Alternatifim Cafe

MS-DOS Komutları

Discussion started on Windows İşletim sistemi

daniel7226

MS-DOS Komutları.. ..

DIR: Dos un en önemli komutudur.İçinde bulunulan dizindeki tüm dizin ve dosyaları gösterir.
Örnek C:\WINDOWS>DIR

DIR/S: İçinde olduğumuz dizinde iç dizinlerde dahil olmak üzere istenilen dosyayı arar C:\>DIR/S OKU.TXT

DIR/P: İçinde olduğumuz dizinde dosya ve dizinleri sayfalar halinde listeler. İstenilen bir sayfaya sığmaz ise bir tuşa basılınca devam eder. Öbür sayfaya geçer.

DIR/AH: İçinde olduğumuz dizin içindeki gizli dosyaları ve dizinleri gösterir.

DIR/AD: İçinde olduğumuz dizin içinden sadece dizinleri gösterir

DIR/W: Dizinleri ve dosyaları yatay sekilde gösterir.

DIR/AR: İçinde olduğumuz dizin içindeki okunur dosyaları görüntüler.

DIR/AA: İçinde olduğumuz dizinde arşiv niteliği taşıyan dosyaları görüntüler

DIR/AS: İçinde olduğumuz dizinde sistem dosyalarını gösterir.

DIR/ON: Gösterilen dizin ve dosyaları harflere göre sıralar.

DIR/OE: Gösterilen dizin ve dosyaları uzantıya göre sıralar.

DIR/OS: Gösterilen dizin ve dosyaları boyutlarına göre küçükten büyüğe sıralar.

DIR/L: Gösterilen dizin ve dosyaları küçük harfle listeler.

DIR/OD: Gösterilen dizin ve dosyaları oluşturuldukları ya da değiştirildikleri tarihe göre listeler.

CD: Bu komut içinde olduğumuz dizinden başka bir dizine geçişi sağlar

CDIZIN ADI C:\>CD MIRC komutu ile mirc dosyasına gireriz.

CD\: Ana dizine çıkışı sağlar.Örnek mirc'ten çıkar ana dizine döner.

CD.. Bu komut içinde olduğumuz dizinden bir üst dizine geçişi sağlar

DEL: Bu komut dosya silmeye yarar.Örnek:C:\>DEL README.TXT

DEL *.*: İçinde olduğumuz dizindeki tüm dosyaları silmeye yarar

UNDELETE: DOS 6,22 ve önceki sürümlerinde kullanılabilir.Silinen bir dosyanın üzerine başka bir kayıt yapılmadıysa kurtarır.

COPY: Bir dosyayı bulunduğu dizinden başka bir yere kopyalamak için kullanılır.Örnek:C:\>COPY C:\BENIOKU.TXT C:\MIRC\

XCOPY: :Kullanımı copy komutu ile aynı olmasına rağmen COPY komutundan farklı işlevleri vardır.xcopy'de parametre kullanabiliriz.

/S: :Bu parametre belirtilen dizini ve içindeki tüm alt dizinleri hedefe kopyalar.

/H: Bu parametre belirtilen dizini ve içindeki gizli dosyalarıda kopyalar.

/P: Bu parametre her kopyalamada onay ister.

/Y: Bu parametreyle kopyalanacak dosya dizinde varsa sormadan doğrudan kopyalar.

COPY CON: Bu komut yeni bir dosya yaratılmasını ve içine yazı yazılmasını sağlar.

MD: İçi boş olan bir dizin yaratyr.ÖrnekC:\>MD BARIS

RD: İçi boş olan bir dizini siler.ÖrnekC:\>RD BARIS

TYPE: Gösterilen dosyanın içinde ne tür kayıtların bulunduğunu bize gösterir.Örnek:C:\>TYPE README.TXT

PROMPT: Bu komut DOS un C:\> şeklinde olan standart promptunu değiştirmeye yarar.Örnek:C:\>PROMPT BARIS:

MEM: Bu komut sayesinde DOS un o anda ki bellek durumunu öğrenebilirsiniz.

FORMAT: Bu komut disk veya disket sürücülerinin içindeki tüm kayıtları siler.Yedeklenmemiş dosyalarınızı kaybedebilirsiniz.O yüzden dikkatli olun.Örnek:C:\>FORMAT C/PARAMETRE

/S: Bu parametreyi kullanarak diske format attıktan sonra başlangıç dosyalarının diske tekrar kaydedilmesini sağlarsınız.Bu sayede disk bilgisayarı açabilir.

/Q: Quick(hızlı) format atar.Normal formattan hızlıdır ama disklere zarar verebilir.

/C: Format atılırken bad sector(kötü,bozuk sektör) leri tarar.Bozuk alanı kurtarmaya çalışır, yeni bulduklarını ekler.

UNFORMAT: DOS 6,22 ve önceki sürümlerinde kullanılabilir.Güvenilir değildir, dikkatli olun.

REN: Dosyaların ve dizinlerin ismini değiştirmeye yarar. Örnek: C:\>REN
README.TXT BENIOKU.TXT

FDISK: Bu komutla harddiskinizi kaldırabilir veya yeniden oluşturabilirsiniz. Ayrıca sabitdiskinizi 2 veya 3 parçaya bölebilirsiniz.Kullanımda tüm bilgiler silinir ve diske zarar verebilir.O yüzden uzman biri yapmalıdır.

CHECKDSK: Harddisk hakkında bilgi verir ve checkup yapar.

SCANDISK: Hardiskteki hataları denetler ve onarır.

DEFRAG: Windostaki defragment ile aynıdır.DOS altından dosyaları birleştirir ve programların hızlanmasını sağlar.

