Alternatifim Cafe

Şizofreni

Discussion started on Psikoloji

umarım burdakıı kımsee sızofren deıldr akıl oyunlarıı fılmıı cokk gsldıı aklma geldııı sızfren ıle ılglydı_
#26 - Temmuz 24 2007, 17:06:09

benim düşünceme saçma diyebilirsiniz ama kimin şizofreni oldugunu kim bilicek ya biz şizofren isek ???

Sen farkedemezsin. Ama şizofren olsaydın sendeki aşırı anormal davranışlardan anlardı yakınların.tamam haklısında sen kimin var kimin yok oldugunu bilmedigimiz bir dünyada kimin gercek kimin dogru olmadıgını nereden bilecegiz bence şizofreni olayı en güzel ören deilmi ya biz anormal isek bunu demek istiyorum

gerçekten zor ve ürkütücü bir hastalık

ayrıca bir şey merak ediyorum tedavisi varmı nasıl uygulanıyor

ve ne kadar etkili oluyor?

bileninz varsa rica ediyorum..

tskLer..

İlaç tedavisiyle hastalığın tamamen geçirilme olasılığı var. Ama ilaçlar daha çok yazıda bahsedilen halüsinasyon, hezeyan, sanrı gibi pozitif semptomlar üzerinde etkili olur. Ajitasyon, saldırganlık, isteksizlik gibi belirtileri de hafifletir. Kullanılan ilaçların duygu ifadesinde donukluk ( olaylara tepkisiz kalma ), kendini toplumdan soyutlama, motive güçlüğü, düşünce yoksulluğu gibi negatif semptomlar üzerindeki etkisi, pozitif semptomlara olan etkisinden daha azdır.

Şizofreni hastaları dünyayı değişik algılar. Normalde çevrede varolan uyaranlar dışında olmayan sesler, hayaller, garip kokularla dış dünya karışık ve anlaşılmazdır.
Bu ortamda hastalarda anksiyete artışı, heyecan ve korku sıktır. Bu duygular genelde normal olmayan davranışlar sergilerler.
şizofrenide başlangıçta dikkat toplama güçlüğü, toplumsal ilgiyi kaybetme, içine kapanma, kendine bakımda azalma, dini uğraşılarda artma veya kara sevdaya tutulma gibi belirgin olmayan ve ilk bakışta şizofreniyi düşündürmeyen belirtiler görülebilir ve sıklıkla başka psikiyatrik hastalıklarla karıştırılır
Gerçekle bağlantısı olmayan sesler işitilebilir. Bazen bu sesler bazı komutlar vermekte, alay etmekte veya kötü sözler söylemektedir. Yine gerçekte olmayan hayaller görülür.
manyak olduğumu biliyodum ama şizofren olduğumu bilmiyodum acilen bi psikoloa gitmem lazım  :ıslık

Şizofren olma olasılığın yok. Çünkü şizofrenler halüsinasyonlarının halüsinasyon olduğunu bilmezler. Gerçek sanarlar. Duydukları var olmayan seslerin var olduğunu düşünürler. Sen var olmayan sesler duyduğunun farkındaysan şizofren değilsindir. Ki farkında olduğunu söylemişsin yazında. O yüzden psikiyatriste gitmene lüzum yok. :)

Çok ama çok kötü bir hastalık gerçekten. Teenage kesimin ağzında sakız olması üzücü bir durum. ;) Bu da bir hastalık ve hiçbir hastalıkla dalga geçilmez. Ne yazıkki ve nedense ''deli''lik ve şizofreni gibi hastalıklar özellikle ergenler için gurur ve mutluluk kaynağı. Çok garip.. :S

#27 - Temmuz 28 2007, 14:22:47
herkesin ağzında bir  fanilik dırıltısı
Sonunda tek bir şarkı tabutun gıcırtısı

depresif

benim düşünceme saçma diyebilirsiniz ama kimin şizofreni oldugunu kim bilicek ya biz şizofren isek ???

