Alternatifim Cafe

*Ümit, kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.

Discussion started on Felsefe

tR!gonometR!k

Ümit, kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.

Nietzsche'nin bu aforizmasına bakınca bazen "ümit etmeyi" bırakmayı düşünüyorum.
Gerçekten de işkence gibi geliyor bazı zamanlar.Sabır ile hayalin,geleceğin yoğrulması öyle zaman alıyor ki işkencelerin en kötüsü bu olsa gerek.Ya da düşünsenize ümit ediyorsunuz,ediyorsunuz...En sonunda hayalleriniz suya düşüyor.yine bir çalkantı yine bir işkence.En iyisi ümit etmemek.Her şeyi olduğu gibi,olan gibi yaşamak...Daha fazlasını ümit etmemek...
#1 - Temmuz 03 2007, 23:38:50

barbie9138

ümit edilmeden nasıl yaşanır ki bilmiyorum.
bence ümidi işkence gibi düşünen insanlar intihar seviyesine gelmiştir.   ''yaşıyorum ama sadece nefes alıyorum'' diyen insanlarda bile bir ümit parçası kalmıştır en azından.
eğer öyle olmasaydı çoktan öbür dünyaya adımını atmışlardır.
#2 - Temmuz 03 2007, 23:50:37

evanescence_bep

Ümit...

Aslında bu da göreceli bir kavram....

Bir daha gelmeyecek birini nasıl beklersin ki?..

Ümit insanın yaşamasında olması gereken birşey çünkü ümit olursa hayaller de var olur...

Yeni şeyler ortaya çıkar....

Ancak gerektiğinde ümidini yiitirmesi gerekir insanın...

Dediğim gibi gelmeyecek birini niye bekleyesin ki?..
#3 - Temmuz 19 2007, 11:09:14

bir mitoloji efsanesine gore zeus insanlarin herseyini almıs ve sadece ümitlerini bırakmıs ve insanlar onla yaşamış
sadece efsane ama

edisonun ampulu bulmaya bir ümidi olmasaydı _?_

cünki insanın yaşama gayesi ümittir hep ümit deilmi bizi yaşatan ne ümidi derseniz bu cennet veya cehennm ...
#4 - Temmuz 24 2007, 01:30:16
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

ümit neymiş?
#5 - Temmuz 24 2007, 01:41:58
Kural dışı imza!
yada imza kural dışı olsa daha güzel olmazmıydı !!!

ümit bnce herseye ragmnn olmlıı olmzskk nasıll kaznblrz kı bu karmskk oyunu_
#6 - Temmuz 24 2007, 17:03:25

Olamayacağnı bile bile ümit etmek olamayacağnı bilmenin getirdiği işkenceyi 2katına çıkarıyor....Ve bencede kendimize yapabileceğimiz en kötü kötülüktür çünkü kendimize iyilik yapıyomuşuz gibi geliyor bide....çok çaresizce kalınmıo ya olacak olacak ama olmuoo kesinlikle işkence....
#7 - Temmuz 24 2007, 22:51:59
Önemli Olan Dış Güzelliği Değil,İç Güzelliğidir Derler Ya,Belki De Önemli Olan Düş Güzelliğidir...[G. Woodcock] [size]

Nietzsche'nin bu aforizmasına bakınca bazen "ümit etmeyi" bırakmayı düşünüyorum.
Gerçekten de işkence gibi geliyor bazı zamanlar.Sabır ile hayalin,geleceğin yoğrulması öyle zaman alıyor ki işkencelerin en kötüsü bu olsa gerek.Ya da düşünsenize ümit ediyorsunuz,ediyorsunuz...En sonunda hayalleriniz suya düşüyor.yine bir çalkantı yine bir işkence.En iyisi ümit etmemek.Her şeyi olduğu gibi,olan gibi yaşamak...Daha fazlasını ümit etmemek...

Çok doğru söylüyosun. ;)
Tamam, bi yere kadar ümit edersin. Ama hayatta ( genelde ) hiç birşey ümit ettiğin beklediğin gibi olmuyor.Bunu görmek baya yoruyor tabi..Can yakıyo..
O yüzden yarından çok bir şey "ümit etmemek" gerektiğine inanıyorum..Hayatı akışına bırakmak, önüne geleni yaşamak..Ama tabi insanoğlu için bunu yapabilmek ne kadar mümkün onu da bilmiyorum.Sonuçta ister istemez hepimiz bir şeyler bekliyoruz, tıpkı hayal kurmayı engelleyemediğimiz gibi..
#8 - Ağustos 09 2007, 02:32:01
İçimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var
dışımda Charlie Chaplin gülüşü.

