Alternatifim Cafe

Altın Oran Nedir?

Discussion started on Felsefe

t-mac

Dünyanın,insanların bitkilerin,ağaçların...kısacası kainatın yaratılışında yaratıcının kullandığı orandır.
Aynı zamanda insanlar da teknolojide ve hayatlarında bu oranı kullanmaktadırlar.Kısaca biz altın orana göz nizamının oranı da diyebiliriz.Çoğu zaman doğayı gözlediğimizde bu oranı görebiliriz.

Altın Oranın Görüldüğü Ve Kullanıldığı Yerler:

1.Ayçiçeği:ayçiçeğinin merkezinden merkezinden dışarıya doğru soldan sağa ve sağdan sola tane sayılarının birbirine oranını altın oranı verir.

2.Papatya:papatyada da,ayçiçeğnde olduğu gibi altın oran mevcuttur.

3.İnsan Vücudu:

a)Kollar:Kolları dirsek iki bölüme ayırır:büyük(üst) bölüm ve küçük(alt) bölüm olmak üzere.Kolumuzun üst bölümünün alt bölüme oranının altın oranı vereceği gibi kolumuzun tamamının üsr bölüme oranını da altın oranı verir.

b)parmaklar:Ellerimizdeki parmaklarla altın oranın ne alakası var diyebilirsiniz ama işte size alaka..Parmağınızın üst boğumunun alt boğumuna oranının altın oranı vereceği gibi tamamının üst bölüme oranı da altın oranı verir.

4.İnsan Kafası:Bildiğiniz gibi her insanın kafasında bir ya da birden fazla saçın çıktığı bir düğüm noktası vardır.İşte bu saçlar dik olarak değil bir spiral,bir eğri yaparak çıkmaktadır.İşte bu eğrinin tanjantı yani eğrilik açısı bize altın oranı verecektir.

5.Tavşan : İnsan kafasında olduğu gibi tavşanda da aynı özellik vardır.

6.Mısır Piramitleri:ALtın oranın en eski örneklerinden biri..Her bir piramidin yüksekliğine oranı yine altın oranı verir.

7.Leonardo Da Vinci:Bilindiği gibi Leonardo DaVinci,Rönesasns devri ünlü ressamlarındandır.Bu ünlü ressamın çizmiş olduğu tabloları inceleyecek olursak,
a)MonaLisa:Bu tablonon boyunun enine oranı altın oranı verir.
b)Aziz Jerome:Yine bu tablonun da boyunun enine oranı altın oranı vermekte.

8.Pablo Picasso:Bu ünlü ressam da resimlerinde bu oranı kullanmıştır.

9.Çam Kozalağı:Çam kozalağındaki taneler kozalağın altındaki sabit bir noktadan kozalağın teğesindeki başka bir sabit noktaya doğru spiraller oluşturarak çıkar.İşte bu eğimin eğrilik açısı altın orandır.

10.Deniz Kabuğu:Deniz kabuklarındaki eğriliğin tanjantı yine altın oranı vermekte.

11.Tütün Bitkisi:Yine bu bitkinin de eğrilik açısı altın orandır.Eğrelti otu da aynı şekilde.

12.Elektrik Devresi:Bu sefer de fizikte karşımıza çıktı.Verilen n tane dirençten maksimum verim elde etmek için bir parelel bağlama yapılması gerekir.Bu durumda eşdeğer direnç yani Reş=yani altın oran olur.

13.Salyangoz:Salyangoz kabuğunu bir düzleme aktaracak olursak bu düzlem bir dikdörtgen oluştutu ki biz bu dikdörtgene altın dikdörtgen diyoruz,işte bu dikdörtgenin boyunun enine oranı altın oranı verir.

14.Mimar Sinan: Mimar Sinan'ın da Süleymaniye ve Selimiye Camii gibi biçok eserinde altın oran görülmekte.

15.Otomativ Sanayi:ilk önce ben size bi soru yönelteyim.Estetik bakımdan bir Murat 131 mi ilginizi çeker yoksa bir Mazda ya da Toyota mı?Mazda veya Toyota oldu cevabınız değil mi..Bunun nedenini ihç düşündünüz mü?Ben size söyleyeyim.Şimdi Murat 131e bakıyorsunuz,baktıkça içiniz kararıyor,yine bakıyorsunuz yine kararıyor...En sonunda ya kardeşm ne biçim araba bu diyorsunuz.Ama gidip bir Mazda ya da Toyotaya baktığınızda rahatlıyor ferahlıyorsunuz.Çünkü o kadar güzel bir estetik var ki.İşte bu estetiği eğim sağlıyor.Mesela Murat131 in heryeri dümdür önü sağı solu arkası..mübarek kibrit kutusu.Ama diğerlerinde eğim var özellikle ön ve arka tamponunda eğim var.İşte bu eğimin tanjantı araştırılmış ve altın oranda da olduğu görülüş.Bunun için Çin,Amerika,Japon otomativ sanayi ilk üçü oluştururken Türkiye malesef 50. 40. sıralarda..İnşallah günün birinde biz de akıl ederiz.
#1 - Mart 10 2007, 23:29:30

