Alternatifim Cafe

İnanç mı daha üstündür,mantık mı?

Discussion started on Felsefe

Yettim soruyu açıklıyorum....

Tartışmaya sebep olduğu için özellikle semavi bir  din seçerek başlıyım... Semavi olmasada Budizim bir dindir,bir inanç sistemdiir iyi ahlak ve doğruluğu öğütler her dinde olduğu gibi...
   Her budist ülkede olduğu gibi inekler hindistandada kutsaldır inek öldürmek çok ciddi bir suçtur,aynı insan öldürmek gibi  ama  zürafa öldürebilirsiniz.  Bunun cezası sadece para bazındadır aynı her normal  ülkede olduğu gibi...Görüldüğü üzre bir ineğin ölümüne yol açmış bir insan çok ciddi bir suç işlemiş sayılırken diğer hayvanlarda bu böyle değildir.Bu büyük bir mantıksızlık  ve bu mantıksızlığın nedeni  Budizm'in  mantığı gölgelemesidir,ve bu durumda mantık değilde inanç üstün gelmektedir...
   Umarım ifade edebilmişimdir...

Yada günah çıkarmak  ,çok saçma ama dinlerinde  olduğu için kimse bunu mantıksız bulmuyor.(Hristiyan arkadaşlardan özür dilerim sadee mantıksız buluyorum)
#151 - Şubat 13 2008, 00:16:15
Özlemişim buraları =)

fortune

burda inanç dendiginde (ben en azından kendi adıma) genel olarak inanmayı ele aldık öncelikle.semavi ya da degil.!?hem hangisi kime göre semavi kime göre semavi degil?!neyse!

ve rebellion,bir inancın adını anarak ve o inançta yapılagelmekte olan bir davranışı ( o inanç mensuplarına göre kutsal bir tapınma da olabilir.ki hatta öyledir!) dile getirerek ona mantıksız yani saçma buluyyorum diyerek  tatmin mi olmaya çalışıyorsun.ki herhangi bir inanç sisteminde yapılan bu ve benzeri davranışları o inanç sistemine mensup olmayanların mantıksız ve saçma bulma olasılıkları elbette yüksektir.

konuyu açmış olman o konuda yetkin ya da bir merci oldugun anlamına asla gelmez. (ki öyle olmadıgı da gayet açıkça görülebiliyor)
yukarda bahsettigin inancın üstün gelmesi örnegi (inek olayı) bence ve gene bence bu soruyu okuyan herkesçe o anlamda asla anlaşılmadı..ki degil de zaten.soruluş tekniginden belli. ancak sanırım kıvırıyorsun..
#152 - Şubat 13 2008, 18:52:17

O zaman ilk sayfayı okuyup kıvırmadığımı ve sorunun  ayrıntılarını görebilirsin  hala saçma buluyosan cevaplamama hakkını kullanabilirsin...
Ve ben konu açmadım soru sordum zaten yetkili merci olsam sormam.

Ve bu soru zaten dinle bağlantılı değil sadece ben açıklamasını din ile yaptım ,istersen buraya nazar inancını koyabilirsin  yada  yıldız falı inancını  yani burcları 
#153 - Şubat 13 2008, 23:17:31
Özlemişim buraları =)

fortune

her inanç kendince bir felese ve mantıga dayanır.bu inançların en belirgin özellikleridir.burda mantık kişisel degildir.inanç neticesinde din'i dogurur zaten.söylemek istedigim yalnızca hedef alınmaması..!

dışardan elbette farklı görülür odamız..ama o bizim odamızdır ve biz düzenlemişizdir..yaşamak için,nefes almak için.içinde var olmak için.mutlaka da bir mantık' a dayanarak.bunu pencereden gören anlamaybilir.zaten anlamsı da ne önemlidir  ne   de beklenir.

ilk sayfayı okumak  bir kimsenin bir inancı ya da o inancın bir geregini saçma bulmasını haklı çıkarmıcaktır kesin.............
#154 - Şubat 13 2008, 23:26:27