EDIT: Bu komutla arabirim penceresi açılır ve dosyalar üzerinde değişiklik yapılmasını sağlar.

DOSKEY: Bu komut ile DOS a yeni işlevler eklenebilir. Bir kere kullanılmasını yeterlidir.

ATTRIB: Dosyaların özelliklerini değiştirmeye yarar.Ya da yeni dosyanın özelliğini belirler.Örnek:C:\>ATTRIB DOSYAADI/PARAMETRE

+H: Bu komut dosyayı gizli hale getirir.C:\>ATTRIB BARIS.TXT +H
-H: Bu komut dosyanın gizliliğini kaldırır.

+R: Bu komut dosyayı salt okunur hale getirir.
-R: Bu komut dosyanın salt okunur halini değiştirir.

+A: Bu komut dosyayı arşiv haline getirir
-A: Bu komut dosyanın arşiv halini kaldırır.

+S: Bu komut dosyayı sistem dosyası haline getirir.
-S: Bu komut dosyanın sistem dosyası halini kaldırır.
#1 - Mart 20 2006, 01:32:09

hıh sanırım aradığım konu :) ya bana ufak bi yardım lazım başlat run ipconfig yazıyorum normalde bunu yaptığımda ip numaramı görmem lazım sanırım ama bende siyah bi ekran çıkıyo çıktığıyla bir kayboluyo bi anlam veremedim :) bi de bi komut yazadığımda bu toplu çalıştırılabilir bi iş dosyası değildir gibi saçma bişey yazıyo :)
#2 - Ağustos 28 2009, 05:26:32
ölmek ya da öldürmek isiyorum. hayır hayır öldürmek istiyorum. ama bazı şeyler elimizde değil işte .s

Önce çalıştırda "cmd" komutunu çalıştırman gerekli.
Sonra ipconfig vs. komutları çalıştırırsın.
#3 - Ağustos 28 2009, 10:25:01
  :ask düş #

tamm sağol dediğini yaptım ama cmd de bazı komutlar çalışmıyor bi de benim ip numaram çıkmadı orda
#4 - Ağustos 28 2009, 16:00:25
ölmek ya da öldürmek isiyorum. hayır hayır öldürmek istiyorum. ama bazı şeyler elimizde değil işte .s

Bilgisayarcı olmama rağmen pek anlamam bu dos komutlarından vs. Hiç ilgilenmemiştim.
www.whatismyip.com dan öğrenebilirsin.
#5 - Ağustos 28 2009, 19:31:57
  :ask düş #

ben ip adresimi biliyorum zaten benim derdim bunu dostan öğrenmek  :D neyse sağol yine de ...
#6 - Ağustos 28 2009, 20:53:57

ben ip adresimi biliyorum zaten benim derdim bunu dostan öğrenmek  :D neyse sağol yine de ...
ipconfig (enter) yaparak öğrenebilirsin
Bu lokal bilgisayardaki ipyi gösterecektir
192.168.1.X yada 127.0.0.X gibi IP adreslerin şaşırtmasın seni eğer lokal bir ağdaysan ipin böyle gözükür...
Anladığım kadarıyla senin sıkıntında bu, eğer direkt olarak bilgisayarın internete bağlı değilse router özelliği olan bir modemle bağlıysa lokal ağda olduğun için verdiğim numaralar gibi gözükür.

IPv4 Adresi. . . . . . . . . . . : 192.168.1.11
  Alt Ağ Maskesi. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
  Varsayılan Ağ Geçidi. . . . . . . : 192.168.1.1
#7 - Ağustos 28 2009, 21:04:04
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Sizin katkılarınızla büyüyoruz: //www.alternatifim.com

Forum Kullanımıyla İlgili Genel Yardım, Forum Kuralları, İmza Kuralları, Rütbeler, Sıkça Sorulan Sorular
Özel mesajla yardım etmiyorum, sorununuzu forumda belirtebilirsiniz.

IPv4 Adresi. . . . . . . . . . . : 192.168.1.11
  Alt Ağ Maskesi. . . . . . . . . . : 255.255.255.0
  Varsayılan Ağ Geçidi. . . . . . . : 192.168.1.1

evet aynen böyle çıkıyo benim ip adresim gözükmüyor :( bunu nasıl düzeltebilirim yani yapabileceğim birşey var mı ?
#8 - Ağustos 28 2009, 21:14:27

evet aynen böyle çıkıyo benim ip adresim gözükmüyor :( bunu nasıl düzeltebilirim yani yapabileceğim birşey var mı ?
Bu normal bir durum sorun değil ki senin gerçek IP adresinin IPv4 yada benzeri yerde gözüken yerdeki adres...

whatsmyip.com adresinden öğreneceğin senin IP adresin değil aslında router'ının dış dünyaya açık olduğu adres.
Bu IP adresini modem ayar sayfanda da görebilirsin.
#9 - Ağustos 28 2009, 21:26:58
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Sizin katkılarınızla büyüyoruz: //www.alternatifim.com

Forum Kullanımıyla İlgili Genel Yardım, Forum Kuralları, İmza Kuralları, Rütbeler, Sıkça Sorulan Sorular
Özel mesajla yardım etmiyorum, sorununuzu forumda belirtebilirsiniz.

Bu normal bir durum sorun değil ki senin gerçek IP adresinin IPv4 yada benzeri yerde gözüken yerdeki adres...

whatsmyip.com adresinden öğreneceğin senin IP adresin değil aslında router'ının dış dünyaya açık olduğu adres.
Bu IP adresini modem ayar sayfanda da görebilirsin.

ya evet modem ayar sayfasında da görüyorum da neyse ben kafayı dosla bozdum illa ordan görcem yani :D sağolasın.
#10 - Ağustos 28 2009, 21:36:14

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.