Alternatifim Cafe

Din ve Felsefe bir arada yürür mü?

Discussion started on Felsefe

Fazla derine inmek  istemem ama  bence din felsefi düşünmeyi engeller...
Örneğin sokakta gördüğümüz 100 kişiye sırayla şu soruyu soracak olursak %90'ı ile  geçen konuşma şu şekilde olur
+Yaratıcı bir gücün varlığına inanıyormusunuz?
-evet
+pekii...Varlığınınn %100 olduğunu savunabilirmisiniz?
-evet
Bu diologtaki felsefi yanlış,kişinin görmediği  bir şey hakkında  verdiği cevaptır,Felsefi olarak kimse görmediği bir şeyin varlığından %100 emin olamaz...
Aynı örnekteki  yaratıcı gücü kaldırıp yerine her hangi bi bir obje koyarsanız  bu cwp değişir...
Yani felsefe ve Din bir arada yıpratıcı olur,inançlı ve Felsefi görüşleri olgun bir kişi için  bu sorunun cwp ı ''%100 kalpten inanıyorum ama yaratıcı bir gücün olma olasılığı %50'dir'' şeklinde olur...

Bu benim düşüncem, herkesin düşüncesinede  saygı duyarım...
#1 - Eylül 30 2006, 00:46:59
« Son Düzenleme: Eylül 30 2006, 00:47:55 Gönderen: ReBeLLioN »
Özlemişim buraları =)

din saf inanç gerektirir

felsefede saf akıl

farklı ve bir arada yürümeyecek şeyler bence

zaten din felsefeside inanmayı sorgulamaz

kuralları ve etkisini konuşur

o yüzden çok farklı şeylerdir ve bir arada çok zor..
#2 - Ekim 01 2006, 22:16:57
๒єภเ รєש๓єк เçเภ קг๏ﻮгค๓lคภ๓ค ๔єשгєlєгเภเ אคкคгı๓!!

UYARILDIM : ))) İMZA YOK: )) Üstad Kafamı Bozma :sopa Yap Bi İmza En Şekilinden :urfa By TrAiToR :artis

essgi

evet bencede bi arada yürümez.. felsefe tamamen tarfsız bişeydir bence :öff
#3 - Ekim 02 2006, 20:14:48

Descartes: dogru felsefe din ile catısmas
#4 - Ekim 06 2006, 12:51:14
« Son Düzenleme: Ocak 08 2008, 15:43:23 Gönderen: musti1197 »
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

T!Z!C!K

bencede yürümez :öff

arkadaşıma katılıyorum

din saf inanç gerektirir felsefede saf akıl ...
#5 - Ekim 06 2006, 23:29:55

Başına islamı koyduğun anda Felsefe 2. planda kalır  çünkü  yasaklar  görüşüleri ve fikirleri  engeller... örnek olarak:Bir filozof'un Felsefi düşünmesi için mensup olduğu dini bir süreliğine unutması gerekir ki O dinin  yasaklarından kurtulup düşünebilsin,çünkü zaten felsefe 360 derece bakış açısıdır yani özgür düşünce,perde arkasından değil yada öznel değil... İslam filazofuda  kendi mensup olduğu dinin etkisindedir örneğin allahı  reddedemez yada hristiyan dininin etkisindeki bir filazof kutsal suyu reddedemez yada  bizim çok saçma bulduğumuz günah çıkarmayı,çünkü onlarda mensupolduğu dinin etkisindedirler ve görüşleri  aynı islam flazofları gibi dinin  etkisindedir,yani özneldirler...

Bunlar ince konular farkındayım ama burası felsefi bir alan o yüzden inançlarınıza ters düşerse kusura bakmayın...
#6 - Ekim 07 2006, 02:45:54
Özlemişim buraları =)

rebellion kesınlıkle katılıyorum  :okey

Descartes: dogru felsefe din ile catısmas

bu kpak olsun

kapak olacak birşeyde yok herkesın düşüncesinin kapağı kendıne dekart öyle dedi diye onaylamak zorundamıyız

hey allahım yaaa :S :S :S
#7 - Ekim 07 2006, 10:20:55
๒єภเ รєש๓єк เçเภ קг๏ﻮгค๓lคภ๓ค ๔єשгєlєгเภเ אคкคгı๓!!

