Alternatifim Cafe

En Ýyi 20 Türkçe Video Klip

Discussion started on Müzik Genel

sabunkopugu

Sibel Alas - Adam
Sibel Alaþ Adam klibini Abdullah Oðuz'a çektirdiðinde henüz 20'li yaþlarýn baþýndaydý. Biz izleyiciler olarak ufak çapta bir þoka girmiþtik. Baþtan sona renkler harika ve video klip de bir miktar gerilim yüklüydü. Yurtdýþýnda da ödül sahibi olan klipte yapýlan Adam portresi daha sonra satýldý ve Sibel Alaþ birbirinden güzel klipler çekmeye devam etti.

Demet Saðýroðlu - Kýnalý Bebek
Tam 20 yýl önce 1994'de çekilmiþ bir klip olmasýna raðmen ayný kaliteyi ne yazýk ki günümüzde pek bulamadýðýmýz kliplerden birisi. Yönetmenliðini Umur Turagay'ýn yaptýðý videodaki renkler her ne kadar pastel ve aydýnlýk olsa da birbirinden karizmatik oyuncularýn hal ve davranýþlarý klibi bambaþka bir havaya sokuyor. Klip ayný zamanda Amerika MTV de de bol bol gösterildi ve bir dönem hepimizde gülün tadýna bakma isteði uyandýrdý.

Özlem Tekin - Bahar
Bir video klipte çok da fazla psikopat katile rastlamýyoruz bugünlerde. Ama 90'lý yýllarda durum böyle deðildi. Bir kuple daha gözü karaydý yönetmenlerimiz. Özlem Tekin'de Bahar klibinde sevgilisini kýyým kýyým doðrayýp onu ormana gömmeye götüren psikopat rolünde oldukça inandýrýcýydý. Videonun yönetmenliði Amerikalý , Eþkiya , Gönül Yarasý , Her Þey Güzel Olacak gibi filmlerin yapýmcýlýðýný üstlenen Filma Cass þirketine ait.

Sezen Aksu - Allah'ýn Varsa
Sezen AKsu'nun pek bilinmedik video kliplerinden birisi olsa da en baþarýlýlarýndan birisi. Üzerinde çok fazla emek harcandýðý belli olan çalýþmanýn yönetmeni Charles Richards. Þarkýnýn sitemini donuk ve mat renklerle bütünleþtiren yönetmen duvarlardaki el yazýlarý , kýrýk melek kanatlarýyla bizi ortamýn içine çekmeyi ve bu siteme hak verip hüzünlendirmeyi baþarýyor.

Nezih Ünen - Çingene Yüreðim
Yine bir Charles Richards çalýþmasý olan Çingene Yüreðim özellikle seçilen mekanlarý ve baþarýlý görüntü yönetmenliðiyle bir adým öne çýkýyor. Kýrmýzý ile ateþin birleþerek yarattýðý coþku baþtan sona sizi etkisi altýna alýyor. Klip ile þarkýnýn baþarýyla uyuþtuðu nadir eserlerden.

Umay Umay - Düþmedim Daha
Bir dönem çektiði kliplerle döneme damgasýný vuran ve çok özlediðimiz Mete Özgencil'in Umay Umay için çektiði ve düet yapýp birlikte oynadýðý Düþmedim Daha'sý kesinlikle elinden çýkan en iyi iþlerden bir tanesi. Pastel renklerin olabildiðince iyi kullanýlýp o isyan ve yas havasýnýn damarlarýmýza iþlediði klip yine yurtdýþýnda oldukça fazla gösterilip ilgi toplayan nadir çalýþmalardan.

Candan Erçetin - Her Aþk Bitermiþ
Elimizde bu kliple "Nuit Du Clip" II. Akdeniz Video Müzik Ödülleri'nde "En Ýyi Yönetmen" ödülünü kucaklamýþ Mete Özgencil'in bir baþka mükemmel çalýþmasý var. Candan Erçetin - Mete Özgencil çok iyi bir kimya oluþturuyor ve bunlarý birbirinden konuþulan kliplerle süslüyorlardý. Ama tarihi - ütopik bir mekanda geçen ve kendini defalarca seyrettiren Her Aþk Bitermiþ ortaklýklarýnda bir adým öne çýkmayý baþardý.

Orhan Atasoy - Gemiler
Sanýrým bu video klip günümüzde çekilseydi yayýnlandýðý her kanala büyük bir miktar para cezasý getirirdi. Neyse ki 90'lar kuþaðý olarak bu klibi bol bol TV ekranlarýnda görmeye baþarabilmiþ bir nesiliz. Umur Turagay yönetmenliðinde çekilen Gemiler klibi için sözylenecek çok fazla bir söz yok. Ýzleyin ve umutsuzluðun , yalnýzlýðýn , dertlerin , korkularýn , gerçeklerin girdabýna bir çýrpýda kapýlýn.

