Alternatifim Cafe

V For Vendetta

Discussion started on Sinema

_DaRkdreams_

Vizyon tarihi:

31 Mart 2006

Yönetmen:

James McTeigue

Senaryo :

Andy Wachowski, Larry Wachowski

Müzik:

Dario Marianelli

Görüntü yönetmeni:

Adrian Biddle

Oyuncular:

Natalie Portman , Hugo Weaving , devamı...

Tür:

Aksiyon, Dram

Yapım:

ABD, Almanya 2005 132 dakika (Renkli)

Dil:

İngilizce

Dağıtıcı Firmalar:

Warner Bros

V for Vendetta, 2005 yılı İngiliz-Alman ortak yapımı bir film - fakat gösterime 2006da girdi. Wachowski biraderlerin (Larry Wachovski - Andy Wachowski) sinemaya uyarlayıp yapımcılığını yaptığı filmi, daha önce Matrix üçlemesinde yardımcı yönetmenlik yapan James McTeigue yönetti. V for Vendetta, Alan Moore'un yazıp David Lloyd'un çizdiği aynı adlı çizgi romandan (V for Vendetta) beyaz perdeye uyarlandı. Filmin başrollerini Hugo Weaving ( "V") ve Natalie Portman ("Evey Hammond") paylaşır.
Hikaye; Geleceğin İngiltere'sinde (2020) geçmektedir.[1], Diktatör bir rejime bireysel bir başkaldırının nasıl toplumsal hale geldiğini gösterir.

KONU

Geleceğin İngilteresinde geçen filmde terör olaylarında büyük kayıplar verdikten sonra kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan ingiliz halkının uyanış öyküsü anlatılmaktadır. Film, kahramanımız V'nin (Hugo Weaving'in) Evey'i (Natalie Portman) kurtarması ile açılır. V;

Hatırla, 5 Kasım'ı hatırla
Barut ihanetini ve komplosunu
Hiç bir neden bilmiyorum ki gerektirsin
Barut komplosunun unutulmasını

Hatırla, 5 Kasımı hatırla! (5 Kasım 1605; Guy Fawkes'un İngiliz Parlamento Sarayını havaya uçurma girişiminin tarihidir (Barut komplosu [3] ) sloganı (ve gerçekleştirdiği eylemler) yönetimi ve halkı hareketlendirir. Sadece kapalı devre TV yayını yapılan İngiltere'de yayıncı kuruluşu basar ve bir sonraki sene 5 kasımda herşeyin değişeceğini yayında söyleyerek gözdağı verir.
Filmde bir yandan bir sene içinde halkın uyanışına, yönetimin gerildikçe baskıyı arttırmasına, özgürlük için gerekli temellerin atılmasına, dedektif Finch'in (Stephen Rea) V'nin ve despot rejimin sırlarını araştırmasına, diktatörlüğün doğuşu ve gelişmesine tanık olurken; diğer yandan Evey'in V'yi ve kendini tanıması, yönetimin kişisel yaşama saldırısı, özgürlüklerin korkulara kurban edilmelesi anlatılmaktadır.
Filmin sonunda halk değişime hazırdır, diktatörü devirmek ve parlementonun havaya uçmasını izlemek için suratlarındaki Fawkes maskelerine rağmen(, ki o maskeleri tüm İngiliz halkına V yollamıştır,) 4 kasım geceyarısı parlementoya doğru önlerindeki askerlerden oluşmuş barikatı aşarak yürürler. Aynı anda V intikamını diktatörden, Adam Sutler'den (John Hurt), alır; ölümcül yaralarla Evey'e döner birbirlerine aşklarını ilan ederler. V, Evey'in kollarında ölür. Dedektif Finch, patlayıcı dolu metro vagonuna konmuş V'nin cenazesine ve vagonları harekete geçirmek üzere olan Evey'e ulaşır ama engel olmaz. Film parlemento binasının havaya uçurulması ile sona erer.
Filmde Londradaki iki anıt bina havaya uçurulur; filmin başında Londra Ağır Ceza Mahkemesi ve sonunda Westminister Sarayı, Çaykovski'nin 1812 Uvertürü eşliğinde yerle bir olur.
Film boyunca V maskesini sadece bir kez, ağlamak için çıkarır. Bu sahnede sürekli gülümseyen maske altında acı çeken ve ağlayan devrimci ve aşık karakter yattığı ironisi çok güzel vurgulanmıştır. Filmde V'nin yüzü hiç görülmez.