Çok doğru bi söz. Ümit ettikçe daha da bağLanıyosun,bağLandıkça farkında oLmadan kendini daha çok üzüyosun ve farkına varıyosun ki sadece kendini kandırıyosun...
#9 - Ağustos 14 2007, 19:10:09
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

buna katlımıyorm umuttan sora gelecek şey güzelse bu işkence deildirr
#10 - Ağustos 16 2007, 11:51:52

çok doğru katılıyorum
#11 - Ağustos 21 2007, 19:28:10

fortune

Nietzsche'ye katılıyorum.neyi,neden,nasıl ve ne zamana kadar ümit edip durcam ki???
beni bağlar tabi burası.
#12 - Eylül 06 2007, 14:20:58

bir mitoloji efsanesine gore zeus insanlarin herseyini almıs ve sadece ümitlerini bırakmıs ve insanlar onla yaşamış
sadece efsane ama

edisonun ampulu bulmaya bir ümidi olmasaydı _?_

cünki insanın yaşama gayesi ümittir hep ümit deilmi bizi yaşatan ne ümidi derseniz bu cennet veya cehennm ...
eğer gerçekse örnek güsel olmuş...

hakketen afedersiniz ama siz hiçmi ertesi güne uyabdığınzda sevdiğiniz kişileri tekrar görebilme ümidiyle yastığa başınızı koymadınız...  insan ümid edeceği şeyi şeçip ayırmak zorundadır herşeyi üsteleye üsteleye ümid eden insan zaten hayal aleminin en bağnaz adamıdır yanii.. siz bi adım atmaya karar verdidğinizde, olursa olur olmassa olmaz die düşünürseniz de hakkettiğinizi kazanamazsınız.. atacağınız adımı sorgulamk incelemk zorundasınız ve buna bağlı olarak nelere sahip olabilecekleriniz ve neleri kaybetmemek için ümit edeceğinizi tespit etmeniz lazımm

bariz geçekleri saptıran tek şey bazen ümit etmek oluor oda kendini ve kendi hayatını ii analiz etmemenin sonucu zaten.. insan herşeyini kaybetmiş olabilir, yalnız kalmış, yanlış yapmış ve her zaman itilip kakılmış olabilir; ama önemli oan geçmişteki yaptığı sahip olduğu beraber olduğu insanların geri geleceğini ümit etmek yerine
ileride yaşadığı insanları, yapacakları ve sahip olacaklarının eskisinden daha mutlu ve umutlu olabileceği ihtimalini ümit etmektir..
bu dünyada hiç bir şey için ümit etmeyen bi insan asla hakkettiğini kazanamaz ya kaybeder yada kaybettiklerinden ders çıkarıp sıkı sarılmadığı için zamanla kendinden vazgeçer
#13 - Eylül 06 2007, 18:21:30
dünya derdi dünya malından ibaret sende bir malmışsın belliki seni dert edinmişim......

fortune

.........ileride yaşadığı insanları, yapacakları ve sahip olacaklarının eskisinden daha mutlu ve umutlu olabileceği ihtimalini ümit etmektir..
bu dünyada hiç bir şey için ümit etmeyen bi insan ''''''asla hakkettiğini kazanamaz ya kaybeder yada kaybettiklerinden ders çıkarıp sıkı sarılmadığı için zamanla kendinden vazgeçer'''''''''...........
demişsiniz.
kim bişi kazanmanın peşinde ki??ya da (((hiç olmadığını bile bile)))mutluluğun??haketmiyor dünya ve onun sakinleri,onlar için ümit edip,mutlu yarınlar kurmayı....BENCE
#14 - Eylül 06 2007, 23:26:33