Sibel Tüzün - Hayat Buysa Yokum Bu Yolda
Sibel Tüzün bir dönem Kaçýn Kurasý ile hamam sefasý yaparken bir anda saçlarýný kazýtýp bir de rastalayýp rock müziðe geçtim dedi ve öyle þarkýlarla çýkýþ yaptý ki aman dur naptýn diyemedik. Çünkü yaptýðý müzik o kadar iyiydi ki biz onu bir ömür rock müzik icracýsý olarak dinleyebilirdik. Yine yurtdýþýnda çokça gösterime girmiþ Charles Richards yönetmenliðinden çýkma bir klip. Siyah beyaz videoda sözler ve klip birbiriyle öyle güzel kombin edilmiþ ki soluksuz etkileniyorsunuz.

Sultana - Kuþu Kalkmaz
Yayýnlandýðý dönemde içerdiði sözler yüzünden üç televizyon kanalýný kapatan , radyo ve tvlerde çalýnmasý yasaklanan ve Kuþum Aydýn'ýn "Türk erkeðinin kuþu kalkar bi kere" açýklamalarýna maruz kalan Umut Turagay imzalý klibe her zaman çok yazýk olduðunu düþünmüþümdür. Yine siyah beyaz bir fonda ilerleyen Beyoðlu Olimpia Pavyonu'nda çekilen videoda Þebnem Dönmez , SÝbel Gökçe ve Eylem Þenkal gibi tanýnmýþ isimlere rastlamanýz mümkün. Türkiye'nin belki de ilk rap kliplerinden olan Kuþu Kalkmaz Umur Turagay'ýn þarký sözlerini kliplere ne denli baþarýlý aktarabildiðinin bir baþka kanýtý.

Emre Aydýn - Afili Yalnizlik
"Bitiyorum her nefeste , ne halim varsa gördüm. Çok koþtum çok yoruldum ve þimdi ben de düþtüm" dizelerini Yon Thomas'ýn çektiði Afili Yalnýzlýk klibinde akmýþ makyajýyla seslendiren bir Þebnem Dönmez var bu defa. Kendi kendine çekmiþ olduðu fotoðraflarý ve yazýlarý yine postayla kendine gönderen bir narsistin sonunu gördüðümüzde ne duyguya kapýlacaðýmýzý bilemiyoruz. Bu baþarýlý çalýþmayla Emre Aydýn'ý da parlatan Yon Thomas þimdiye kadar Korn , Red Hot Chili Peppers , Norah Jones , Pearl Jam , Slip Knot , Franz Ferdinand , Kid Rock , LMFAO ve Nelly gibi isimlerin kliplerinin de yönetmenliðini üstlenmiþ bir usta.

Ayþe Hatun Önal - Kalbe Ben
Çeksene elini gibi bir þarký ile çýkýþ yapmýþ olsa da çabucak toparlayýp Kalbe Ben ile ilk albümünü açan Ayþe Hatun Önal sanýrým bu videoyu Murad Küçük'e çektirirken bu kadar deðiþik bir yola gireceðini bilmiyordu. Artýk daha ciddiye alýnan ve Türk müzik dünyasýna en iyi kliplerden birisini armaðan eden Ayþe Hatun Önal videoda uzaydan düþmüþ bir uzaylýyla yeri gelir dans ederken yeri geldiðinde akmýþ makyajý , vücuduna sardýðý sargý bezinden kýyafeti ve gaz maskesiyle içinde bulunduðu katastrofik ortamdan bizi gerim gerim germeyi baþardý. Albümden çýkan tek video bu olmasýna raðmen uzun süre alttan alta beðenilerek hala konuþulmakta.

Hande Yener - Kim Bilebilir Aþký ?
Hande Yener'in efsanevi albümü Apayrý'dan çýkan Apayrý bir klip. Bu defa yönetmen koltuðunda eskiden Madonna'nýn kareograflýðýný ve dansçýlýðýný yapmýþ Luca Tommassini yer alýyor. Uzak doðu temalarý ile süslü klipte renk kullanýmý , mekan , ýþýklandýrma tek kelimeyle harika. Samuray kýlýçlarýyla dans edilip Culpa yazýsýyla merak uyandýran klipte [Mutlu Hata , Günah anlamýna geliyormuþ] kostümler de çok iyi tasarlanmýþ. Tommassinni'nin portföyünde Hande Yener'den baþka Pavorotti , Geri Halliwel , Ornella Muti gibi isimlere çektiði video klipler var.

Kenan Doðulu - Ara Beni Lütfen
Kenan Doðulu'nun karanlýk bir karnavalda geçen en iyi kliplerinden bir tanesi yine Luca Tommassinni imzasýný taþýyor. Her bir ayrýntýsýyla beni kendine baðlayan , özellikle mekanlarý ve kostümleriyle bende hayranlýk uyandýran klip standartlarýn oldukça üstünde.