Sen farkedemezsin. Ama şizofren olsaydın sendeki aşırı anormal davranışlardan anlardı yakınların.

gerçekten zor ve ürkütücü bir hastalık

ayrıca bir şey merak ediyorum tedavisi varmı nasıl uygulanıyor

ve ne kadar etkili oluyor?

bileninz varsa rica ediyorum..

tskLer..

İlaç tedavisiyle hastalığın tamamen geçirilme olasılığı var. Ama ilaçlar daha çok yazıda bahsedilen halüsinasyon, hezeyan, sanrı gibi pozitif semptomlar üzerinde etkili olur. Ajitasyon, saldırganlık, isteksizlik gibi belirtileri de hafifletir. Kullanılan ilaçların duygu ifadesinde donukluk ( olaylara tepkisiz kalma ), kendini toplumdan soyutlama, motive güçlüğü, düşünce yoksulluğu gibi negatif semptomlar üzerindeki etkisi, pozitif semptomlara olan etkisinden daha azdır.

Şizofreni hastaları dünyayı değişik algılar. Normalde çevrede varolan uyaranlar dışında olmayan sesler, hayaller, garip kokularla dış dünya karışık ve anlaşılmazdır.
Bu ortamda hastalarda anksiyete artışı, heyecan ve korku sıktır. Bu duygular genelde normal olmayan davranışlar sergilerler.
şizofrenide başlangıçta dikkat toplama güçlüğü, toplumsal ilgiyi kaybetme, içine kapanma, kendine bakımda azalma, dini uğraşılarda artma veya kara sevdaya tutulma gibi belirgin olmayan ve ilk bakışta şizofreniyi düşündürmeyen belirtiler görülebilir ve sıklıkla başka psikiyatrik hastalıklarla karıştırılır
Gerçekle bağlantısı olmayan sesler işitilebilir. Bazen bu sesler bazı komutlar vermekte, alay etmekte veya kötü sözler söylemektedir. Yine gerçekte olmayan hayaller görülür.
manyak olduğumu biliyodum ama şizofren olduğumu bilmiyodum acilen bi psikoloa gitmem lazım  :ıslık

Şizofren olma olasılığın yok. Çünkü şizofrenler halüsinasyonlarının halüsinasyon olduğunu bilmezler. Gerçek sanarlar. Duydukları var olmayan seslerin var olduğunu düşünürler. Sen var olmayan sesler duyduğunun farkındaysan şizofren değilsindir. Ki farkında olduğunu söylemişsin yazında. O yüzden psikiyatriste gitmene lüzum yok. :)

Çok ama çok kötü bir hastalık gerçekten. Teenage kesimin ağzında sakız olması üzücü bir durum. ;) Bu da bir hastalık ve hiçbir hastalıkla dalga geçilmez. Ne yazıkki ve nedense ''deli''lik ve şizofreni gibi hastalıklar özellikle ergenler için gurur ve mutluluk kaynağı. Çok garip.. :S

tamam haklısında sen kimin var kimin yok oldugunu bilmedigimiz bir dünyada kimin gercek kimin dogru olmadıgını nereden bilecegiz bence şizofreni olayı en güzel ören deilmi ya biz anormal isek bunu demek istiyorum

Şizofrenler sanrılarını, halüsinasyonlarını gerçek sanarlar. Ayırt edemezler. Ona göre halüsinasyonları da gerçektir. Yani bir şizofren, şizofren olduğunu anlayamaz. Şizofren isen şizofren olduğunu anlayamazsın. Ama şizofreninin de dönemleri ve çeşitleri var. Şizofreni başlangıcıysa belki farkına varabilir hastalığının. Yada yakınları hasta olduğunu, gördüklerinin gerçek olmadığını söylediklerinde inanır hasta olduğuna ( çok az bir kısmı. ). Birçoğu hasta olduğunu kabullenmez.