.........ileride yaşadığı insanları, yapacakları ve sahip olacaklarının eskisinden daha mutlu ve umutlu olabileceği ihtimalini ümit etmektir..
bu dünyada hiç bir şey için ümit etmeyen bi insan ''''''asla hakkettiğini kazanamaz ya kaybeder yada kaybettiklerinden ders çıkarıp sıkı sarılmadığı için zamanla kendinden vazgeçer'''''''''...........
demişsiniz.
kim bişi kazanmanın peşinde ki??ya da (((hiç olmadığını bile bile)))mutluluğun??haketmiyor dünya ve onun sakinleri,onlar için ümit edip,mutlu yarınlar kurmayı....BENCE

yarından umudu olmayan bugün nekadar yaşayıp yarın ne yapacağını düşünmesler.. bu insanlarda etrafça boş olarak nitelendirilir.. kusra bakmayın  ama  gelecekte kazanmak istediklerini sıraya koyup onlar için vbir adım atan bi insan geleceğine dair ümit taşıor demektir... ileri gitmek için ümit etmeyi bilmeyen insan geçmişi ile bugünü arasında sıkışır ve bugün ile dünü herzaman aynı anda yaşar
#15 - Eylül 06 2007, 23:53:49
dünya derdi dünya malından ibaret sende bir malmışsın belliki seni dert edinmişim......

fortune

Sorry ama,hala ''kazanmak,kazanmak....kazanmak istediklerini sıraya koymak...''
yok.istemiyorum kazanmak.ben çok sıkışık yolculuk yaptım.hatta bir seferinde nefes bile almakta güçlük çekiyordum..gerçekten,örnek filan değil.bu hayat denen yolculuğu da böyle götürür,son durakta inerim.
ya hem niye,tekrar ediyorum:
'''''BEN KARAR VERMEDİM,OLMAYA.'''''Üzgünüm sadece.o kadar.
#16 - Eylül 07 2007, 00:14:29

Sorry ama,hala ''kazanmak,kazanmak....kazanmak istediklerini sıraya koymak...''
yok.istemiyorum kazanmak.ben çok sıkışık yolculuk yaptım.hatta bir seferinde nefes bile almakta güçlük çekiyordum..gerçekten,örnek filan değil.bu hayat denen yolculuğu da böyle götürür,son durakta inerim.
ya hem niye,tekrar ediyorum:
'''''BEN KARAR VERMEDİM,OLMAYA.'''''Üzgünüm sadece.o kadar.

ya afedrsin ama her tartışma yorum ortamında senin yazdıklarında muhalefet varr sen karamsarsan seni aydınlatmaya uğraşcak deiliz...  kendi yorumlarınızı kendi düşüncelerinizi bilmek zorundasınız
ayrıca gelecğin için kaygın umudun yoksa orasıda senin sorunun kimse bu dünyaya isteyerek gelmedi.. kimse ben gelmem deyipte anasının tarafından kulağından asılıpda getirilmedii...  bişekilde geldik ve belli kurallar çerçevesinde yerleştik
aile içi sınırlar oldu, ahlaki değerler açısından ve dini konulardan bi sınırlar kondu.. en büyüğü de insanın isyan etmemesi gerktiğidir bence azla yetinmeyen çoğu bulamaz derlere yaa bunları öğretende şükür...  şükrettikçe ideallerin genişler çünkü neyi nekadar istediğini bilirsin.. eğer bilmiorsanda cvp vermek zorunda değilsin.....
#17 - Eylül 09 2007, 22:45:45

fortune

kişilerin dile getirdikleri,mutlaka ama mutlaka,o anki duygularından bir eserdir.ve yorum içerir.mutlak doğru değildir.yani bir nas asla olamaz.bu söz söyleniş esnasında nasıl bir duydunun neticesinde doğmuş olan bir düşüncenin ürünüdür?ve en önemlisi ne için dile getirilmiştir?

'''BİLMEK'' ama neyi?gördüğün ve duyduğunu mu?yoksa 'ANLAM'ını mı,kelimelerin arkasında okunamayanı mı?
'ben hayattan nefret ediyorum' diye yazdım.tüm yarım mantıkla baktığında mı bileceksin ne demek istediğimi?yanımda değilsin derken.yanımda olsan,beynimin içine ve yüreğimin derinlerinden geçeni hangi materyalinle bilebiliyorsun?

''BİLMEK''.ama nasıl?BİLME'yi bilmeyen bir zavallı,düşünmeyi zaten haketmiyordur.ve tabi bulmayı da....

''BİLMEK'' ama neden???alternatif üretmek,karşı durmak için mi sırf?öylesine,beyninin mağara taşlarının üzerinde,sonraki gezginleri hayrete düşürecek birer süsleme ya da yazı sanatı olsun diye mi?ya da sırf biliyor olmak için mi?
BİLMEK' anlamak için mi yoksa gerçekten?VE OLMAK için mi?

değilse,EVET,BEN BİLMİYORUM.
(kesinlikle bir cevap niteliğinde değildir yazdıklarım.gene öylesine.sorry.)
#18 - Eylül 11 2007, 15:22:49

felsefenin sol kanadı olan fortune....

