Alternatifim Cafe

[düşünüyorum o halde varım]peki düşünmeyen canlı yok mu?

Discussion started on Felsefe

Sokrates degil Descartes demiştir bu sözü..

ayrıca o insan olduguna göre, insanlar için düşünsel anlamda varolmaktan bahsetmiştir yani sadece düşüncelerin oldugu bir evrendeki varolustan...

zaten düsünmek yalnızca insana özgüdür benim bildigim.
#26 - Şubat 04 2008, 21:40:27
dans cette classe il y a des imbeciles,
ce sont des imbeciles heureux,
ils sont heureux d'etre imbeciles...

Bizi yanlış yola yönlendiren soysuzlar, çok kere din perdesine bürünmüşler, saf ve temiz halkımızı hep şeriat sözleriyle aldata gelmişlerdir. Tarihimizi okuyunuz, dinleyiniz… görürsünüz ki milleti mahveden, tutsak eden, perişan eden fenalıklar hep din örtüsü altındaki küfür ve kötülükten gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk...

yoo düşünmezsende varsın ama inek kadar varsın o da düşünmüyo çünkü
#27 - Şubat 13 2008, 00:21:43
Özlemişim buraları =)

fortune

burda düşünmenin ne ve nasıl oldugundan çok var olmanın ne ve nasıl oldugu sorusuna cevap verebilirsek önce,sanırım herkes var olmaının eşigine gelmiş olaca k\gız.
#28 - Şubat 13 2008, 20:54:16

Bu sözün tamamı şu şekildedir hatırladığım kadarıyla;
Mutlak olan tek şey var o da her şeyin doğruluğundan şüphe etmek. Şüphe etmek ise düşünmeyi gerektirir. Düşünmek ise var olmaktır. Bu durumda var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum, o halde varım. İlk bilgim budur. Şimdi bütün her şeyi bu bilgiden çıkarıp, üstüne kurabilirim.
#29 - Şubat 13 2008, 21:45:34

serzenişte

Okuduğun son kitap bu görüş üzerine...

'Rendekar doğru mu söylüyor? Düşünüyorum, öylese varım. Oldukça makul. Fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da çıkar: Düşünen bir adamı düşünüyorum. Düşündüğümü bildiğim

için, ben varım. Düşündüğünü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da varolduğunu biliyorum. Böylece o da benim kadar gerçek oluyor. Bundan sonrası çok daha hüzünlü bir sonuca varıyor. Düşündüğünü düşündüğüm bu

adamın beni düşlediğini düşlüyorum. Öylese gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum.

Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar
#30 - Mart 01 2008, 01:44:49

fortune

ya bıraktım var olmayı yok olmayı da;
aklıma bitkiler geldi.şöyle ki;
bazı bitkiler yüzünü (yani yönünü falan güneşe dönüyor.bazıları gün ışıgına ulaşmak için uzuyor da uzuyor.) güneşe dönüyor.acaba bu dönmeleri bir düşünme yetenegi mi? yoksa içgüdü mü!? yoksa ne olabilir? beyin var mı onlarda? düşünmek beyinde mi olup biten bir yeti? midede mi? işkembede mi? 'bilme' denilen muamma ne? falan da filan da işte......
bakmayın öylesine takıldı da mideme!
#31 - Mart 02 2008, 02:59:52

düşünme yeteğine sadece insanoğuluna verilmiştir...
#32 - Mart 10 2008, 20:53:59
Yağma yağmur sağanak bu sağanak için yok sığınak.

fortune

her düşünme , anlama mı?  kavrayabilme mi? ilişkileri nitelendirebilme mi?
#33 - Nisan 22 2008, 18:14:12

Düşünüyorum öyleyse varım derken yaşıyorum demek istemiş bence var olmak ta ki kasıt yaşamak. Hayvanlarda düşünemiyor öyleyse yaşamıyor mu diceksiniz düşünür onu sadece insanlar için kullanmış olsa gerek.
#34 - Mayıs 24 2008, 23:26:26
Allah'ın BİLDİĞİNİ VARSIN KULLARIDA BILSIN....

geyiğe vuruldu bence ban
#35 - Temmuz 17 2008, 22:05:55
Boğulmak değil korkum inan nefes alamamak
Rüyayı gerçek etmenin kolayı uyumak
Bir şeyi çok isteyip de hiçbir zaman alamamak
Hayat çocukken oynadığım kırık bir oyuncak

esasında cümle okunduğu gibi değil "düşünür ve teorini uygulama geçirdiğin andan itibaren varsındır".
#36 - Temmuz 17 2008, 22:19:31

