Alternatifim Cafe

Jackie Chan Fan Club

Discussion started on Fan Club & Birlikler

_TrAiToR_

Yeni!
Gerçek adı: Chan Kong-sang

Babası: Charles Chan

Annesi: Lee-Lee Chan

Doğum günü: 7 Nisan, 1954

Doğum yeri: Shandong

Chan 1954'te fakir bir çiftin oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesi çok fakir olduğundan Chan'i hastaneden çıkaracak parayı zor denkleştirdiler. Chan ailesinin tek çocuğuydu, ve at yılında doğmuştu. Ailesi ona Chan Kong-sang adını verdi. Bu Hong-Kong'da doğdu manasına geliyordu.

Aile bir Fransız elçiliğinde yaşıyordu. Orada babası aşçılık, annesi ev hizmetcisiydi. Chan okuduğu okulu sevmediğinde sadece ilk okul biri okudu ve okuldan ayrıldı.

Chan, yedi yaşına geldiğinde babasıda Avusturalya'da Amerikan elçiliğinde aşçıbaşı olmuştu. Chan'in kaderi babasının onun bazı beceriler öğrenmesi gerektiğini düşünüp onu Yu Jim-yuen tarafınden işletilen Çin Drama Akademi'sine vermesi ile değişti.

Chan, Çin Drama Akademi'sinde günde 19 saat öğrenim görüyor ve çalışıyordu. Öğrenciler burada Kung Fu, akrobetik hareketler, takla atma gibi şeyler öğreniyor, temizlik ve bulaşık gibi işlere yardım ediyorlardı. Öğretmenleri Chan'le birlikte yedi öğrenciye 'Yuen' baş ismini takmıştı. Ve bu yedili The Seven Little Fortunes adlı oyunu öğreniyorlardı. Bu ve birkaç oyunu halka açık yerlerde sergiliyorlardı.

Zaman geçtikçe Çin Operası gerilemeye başladı. Ve ustaları Chan'i ve diğer çocukları dublör olarak film piyasasına sokmaya başladı. 17 yaşında Chan artık bir Çin opereti olmaktan çıkmış, korkusuz dublör Jackie olmuştu. Jackie, Shaw Brothers Film şirketinde bir çok zorlu çekimde bulunduktan sonra Sammo Hung ile tanıştı. Sammo Hung ileride hem kendi için hem Jackie için Golden Harvest şirketiyle dublörlük anlaşması yapıcaktı. Jackie başarısıyla kısa zamanda Bruce Lee'nin filmlerinde yer almaya başladı (1971). Bu filmler Fist Of Fury; Enter the Dragon du.

1978'de Jackie, Ng See-Yuen'e ait Seasonal Films şirketi ile çalışmaya başladı. Snake in the Eagle's Shadow adlı filmde rol aldı, Jackie filme kendi tarzını ve mizahınıda yansıttı ve bu tür filmleri populer hale getirdi. 0 filminde ki rolüyle artık Jackie bir süperstardı.

Jackie kendi sitiliyle anılmaya başlandıktan sonra Golden Entertaintment Co. Ltd. şirketine katıldı. Bu firmayla ilk filmi The Young Master filmiydi (1980). En popüler filmlerini Golden Harvest için çekti. Bunların içinde ülkemiz televizyonlarında izlediğimiz Police Story seriside vardı. Çin Operası'ndayken oynadıkları The Seven Little Fortunes oyunundaki rol arkadaşlarıda (Sammo Hung, Yuen Wah, Yuen Biao) onunla birlik bir çok filimde yer aldılar ve onlarda popularite kazandılar (Jackie kadar değil tabi). Bu filmlerin bazıları; Project A, My Lucky Stars, Dragons Forever adlı filmlerdir.