BİLMEK derken neyi bilmek istediğini neden kendine sormuorsun ki; bazı şeyleri nasıl bildiğini, senin kendi bakış açından kendin öğrenebilirsin ve bilmesini istediğin kişiler bunu bilir ya anlatırsın ya beraber yaşarsın yada ruhunda bıraktığı izleri bir kelimenin arkasında saklanan, anlatmasını istediğin herşeyi anlattırırsın.....
BİLMEK; neyi bilmek istiosan odur ve ewt bilmek yaşamaktır.. çünkü yaşayarak öğrendiğin şeylere ulan ben bunuda yaşadım bunuda bilirm dersin...  bilmek anlatmaktır...  paylaşmak istediğin kişilerle bak bunuda biliorum yaa bildiğimi sende bil ve benim gibi yap yada yapma demektir...görüp duyduğun herşeyi yaşamamış olabilirsin ama biliorum dersin ve daha empoze olmuş bir şekilde hayatında ilerlersin...
bilmek sana alternatif ürettirmez sunar.. iki kapının arkasında olan şeyi bilmeden seçmek alternatifindir seçeneğin kısıtlı ve sonuçsuzdur..  ama biliosan eğer sana iki seçenek baştan aşağı sunulmuştur senin risk altına girebilme derecene göre ayaklarına serilip birine adım atman beklenir...  bilmek yaşamayı kolaylaştırır ve bir okadarda zorlaştırır. hani gerçeklerden bahsediorduk gerçeklerden kaçanlar asıl bilenlerdir.. gerçek denilen şeyi bilip görüp kaçanlar demiştik onlarda biliolar ve yalnızlıktan korkup başka kapılarda ümit arıolar yani yalanlarla sevdirebilmek kendini...  aslını inkar etmektende beter... ama bilmek denilen şey senin hayata nasıl baktığın hangi koridora hangi açıyla baktığın önemlidir
#19 - Eylül 11 2007, 22:04:17

Üzgünüm ama bu adam hasta...

Küçükken öğretmenimiz bize fasülye ektirmişti. Bir kaba fasülye ektik ve doğal olarak fasülye bitkisi çıktı. Hiç birimiz hayal kırıklığına uğramadık. Çünkü ne ektiğimizi biliyorduk. Karpuz beklemiyorduk. Fasülye ekipte karpuz beklemek ahmaklıktır. Ve hayal kırıklığına yol açar.

Hayal kurarken gerekenleri yapmak lazım. Ben össyi kazanacağım diyipte yanlış yöntemlerle eksik ve hatalı çalışıp kazanamazsak bu bizim suçumuzdur ve hayal kırıklığı normaldir.

Ama öss de derece yapacağım. Gece gündüz hayvan gibi çalışmalıyım. Yeni yöntemler geliştirmeliyim demeli. Analizlerle ilerlemeli. İşte o zaman hayal kırıklığı zor..

İnsan ne ekerse onu biçer. Hayal kırıklığına uğramak normal değildir...
#20 - Eylül 11 2007, 23:11:19
AŞIRI HIZ DEĞİL, DİKKATSİZLİK KAZA YAPTIRIR...

fortune

felsefenin sol kanadı olan fortune....

