Alternatifim Cafe

Ölüm bir son mu, yoksa bir başlangıç mıdır ?

Discussion started on Felsefe

fortune

fortuna anlamiyorsun, anlamayacaksin da çünkü anlaman için senin de benimle ayni inanca sahip olman gerekir ve Islamiyeti, Kur'an'i iyi bilmen gerekir. ahiret hayatinin baslangici ya da sonu yok, orada suanda da yasam var, melekler orada, olenler orada, insanlik yaratilmadan once de vardi orasi... Allah'in varliginin nasil baslangici ve sonu yok orasi da oyle, sen sahip oldugunun akilla bunun nasil oldugunu kavrayamazsin, sadece inanirsin. ben inanmam diyorsan eger bilimin soylediklerine de inanmaman lazim gökyüzünde milyonlarca galaksi var diyolar inaniyor musun? gördün mü? bu da böyle birsey iste. bu sonsuz hayat hep vardi ancak biz suan o hayatin disindayiz ve ölüm oraya geçmemiz için bir köprü... bunlari ezbere soylemiyorum ben buna nasil karar verdin merak ettim, benim aklim ve mantigim var çok şükür kullanabiliyorum Elhamdülillah

dostum,'ezbere diyorsun' diyorum hala,çünkü;yazdıklarının içinde birbiriyle çelisen seyler var.yani; benim senin kutsal kitab'ından ve o'nun ögretilerinden anladıgım kadarıyla,'sonsuzluk yalnızca ölümden sonraki hayat için kullanılmıyor.var olmandan öncesi için de kullanılıyor.demek ki;en basta,,,,,(burayı lütfen dikkat buyur) '''''''ölüm bir son mu?baslangıç mı?''''''  sorusuna,senin ve seni inancını paylasanların kalkıp:::::''''  baslayan birsey yok ki son bulsun.biten hiçbirsey olmayacak ki baslasın.''''' demenizi beklerdim.''' o yüzden,ezbere oldugu besbelli yazdıklarınızın.
peki,sen beni gerçekten anlayabiliyor musun (ya da siz?)  ciddiyim,eger anlasılamıyorsam (ki mümkün şu kısıtlı ortamda) daha saglam ve ciddi platformda anlatabilir ve seni/sizi anlamaya çalısabilirim.en içten ve ciddi duygularımla...............................................................
#126 - Ocak 22 2008, 23:27:03

fortune

ve ölüm bir son'dur.
#127 - Ocak 22 2008, 23:29:32

faitHleSs

Ölüm ; Dünya hayatının sonu , ahiret hayatının başlangıcıdır.
Kısa ve net.

Bence :ehem
#128 - Ocak 22 2008, 23:44:00

fortune

benim son'dan kastım daha çok ''''HİÇ'''' le esanlamlı..
#129 - Ocak 22 2008, 23:50:08

night

ölüm yok olmak degildir ölümden sonra tekrar diriliş vardir madem Kur'an okudun bunu da görmen lazimdi
#130 - Ocak 22 2008, 23:56:09

fortune

sen okudun mu?  '''''''''''''''ADEM''''''''''''''''''''''''ne demek?  bunu ögrenmeden ne kendini (zaten en basta onu bilmen gerek) ne de inandıgını söyledigin Tanrı'ndan tut da hiçbirsey'i bilemezsin.  dil bilir misin? okumakla anlamak aynı seyler mi?
burda kimseyi ne sınadıgımızı,ne de yargıladıgımızı düsünmüyorum. sen öyle mi yapıyorsun?

ölüm,hatta var olmaktan bu yana hersey ama hersey  '''''''''YOKLUK VE HİÇLİK' ten ibarettir.gerisi.................
#131 - Ocak 23 2008, 00:09:56

night

peki madem ölünce yok olacaksin yaşamanin ne anlami var? neden yaşiyorsun? 3 günlük dünyada eglensen ne olacak ki sana ne kâri var?
#132 - Ocak 23 2008, 00:18:43

fortune

ya night dostum,gerçekten beni hiç anlamıyorsun mu yoksa lafa mı tutuyorsun. ''hiç'' yani!!! matematiksel düsün.çok genis perspektiften ama.deli tayların yaylalarda özgür ve hoyratça kosturmaları gibi düsün. araba süren agızları gemlenmis atlar gibi degil.neler çıkarsıyorsun 'hiç'ten?ben söylemiyecegim.senden (orda oldugunju biliyorum,offline görünsen de)
ve cevabını merakla bekliyorum. dönecegim sana.  sen benim senden alıntı yaparak yazdıgım az üsttekini okudun mu?

