Port 1 ve 3’e takılı)
o 1 x WD 300GB SATA2 HDD (Nvidia Sata Controller Port 2 takılı) EDIT
o 1 x LG SATA DVDRW (Nvidia Sata Controller Port 4’e takılı)
o Palit Geforce 8800GT Sonic 512MB, PCIeX v2.0 (Fabrikadan Hızaşırtmalı); GFX String ile QE/CI destekliyor. EDIT
o Onboard ACL97 Ses Kartı; Zahmetsiz çalıştı!
o DLINK DWL-G520(Atheros R5212a chip); PCI yuvasına takılı, 3. parti kext dosyası ile Airport olarak sorunsuz çalışıyor.
o USB - Zahmetsiz çalıştı
o FireWire; Zahmetsiz çalıştı!
o Microsoft Wireless USB Klavye & Mouse Seti; Zahmetsiz çalıştı!

1-Kaynaklar;
o forum.insanelymac.com ; Hiç post yazmadan sadece diğer kullanıcıların tecrübelerinden birçok sorunumu hallettim, hepsine teşekkürler.
o osx.kbot.de ; Zephyroth’un wikisi
o wiki.osx86project.org ; Harika bir kaynak. Hepsine teşekkürler
o osx86.wikidot.com ; Çok faydalı amatör bir wiki
o netkas.org ; netkas ustanın sitesi

2-Gerekli yazılımlar;
o Zephyroth’un 10.5.1 AMD isosu... Zephyroth’a teşekkürler.
o 10.5.2 AMD update
o Leopard Graphic Update v1.0 – Apple’ın orjinal güncellemesi
o pc_efi_v8.0.zip dosyası
o Kexthelper; HackOSX kullanıcıları için olmazsa olmaz bir ilaç.
o Marvin’s AMD Utility; Marvin’den Allah razı olsun başka ne diyim.
o Vista ile beraber kullanacaklar için MacDrive v7.0 faydalı bir program.

3-MacOSX Partitionu Oluşturma

EDIT ... Eğer 2 HDD niz varsa ayrı disklere kurun.

MacOSX i kuracağınız partition, MBR nin bulunduğu diskte olmalı, aksi durumda çalışmaz. Benim kurulumumda aynı disk üstünde 2 partition var, biri Vista biri Mac, devamındada bu şekilde anlatacağım.Şimdi MacOSX i kuracağınız bir partition yaratmalısınız. Vista için;
Start butonundaki Computer sekmesine sağ tıklayıp “Manage” i şeçin. Açılan Management konsoldan storage sekmesine gelin. Burada bütün disklerinizi görebilirsiniz. Kuracağınız diski seçip sağ tıklayın, açılan menuden “shrink” i seçin. Ayırcağınız boyutu belirleyin. Minimum 6gb belirlemelisiniz ama ben mümkün olan en fazla boyutu ayırmanızı öneririm, zira MacOSX inize program yüklemek isteyebilirsiniz. İşlem başarılı olursa Unallocated yazan yeni bölümü görebilirsiniz. Şimdi management konsoldan çıkın. Windows+R butunlarına basın, diskpart yazın. Gelen komut satırında;
listdisk
select disk X (X yerine MacOSX kuracağınız partitionun buluduğu diskin numarasını yazın)
list partition (burada sadece daralttığınız partitionu görmeniz lazım)
creat e partition id=af
select partition X (X yerine MacOSX kuracağınız partitionun numarasını yazın)
active

Vistadaki işiniz bitti, pencereyi kapatabilirsiniz.

3-Kurulum
Zephyroth ilk sürümden sonra bazı düzeltmeler yapıp 2 revizyon daha yayınladı. Şu sıralar 3. sürüm 10.5.2 isonu bulabilirsiniz.(nerde bulabileceğinizi biliyorsunuz). 10.5.2 sürümünü indirip oradan kurulum yapmak isteyenler aşağıda çözümleri bulunan bazı problemleri yaşamayabilirler, örneğin EFI yüklemesi & PS/2 desteği gibi. Benim kulladığım Zephyroth’un ilk göz ağrısı 10.5.1 AMD isosu. Şimdi indirdiğniz ISO dosyasını herhangi bir DVD yazma programı ile YAVAŞ hızda yazdırın. DVD yi sürücünüze takın ve Vista yı tekrar başlatın. Söylememe gerek yok sanırım, sisteminizi DVD den boot edecek şekilde ayarlamalısınız. Kuruluma başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bir nokta var, eğer IDE diskinizin varsa master olması gerekli. Diskiniz slave ise OSX kurulumu diskinizi algılayamayabilir. DVD darwin bootloader ile başlayacak, entera basıp kurulumu başlatın. Installer açıldıktan sonra üst çubukta “Utiilities” sekmesinden “Disk Utility” i çalıştırın. Sol tarafta sisteme takılı bütün diskleri görebilirsiniz. OSX kuracağınız partitionu seçip “Erase” bülümünden “MacOSX HFS+, Journaled” seçin, partitiona isim verin (fazla uzun olmasın) ve formatlayın. Partitionu formatladıktan sonra kuruluma devam etmek için disk utility programını kapatın ve devam edin, anlaşmayı onaylayın, OSX i kuracağınız diski seçin, son aşamada “Custumize” seçip sadece işletim sistemi kalacak şekilde diğer saçeneklerin hepsini kaldırın, devam edin.
Şimdi büyük bir bardak çay doldurun, arkanıza yaslanın ve dua etmeye başlayın. Sorun çıkmazsa kurulum tamamlanıp restart etmenizi isteyecek, yapın.