#28 - Temmuz 28 2007, 15:02:00

arkadaşlar bu kadar uzun alıntıya dönüştürmeye luzum varmı sayfaların çabuk ilerlemesine sebep oluyosunuz boşa yer işgal etmeyelim lütfen

şizo kimlik kargaşası desek
#29 - Temmuz 28 2007, 15:04:26

anlayamıyoruz biliyorumda sen kendinin veya ben olmadıgımı bilemeyiz yda biz
#30 - Temmuz 28 2007, 15:17:39

tam benlik bi konu bu yaa :D

alın size canlı örnek psikologumun sölediine göre bende bastırılmış şizofrenlik warmış hayal gücüm çok genişmiş we rüyalarımı fazla ciddiye alıomuşum o şizofrenliin açıa çıkmaması için de her hafta psikologuma gidip tedawi görüorum ;)
#31 - Temmuz 28 2007, 15:17:56

depresif

alın size canlı örnek psikologumun sölediine göre bende bastırılmış şizofrenlik warmış hayal gücüm çok genişmiş we rüyalarımı fazla ciddiye alıomuşum o şizofrenliin açıa çıkmaması için de her hafta psikologuma gidip tedawi görüorum ;)

Psikiyatristi tercih etmelisin bence. Çünkü şizofreni psikologlardan ziyade psikiyatristlerin işi.

Şizofreni bir hastalık. Psikiyatri ruh hastalığı bilimidir. Oysa psikologlar davranış bilimcidirler. Yani şizofreni onların alanına girmez.

#32 - Temmuz 28 2007, 15:32:35

yoo anlıyabilirsin veya çevren seni uyarır.

Psikiyatristi tercih etmelisin bence. Çünkü şizofreni psikologlardan ziyade psikiyatristlerin işi.

Şizofreni bir hastalık. Psikiyatri ruh hastalığı bilimidir. Oysa psikologlar davranış bilimcidirler. Yani şizofreni onların alanına girmez.

Tam aksine piskolok konusudur.
#33 - Temmuz 28 2007, 15:41:48

_DaRkdreams_

Anlayamazsın çünkü çevren seni uyarsada kabul etmezsin
Kim kabu ederki şizofren olduğunu ?
#34 - Temmuz 28 2007, 15:45:17

yane haklı kim kabul ederki ya o şizofren deilde sen şizofren olup onu sucluyorsan  ???? garib bir soru
#35 - Temmuz 28 2007, 15:51:55

depresif

Psikologla alakası bile yoktur. Psikologlar ilaç bile yazamazlar. Oysa şizofeni ilaçla tedavi edilen bir hastalıktır. :S :S  

Psikolog sadece terapi yapar. Rahatlamak için psikiyatriste gidilir. Ama ortada bir hastalık varsa psikiyatriste gidilir. Psikiyatristler 6 yıl tıp eğitimi görür. Sonrasında 5 yıl psikiyatri eğitimi alır. Psikologlar sadece 4 yıl eğitim görürler. İlaç yazma yetkileri yok. Şizofreniyi telkinle, terapiyle, konuşarak mı tedavi etsinler ?  :icon  Böyle birşey mümkün değil.

Ben doğru bildiğime eminim.  ;)  Sanırım psikiyatristle psikoloğu birbirine karıştırdın. :alala

Nasıl anlayabilirsin yaa ?  :S  Onlar gördüklerini gerçek sanıyorlar. Zaten gerçek olmadığını biliyor olsalar şizofreni bir hastalık olmazdı. Bırak anlamayı, birçoğu çevre uyarısına bile inanmaz. Şizofren olduğunu kabul etmez. ;)

#36 - Temmuz 28 2007, 15:54:47

hyr psikolog konusu we bn 1 aydır psikologumdan tedawi görüorum iileşme katettiimi we hayal gücümü biras daraltmam gerektiini söledi eer onun işi olmasaydı iileştiremesdi

Ama öle hayaller görmüorum ileri boyutta diil bnmki sadece bastırılmış ortaya çıkmaması için tedawi görüorum ztn we beni GEREKİRSE pskiyatriye sew edeceini söledi ama şu an onu gerektirecek bi durum yokmuş
#37 - Temmuz 28 2007, 15:55:51
« Son Düzenleme: Temmuz 28 2007, 15:58:11 Gönderen: angelfire68 »

depresif

hyr psikolog konusu we bn 1 aydır psikologumdan tedawi görüorum iileşme katettiimi we hayal gücümü biras daraltmam gerektiini söledi eer onun işi olmasaydı iileştiremesdi