Jackie Hollywood'ta yer almak için ilk kez 80'lerin başında girişimde bulundu. Kristine de Bell ve Jose Ferrer ile birlikte The Big Brawl filminde yer aldı ama sonuç hayal kırıklığına uğrattı. Zamanın bir çok Amerikan ünlülerinin rol aldığı Cannonball Run adlı filmde küçük bir rol aldı. Film Amerika'da çok tutulmasına rağmen, Jackie'i Amerikan halkına tanıtmaya yetmedi.

90'ların oratsında Chan gene Hollywood'da yer almaya çalıştı. Chan daha önceki denemelerinde farklı olarak filmleri tamamen kendi sitilindeydi. Bu filmler Rumble in the Bronx (1995), Mr.Nice Guy (1997). 1999 da çekilen Rush Hour filmiyle Amerikan medyasında çok ses getirdi. Ve Jackie artık Hollywood'daydı.

Evet Var mı Jackie Chan'i Seven... Sevenlerimizi Ve Paylaşımlarınızı Bekliyoruz.. Üye Olmak İsteyenler Buradan Belirtsin..  ;)

Üye Listemiz

>>> _TrAiToR_

>>> ~SiVaSliiM~

>>> kuRRet-üL ayn

>>> evanescence_bep

>>> sCrEaM_gIrL  
#1 - Aralık 10 2006, 21:18:51
« Son Düzenleme: Nisan 10 2008, 04:13:51 Gönderen: Klytie »

Vaaov benim adamın bu yaa :artis
 Beni üye yap Samet  ::yea
#2 - Aralık 10 2006, 21:50:39

hastayım..adama da..fiLmLeRine de...   ::yea
ben de....   :nanik
#3 - Aralık 10 2006, 22:04:17
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

evanescence_bep

Yeni!
Ben de üye olmak istiyorum.
#4 - Aralık 10 2006, 22:24:23
« Son Düzenleme: Haziran 30 2008, 10:23:52 Gönderen: JeLLy-BooN »

Sende üyesin Gülsüm  :4

eywALLAH baba.. :cicek (aL ye..)   :D
#5 - Aralık 10 2006, 22:25:56
« Son Düzenleme: Aralık 10 2006, 22:26:38 Gönderen: kuRRet-üL ayn »
"Başına siyah bir örtü iniyor usulca.Setr.Ucu,ardınca sürünürken,üzerinde adım attığı taşlar inliyor.Hayret! O kadar mı ağırmıştı? O kadar mı yaralanmıştı? O bilmiyor.Taşlar biliyor."

evanescence_bep

Yeni!
..
#7 - Aralık 10 2006, 22:34:49
« Son Düzenleme: Haziran 18 2008, 22:14:50 Gönderen: JeLLy-BooN »

evanescence_bep

Yeni!
..
#8 - Aralık 10 2006, 22:57:14
« Son Düzenleme: Haziran 18 2008, 22:14:24 Gönderen: JeLLy-BooN »

evanescence_bep

#9 - Aralık 10 2006, 23:02:06

Samet benide üye yapıosun hastayım olum bu adama  :Ç  :nohashas  :nanik
#10 - Aralık 11 2006, 13:02:34
 Aşktan yana kapıyorum kalbimi ,
Sevmek bana göre değil!
Kalbimi kilitliyorum sandığıma , mantığıma merhaba.. :artis
Elif'im :bite

Jackie Chan ve Jet Li ortak film çevirse ne güzel olur
#13 - Aralık 25 2006, 21:57:21

sondaki Jackie Chan mı...  :D
jet i de sefoRm ama yeRi diiL.. :okey
#14 - Aralık 25 2006, 21:59:21

biRaz evveLki fiLmi süpeRdi Chan'in...  :yah
"Şaşkın HırsızLar"...  ::yea
#15 - Şubat 12 2007, 22:36:56

mrb millet aslı ben  :)) ya bayılıyom bu adamın filmlerine benide üye yapınn..  :)   :)
#16 - Mart 22 2007, 16:50:33

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.