Alternatifim Cafe

Din ve Felsefe bir arada yürür mü?

Discussion started on Felsefe

Teoriler aksi ispatlanmadıkça doğru kabul edilirler...
Darwin'in teorisinin de hiç bir zaman aksi ispatlanamaz
Yoo ispatlanır diyen varsa çalışmalara şimdiden başlasın  :)
Ve somut şeyler sunsun lutfen...(!)
#51 - Ocak 09 2007, 16:05:06
Özlemişim buraları =)

Bu konu çok ayrıntılı ve her ne kadar yeri burası değilse de kısaca şu adrese ve yazılanlara bir bak..yeterli olabilir..

http://www.populerbilgi.com/evrim/Dsonu01.php

Ayrıca evrim teorisi günümüzde 'bilimsel' olarak sunulmasına rağmen daha çok semavi dinlerdeki yaratılış inancına karşılık materyalizmin canlıların oluşumu sorusuna aradığı cevap olması yönüyle felsefi bir konudur. yeryüzünde türlerin biribirlerine geçişi şeklinde bir evrimin hiç bir zaman gerçekleşmediği, bu güne kadar fosil bulgularında hiç bir ara forma rastlanmaması (kesinlikle türlerin geçişini gösteren hiç bir ara form bulunmamaktadır) teorinin çok önceden bilimsen yönünün çöktüğünü göstermektedir. bu sebeple evrim teorisi veya darwinizim aslında ateizmin varoluş inancıdır.
#52 - Ocak 09 2007, 16:34:58

_BoDdAh_

hm felsefe hm dinler yaşamı varlıı gelecei vb konuları anlayp açıklamaya çalışr bu yönden bnzerşrler ama bu konuları ele alışlarndki yöntem önmli ölçüde farklılaşır çünkü felsefe eleştrl bi bakış açısıyla olaylara bakarken din eleştriye yer vermez her din insanlara sunduu bilgiyi mutlak ve eksiksiz olarak kabul eder insanlardn da bu bilgilern kabul edilmesi beklenr oysa felsefe de önce bi bilginin dooru olma veye dooru sayılam koşulları ve ilkeleri araştrılıp saptanır daa sora ileri sürülen bilgi veye bu düşüncenin bu koşul ve ilkelere uygunluu sorgulanır
fakat ikisi bi arada yürüyebilr din felsefesi die bişi vardr..
#53 - Ocak 09 2007, 19:36:57

Arkadaşlar size şunu söylemek istiyorum...

Gen kombinasyonunun canlıların hayatındaki yerini biliyorsunuzdur. Bu kombinasyonun mutasyonlarla değişebileceğini biliyorum. Teori'nin hatalı tarafları olabilir. Peki... Fakat temelde Yani tek atadan gelme konusunda haklı olduğunun ispatlandığını söyleyebilirim çok rahat. Çünkü bunu ispatlamak o kadar kolay ki... Tek yapmamız gereken zigot'un gelişip bir canı oluşturmasına bakmaktır. tek bir ata hücreden milyonlarca yeni hücre oluşur ve farklı işlevler için özelleşirler. YAni benim söylemek istediğim ikisinin bir arada yürümesi için hiçbirinin tam olarak yerine getirilememesi demek...

(Hiçkimseyi etkilemek gibi bir amacım yok tekrar söylemek istiyorum kimse yanlış anlamasın)
#54 - Ocak 10 2007, 10:21:36
İmzanız Kural Dışı

bence ikisi de birbirini tamamlayan kavramlar ...
#55 - Ocak 14 2007, 17:01:20
...SENİN MARKA OLDUĞUN YERDE FİYATLARI BEN BASARIM...

yürür ama bazı kıstaslar göz önünde bulundurulursa.
çünkü din dogmalardan oluşur.dinde soruşturma olmadan mutlak inanç esastır.ama felsefede dogmalara kesinlikle yer yoktur.
eğer kişi dinini kendi soruşturarak yaşayabiliyorsa imkansız değildir.fakat müslümanların çoğunda atanın dini benim dinimdir esası
olduğu ve araştırma,soruşturma(ki islâmda olduğu hâlde) ayıp ve kesinlikle ters bir durum gibi görüldüğü için islâm açısından imkansız
görünmektedir.(gerçi bu hristiyan ve yahudi muhafazakarlarınca da böyledir)
#56 - Ocak 17 2007, 05:16:53

ya bence yürümez.sonuçta din doqmatik.kesin sonuçlar.ama felsefe öle dil ki yoruma dayalıtabiki bu bnm düşüncem....
#57 - Ocak 17 2007, 16:35:10
haY Bu ÖsS nin...bIktIm yAwss ::yea

felsefe metafiziği reddeder,,dinde inanmak konuyken felsefede us,deney,kusku gibi konular tartısılır amac zaten sorgulamaktır...
#58 - Ocak 25 2007, 10:38:53
Oyuncakları bırakıp yüreklerle oynayalı,oyunların adı <AŞK> kaldı 

Yeni!
==
#59 - Ocak 26 2007, 22:45:30
« Son Düzenleme: Ekim 08 2012, 23:54:57 Gönderen: yamuk_prenses »

...LaL...

bence ikisi de birbirini tamamlayan kavramlar ...