UYARILDIM : ))) İMZA YOK: )) Üstad Kafamı Bozma :sopa Yap Bi İmza En Şekilinden :urfa By TrAiToR :artis

Örneğin sokakta gördüğümüz 100 kişiye sırayla şu soruyu soracak olursak %90'ı ile  geçen konuşma şu şekilde olur
-evet
-evet

Bu diologtaki felsefi yanlış,kişinin görmediği  bir şey hakkında  verdiği cevaptır,Felsefi olarak kimse görmediği bir şeyin varlığından %100 emin olamaz...

bu senin dediğin felsefenin binbir çeşidinden biridir... felsefe sadece insanların görüp duyup tadıp hissetikleri şey değildir.. o zaman bende derim ki felsefede yoktur :) varmıdır gösteriniz...düşünce varmıdır...varsa kaç kilodur? fln örnekler çokca verilir..islam filozoflarıda çokca vardır imam-ı gazali gibi...ve bu kişi gerçekten din felsefesine ve felsefeye çok şeyler kattığı herkesçe bilinir..

dinde: her sır ifşa edilmez. her hakikat açığa çıkarılmaz.
felsefede ise: bütün sorular sorulur

eed burda gerçektende çatışır felsefe ile din

ancak: ben bir inanan olarak bu dünyada bütün sırların açıklanamyacağına inanıyorum... felsefe isterse milyonlarca soru sorsun,her soru başka sorular doğuracağı belliyken bile yine de sorsun..mutlak bir şey aramıyorsa ve bi yerde hakikata teslim olmuyorsa , gözleri kapalı sadece durmadan sorular soruyorsa bi yere varabileceğini inanmıyorum...felsefe  arayıştan çıkar...filozof olcam yada üni de bölümünü okycam ateist takılıp karizma yapacamla olmaz..

ama yinede ben müslümanım nassı olsa felsfeyle filan işim olmaz ben keyfime bakarım zihniyeti de diğer yaklaşımdan farksız değildir..insanın doğasına aykırıdır bi kere..insan ihtiyacı olur ve akıl yürütür, mantık arar,bilmek ister..ama bunu felsefe yapmak için değil ihtiyacı olduğundan yapar..

yani diyorum ki; 1- felsefe diinin alt kümesidir ve vardır ve birliktede yürür
                          2- felsefe bölümüne gitmeyin güzel sanatlara gidin daha çok hatun potansiyeli var
                          3-namaz kılın,oruç tutun,terli su içmeyin,trafik kurallarına uyun
#8 - Ekim 07 2006, 10:42:54
~уeяle уeкѕαη..

-evet
-evet

bu senin dediğin felsefenin binbir çeşidinden biridir... felsefe sadece insanların görüp duyup tadıp hissetikleri şey değildir.. o zaman bende derim ki felsefede yoktur :) varmıdır gösteriniz...düşünce varmıdır...varsa kaç kilodur? fln örnekler çokca verilir..islam filozoflarıda çokca vardır imam-ı gazali gibi...ve bu kişi gerçekten din felsefesine ve felsefeye çok şeyler kattığı herkesçe bilinir..

dinde: her sır ifşa edilmez. her hakikat açığa çıkarılmaz.
felsefede ise: bütün sorular sorulur

eed burda gerçektende çatışır felsefe ile din

ancak: ben bir inanan olarak bu dünyada bütün sırların açıklanamyacağına inanıyorum... felsefe isterse milyonlarca soru sorsun,her soru başka sorular doğuracağı belliyken bile yine de sorsun..mutlak bir şey aramıyorsa ve bi yerde hakikata teslim olmuyorsa , gözleri kapalı sadece durmadan sorular soruyorsa bi yere varabileceğini inanmıyorum...felsefe  arayıştan çıkar...filozof olcam yada üni de bölümünü okycam ateist takılıp karizma yapacamla olmaz..

ama yinede ben müslümanım nassı olsa felsfeyle filan işim olmaz ben keyfime bakarım zihniyeti de diğer yaklaşımdan farksız değildir..insanın doğasına aykırıdır bi kere..insan ihtiyacı olur ve akıl yürütür, mantık arar,bilmek ister..ama bunu felsefe yapmak için değil ihtiyacı olduğundan yapar..

yani diyorum ki; 1- felsefe diinin alt kümesidir ve vardır ve birliktede yürür
                          2- felsefe bölümüne gitmeyin güzel sanatlara gidin daha çok hatun potansiyeli var
                          3-namaz kılın,oruç tutun,terli su içmeyin,trafik kurallarına uyun

Evet felsefe sorular sorar ama sadece soru sormaz,Felsefi düşünmmeyi de öğütler  ve mantık'dan yararlanır  sen istediğin şeye istediğin kadar inan bunu felsefe reddetmez, felsefenin reddettiği şey cwp ı belli olmayan sorulara  inancın göz bağının neden olduğu kesin cwpları vermektir...Ve  burda senin öğütlerine ihtiyacımız yok  onuda belirtiyim...Ayrıca  felsefe diinin alt kümesi falan değil 
#9 - Ekim 07 2006, 13:43:30
« Son Düzenleme: Ekim 07 2006, 13:49:25 Gönderen: ReBeLLioN »
Özlemişim buraları =)