bu laf descartes' in değil miydi?
öyle hatırlıyorum

herneyse
bence insanın fikirleriyle, mantığıyla var olabileceğini anlatıyor bu laf
düşünmesi bilmeyen(bilinçaltı düşünceden farklı olarak), fikri olmayan insan boş insadır gibi birşey olsa gerek
ek olarak daha önceden edindiğim bilgilerin ışığında, hayvanların düşünemediğini, tek düşünen varlığın insan olduğunu öğrenmiştim
bu yargı bana saçma gelmişti, çünkü hayvan da yaptığı işleri planlayarak ,doğal olarak düşünerek yapar, diye düşünmüştüm
lakin hayvanların düşünmediğini, algıları sonucu haraket ettiklerini öğrendim(bilinçaltı düşüncedir bence bu)
bu benim görüşüme göre biraz programlanmış yaşam gibi bişey
öte yandan insana geldiğimizde, insan da düşünerek haraket ediyor, öyle olması gerek, aksi takdirde tüm insanlar aynı olurdu bana kalırsa, düşünek, kavrayarak insan doğru yolu en azından kendine uygun (herhangi bir) yolu bulur
ve bu da kişisel görüşler, deneyimler sonucu farklı olabilir, olur da
her insan farklıdır ve düşünebildiği ve fikrini ortaya koyduğu sürece vardır
bu mudur?
budur=P
#37 - Aralık 15 2008, 20:16:19
« Son Düzenleme: Aralık 15 2008, 20:17:25 Gönderen: Maksim »

'Rendekar doğru mu söylüyor? Düşünüyorum, öylese varım. Oldukça makul. Fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da çıkar: Düşünen bir adamı düşünüyorum. Düşündüğümü bildiğim

için, ben varım. Düşündüğünü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da varolduğunu biliyorum. Böylece o da benim kadar gerçek oluyor. Bundan sonrası çok daha hüzünlü bir sonuca varıyor. Düşündüğünü düşündüğüm bu

adamın beni düşlediğini düşlüyorum. Öylese gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum.
#38 - Ocak 06 2009, 18:06:33

Önyargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur.   Albert Einstein.

Düşünen canlı kendini ifade eder, varlığını kanıtlar. düşünmeyen canlı ise kendini ifade edemez, kendini fark etirmez..
#39 - Ocak 08 2009, 15:29:22
Menino quem te fez?
Quem te deu tanta guarida,
Quem te mostrou a beleza
De dançar dentro da briga?

Motley

Evet öncelikle güzel bir konu açmışsın ama sokrates degil,descartes yazıcaktın sanırım,neyse.

Misal; bitkiler düşünemiyor ama yokmular? Var ama bir yararları oldugu için var. Ünlü düşünür bunu şöyle düşünerek demiş olmalı, düşündügümü bildigim için ben varım,Düşündüğüme göre varlığımın olmaması olanak dışıdır.
O halde sonuç tartışılmaz şekilde ortadadır:
Cogito ergo sum (6) Yani düşünüyorum,öyleyse varım.
#40 - Ocak 08 2009, 15:51:30

Ama bunu söyleyen kişi sözü insanlar için söylemiştir. İnsanın diğer canlılardan farkı da buradadır...Düşünmeyen varlık var mıdır? Bence yoktur. Hayvanlar ve bitkiler bence düşünürler. Ancak cisimler bana hayli mantıksız geldi...Onlar da sonuçta canlılardan var edilirler. Amma düşünmediklerini düşünüyorum
#41 - Ocak 22 2009, 13:43:37

İlk olarak şunu belirteyim o sözü Sokrates değil Descartes söylemiştir. -o kadar felsefe çalıştık bilelim yahu-
Ayrıca sözün tamamı bu değildir. Sözün başında "Düşündüğüme göre, düşünen biri olarak var olmam gerekir. Çünkü düşündüğüm halde var olmamam olanaksızdır.'' gibi birşey vardır daha öncesi de vardır fakat önemli olan kısmı bu.
Ayrıca açıklamasını da yapayım hemen kısaca. Bir eylem yapan her şey vardır. İnsanın eylemi de düşünmektir. Yani düşünüyorsak eğer var olduğumuz gerçeği doğrudur. Bir de felsefedeki var olmak ile normal yaşamda, günlük dilde kullandığımız var olmak tam olarak aynı anlamda değildir. Bunu da unutmamalıyız düşünürken.
#42 - Aralık 05 2009, 21:43:41

allahım 5 yıl önceki beni gördüm  :hii?   :Ç 
la insan hiç mi kitap okumaz  hiç mi ders çalışmaz ve bukadar mı belli eder felsefeden gram anlamadığını Saçmalama rekoru kırmışım resmen  :sizo  :sizo
arkadaşlarr hepinize çok teşekkür ederim vallahi bakın işte ben bu forumu bu yüzden seviyorum yaa..
#43 - Eylül 09 2011, 16:18:56
bir ilişkide araya özlem girsin iyidir, ilişki kuvvetlenir falan diye düşünülür ama araya sadece özlem girmez! buse girer, selin girer, melis girer, ece girer... girerde girer =)

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.