Frozen alakasız mesajın nasıl da göze çarpıyor.
Din ve felsefe birbirini tamamlayan kavramlar değildir.Çelişki kaçınılmaz.
#60 - Ocak 27 2007, 15:05:51

Yeni!
==
#61 - Ocak 27 2007, 15:17:12
« Son Düzenleme: Ekim 08 2012, 23:55:13 Gönderen: yamuk_prenses »

Meltem sonunda Sameti kendine benzetmiş   :kop :kop

hiç güleceğimm yoktu euhehue
#62 - Şubat 22 2007, 02:30:40
Özlemişim buraları =)

fortune

hiçbir düşünce ekolü,hiçbir yaşam tarzı,hiçbir din (burada 'din' belli bir dini hedef almamıştır) vs felesefe olmadan bırakın devam etmeyi,ayakta bile duramaz,bence.felsefesi ve felsefecisi kalmamış olan din ya da ideolojiler yok olmuştur.bakınız tarihe.
din'le felsefe yanyana olmak bir tarafa,içiçedir,olmak zorundadır,bence.din hiçbir zaman felsefeden rahatsız olmamıştır tam aksine insanları düşünmenin derinliklerine davet edegelmiştir.ha kim rahatsız olan?din değil,  DİN'Cİ lerdir.
#63 - Eylül 28 2007, 17:11:50

kesinlikle yine ve yine fortune en gzl cvbı vermiş

din çok farklı bişey inanmak ayrıcalıktır onun için herşeyle dini kıyaslamayın lütfen bu kadar basit değil
#64 - Eylül 28 2007, 23:08:28
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ruhumuz yara almış sevgiden eser yok dünyanın köklerinde
Ama inanmasakta dinleyip kanıyoruz o masallara
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

fortune

inanmayan var mı ki?yani dini olmayan.
#65 - Eylül 28 2007, 23:20:35

var atbi atesitim diye dolaşıyolar onuda din sayan var sonra bide saatnizm var ona sadece gülüyorum bn
#66 - Eylül 28 2007, 23:23:11
Dünya biz insanlara anlatılan bir masal gibi küçük mutluluklarla kandrıyorlar bizi Ama Masallarla Sevgi Verilmez(Ş.F)
Ve
Bir çocuk gibi mutlu sonları bekliyoruz ve mutlu son gelmeden uykuya dalıyoruz!!!!

fortune

onlarda birşeye inanıyor ama.konu sapmasın.burdaki dinden kasıt belli bir din mi,genel olarak din mi?
#67 - Eylül 28 2007, 23:28:44

din değil o ateistler bnm bildiğim hiç bişye inamazlar yanlış mı biliyorum
#68 - Eylül 28 2007, 23:32:30
Ve

fortune

o zaman 'Din' nedir?
#69 - Eylül 28 2007, 23:35:26

bence felsefe din den üstün oldugu icin (konu bakımından; manevi anlamda degil) birarada yürüyebilir
felsefe her konuda soru sorduguna göre din de felsefe nin bir kolu sayılır..
felsefe bilinmeyenleri merak eder.. din de mutlaka gizli kalmıs bi yerler wardır we buda felsefe nin ilgi konusu olabilir.. diger gizli bir tarafı kalmıs olan seyler gibi.. dinde böyledir.. bence.....!
#70 - Eylül 28 2007, 23:42:16
dans cette classe il y a des imbeciles,
ce sont des imbeciles heureux,
ils sont heureux d'etre imbeciles...

Bizi yanlış yola yönlendiren soysuzlar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… görürsünüz ki milleti mahveden, tutsak eden, perişan eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk...

herkesten ve herşeyden üstün bişeye inanmak değil midir din
 (sözlük anlamı değil bnm düşündüğüm anlam bu;sözlük anlamını zaten int.tende bulursun)
#71 - Eylül 28 2007, 23:43:55
Ve

fortune

herkesin 'üstünü' farklı olabilir.öyle de değil mi zaten realite?ve bunun yanında Tanrı'ya inanış bile türlü türlü.kaç tane tek tanrılı din var?ve onların kaçar tane alt kolları var?
nedir,hangisidir din?ve en doğrusu?
#72 - Eylül 28 2007, 23:48:48

herkesin doğrusu farklı inanaşıda bn sadece tanrı bilmeyen insanlar için konuştum anlatabildim mi
#73 - Eylül 29 2007, 00:15:04
Ve

fortune

vardır onların da bir tanrısı.
#74 - Eylül 29 2007, 01:07:06

poison_black!!

Felsefe herşeyi sorgular.
Din ise "sorgulamayın!" der.

Dinde felsefe yapmak, inançsızlığa kadar gider.bu yüzdn yapılmamalı.
#75 - Kasım 17 2007, 22:26:44

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.