BİLMEK derken neyi bilmek istediğini neden kendine sormuorsun ki; bazı şeyleri nasıl bildiğini, senin kendi bakış açından kendin öğrenebilirsin ve bilmesini istediğin kişiler bunu bilir ya anlatırsın ya beraber yaşarsın yada ruhunda bıraktığı izleri bir kelimenin arkasında saklanan, anlatmasını istediğin herşeyi anlattırırsın.....
BİLMEK; neyi bilmek istiosan odur ve ewt bilmek yaşamaktır.. çünkü yaşayarak öğrendiğin şeylere ulan ben bunuda yaşadım bunuda bilirm dersin...  bilmek anlatmaktır...  paylaşmak istediğin kişilerle bak bunuda biliorum yaa bildiğimi sende bil ve benim gibi yap yada yapma demektir...görüp duyduğun herşeyi yaşamamış olabilirsin ama biliorum dersin ve daha empoze olmuş bir şekilde hayatında ilerlersin...
bilmek sana alternatif ürettirmez sunar.. iki kapının arkasında olan şeyi bilmeden seçmek alternatifindir seçeneğin kısıtlı ve sonuçsuzdur..  ama biliosan eğer sana iki seçenek baştan aşağı sunulmuştur senin risk altına girebilme derecene göre ayaklarına serilip birine adım atman beklenir...  bilmek yaşamayı kolaylaştırır ve bir okadarda zorlaştırır. hani gerçeklerden bahsediorduk gerçeklerden kaçanlar asıl bilenlerdir.. gerçek denilen şeyi bilip görüp kaçanlar demiştik onlarda biliolar ve yalnızlıktan korkup başka kapılarda ümit arıolar yani yalanlarla sevdirebilmek kendini...  aslını inkar etmektende beter... ama bilmek denilen şey senin hayata nasıl baktığın hangi koridora hangi açıyla baktığın önemlidir

'''Felsefenin 'sol' kanadı...'''???!!!
felsefe tektir.bölünmez.dalları,kolları,kanatları asla yoktur.ve isteyerek ya da istemeyerek,tek hedefe hizmet eder.kimin ağzından,hangi tarihte,hangi coğrafyada çıktığı değildir önemli olan.(işte,kelimelerin ardındaki anlamı,yazılmamış olanları okuyabilmek burda başlar.)
Bir bilge der:''Benim bildiklerimi sen bilseydin...''neyse,gerisi malumdur sanırım.ya da birkaç -görünürde farklı ama özde bir- son eklenebilir.sorun değil.BİLME'nin paylaşılmasının zorluk derecesini anlatmak için dile getirmek istedim.
Ve neyi bilmek istediğine karar vermek:hayır.o senin elinde değil.sunulanla ilgili ve sınırlı.ya da izin verilenle!!!
''BİLMEK'',anlatmak mı gerçekten??ya da anlatamamak mı??ilk önce 'ANLAMAKTIR'.
''...bilmek yaşamayı kolaylaştırır ve bir okadarda zorlaştırır..''en doğru yer işte burası.'Zorlaştırır.''yaşamayı da,karar vermeyi de.

ve BİLGİ evrenseldir.bir koridorun!!?? ürünü ya da malı değildir,olamaz.BİLME veya başka bir ''koridora'' hangi açıdan bakmak da onun sorunu ve konusu değildir.koridor!!un nasılını,nedenini ve bitimini anlamaya çalışma BİLME dir.yani,atlamaktır denize.suyun yumuşak dokunuşlarını hissetmek,tuzunu koklamaktır.derinine dalıp,denizin gerçeğini görebilmeye çalışmaktır.lebiderya villandan,ya da balıkçı restorantından romantizmini seyretmeek değildir.şairlik,yazarlık olamaz BİLME'nin üstadlığı.YAŞAMA'yı hissedebilmektir.
#21 - Eylül 12 2007, 00:40:01

Üzgünüm ama bu adam hasta...

Küçükken öğretmenimiz bize fasülye ektirmişti. Bir kaba fasülye ektik ve doğal olarak fasülye bitkisi çıktı. Hiç birimiz hayal kırıklığına uğramadık. Çünkü ne ektiğimizi biliyorduk. Karpuz beklemiyorduk. Fasülye ekipte karpuz beklemek ahmaklıktır. Ve hayal kırıklığına yol açar.

Hayal kurarken gerekenleri yapmak lazım. Ben össyi kazanacağım diyipte yanlış yöntemlerle eksik ve hatalı çalışıp kazanamazsak bu bizim suçumuzdur ve hayal kırıklığı normaldir.

Ama öss de derece yapacağım. Gece gündüz hayvan gibi çalışmalıyım. Yeni yöntemler geliştirmeliyim demeli. Analizlerle ilerlemeli. İşte o zaman hayal kırıklığı zor..