Arkadaşlar bundan sonra soruyu saçma bulan cevaplamasın soru açık zaten cevaplar için tesekkur ederim
#155 - Şubat 13 2008, 23:31:49
Özlemişim buraları =)

fortune

dostum,soru ve konuyu degil saçma olan.senin bir din ve o dinle ilgili geerekleri saçma ve mantıksız bulman saçma.
anlaşılamıyor mu?
#156 - Şubat 13 2008, 23:35:08

night

yahu siz hangi dinin hangi inancın tartışmasını yapıyorsunuz?
insanların kendi kafalarından uydurdukları inançlar elbette mantıksızdır, dini yaratan Allah'tır. Allah'ın bildirdiği dinler dışında din yoktur ve o dinlerin içinde saptırılanlar da din olmaktan çıkmıştır, Allah katında geçerli tek bir inanç vardır o da İslamiyettir. ama bunu kabul etmiyor Müslüman olmayanlar doğal olarak. zaten onların kabul edip etmemesi bir şeyi de değiştirmiyor ancak kendilerini avutuyorlar (=
#157 - Şubat 13 2008, 23:35:39

Night ilk sayfadaki soruyu oku...Fortune,beni yada soruyu saçma buluyosan  binlerce keza özür dilerim ki yapabileceğimiz fazla bişey yok yinede yorumun için tesekkur ederim
#158 - Şubat 13 2008, 23:40:00
Özlemişim buraları =)

fortune

night dostum,o zaman soruyu sen şöyle soracaksın:
' islam mı daha üstündür,mantık mı?'
din bir terimdir..birçok inanç modeli için kullanılır.sen bunu özele indirgemek istiyorsan,aynen dedigim gibi bir konu açacaksın.
din'in tanrı tarafından yaratılıp yaratılmadıgı hakkında bir bilgim yok..ancak insanların bir gereksinim olarak yarattıkları  tarihsel,sosyolojik ve psikolojik  bir gerçektir...
#159 - Şubat 13 2008, 23:43:48

night

(=
#160 - Şubat 13 2008, 23:46:22

fortune

Night ilk sayfadaki soruyu oku...Fortune,beni yada soruyu saçma buluyosan  binlerce keza özür dilerim ki yapabileceğimiz fazla bişey yok yinede yorumun için tesekkur ederim

ya rebellion, sana seni ve bu konuyu degil de,  az yukarda  bir inanç sisteminde  bazı şeylerin kutsal sayılmasını ve bazı davranışlarda bulunulmasını mantıksız (yani mantıksız olan saçma'dır) bulmana ben birşeyler söyledim..hatta o yazdıklarına karsı saçma kelimesini bile kullanmadım.varsa öyle birşey at önüme..yerim.

lütfen.
#161 - Şubat 13 2008, 23:47:39

RuHRuLeTi

İnanç mı daha üstündür,mantık mı?
mantığın üstün olduğuna inanıyorum.zamanında inancımla birşeyler düşünüp yapmak istedim fakat mantıklı düşündüğüm zaman herşeyi net olarak görebildim. benim inançsız olduğumu düşünmeyin Allah elbette var fakat dinler bana doğru gelmiyor.
Çelişkili olan oldukça fazla sorular var dinle ilgili.