Bana göre mantık kuralları içersinde  sorular sormak, yorumlar yapmak yada cevaplar vermektir.Böylece daha gerçek tanımlara ve yorumlara ulaşırsın böylelikle dier bilimlere yardımcı olursun...
  Sence nedir?
#10 - Ekim 07 2006, 14:04:51
« Son Düzenleme: Ekim 07 2006, 14:05:33 Gönderen: ReBeLLioN »
Özlemişim buraları =)

Din ve felsefeyi bir arada yürütmeye çalışırsan  Felsefe 2. planda kalır  çünkü  yasaklar  görüşüleri ve fikirleri  engeller... örnek olarak:Bir filozof'un Felsefi düşünmesi için mensup olduğu dini bir süreliğine unutması gerekir ki O dinin  yasaklarından kurtulup düşünebilsin,çünkü zaten felsefe 360 derece bakış açısıdır yani özgür düşünce,perde arkasından değil yada öznel değil... İslam filazofuda  kendi mensup olduğu dinin etkisindedir örneğin allahı  reddedemez yada hristiyan dininin etkisindeki bir filazof kutsal suyu reddedemez yada  bizim çok saçma bulduğumuz günah çıkarmayı,çünkü onlarda mensupolduğu dinin etkisindedirler ve görüşleri  aynı islam flazofları gibi dinin  etkisindedir,yani özneldirler...

Yukarda yazmıştım uğraşıp  benim için yürümüyo yani  ama bu benim düşüncem farklı düşünceler olmasa felsefe olmazdı  :4
#11 - Ekim 07 2006, 14:16:37
« Son Düzenleme: Ekim 07 2006, 14:17:14 Gönderen: ReBeLLioN »
Özlemişim buraları =)

din hep birşeylere sınır koymuştur...onun arkası sırlar dünyası kadar esrarengiz bir şekilde kalmaktadır...
hep bi engel vardır dinde....

bişeyi düşünürken daha ötesine geçtğinizde dinden çıkacağınız söylenir.peki neden hiç düşünür müsünüz? :)
ört pas edilmek istenen,gizlenilen birşeyler mi var?

neden bizleri allah taş eder.allah kafanı koparır.çarpılırsın...vs diye korkuturlar ki?

dediğim gibi insanoğlu sürekli arayış içindedir...ki neden ve niçin sorularını sık sık sorması da onun en doğal hakkıdır....
felsefe bilimi neden-niçin bilimidir...
dindeyse sebep araştırılırsa ne mi olur?....
pek iç açıcı şeyler değil...eskiden beri bir çok filozof islam tarihinde sırf bi kaç yanlış fikir yürüttü diye ya asılmış,ya yakılmış,ya da kesilmiştir...bunun en çarpıcı örnekleri tarih kitaplarında vardır :)
bu sadece islam için geçerli değil..yahudilikte,hristiyanlıkta da din arayışı felsefe gibi bir bilimi gölgesinde bırakmıştır hep...ancak insan artık birşeylerden korkmaktan sıkılmıştır...felsefe özgür düşünme biçimiydi hani?

öyleyse sınırların olduğu yerde felsefe yoktur...

saygılar...
#12 - Ekim 07 2006, 15:37:44
« Son Düzenleme: Ekim 07 2006, 16:08:09 Gönderen: yamuk_prenses »

Yeni!
yanayım yanayım ergen aklıma yanayım...
#13 - Ekim 07 2006, 16:25:57
« Son Düzenleme: Ekim 09 2012, 17:19:44 Gönderen: yamuk_prenses »

din hep birşeylere sınır koymuştur...onun arkası sırlar dünyası kadar esrarengiz bir şekilde kalmaktadır...
hep bi engel vardır dinde....

bişeyi düşünürken daha ötesine geçtğinizde dinden çıkacağınız söylenir.peki neden hiç düşünür müsünüz? :)
ört pas edilmek istenen,gizlenilen birşeyler mi var?

neden bizleri allah taş eder.allah kafanı koparır.çarpılırsın...vs diye korkuturlar ki?

dediğim gibi insanoğlu sürekli arayış içindedir...ki neden ve niçin sorularını sık sık sorması da onun en doğal hakkıdır....
felsefe bilimi neden-niçin bilimidir...
dindeyse sebep araştırılırsa ne mi olur?....
pek iç açıcı şeyler değil...eskiden beri bir çok filozof islam tarihinde sırf bi kaç yanlış fikir yürüttü diye ya asılmış,ya yakılmış,ya da kesilmiştir...bunun en çarpıcı örnekleri tarih kitaplarında vardır :)
bu sadece islam için geçerli değil..yahudilikte,hristiyanlıkta da din arayışı felsefe gibi bir bilimi gölgesinde bırakmıştır hep...ancak insan artık birşeylerden korkmaktan sıkılmıştır...felsefe özgür düşünme biçimiydi hani?

