Alternatifim Cafe

Empati...

Discussion started on Felsefe

Empati veya eşduyum, bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Kendi duygularını başka nesnelere yansıtmak anlamında da kullanılır.

Bebekler üzerinde yapılan incelemelere göre, doğuştan empati yeteneğimiz yüksek olmakla birlikte, uygun şartlarda hızla kaybedilebilen bir yetenektir. Empati yeteneğini sonradan kazanabilmenin yolu: açık uçlu sorular sormak, yavaş hareket etmek ve yorumda bulunmak, hızlı yargılara varmaktan kaçınmak, kendi davranış ve düşüncelerimizi anlamaya çalışmak, geçmişten ders almak, olayları akışına bırakmak ve kendimiz ve karşımızdakilerin davranışları için belli sınırlar oluşturmaktır.

Olumlu amaçlar için kullanıldığında işbirliği, üretkenlik, refah ve mutluluğu artıran bu yetenek, kötü amaçlar için kullanıldığında manipulasyonculuk şeklini alır.

''Empati yapıyor musunuz?'' diye sorsam  eminimki herkes olumlu cevap verecek,fakat her zaman empatiye başvurduğumuzu sanmıyorum...
     Sanki bazen karşımızdakini anlamak ve onun ne düşündüğünü  öğrenmek adına hiç bir şey yapmıyoruz yada belkide kendimizi o kadar haklı görüyoruz ki empatiye gerek bile duymuyoruz,empati yaptığımız taktirde en haksız en saçma sapan haraketlerde bulunan insanların bile  kendince haklı yönlerini  bulduğunuzu fark edeceksiniz...
     Arkadaşlar kabul etmeliyiz ki bazen bizim de  en kuvvetli,en gözü kapalı savunduğumuz  düşüncelerimiz  yanlış çıkabilir,sonuçta sadece insanız aldanmış olabiliriz bu yüzden bence insanoğlunun en önemli özelliklerinden biri Empati yeteneğidir...
     Bize verilmiş bu  mükemmel yeteneği görmezden gelmeyelim....

Sadece düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim...Hepinize bol Empatili günler  :lol

#1 - Mart 03 2007, 19:48:32
« Son Düzenleme: Mart 03 2007, 19:49:46 Gönderen: RéßèŁŁíõN »
Özlemişim buraları =)

en az yapılan ya da hiç yapılmıyan bişey insanlar doğuştan egoyla doğunca tabi başkasını düşünmeye lüzum yok
#2 - Mart 05 2007, 12:17:20

eslem

İslam insanın fıtratında var olan tohumları vahiyle canlandırır.Bu konuda da buna rastladım.Allah fıtratımıza empati yeteğini koymuştu zamanla egolarımıza daha fazla değer verdik.Bu noktada 4'te 1'ini vereceksin zaten senin olmayanı Allah için vereceksin dedi Allah Azimüşşan.Her yıl verdiğimiz zekat bunun talimidir işte.
#3 - Mart 05 2007, 17:57:19

farklı bi yaklaşım tabi ama ben zakattan daha çok sosyal hayattaki basit olaylarda ki sorunlar için enpatinin şart olduğunu düşünüyorum
#4 - Mart 05 2007, 22:54:11

Empati yapmak bi sanattır ve bu sanat hayatı kolaylaştırır , insanları daha iyi anlamamızı sağlar ...
#5 - Mart 10 2007, 16:08:50
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

empati kuramadığımız için bu kadar önyargılıyız...
#6 - Mart 16 2007, 22:42:59
Kukla    

Biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz
Kuklacı felek usta, kuklalarda biz
Oyuna çıkıyoruz birer, ikişer;  Bittimi oyun, sandıktayız hepimiz   Ömer Hayyam

Her ne kadar empati kurmaya çaLışsakta bazen duyguLar öne geçiyor.
BenciLLik kavramı empati kavramından daha üstün diye düşünüyorum :öff
#7 - Nisan 06 2007, 13:46:17
Yırtık KaLbim yaMaLı! 
faint2

Her ne kadar empati kurmaya çaLışsakta bazen duyguLar öne geçiyor.
BenciLLik kavramı empati kavramından daha üstün diye düşünüyorum :öff

:okey

Bir çoğumuz "ben empati kurabiliyorum,kendimi karşıdakinin yerine koyabiliyorum" desek de "bence" bunu yapamıyoruz..
Bir şekilde yine kendimizi karşıdakinn yerine koymaya çalışırken duygularımız karışıyor işin içine.. :icon

En azndan bana öyle oluyor yani gerçekten bir "empati" kuramıyorum. ;)
#8 - Nisan 18 2007, 12:47:52
İçimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var
dışımda Charlie Chaplin gülüşü.

evanescence_bep

Empati kurmak tarafsız olmayı gerektirir . Tarafsız şekilde yorum yapma yeteneği olanlar empati kurabilir . Tarafsızlığın içine duygu ve düşünceler de dahildir .
#9 - Nisan 23 2007, 20:16:48

Bence empati kurmayı bilmek insanı insan yapan büyük erdemleri nasıl kullandığıyla ilgilidir...
Karşı gözden nasıl göründüğünü bilmezsen ona nasıl davranacağınıda bilemezsin...
İnsanlarımız empati kurmaya birtürlü alışamadıkları sürece kötülükler ve kötü insanlar diye adlandırdığımız tabirler artacaktır bence...Sonuçta kötü olma yargısına gelmek insanlara iyi davranmamaktan çok nasıl davranacağını bilmemektende geçer...
Sana nasıl davranılmasını istiyosan sen de öyle davranmalısın...
#10 - Mayıs 06 2007, 16:37:12
||  İçimde bir yerde düello var, seyredaldı elalem.  ||

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.