İnsan ne ekerse onu biçer. Hayal kırıklığına uğramak normal değildir...
teşekkür ederim ellerine sağlık bak fortune duy duy  :D :D :D
#22 - Eylül 12 2007, 14:39:50

yaşamayı hissedbilen birisi biliorum diorsa kusura bakma ama ümid etmeyi arkasında bırakamaz..
yaşamayı bilen birisi nerde ne için, nasıl tavır alıp sergileyeceğini bilen birisidir.. bilmekj dedik bilmek yalnızca yaşayarak öğrenmek değildir yaşatmaktırda aynı zamanada ama ümid etmeyi bilmiorsan hayal kurmasını rüya görmesini ve geleceğinle ilgili yorum yapmasınıda bilmiosundur çünkü ümid ederek yaşamadığın bir şeyi bilemessin değil mi????   ayrıca sonu ve başı olmayan bir koridordan bahsetmioruz.. koridor senin ümit etmeni hayal gücünü çalıştırmanı gerektirecek bir olaydır..  yani ümit edersinki o koridorun ardından dünyalara değişmeyeceğin bir annen çıkagelsin bir de sevdiğin herhangi bir insan mesela... yada tırlar dolusu para .. 
burada koridor dediğim şey senin hayatında hayal kurmaya ümit etmeye başlayacağın bi olaydan bahsediorum.. insan oturduğu yerde ümit eder çünkü gereken her şeyi yapmış ve yaparkende yeterince ümid etmiştir asıl ümit etmek artık bittiğinde çıkacak sonucu beklemektir... sınav gibi...  ümit senin kkoridorunun ışık zerresi sen nekadar düştüğün koridorda ümit etmeyi bilirsen ki yaşamadan bilemem diosun bence bir an önce başla...okadar aydınlık yolda doğru bildiğin gördüğün konularda ümit edersin ve bukez de dünyanın ikinci harika olayını da sen yaşatırsınn birilerine ümit etmeyi öğretirsin... 

sol kanat derkende felesefeyi bölmedim am amuhakkakki felsefenin hep olumlu olumsuz yorumcuları olarak ikiye ayrılan bi derecesi vardır ve sende sol kanatsın çünkü henüz olumlu düşündüğün bir konuya rastlamadım( şaka içerikli) ben forvetteyim :D kızarsın şimdi ama napimm olumlusuda var düşüncemin olumsuzu da....
#23 - Eylül 12 2007, 15:39:11

fortune

sanırım ya hiç okumamışsınız yazdığımı,ya da gene kelimelere doğru anlamlar yüklememişsini.ha belki okumaya değer sanmadınız(görmediniz demiyorum).saygı duyarım.
BİLMEK, evet ÜMİT etmenin öncülü.ve tabi YAŞAMANIN.ama BİLGİ,koca bir acı getirir eteklerinde.doldurur koynuna insanın.atamazsın,çünkü kıyamazsın.paylaşamazsın,çünkü kimse o acının ucundan tutmak istemez,belini kırar.Ve tabi arkasında Hayat.aynı acının ürünü,aynı dipsiz boşluğun uzantısı.Ve kaçınılmaz olarak,ÜMİT de o acıya eşlik eder,daha amansız bir ritimle hatta.
''''....bak fortune duy duy.'''' demişsiniz üstten bir alıntıyla.basit.

ve (şakana karşılık olarak,bu da bir şaka) ben de oynadım.ama hep göbekte,ortasında sahanın.kanatlarda değil.sen forvetmişsin ama hep topu auta atıyorsun sanki.şut çekmeyi,pasları iyi değerlendirmeyi ve yerinde koşu yapmayı bilmiyorsun.ama sorry saygıyla.
#24 - Eylül 12 2007, 19:49:05

Ümit yarınlar içindir ben yarına değil bugüne bakarım ama ümitisizde yaşanmaz o ayrı konu
#25 - Eylül 12 2007, 19:57:37
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ruhumuz yara almış sevgiden eser yok dünyanın köklerinde
Ama inanmasakta dinleyip kanıyoruz o masallara
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

fortune

mutlaka.sakın ümit etmemeyi anlamayın please.ama ümit etmenin de acı verdiği su götürmez bir gerçektir.bu acı illa ıstırap anlamında değildir.soğuğun eksi bilmem kaç dereceden sonra yaktığını biliyorsan,her duygu ve heyecan içiçedir.birdirbir oynar yüreğinin düzlüklerinde.acı ve tat karışıp,midesi güçlü olana dayanılmaz bir haz verebilmesi ihtimali!!!!!olağan aslında.yemediğin bir yemek hakkında nasıl diyebiliyorsun,tatsız diye?
ümit etmek işkencedir.VE ACI VERİR.
#26 - Eylül 13 2007, 18:13:48