öyleyse sınırların olduğu yerde felsefe yoktur...

saygılar...

Fena halde katılıyorum  anlatmak istediğim şey bu benimde...insanlar bilinmezlik içinde kaybolmamak için,bilinmezliğin sınırına din ve tanrıyı koymuş her bilinmez olgu ve olayı  bunlar yardımıyla açıklamaya çalışıyolar....
#14 - Ekim 07 2006, 16:35:56
Özlemişim buraları =)

http://www.al-shia.com/html/tur/temelInaclar/tevhid/03.html

sametcim bu siteye bi gir bi gez bakalım :)

ibn-i sina
farabi.... vs bunlar hep belli noktalar üzerinde düşünmüş felsefecilerdendir cnm :)
daha ilerisine gidebilmeleri için din sınırını aşmaları gerekmekteydi.bu sebepten olsa belli başlı fikir üzerlerinde tartışmışlardır ;)

sana ateist bir imamın varlığından bahsetsem bu senin için ne kadar ikna edici olur bilemem ama ben istisnalardan sözetmiyorum...

istisnalar kaideyi bozmaz ;)
#15 - Ekim 07 2006, 16:42:50

meltem:1 samet:0   yoksa nakavt mı ?  :cicek :cicek :cicek
#16 - Ekim 07 2006, 16:49:12
Özlemişim buraları =)

http://www.al-shia.com/html/tur/temelInaclar/tevhid/03.html

sametcim bu siteye bi gir bi gez bakalım :)

ibn-i sina
farabi.... vs bunlar hep belli noktalar üzerinde düşünmüş felsefecilerdendir cnm :)
daha ilerisine gidebilmeleri için din sınırını aşmaları gerekmekteydi.bu sebepten olsa belli başlı fikir üzerlerinde tartışmışlardır ;)

sana ateist bir imamın varlığından bahsetsem bu senin için ne kadar ikna edici olur bilemem ama ben istisnalardan sözetmiyorum...

istisnalar kaideyi bozmaz ;)

Artis  :öff

:nohashas

Somut bir izlenim veriyorsun...Benim düşündüğüm ve kurguladığım teorem farklı...

Sen haklısın Meltem..

Yani şey işte..Hee Meltem Heee  :nohashas

(  Şaka bir yana..Bravo Meltem..)

hee samet hee (6)
#17 - Ekim 07 2006, 16:49:26
« Son Düzenleme: Ekim 07 2006, 16:49:58 Gönderen: yamuk_prenses »

Din, felsefenin yanıt bulamadığı soruları cevaplar..

Bi arada yürümesi, kültürden kültüre değişir..

En mantıklısı birlikte yürümesirid bence..
#18 - Ekim 20 2006, 13:54:34
Hayat aslında basittir, zorlandığında bas ittir olmuyosa hasss.. (6)

Din, felsefenin yanıt bulamadığı soruları cevaplar..

Bi arada yürümesi, kültürden kültüre değişir..

En mantıklısı birlikte yürümesirid bence..
Felsefenin verdiği cwplar ne kadar gerçekse dinlerin verdiği cwplarda o kadar gerçektir,bilinmeyen için yapılmış her yorumun, doğruluk payı eşittir
#19 - Ekim 24 2006, 01:30:06
Özlemişim buraları =)

...LaL...

İnsanlar çoğunlukla felsefenin sorduğu soruları kendi dinine göre cevap verir...
Dinde belli başlı kurallar vardır bazı şeylerin var olduğu sorgulanamaz diye düşünülür...Oysa ki insan bunları sorgulamalı,mantık süzgecinden geçirdikten sonra dinin ortaya koyduğu düşünceye varmalıdır ki o insanın kendine ait fikirleri olabilsin,Herşeyi hap gibi yutmasın...

Kanımca din ve felsefe bi arada yürüyebilir...İki tarafı da eşit götürdüğün sürece sorun olmaz...
Ama dini ön planda tutarsan felsefenin gerektirdiği soruları artık düşünmeden dininde nasılsa öyle yanıtlarsın...
Felsefeyi başa alırsan da dinin seni kısıtladığını düşünür,ona bağlanmazsın...