Tugce San - Neredesin
Bu þarkýyý , kareografiyi ve dansý hala bir Türk sanatçýnýn yaptýðýna inanamýyorum. Tuðçe San yepyeni bir tarzý bize armaðan etmiþ , bunu yaparken de tamamýyla bir bütünlüðü saðlayýp klibinden dansýna , albüm kapaðýndan sözlerine bir set halinde Techno müzik böyle yapýlýr buyurun diyerek sunmuþtu. Sözleri Sibel Alaþ'a a ait Neredesin'in klibi yayýnlanmaya baþladýktan sonra oldukça konuþulmasýnýn sebeplerinden bir tanesi de kullanýlan yýlandý. Yýlandan korkmadýðýný ama dans ederken yýlanýn pullarýnýn da vücudunda ters hareket etmesi sonucu acýlar içinde klibi tamamladýðýný söylemiþti bir röportajýnda. Yýlanlý kadýn olarak müzik tarihinde yerini alan Tuðçe San'ýn bu görsel þölende yönetmen koltuðunda kimin oturduðunu ne yazýk ki bulamadým.

Tarkan - Kýþ Güneþi
Tarkan'ýn þimdiye kadar þarkýlarýna çekmiþ olduðu onlarca güzel klibini sizlerle sayabiliriz. Ama Umur Turagay elinden çýkan Kýþ Güneþi özellikle solgun sarý rengiyle þarkýya öyle bir güzel uyuyor ki nedense hep favori klibim bu olmuþtur. Resmen bir vintage geçiþi olan videonun Yýldýz Tilbe imzalý sözlerinin vuruculuðu da eklenince insan Tarkan'ýn özlemine bir nebze ortak oluyor.

Sertab Erener - Rüya
Sertab Erener klip iþine çok önem veren isimlerden bir tanesi olmuþtur hep. Seyrüsefer mi Rüya'mý derken tükenmiþlik sendromunu anlatan Rüya'yý listeye eklemeye karar verdim. Sertab'ýn sahnede bayýlmasýyla baþlayýp kendini inzivaya çekmesi ve bu esnada bir aþkýn filizlenmesini Abdullah Oðuz her zamanki gibi bütün hayal gücüyle bize iletebilmeyi baþarmýþ.

Can Atilla - Cariyeler ve Geceler
Bizim müzik piyasasýnda hiç bir zaman iyi bir animasyon video klip yapýlamayacaðýný düþünürken Can Atilla'nýn Cariyeler ve Geceler klibini seyredip tükürdüðümü yalamam ayný döneme denk gelir. Uður Erbaþ ve Erkan Demir'in yönetmenliðini üstlendiði klipte bir bölümde denizin altýnda kalan Boðaz Köprüsü'nü , lüks arabalarý görürüz. Bu da bize bu dönemin aslýnda Ýstanbul'da bir felaket ardýndan gelen ütopik bir zamanda geçtiði ipucunu verir. Sultanlar Aþkýna ve Aþk-ý Hürrem komik videolar klipleri de ayný yönetmenlerin elinden çýkma ve bir o kadar muhteþemdir.

Sima Sarýkaya - Herþeye Raðmen
Abdullah Oðuz tarzýný tamamýyla hissettiðimiz bir baþka video klip daha. Terk edilmiþlik duygusunu sonuna kadar hissedebileceðiniz bir o kadar da naif bir video klip. Sirk hayatýnda geçiyor ve palyaçolar her ne kadar gülümsüyor olsa da buruk bir taraflarý var. Sima her ne kadar artýk müzik piyasasýnda olmasa da bu klibiyle hala hatýrlanmakta.

Ayþen-Nerdesin
Bir dönem adýný hemen hemen her video klipte göreceðimiz Ömer Faruk Sorak'ýn elinden ilk çýkanlardan bir tanesi. Yepyeni bir set ve dekor tasarýmý ile , capcanlý renklerle sunulan video hem Ayþen için hem de Ömer Faruk SOrak için yepyeni bir baþlangýç olacaktý. Daha sonra Vizontele , G.O.R.A , Aþk Tesadüfleri Sever filmlerini de yöneten Ömer Faruk Sorak'ýn belki de ilk çýkýþ noktasý bu sevimli klipti.
#1 - Eylül 21 2015, 11:09:02

Güzel paylaþým teþekkürler.
#2 - Þubat 28 2017, 12:03:18

Alýntý
Yeni!

Your kind words warmed my heart))
#3 - Temmuz 01 2022, 01:43:39

Alýntý
GÑŒzel paylaÑŽÑ??m teÑŽekkÑŒrler.

The nice answer!
#4 - Temmuz 01 2022, 02:15:51

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.