Alternatifim Cafe

40 gün asılı kalan cenaze...

Discussion started on Dinî Hikâyeler

peygamber efendimizle cihad için müslüman oldu...
//forum.alternatifim.com/index.php?topic=22400.msg262236#msg262236

ve sonu ne muhteşem... ağlamamak mümkün mü? :agla

Keşif kolu olarak vazife alan 10 sahabe tuzağa düşürüldü. Lihyanoğulları, Adel ve Kare kabileleri tarafından baskına uğradılar. Sahabeler, kahramanca çarpıştılar ve 8 tanesi şehîd düştüler. İkisi de esîr edildiler. Haram aylar çıkınca, idam etmek üzere Mekke'de hapsettiler. Nihayet, idam günü gelmişti. Esirler, Mekke dışında Tenîm denilen yere götürüldüler. Mekke müşrikleri, ileri gelenleriyle birlikte, idamı seyretmek üzere oraya toplandılar. İdam yerinde 2 darağacı kurulmuştu.

2 esirden biri olan Hubeyb radıyallahu anhi darağacına kaldırıp, bağlamak istediklerinde:

"— Beni bırakınız! 2 rekât namaz kılayım" dedi. Bıraktılar.

Hubeyb radıyallahu anh hemen namaza durup, huşû ile 2 rekât namaz kıldı. Oraya toplananlar, heyecanla O'nu seyrediyorlardı. Namazı bitiren Hubeyb radıyallahu anh:

"— Ölümden korkarak, namazı uzattığımı düşünmeyecek olsa idiniz; vallahi namazı uzatır ve daha çok kılardım." dedi.

İdam olunmadan evvel 2 rekât namaz kılınmasının sünnet olmasına Hubeyb radıyallahu anhın bu namazı sebep olmuş; Sevgili Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Hubeyb'in bu hareketini güzel ve uygun bulmuşlardır.

Namazı biten Hubeyb radıyallahu anh darağacına kaldırılarak bağlandı. Yüzünü Kıble'den Medine'ye çevirdiler:

"—Haydi, dininden dön. Seni serbest bırakalım." dediler.

"— Vallahi dönmem. Bütün dünya bana verilse; yine dinimden dönmem!" cevabını alan müşrikler:

"— Şimdi, Muhammed'in senin yerinde olmasını ister miydin? Evet, dersen kurtulur, evinde rahat rahat oturursun." dediler. Hubeyb radıyallahu anh:

"— Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin ayağına diken batmasına dahi razı olamam!" deyince; müşrikler alay edip. gülüşerek:

"—Dininden dön! Şayet, dönmezsen, seni mutlaka öldüreceğiz!" dediler.

Hubeyb radıyallahu anh:

"— Allah yolunda olduktan sonra, öldürülmüş olmamın benim için hiç bir önemi yoktur." karşılığını verdi. Bundan sonra şöyle duâ etli:

"— Allah'ım! Şuracıkta düşman yüzünden başka bir yüz göremiyorum. Allah'ım! Benden Rasûlüne selâm ulaştır! Bize yapılanları O'na bildir! Esselâmü aleyke ya Rasûlallah!"

Hubeyb radıyallahu anh bu duâyı yaptığı esnada, Rasûlullah aleyhisselâm, ashâb-ı kiram radıyallahu anhum ile birlikte oturuyordu:

"— Ve aleykesselâm!" buyurdu. Sahabeler:

"— Bu, kimin selâmına karşılıktı ya Rasûlallah?" dediler.

"— Cebrâil aleyhisselâm Hubeyb'in selâmını Bana ulaştırdı. Bu, O'nun selâmına karşılıktır." buyurdu.

Müşrikler, Hubeyb radıyallahu anhi göstererek:

"— İşte, babalarınızı öldüren adam budur!" diyerek, gençleri, mızraklarla Hubeyb'in üzerine saldırttılar. Gençler, Hubeyb'in mübarek vücudunu yaralamaya başladılar. Hubeyb radıyallahu anh:

"— Allah'ım! Senin katında makbul bir kul isem, yüzümü Kıble'ye çevir!" diye duâ etti. Yüzü Kıble'ye döndü ve müşriklerden hiç biri, yüzünü bir daha başka tarafa çeviremediler.

Müşrikler, ellerindeki mızrakları Hubeyb'in vücuduna saplayarak, O'na işkence yapmaya başladıklarında; şöyle bedduâ etti:

"— Allah'ım! Kureyş müşriklerinin hepsini mahvet! Topluluklarını dağıt! Birer birer canlarını al! Onları sağ bırakma!"

Bu duâyı işiten müşrikler çok korktular. Bir kısmı oradan kaçıp, uzaklaştılar. Kalanlardan bir kısmı da. mızraklarını peş peşe saplamağa başladılar! İçlerinden biri mızrağını Hubeyb radıyallahu anhin göğsüne sapladı. Mızrak sırtından çıktı. Vücudundan kanlar fışkırmakta olan Hubeyb radıyallahu anhın son sözleri şu oldu:

"— Eşhedü en lâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasûlüh."

Ve Hubeyb radıyallahu anh şehâdet şerbetini içti.

Hubeyb radıyallahu anhın mübarek cenazesi 40 gün darağacında asılı kaldı. Bedeni çürümedi ve kokmadı. Vücudundan hep taze kan aktı. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem O'nun cenazesini getirmek üzere Zübeyr bin Avam ve Mikdad bin Esved'î gönderdi. Gece, gizlice Mekke'ye girdiler. Hubeyb'i darağacından indirip deveye yükleyerek, Medine'ye doğru yola çıktılar. Bunu öğrenen müşrikler, büyük bir kalabalık halinde üzerlerine yürüdüler. Sahabeler, kendilerini savunmak için cenazeyi yere koydular. Biraz sonra, cenazenin bırakıldığı yer yarıldı. Cesedi içine aldı ve kapandı. Sahabeler bu durumu görünce; Medine yolunu tuttular.

İdam olunacak 2. sahabe de Zeyd bin Desîme radıyallahu anh idi. Ona da dininden dönmesi teklifinde bulundular. Kabul etmedi. O'nu da ok yağmuruna tuttular. Nihayet, Safvan bin Ümeyye'nin azâdlı kölesi tarafından şehîd edildi
#1 - Mayıs 17 2006, 18:25:09
İki sevgiyle Seni sevdm: Biri nimetinden dolayı;  Diğeri aşkın Sana yakışmasından dolayı.
     Nimetinden dolayı Sana aşıkolmaklığım;  Seni zikretmemin ğayrinden alıkoymasından dolayı.
     Sana yakışan sevgiye gelince ben; Seni görünceye kadar engelleri açtığından dolayı.
     Ondanda bundanda bana övgü hiç!   Lakin üstün övgüye Sen layık olduğundan dolayı..
                            (Râbiat-ül Adeviyye) :agla   :pes

X( X(
boğazım düğüm düğüm oLduuuu yaaa.. :agla
çok teşekküRLeR abLacım.. :agla
ALLah Razı oLsun.. :kisss
 :agla
 :öff
#2 - Mayıs 17 2006, 19:05:48
bir varmI$
bir yokmu$

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.