"Bu maskenin altındaki et ve kemiklerden oluşan yüz, benim benliğime ait değil."
"Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var, ve fikirler kurşungeçirmezdir!"
V

#1 - Ağustos 09 2007, 22:44:30

Tek kelime ile hasta oldum bu film ve Vendetta'ya  kesinlikle tavsiye ediyorum herkese....
DVD arşivimde baş köşede yer buldu kendine keşke 2 leseler bu filmi.... ama baş kahraman öldü....
teşekkürler Köyün delüsü ;)
#2 - Ağustos 09 2007, 22:52:01
Kadınlar'a bayılıyorum harika varlıklardır,öyleki salak ve beyinsiz erkekleri ilk görüşte anlarlar,ama asla  zekisinden anlamazlar.

_DaRkdreams_

Hayatımda izlediğim en en en mükemmel film sıralamasında açık ara 1.dir
V ölünde hiç bu kadar ağlayacağımı tahmin etmezdim

#3 - Ağustos 09 2007, 22:54:16

ftb

Sitede anarşizm sempatizanları da varmış demek, pek güzel..
#4 - Ağustos 09 2007, 23:04:04

_DaRkdreams_

İltifat olarak kabul ediyorum : p
#5 - Ağustos 09 2007, 23:05:24

_BoDdAh_

Filmi izleyince insanın içinde bekleyen o anarşik ruh ortaya çıkıveriyor yahu.. Keza filmi izledikten sonra sokağa çıkıp gece migrosa molotoflar yağdırmıştık..

Ayriyetten replikleride fena değildir..

(bknz:Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var, ve fikirler kurşungeçirmezdir !)
#6 - Ağustos 10 2007, 00:18:20

ftb

Ayriyetten replikleride fena değildir..

(bknz:Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var, ve fikirler kurşungeçirmezdir !)

"İnsanlar devletlerinden korkmamalı, devletler insanlarından korkmalı" diye bir aforizma da vardı, geliverdi aklıma(people should not be afraid of their governments. governments should be afraid of their people)

#7 - Ağustos 10 2007, 00:28:22
« Son Düzenleme: Ağustos 10 2007, 00:33:09 Gönderen: ftb »

canozgur_91

İlk fragmanını izlediğimde yine şu saçma sapan, tek bi adamın çıkıp koca orduları veya çeteleri dağıttığı süper kahraman filmlerinden sanmıştım. Merak ettim, aldım. Alakası yokmuş. İyi ki de almışım dedim sonunda kendi kendime.

Replik olayına katılıyorum. V'nin çok iyi replikleri var filmde.

#8 - Ağustos 10 2007, 02:41:57

_DaRkdreams_

Bu filmi izleyipte içindeki anarşist ruhu ortaya çıkmayan insan yoksa kellemi uçurunuz  :Ç
#9 - Ağustos 10 2007, 13:48:12

_DaRkdreams_

:urfa

#10 - Ağustos 10 2007, 15:45:28
« Son Düzenleme: Ağustos 10 2007, 15:46:42 Gönderen: Köyün Delisi »

_DaRkdreams_

#11 - Ağustos 10 2007, 15:53:17
« Son Düzenleme: Ağustos 10 2007, 15:55:18 Gönderen: Köyün Delisi »

ftb

Bu filmi izleyipte içindeki anarşist ruhu ortaya çıkmayan insan yoksa kellemi uçurunuz  :Ç

Hımmm, o zaman bir buluşma ayarlayalım, "içimizdeki anarşiki ortaya çıkartıyoruz volume 1 " gibisinden, hatta buluşmadan önce bir posta  fight club izleriz gaza gelmek babında , ne dersiniz hoş olmaz mı? Eheheh
#12 - Ağustos 10 2007, 22:32:15
« Son Düzenleme: Ağustos 10 2007, 22:33:23 Gönderen: ftb »

_DaRkdreams_

Sevdim bu fikri : p
Hatta bir öneridede ben bulunayım , bu bol aksiyonlu filmleri izledikten sonra -istersen- belediyeyi ateşe verebiliriz :haydut
Nasıl (6)
#13 - Ağustos 10 2007, 22:37:22

ftb

Bana uyar, gerçi öncelikli hedefim holdingler ve de büyük şirketlerdi ama..
Bir de gece yapmak lazım bunları, hiç bir insan zarar görmemeli zira, hatta benim V köstümüm vardı yahu, bulursam onla gelirim bak.