_BoDdAh_

t-mac

Benim verdiğimle senin link aynı yazı değil boddah.Benimki örneklenmiş hali.Arama yaptım ben de canım.
#3 - Mart 10 2007, 23:41:23

angelfb1907

Vayy. Tülin'e bak be... :artis

Hepsini okudum dersem inan çünkü felsefe bana ilgi çekici gelmese bile bana bu konu ilgi çekici geldi..
Fakat biraz karmaşık gibi. :D Mübarek altın günü gibi bir konu. Her yerde altın yazıyor.. (6)

Eline, klavyene sağlık canım bu altın oranını bizimle paylaştığın için.. :D
#4 - Mart 10 2007, 23:42:50
« Son Düzenleme: Mart 10 2007, 23:46:28 Gönderen: TıRSıKk$iZzO »

_BoDdAh_

başlıklar aynı oraya da ekleme olabilirdi belki ondan verdim..
neyse..
bu yazının olmadığını biliyorum zaten..
sağol  ;)
#5 - Mart 10 2007, 23:43:22

t-mac

Vayy. Tülin'e bak be... :artis

Hepsini okudum dersem inan çünkü felsefe bana ilgi çekici gelmese bile bana bu konu ilgi çekici geldi..
Fakat biraz karmaşık gibi. :D Mübarek altın günü gibi bir konu. Her yerde altın yazıyor.. (6)

Eline, klavyene sağlık canım bu altın oranını bizimle paylaştığın için.. :D

Altın günü (6)

Sen sağol Tansucum biraz yamuldum ama hala ayaktayım..Hatta yamulma tanjantım altın oran olabilir ölçmek lazım :p
Ben teşekkür ederim hepinize(;

#6 - Mart 10 2007, 23:48:49

güsel bi konu olmuş paylaşım için saol... :cicek
#7 - Mart 12 2007, 17:17:33
σ вαşкαℓαяıуℓα,мυтℓυ вιя нαуαтı уαѕıσя σℓѕα ∂α,ѕєη уιηє ѕєνgιη∂єη ναzgє¢ємєzѕιη...ιѕтє αѕк вυ...вσѕнνєя...нєρ αуηı мαѕαℓ..''нαуαт νє вєη''ιѕтє нєρѕι вυ кα∂αя....

Konuya teşekkürler aradığım bi konuydu.
#8 - Mayıs 19 2007, 10:45:45

bizm matEmatkçi çok ilGilydi bu konuyla bizE baya bi ayrntılı GöstErmşti
paylaşm için saol
#9 - Temmuz 04 2007, 16:55:20

t-mac

Rica ederim hocam her yerde var aslinda ve her konuyla da ilgili sadece felsefe degil. Keza bu sadece felsefe konusudur diyerek  konuyu buraya tasima geregi duyan elemana da ayni aciklamayi yapmistim.

#10 - Temmuz 04 2007, 18:22:30

bu bi kitapta vardı sanki ama hangi kitapta bir türlü hatırlayamıyorum?? da vinci şifresinde mi?? :alala
#11 - Temmuz 04 2007, 18:32:41
Odun kesicinin hık diyicisi ..... :dondurma   

t-mac

Okumadim kenisini ama sIk gecer bu konu orda burda.
#12 - Temmuz 04 2007, 18:39:10

C_R_A_Z_Y

tulinin 2 ye bolunup 4 le carpilmasindan elde edilirmi acaba  :alala  (6)
#13 - Temmuz 05 2007, 20:27:46

t-mac

Bi açıp bakmak lazım.
#14 - Temmuz 05 2007, 20:38:27

C_R_A_Z_Y

Bi açıp bakmak lazım.
açtıgın yerde görebilcen mi? (6)
#15 - Temmuz 05 2007, 21:46:49

t-mac

Bi açıp bakmak lazım.
açtıgın yerde görebilcen mi? (6)

Kısmet.
#16 - Temmuz 05 2007, 22:47:12

C_R_A_Z_Y

o zaman kısmetine küs..kör talihin kara bahtın..
#17 - Temmuz 05 2007, 23:07:12

her orantılı yani hemde altınlı
#18 - Temmuz 14 2007, 18:04:11

t-mac

her orantılı yani hemde altınlı

Dimi ya yok böyle bi şey ..
#19 - Temmuz 16 2007, 23:37:59

altın oran(phe sayısı dikkat ederseniz pi deği)
altın oran 1,618 sayısıdır
da vinci şifresini okuduysanız bilirsiniz
insan vücudu, doğa hatta kainat altın oran her yerde...
örnek boyunuzu ölçün  birde ayak parmaklarınızdan göbek deliğinize kadar olan kısmı sonra boyunuzun ölçüsünü ayak parmaklarınızdan göbek deliğinize kadar olan  ölçüye bölün sonuç 1,618 yada ona yakın sayılar
yada bacağınızı ölçün sonrada ayak parmaklarından dize kadar olan kısmı aynı şekilde hesaplayın sonuç yine aynı
belki inanmıcaksınız ama doğada da var bu örnek :bi arı kovanında dişi arıların erkek arılara oranı daha birçok örneği var
#20 - Temmuz 28 2007, 16:25:28
I'm breaking the habit

rihanna_m

evet bunu lisede ödev vermişti hoca :)) hatta bunun fibonacci sayılarıylada alakası var...ama ne alakası olduğunu hatırlamıyom :Ç
#21 - Temmuz 28 2007, 19:47:18

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.