Saygılar... ;)

#20 - Kasım 19 2006, 21:52:11

ikisinin bir arada yürüyeceğini hiç sanmıyorum..
iki ayrı konu iki ayrı sav'a inanıyo çünkü..
#21 - Kasım 23 2006, 20:04:47
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

contramal_us

din sınır koyar cünki sınırlar nefis içindir.

şayet bir sınırımız olmasaydı herşey serbest olsaydı ne olurdu?     felsefe ve din bir arada gider

islamın birinci emri ^^oku^^

peygamber efendimiz^^ilim cinde de olsa gidip ögreniniz^^ demiştir yani sınırları aşmayı işaret etmiştir

hem ALLA'ın varlıgına inan bir kimse bunu sorgulamaz cünki herşey onu var oldugu anlatmakta.

felsefe diye adlandırılan bu bilim dalının dayanagı nedir.

herşey tesadüfen olduysa neden bu tesadüf tekrar olmuyor?

#22 - Kasım 25 2006, 04:28:35

essgi

felsefe tarafsız din taraflı bişey..
#23 - Kasım 25 2006, 21:59:28

Öncelikle dinsel bilgi ile felsefi bilginin kaynakları, yapılar ve amaçları farklıdır. Aslında dinde, bilim ve felsefede anlaşıldığı anlamda bir bilgiden söz edilemez. Din, insan hayatını yaşadığı evrenle anlamlı bir ilişkiye sokma çabası ve insani işlerin yürütülmesinde bilgelik sağlama girişimidir. Ama din bunu entellektüel değil, pratik ve duygusal bir temelde sağlamaya çalışır. Özetle din, insanın dünyayı bilme ihtiyacından çok, dünyaya, Tanrıya ve insan hayatının bir anlamı olduğuna inanma ihtiyacımıza karşılık verir.

İnanma ve bilme arasında ise çok fark vardır. Bilinen şeye inanılması diye bir durum yok, o sadece bilinir. Örneğin şu an oda sıcaklığının 24 derece olduğunu termometreye bakarak biliriz, ya da üçgenin iç açılar toplamının 180 derece olduğunu biliriz. Bunlara bir de inandığımızı söylemek ise manasız olacaktır. İnanılan şey ise bilinmez, daha doğrusu bilinme ihtiyacı duymaz,doğrulanması gerekmez, sadece inanılır. Eğer ben Tanrı'nın varlığına inanıyorsam ne tür bir bilgi onun olmadığına beni inandırabilir ki?? İddia edildii gibi Yuri Gagarin'in ilk defa uzaya çıktığında orada Tanrı'yı görmemesine ilişkin bilgi mi ? O zaman ben de "Tanrı'nın uzayda olduğunu ya da cisimsel bir varlık olduğunu kim söylüyor ki?" diyebilirim. Ya da iyi insanların bu dünyada acı çektikleri, kötülerinse çoğu zaman yoksunluk yaşamadıklarını söylemek mi benim inancımı sarsacak bir bilgidir? O zaman ben de "Öbür dünyayı kimse görmemiştir. İlahi adaletin o dünyada gerçekleşmeyeceğini kim iddia edebilir?" derim. Demek ki inanç bu tür bilgilerle sarsılacak ya da yok olacak birşey değildir.(alıntılar var)

Zaten dinler inananlarından bilgi istemezler. Çünkü o bilgiyi zaten kendileri vermek isterler. Onların istedikleri bu bilgiye iman edilmesidir. Zaten imanın önemi de budur. Eğer bilmek, imanın ya da inancın yerini tutabilseydi, ya da iman edilen şey aynı zamanda bilinebilseydi, o zaman dine gerek kalmaz, inancın yerini bilgi alırdı.

Sonuçta bir şeye inanmakla bilmek arasında asla kapanmayacak bir uçurum vardır ve bu nedenle insanların asla bilgiyle doldurulamayacak değerlere ve inançlara tutunmasının makul olacağıdır. Tüm bu verilere rağmen, dinlerin temel kavram ve değerleriyle ilgili olarak bazı bilgiler taşıyor gibi görünen ifadelere yer vermeleri ve bizden bazen onları "bilme"mizi istemeleri de olan bir olgudur.

#24 - Kasım 26 2006, 14:13:31
« Son Düzenleme: Kasım 26 2006, 14:14:34 Gönderen: komiksey »

Felsefe'nin dine uygun tarafları vardır o zaman tabikide yürür.Ama melakoniydi sanırım bunlar filan dinle yürümez kesinlikle...

Ama yürüten çoktur mesela ben. :muhah
#25 - Kasım 26 2006, 14:16:49
imza kuraldışı..

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.