Olmayacak Şeyler için ümitli olmamak lazım...
Ama inanan insanlar içinde olmayacak şey yoktur...
#27 - Eylül 13 2007, 22:31:29

mutlaka.sakın ümit etmemeyi anlamayın please.ama ümit etmenin de acı verdiği su götürmez bir gerçektir.bu acı illa ıstırap anlamında değildir.soğuğun eksi bilmem kaç dereceden sonra yaktığını biliyorsan,her duygu ve heyecan içiçedir.birdirbir oynar yüreğinin düzlüklerinde.acı ve tat karışıp,midesi güçlü olana dayanılmaz bir haz verebilmesi ihtimali!!!!!olağan aslında.yemediğin bir yemek hakkında nasıl diyebiliyorsun,tatsız diye?
ümit etmek işkencedir.VE ACI VERİR.

sorunda burda insan acı çektikçe ümit ederki acısını dindiren herhangi bir şeyle meşgul olsun yada karşına çıksın falan..   ümit etmeyi gerçekten de bilmek gerekior yada kendini hazırlamayı .. hani her ihtimale karşı hazırlıklı olursun ama genede elde etmek istediğin şeye karşı inatçı olursun ya ordada bi kazanma ümidi vardır sonu olmayan ümidi zaten kimse kaldıramaz ama bunu kaldırmayı bilen hem hayatını ii analiz edebilen biridir hemde yaşamayı bilen....

buarada hepinizee hayırlı ramazanlarr allah oruçlarınızı gabul eylesiiinn....
#28 - Eylül 13 2007, 22:57:10

fortune

hayatı analiz ederken,öncelikle varoluşu analiz etmek gerekmez mi???''' insan ne için vardır?''' gibi bi konu vardı.o yarım kalmıştı.ordan başlamak aslolan 'bence'.kutsal inanışınıza göre 'TANRI' insanı niye atıyor ('indiriyor' der kutsal'larda) ıssız çöllere???
(((((lütfen,,,,360 derece açıyla görmeye gayret ediniz))))). filin arka bacağını tutup 'kralımın sarayının sütunları bu' diyen gözü kapalı bilge gibi yapmayalım...yoksa kum fırtınası kör eder gözlerimizi.
zaten benim olan birşeyi tekrar kazanmaya çalışmak ne kadar adil????(çok haddini aşmış gibi görünse de bu soru,burdan başlamazsam,ümit etmeyi,hatta neyi ümit edeceğimi bilme olasılığım çok zayıf.
evet,zaten hayat bir 'tam anlamıyla' işkencedir.VE onun getirdiği herbirşey istisnasız.Tanrı'ya çok inandığınızı sanıyorum.Ordan bakın önce.
Ve inanmak,'BİLMEK' mi,'TANIMAK' mı???????sadece SALT İNANMAK mı yoksa.Yazılabilecek çok şey var.Sorulabilecek.ama doğru muhataba.
UMMAK ACI VERİR TARTIŞMASIZ.........HAYAT'ın ta kendisi kadar.
#29 - Eylül 14 2007, 00:09:00

sen 360 dereceyle bakadur.. anca dönüp dolaşıp tekrar başladığın yere geri gelirsin....  başladığın yere teklrar döneceksende bencee hiiiççç başlamaya değmezz çünkü asıl sonuç burda sonuçsuzluk doğurur....
ewt allaha inancım biras fazlaa ama sevdiğimi düşünüorum yanii bazen bilmedende inanırsın ama körükörüne ben birtek ona körükörüne inanırım ve bazı değişleri haytımda yol yapıp o değişler doğrultusunda ilerlerim... sonuç olarak onu hiç tanımıoruz ve belkide gerçekten yok nerden bilelim öyle değilmi.... sonuçta o varsa ki varlığına ben inanıorum sonuna kadar ona körü körüne inanıp hayatımdaki şu değişiyle yola devam ediorum : ' BİLDİĞİNİZ HER DOĞRUNUN PEŞİNDEN GİDİN SONUNDA ÖLÜM BİLE OLSA... ÇÜNKÜ ÖLÜM BİLE GİDECEĞİNİZ HARAMDAN DAHA HAYIRLIDIR...'' AYRICA İNSANA YARADANDAN ÖTÜRÜ BİR SAYGIM VE SEVGİM VARDIR... İNANIN BANA KAVGA EDERKEN BİLE İÇİM ACIYOR ÇÜNKÜ BİR İNANIN DÜŞMANIMIN ACI ÇEKMESİYLE MUTLU OLURSAM BEN BİR MÜNAFIĞIMDIR...
bazı değişlerle haketende yolumu çizdim ve ilerlerken henüz toy olduğum için çok hata yapabiliyorum ama dediğim gibi öğrenmekle yaşayıp hissetmekle ben biliorum diebileceğime inanıorum... belli çizgiler içinde kendi hayatımın kendi kurallarını ben koyuyorum ve gerçektendee bildiğim şeyler kendi yaşadıklarım ve etrafımda yaşayanları gördüklerimle sınırlı olmaması gerektiğinin farkındayım.. ileride ümit ederek kazanacağım bir çok şeyler var ve kazanmak için ödeyebileceğim maksimum bedellerin farkındayım buna göre ümit edip buna göre yaşam çizgimi çiziorum ve herşeye rağmen hayat yaşamaya değer diorum.....
#30 - Eylül 23 2007, 22:31:15