Heyecan içinde MacOSX in açılmasını bekleyen arkadaşlar “HFS+ Partition Error” ile karşılaşacaklar. Endişelenmeyin...
Kurulum DVD si sürücüdeyken yeniden başlatın, darwin bootloader gelince F8 e basın, “-s” yazıp enter tuşuna basın. Sırasıyla;
fdisk –e /dev/rediskX (X yerine OSX in kurulu olduğu disk numrasını yazın)
update
p (diskinizdeki partitionların listesi gelir, burada partition numarasını görebilirsiniz)
f X (OSX in kurulu olduğu partition)
w
q
reboot

PC baştan başlayacak. Sabırlı olun kernel panic vermediği sürece bekleyin, açılacaktır. Herşey yolunda giderse Account Creation kısmında bazı bilgileri girmeniz istenecek, girin çekinmeyin. Ve sonunda MacOSX Leopard masaüstü karşınızda. Tebrikler artık sizinde bir hackintoshunuz var.

4-Kernel Panic
Hiç yaşamanızı istemem ama bu tatsız durum pek çok arkadaşın karşılaştığı ve artık olağan kabul edilen bir hata. Şu an itibari ile bilinen en yaygın kernel hatası Geforce ile ilgili kext dosyalarının yol açtığı kernel panic. Bu durumda yapmanız gereken ilgili kext dosyalarını silmek. Şimdi yeniden başlatın, boot satırı gelince enter a basın, “-s” yazıp tekrar enter a basın. hackintosh single user modda açılacak, aşağıdaki komutları sırası ile girin;
/sbin/fsck –fy
/sbin/mount –uw /
rm –rf /System/Library/Extensions/Geforce.kext
rm –rf /System/Library/Extensions/Ge*.kext
rm –rf /System/Library/Extensions/NV*.kext
reboot

EDIT Bu komut satırları geforce kext lerini siler. Eğer ATI kullanıyorsanız ATI ile ilgili kext dosyalarını silmelisinizi

Hackintoshunuz baştan başlayacak ve muhtemelen native ekran görüntü ayarları ile account creation kısmına erişeceksiniz. Yinede açılmazsa “-x” komutunu deneyin, bu sefer güvenli kipte açacaktır.

5-Boot Komutları

-x : Güvenli Kipte aç
-f : Force (Kext dosyalarını yeniden yükler)
-s : Single User Mode, komut satırı
-v : Verbose Mode
cpus=1 : Tek çekirdek ile çalış
-legacy : .....

EDIT : EFI kurdukatan sonra legacy komutunu kullanmanıza gerek yoktur.
Benim bildiğim boot komutları bu kadar, başka komutlar için araştırın. Bildiğiniz veya bulduğunuz komutları lütfen paylaşın. Zephyroth, “–v” ve “–lagacy” komutlarını standart olarak com.apple.Boot.plist dosyasına eklemiş. Sizinde eklemek istediğiniz bir komut olabilir, örneğin “cpus=1” komutu ile açılmasını istiyorsanız herseferinde tekrar yazmak istemezsiniz. Bunun için com.apple.Boot.plist dosyasını düzenlemeniz lazım. Yeniden başlatın –s komutu ile single user moda geçin;
/sbin/fsck –fy
/sbin/mount –uw /
sudo nano /Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist

Açılan text editorde;
<key>Kernel Flags</key>
<string>-v -legacy</string>
satırlarını bulun, string satırına “cpus=1” ekleyin CTRL+x e basın, üstüne yazmayı ve dosya ismini “y” tuşuna basarak onaylayıp komut satırına dönün, bu kadar. Şimdi reboot komutu ile hackintoshunuzu baştan başlatın.