Not: düşüncem size ters yada saçma gelebilir. isteyen kişi ile özel olarak bu konuyu konuşa bilirim. tartışma istemiyorum ;)
#162 - Şubat 13 2008, 23:51:07

bu bilgi gerektiren bir konudur çünkü bilgi seviyesine göre yanıt farklılaşır.
#163 - Şubat 22 2008, 14:11:53

fortune

'' BİLGİ' den üstün olan birşey tanımıyorum.gerisi .....
#164 - Şubat 24 2008, 00:14:03

mantıklı inanç üstündür her zaman.
#165 - Şubat 24 2008, 00:16:39
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

fortune

'BİLGİLİ İNANÇ' ............
#166 - Şubat 24 2008, 00:19:27

eğer inanç denilen şey içinde mantık barındırıyorsa ki benim inancım mantık kuralları temelinde oturuyor. zaten inançta mantık vardır... mantıksız bir inaç var ise eğer bir şeyler yolunda gitmiyor demektir.
#167 - Şubat 28 2008, 21:05:34

insanın yetişme tarızına buluğunduğu ortama göre de değişebilir. mesela hindistan da bşnlerce tanrı olduğuna inanıyorlar. çünkü adamların yapacak birşeyleri yok başka. mantıklı hareket edemiyorlar.

bence inanç ve mantık doğru orantılı. biri olmazsa öteki de olmaz ve ortaya saçma sapan birşey çıkar...
#168 - Temmuz 03 2008, 11:13:52
İmza :Ç

Mantık Bence
#169 - Temmuz 03 2008, 15:54:28

evanescence_bep

Bir şeye inanırsın onun mantığında hareket edersin.
Bir şeyin mantığını kabul edersin, ona inanırsın.
Biri olmadan ötekisi olmaz.
#170 - Temmuz 03 2008, 23:37:11

night

İnançla doymayan mantık sadece mantıksızlıktır.

(garip bir söz oldu lan :p )
#171 - Temmuz 05 2008, 01:25:04

barbie9138

Mantık süzgecinden geçirilmiş,her türlü batıl düşünceden arındırılmış inanç tercihimdir.
#172 - Temmuz 05 2008, 16:11:39

Buraya her inanç için mantıksızlık örnekleri koyabilirim.. Eğer doğru yaşamak istiyorsan mantık tabii ki en doğru seçim olacaktır. En basitinden mantık der ki p>q.. Şunu yaparsan şununla karşılaşırsın.. Yaptığın şeyi yapmadan önce ne ile karşılaşacağını bilirsin mantıklı olursan. Herhangi bir inanç da der ki, sorgulama! Bu iyi, bu kötü.. Bunu yaparsan lanetlenirsin, inek kutsaldır, insan yapımı olan heykele tapıcaksın, günah çıkartcaksın, cennetten arsa alıcaksın, şşt sen kadın; kapanacaksın, günde 5 defa eğilip kalkıcaksın vs... Bunları yapmadığında ne ile karşılaşacağını bilemezsin, bunları yapmayanlara ne olmuş kimin haberi var? Diyorum ya doğru yaşamak istiyorsan mantığına güvenirsin.. Yok arkadaş ben inançlı bir milletten geliyorum, bizim milletimize spor müsabakalarında bile doğa üstü varlıklar yardım ediyor, ben mantığı inançın önüne koyarsam milletime saygısızlık ederim diyorsan da tercih senin.
#173 - Temmuz 09 2008, 12:05:02
A child: What is democracy?
RTE: It must have sometihng to distribute coal when the election season comes..

poison_black!!

Kişisine göre değişir aslında.
Kimisine göre önce inanç gelir.Fakat bana göre mantıktır önce gelecek olan.
Hatta biraz fazla mantıklı düşündüğümde inanç kalkar ortadan.Çünkü inanç herşeye körü körüne bağlanmaktır.tamamen mantıksızlıktan ibaret.Çünkü sana öğretileni yapmaya mecbursun.
#174 - Temmuz 09 2008, 12:21:15

night

İnancın ne olduğunu öğrenmelisiniz önce. Ve neleri kapsadığını. Sonuçta sizde mantık inancına körü körüne bağlanmışsınız görüyorum ki. Ayrıca mantıksız inanç yoktur. Dinden bihaber olup da zırvalama chosenone. Tamamen saçmalıyorsun. Bilmeyenlerin de zihinlerini bulandırıyorsun.
#175 - Temmuz 09 2008, 14:57:10

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.