''''''''HİÇ'''''''''  hiç olmaktan mı korkuyorsun yoksa? ama düsün,bulacaksın eminim.bulamazsan ve eger ben sana anlatırsam,belki de yarın nickini filan 'hiç' bile koyabilirsin.

bekliyorum.
#133 - Ocak 23 2008, 00:32:17

fortune

bekliyorum night!
#134 - Ocak 23 2008, 01:24:37

night

ikimiz de farkli şeylere inaniyoruz o yuzden bu konu da anlaşamayacagiz. benim için hiç diye birşey yoktur. benim inancima göre ben ecelim geldiginde ölecegim ve vakti geldiginde tekrar dirilecegim sonra dünyada yaptiklarimin hesabini verecegim eger veremezem ceheneme gidecegim verebilirsem cennete gidecegim ve eger veremeyip de cehenneme gidersem  musluman oldugum icin cehennemde ebedi durmayacagim, cezami çektikten sonra tekrar cennete girecegim ve orada ebedi kalacagim, buna ister ezber de ister baska birsey de ne dersen de bu degismeyecek, hatta bu sadece benim icin gecerli degil. bu tum insanlik icin gecerli sen inanmiyorsun diye sana farkli birsey uygulanmayacak, sen yok olmak istiyorsun diye yok olmayacaksin, Allah'tan kaçiş yok... O'ndan geldik O'na dönecegiz, ben bunu bilir bunu söylerim sen ne dersen de :)
#135 - Ocak 23 2008, 01:44:04
« Son Düzenleme: Ocak 23 2008, 01:55:39 Gönderen: night »

fortune

tamam.hiç anlamamıssın sanırım beni.çok üzüldügümü bilmelisin.
ve tesekkür ederim yazdıgın için.

ama son olarak sunu demek isterim; nasıl ki benim inanmamam bir gerçegi degistirmeyecekse,senin de ''' 'hiç' diye birsey yoktur'' demen,onu ortadan kaldırmadı/kaldırmayacak da.çünkü,ben sana inanıyorum.yani,kendime,sana,herkese.hep 'hiç'iz dostum.bir gün anlayacaksın umarım.

iyi geceler.iyi ve hos kal hep...
#136 - Ocak 23 2008, 02:01:12

fortune sana kesinlikle katılmıyorum. benim inandığım dinde ölümden sonra gerçek diriliş vardır. bu gezegenleri ayakta tutan bu dengeyi kuran biri var herhalde ben yalnızca ona inanırım.
#137 - Şubat 28 2008, 21:20:55

Başlangıç..
#138 - Şubat 28 2008, 21:48:19
Binlerce insanı bir emirle öldüren generallerin günahını "tanrı" nereye yazıyordu ?

night

fortune sana kesinlikle katılmıyorum. benim inandığım dinde ölümden sonra gerçek diriliş vardır. bu gezegenleri ayakta tutan bu dengeyi kuran biri var herhalde ben yalnızca ona inanırım.
boşver onu kardeş o da anlayacak bir gün neyin ne olduğunu :)

Ölüm Allah'ın emridir, en koyu ateist de olsanız bir gün Allah'ın bu emrine itaat edeceksiniz! ;)
#139 - Şubat 28 2008, 23:38:39
« Son Düzenleme: Şubat 28 2008, 23:43:27 Gönderen: night »

Fortune sen ne dini yorum ne siyasi yorum ne mantıki yorum yapıyorsun. Sen her konuda felsefeni konuşturuyorsun. Felsefe her konu üzerinden yapılmaz, her konuda mantık arayamazsın, mantığın alamadığı olaylar dini olaylardır ve sen bu konu hakkında kendi bildiğini doğru kabul edip kimseye empoze edemezsin. İlla cevap vermek zorunda hissediyorsun kendini.

Dipnot: senin bugüne kadar yazdığın her yorumu en fazla 1-2 cümle okuyorum çünkü ne yalan söliyeyim anlamıyorum daha doğrusu anlatamıyorsun. Bu konuda son sözümdür sana.

Fortune ''sonsuzluğun sonu'' cümlesi sana da mantıksız gelmiyor mu ?

Bakın insanın içinde duygularımızı ve vicdanımızı taşıyan bir ruh vardır. Dünya'ya gelirken bu ruhun üzerine bir post biçilir ve o post yıpranana kadar bizler sınava tabi tutuluruz. Sonra beden işlevini yapamadığı an gelir ve tıbben ölüm gerçekleşir. Ama bizim ruhumuz ayaklanır ve cennet cehennem hesabı için ahiret gününü bekler.

Ahiret günü gelir.. Herkes çekeceği cezayı çekip en sonunda cennete yerleştiğinde (yahudiler ve ateistler için ''cennet'' kelimesi imkansız tabiki) herkes aynı yaşta olurlar.. Bu yaş tahmini 30-35 yaş aralığıdır ve SONSUZA kadar ölüm veya kavga veya düşmanlık veya sürtüşme olmaksızın Dünya'da verilen nimetlerin kat be kat üstünde cennette istifade edicez.