(Komiserim yanlış anlamayın, biz sadece şakalaşıyoruz)
#14 - Ağustos 10 2007, 22:49:56
« Son Düzenleme: Ağustos 10 2007, 22:50:37 Gönderen: ftb »

_DaRkdreams_

Bendede çığlık kostümü var (çok abes kaçtı ama ne yapalım (6) ) ....

Adminler lütfen bu konuyu terkediniz :haydut

Sitenizi yakarız (6)
#15 - Ağustos 10 2007, 22:55:18

_BoDdAh_

Tabi canım bende Tyler Durden olaraktan aranıza katılırım seve seve.. Hani benzemiyorda değiliz..
Neyse..
Mc Donald's lara kıl oluyorum onları da gümletelim hazır yeri gelmişken..
Ceren annem sende Çaykovski çalarsın arkadan V misali..
#16 - Ağustos 10 2007, 22:57:07

_DaRkdreams_

Ben direkt dalarım :haydut

(6)

Mc Donalds fena fikir değil aslında denemek lazım... :Ç
Seve seve (6)
Ama ilkönce küçük çaplı operasyonlar yapmalıyız diye düşünüyorum
İlk önce alternatifimden başlayalım :haydut
#17 - Ağustos 10 2007, 23:02:16

ftb

Mevcudumuz az ama, yeni yeni tyler durdenler yetiştirmek elzem...
Site işi kolay, buranın yönetimini bir kaç hafta içersinde deviririm en-geç, sonra da tartışırız, sitenin Lenin tarzında mı yoksa Stalin tarzında mı yönetileceğini, veya da yönetilmeyeceğini.
#18 - Ağustos 10 2007, 23:06:42
« Son Düzenleme: Ağustos 10 2007, 23:07:29 Gönderen: ftb »

_DaRkdreams_

Siteyi bir devirelimde ondan sonra bol bol konuşuruz :haydut

#19 - Ağustos 10 2007, 23:09:13

Hala İzlemedim Ya Şu Filmi Baya Üzüldüm..Hele Ki Yorumları Okuduktan Sonra.. :Ç Pc De İzlemek İstiyorum Divx Linkini Bilen Varsa Bana Pm Atsın Lütfen :Ç (6) Bizzat Kendilerine geri Döneceim :ehem
#20 - Ağustos 19 2008, 19:23:20
‎ "Bir adam tanıdım, kafasız bir kadına yaşamının yirmi yılını verdi. Her şeyi feda etti ona; dostlarını, emeğini, dürüstlüğünü bile.. Ama bir akşam, kadını hiç sevmemiş olduğunu anladı. Canı sıkılıyordu, hepsi bu. İnsanların çoğu gibi canı sıkılıyordu."

güzel bi' film :)
#21 - Ağustos 19 2008, 19:24:44
Bazı çocuklar hiç uslanmazlar
Onlar hep oyunbozan olurlar
Durmadan üzdüler diğer çocukları
Hep bozuldu oyunun kuralları

Şu anda iniyor film,yorumları okuduktan sonra çok umutlandım. :Ç

- Tabii V'nin öldüğünü görmek sinirimi bozdu,izleyip görmek isterdim. -_-
#22 - Ocak 03 2010, 21:29:05

Gerek senaryosu gerek konusu gerek replikleri itibariyle çok iyi olup imdb'deki yerinide fazlasıyla hakeden bir film. Aksiyon ve dramı harmanlanmış önümüze oyunculuğun kalitesiyle buluşturulmuş bir yapıttır.
#23 - Ocak 03 2010, 21:43:27

derjavin

--------spoiler--------

Hani filmde Evey hanım kızımız yakalanıp hapse atılıyor ya, sonra orda işkence yapılıyor ya kendisine işte ben onu yakalayanın ve ona işkence edenin V olduğunu biliyordum! Filmde de zaten anlatılmak istenen buydu. Görünen o ki ben de filmin hakkını vermişim.

-------spoiler-------
#24 - Aralık 25 2011, 22:08:06

-Neden ölmüyorsun?
-Düşünceler kurşun geçirmez.

Ne güzeldi ... Yine izleyesim geldi .
#25 - Aralık 25 2011, 22:36:12
‘Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir; olgun insanın özelliği ise, bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir’

J.D. Salinger

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.