fortune

slm.öncelikle ateist olmadığımı (ki öyle anlaşıldığımı sanıyorum) belirteyim.
'sen 360 dereceyle bakadur..' derken alay sezdim.ama malesef öyle bakmaya devam edicem,ve herkesi de öyle bakmaya(görmeye) davet edicem hep.
ve konumuz 'ümit etmek'.başka sokaklara sapmanın bu sayfada yeri yok.
yazamıcam bazı şeyleri ama,
sizin yazdıklarınızın içinde de ÜMİT ETMENİN acı verdiği gerçeği görülebiliyor.tabi burda acının da tarifi belki ayrıca yapılmalıydı,yapılmadı.öyle kalsın.

UMMAK ACI VERİR dostum.
#31 - Eylül 23 2007, 22:56:09

acınıda tatlılığını görmekde ümid ederken boşa yaşamadığını anlamaktır...  ümit ederken acı çekmessin bekledikçe acı çekersin ümid acını azaltmana yardımcı olur teselli eder bir nevi inanmayanları...
#32 - Eylül 25 2007, 18:20:55

fortune

acınıda tatlılığını görmekde ümid ederken boşa yaşamadığını anlamaktır...  ümit ederken acı çekmessin bekledikçe acı çekersin ümid acını azaltmana yardımcı olur teselli eder bir nevi inanmayanları...

Ümit Etme'yi genel ele alalım.Herkesin ayrı bir sevdası,ayrı bir ümidi vardır.
Ve Ümit Etmek,hemen arkasında Bekleme'yi,Hasret Çekme'yi vs barındırır.İşkence burda başlar.kimine tatlı gibi gelse de o Ümit Etme'nin gerçekleri,

gerçekte AP'ACIDIR dostum.
#33 - Eylül 25 2007, 19:59:43

kusra bakmayın ama acı olmadanda tatlıyı farkedemssiniz.... ben bundan bahsediorum galiba ben aşırı acı müptelasıyımki bazende kendi içimde bi yangın varken şükretmesini biliorum ne için acı ne kadar çekebilceğimi biliorum ve mutlu oluorum
#34 - Eylül 29 2007, 15:36:39

fortune

(ya bi bölümde rapor edilmişiz nedense?bir bilen varsa bana bildirirse sevincem.cidden.yazıp duruyoz diye mi?muhabbete döndürmek falan diyo ama anlamadım.şimdi yazsam disipline filan giderim.)
ama neyse ya tutamadım gene:
''...acı olmadan da tatlıyı farkedemezsiniz...'' tabi.aynen öyle işte.ümit ederken acı,ümitler gerçekleşince tat..hep bunu anlatmak istedik sanki baştan beri.ama demek istemiyorduk,ki görüşlerini yazsın okuyanlar.neyse.tşkler.
#35 - Eylül 29 2007, 22:10:10

(ya bi bölümde rapor edilmişiz nedense?bir bilen varsa bana bildirirse sevincem.cidden.yazıp duruyoz diye mi?muhabbete döndürmek falan diyo ama anlamadım.

rapor derken kim kimi rapor etmiş hayırdr.... 
#36 - Eylül 30 2007, 21:33:18

fortune

ne biliim ben kim etmiş.evrim le ilgili bölüm.
#37 - Eylül 30 2007, 21:38:00

:hönk   :blush  orası neresi  :nohashas
#38 - Eylül 30 2007, 21:47:20

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.