Bundan güzel birşey var mı ? Buna inanmak istemeyen bile sırf ''güzel olduğu için'' inanması lazım. İnsanlar hiç birşeye inanmamaktansa Allah'a inanmayı tercih ederler (filmden skit)

#140 - Şubat 28 2008, 23:45:38
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

night

Can kardeş, mantığın alamadığı olaylar dini olaylardır demişsin ama aslında dindeki her olay inancı tam olan için mantıklıdır :) biz şuna mantığımızın alamadığı değil de, cevaplayamadığımız olaylar diyelim ;)
#141 - Şubat 28 2008, 23:50:11

benim son'dan kastım daha çok ''''HİÇ'''' le esanlamlı..

Hiç?Neye göre hiç?Yani sen yaşantını bir hiçliğe mi adadın hocam.Yani en basitinden bir beklentin yokmu yada idealin.Bu siteye üye olman yorum yazman bir hiçlikten mi ibaret sence.Her yapılanın gayesi olmalı güzel kardeşim.Şayet bir hiç olarak ölmeyi mantelite olarak benimsemişsen hiç kimseye faydan olamaz.

Ölüm bir sondur demişsin evet kısmen son dur.Dünyevi işlerin sonudur.Ama ebediyete başlangıçtır kardeşim.Şöyle düşün.Müslümanı yahudisi hristiyanı musevisi yani genele yayarsak bir çok insanın inandığı değerler ve beraberindeYaradana kulluğu vardır.Öyle ya da böyle iyi ya da kötü.İbadet veya değil ama inancı vardır.Şimdi kalkar da kendine bu bir hiçlikten ibaret olduğunu söylersen o zaman yaşadığın aşkın sevginin heyecanın mutluluğun acınında bir hiçliklten ibaret olduğunu benimsersin.Bu da seni duygusuz inançsız biri yapar.Öyle olmadığını düşünüyorum.

Dünyada hiçlik kavramı şu şekilde şekillenmeli;

Yapılan iki şey karşılık bulur.İyilik ve kötülük.Gerisi yani aldığın araba bıraktığın nefes söylediğin aşk şarkıları göz göze bakışmalar hepsi boştur.
Dünyevi kaygılardır.

İnsanlar bir şeye inanmadıklarında ya bir cani olurlar ya da boş birisi.Malum hepimizin korktuğu sonumuzu düşündüğümüz bir şey olmalı ki ona göre tavır sergileyelim.

İnanç olmalıdır.Öyle ya da böyle.

#142 - Şubat 29 2008, 00:01:07

Can kardeş, mantığın alamadığı olaylar dini olaylardır demişsin ama aslında dindeki her olay inancı tam olan için mantıklıdır :) biz şuna mantığımızın alamadığı değil de, cevaplayamadığımız olaylar diyelim ;)
Dediğim diyetti kardeş önemli olan niyeti alabilmek. Sen almışsın ve güzelce açıklamışsın ne demek istediğimi eyvallah =)
#143 - Şubat 29 2008, 00:50:53
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

night

dünyada hiçlik diye bir şey var mıdır? hiç olmayı savunan arkadaş bana hiç olmakla ilgili bir örnek gösterebilir mi?
Ruh'a inanır mısın? ruhlar ölmez, insanın bedeni ölür, peki ya beden toprağın altına girince yok mu olur? benim bildiğim hücrelerine ayrışır ve doğadaki döngülere karışır. adı üstünde döngü, sonu yok sürekli dönüyor. uzaya kaçan bir şey de yok, diğer tarafı hiç hesaba katmasak bile bu dünyada hiçlikten nasıl söz edebiliriz. Örnek verir misin?
#144 - Mart 03 2008, 19:26:04

Bi kaç yerde daha dedim gene diyorum: Eğer bu İnsanların Hayvanların Bitkilerin Tabiatın Herşeyin Bir tesadüften meydana geldiğini gerçekten söyleyebilecek birisi varsa o zaman ölüm bir "Son" Derim.

Eğer ispatlayamıyorsa o zaman çekilsin köşesine ve sussun! Çünkü eğer bu evrenın bi yaratıcısı varsa o zaman ölümden sonra da bizi bekleyen Biri var.

Biri burda gelip hiçbir mantığa dayanmayan sözleriyle konuşmasın! Kendinini alçaltır sadece!
#145 - Mart 25 2008, 09:10:55
İmzanız kural dışı.

başlangıç yani iannaca göredeğişir benim inancıma göre başlangıç :))
#146 - Temmuz 17 2008, 22:13:44
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

Motley

Ölüm ne bir son ne de bir başlangıçtır, bana göre belirsizliktir. Ölmedim hiç ya nerden bileyim. Belirsizlik,hiç işte.
#148 - Mart 03 2009, 19:30:22

Sonsuzluğa doğru yelken açmak gibidir, Ölüm.. Gidersin ama ne kadar yol katettiğini bilemezsin.
#149 - Mart 13 2009, 19:16:28

bu dünya iiçin son asıl hayat için bir başlangıçtır
#150 - Mart 13 2009, 19:20:30
kalbinin kırıldığını görmeye dayanamam derdin hep..merak ediyorum kırarken gözlerini mi kapattın...???

söylemene hiç gerek yok anlıyorum gözlerinden ben bildiğim benim dediğim kalbini eller çalmış..!!!

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.