EFI Kurulumu
EFI nedir? EFI ye basitçe yeni nesil bios denebilir. Mac’lerde efi donanımsal olarak bulunur, bu küçük yama ile EFI yi emüle edeceğiz. Benim kullandığım 10.5.2 AMD update için kurmak zorundasınız. EFI kurmak için gerekli olanlar;
*Bir adet USB flash disk veya external HDD.
*pc_efi_v80.zip dosyası
*OSX kurulum DVD si

Flash diskinizi “bootlodaer” olarak isimlendirip HFS+ olarak formatlayın. İşte burada MacDrive v7 çok işinizi görür, bu program sayesinde bu işlemi Vista’da yapabilirsiniz. Diskin etiketinin bootloader olması önemli aksi takdirde çalışmaz. pc_efi_v80.zip dosyasını çıkartın ve flash dikinize kopyalayın. Şimdi flash diski PC nize takıp OSX kurulum DVD si ile bilgisayarınızı açın. Kurulum programı açılınca “Utlities” sekmesinden terminal programını çalıştırın. Terminal penceresinde aşığadaki komutu yazın;

diskutil list

“Enter” a bastığınızda disklerinizin ve partitionlarınızın bir listesi çıkar, buradan OSX in kurulu olduğu partitionun ID sini not edin, disk0s1 gibi. Terminal penceresinde sırası ile;
diskutil unmount disk0s1
cd /Volumes/bootloader/pc_efi_v80
./startupfiletool /dev/disk0s1 ./boot_v8
reboot

Şimdi bu partition üzerinde çalışan bir EFI niz var.

Edit: Sistem yeniden başladıktan sonra, pc_efi_v80 kalsörünün içindeki AppleSMBIOS.kext dosyasını KextHelper kullanarak yükleyin. Bunu sakın atlamayın yoksa EFI işlemez. Unuttuğum için kusura bkmayın, acemilik işte. Güncel SMBIOS kext dosyaları ile bazı çakılma problemlerini aşabilirsiniz. En güncel SMBIOS

[/FONT]10.5.2 UPDATE

10.5.2 AMD yamasını indirin=TPB Çalıştırın, eğer EFI kurulu ise custumize butonu ile 9.2.0 kernel i kurabilirsiniz. Şu anda güncel TOh kerneli mevcut, nasıl kuracağınızı anlatıcam. OSX installer’ın çalışmaması durumunda, disk permission probleminiz olabilir. Çözüm için;
Dock’tan “Finder” ı tıklayın, “Utilities” in içinden “Disk Utility” çalıştırın, partition u seçip first aid kısmından “Repair Disk Permissions” ı başlatın. Bitince tekrar kurmayı deneyin. Eğer disk utility hata verirse kurulum diski ile açıp aynı işlemi tekrarlayın. Krurlum bittikten sonra tekrar hackintoshunuzu tekrar başlatmanızı isteyecek, yapın. Eğer kernel, panik yaparsa –f komutu ile boot edin, devam ederse –x komutu ile açın tekrar başlatıp normal boot etmeye çalışın. Yine olmazsa Geforce kextlerini silmeniz gerekecek, yukarıda anlatmıştım.

VISTA Dual Boot

Şimdi dualboot yapalım. Vista ve Mac OS aynı disk üstünde olduğunu farzediyorum. Hackintoshunuzu baştan başlatın, Leopar kurulum DVD si sürücüde olsun, bootloader açılınca F8 e basın “-s” yazıp ENTER a basın. Komut satırında;
fdisk –e /dev/rdiskX (X yerine disk numarasını yazın)
p (partiton listesini gösterir)
f X (Vista nın parition numarası)
q
reboot
Herşey düzgün giderse Vista açılır. “winload.exe corrupted” hatası verirse endişelenmeyin. Vista DVD sini takın, kurulum açılınca dil ve ülke seçeneklerini işaretleyip devam edin. Repair Computer seçin. Kurulum işletim sisteminizi algılayacaktır. Repair and Restart seçin. Şimdi Vista açılacakatır.
Vista da iken Leopard DVD sini takın, “CHAIN0” dosyasını dosyasını Windows kaynak sürücüsüne(genelde C: d,r) kopyalayın. Şimdi komut satırını Admin hakları ile açın;
bcdedit /copy {current} / d “Mac OS X”
bcdedit /enum active
bcdedit /set {GUID} PATH \chain0

İlk satırdaki{current} kısmı aynen yazıldığı gib kalsın, 3. Satırdaki GUID yerine, ilk satırda enter a bastıktan sonra çıkan parantez içindeki karakterleri yazmalısınız, aynı karakterler 2. Satırı yazıp enter a basınca “description Mac OS X” yazan paragrafın “identifier” satırındada görebiliriz örneğin;
bcdedit /set {38912a-233fdf-45ghghhg-fdfe4} PATH \chain0
gibi. Şimdi terminali kapatın, DVDiyi çıkarın ve Vistayı baştan başlatın. Windows boot ekranında “Mac OS X” seçeneğini göreceksiniz.
#1 - Eylül 05 2009, 16:52:04
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.