Ama öle hayaller görmüorum ileri boyutta diil bnmki sadece bastırılmış ortaya çıkmaması için tedawi görüorum ztn we beni GEREKİRSE pskiyatriye sew edeceini söledi ama şu an onu gerektirecek bi durum yokmuş

Tamam benim söylediğime geliyorsun işte. Sen şizofren değilsinki.. :S  Şizofreniyi psikiyatrist tedavi eder. O yüzden gerekirse sevk ederim demiş zaten.  Şizofreni basit bir hastalık değil. İllaki ilaç tedavisi gerektirir. Bir şizofrene psikoloğun hiçbir faydası olmaz.

#38 - Temmuz 28 2007, 16:03:24

senin kabulunle alakası yok çevren anlaya bilecek bi kapasitedeyse yeterli!

Psikologla alakası bile yoktur. Psikologlar ilaç bile yazamazlar. Oysa şizofeni ilaçla tedavi edilen bir hastalıktır. :S :S  

Psikolog sadece terapi yapar. Rahatlamak için psikiyatriste gidilir. Ama ortada bir hastalık varsa psikiyatriste gidilir. Psikiyatristler 6 yıl tıp eğitimi görür. Sonrasında 5 yıl psikiyatri eğitimi alır. Psikologlar sadece 4 yıl eğitim görürler. İlaç yazma yetkileri yok. Şizofreniyi telkinle, terapiyle, konuşarak mı tedavi etsinler ?  :icon  Böyle birşey mümkün değil.

Ben doğru bildiğime eminim.  ;)  Sanırım psikiyatristle psikoloğu birbirine karıştırdın. :alala

Nasıl anlayabilirsin yaa ?  :S  Onlar gördüklerini gerçek sanıyorlar. Zaten gerçek olmadığını biliyor olsalar şizofreni bir hastalık olmazdı. Bırak anlamayı, birçoğu çevre uyarısına bile inanmaz. Şizofren olduğunu kabul etmez. ;)

seni temin ederim karıştırmıyacak kadar ihtisasım ver bu konuda hastalıklar konusunda şizofreni hastalığını bizzat hastanede işleyen öğrencilerdenim.

ayrıca dediklerin zaten yüzeysel bilgilere sahip olduğunu şizofrenin ilaçla düzelmiyeceğini bilmediğni göstyeriyor.
#39 - Temmuz 28 2007, 16:12:27

_DaRkdreams_

Alıntı
senin kabulunle alakası yok çevren anlaya bilecek bi kapasitedeyse yeterli!

Katılmıyorum bu dediğine..
Sen mesela akli dengesi bozuk birine "Deli" dersen o kabul edermi ?
Şizofreni çok daha ağırdır asla kabul etmezsin şizofren olduğunu..
En azından bir örnek annemin arkadaşının kuzeni kendini Kleopatra sanıyordu
Zaten birisine "SEN ŞİZOFRENSİN!" dersen bıçaklamaya boğmaya bile kalkar seni  :)
#40 - Temmuz 28 2007, 16:17:09
« Son Düzenleme: Temmuz 28 2007, 16:18:20 Gönderen: Köyün Delisi »

öyle demene lüzum yok durduk yerede yapabilir bu dediklerini

ama tekrar ediyorum  senin kabulunle alakası yok çevren anlaya bilecek bi kapasitedeyse yeterli!
#41 - Temmuz 28 2007, 16:21:23

depresif

semeni ben ilaçla düzelir dedim mi ?  :icon  

İlaç tedavisi yapılır. Bu ilaçla düzeleceği anlamına gelmiyor. :S Düzeldiği de olur. Ama genellikle kesin çözüm değildir. Fakat belirtiler üzerinde etkilidir.

Sen ne eğitimi aldın ?  Tıpçı mısın ?  Merak ettiğim için soruyorum. Yanlış anlama.

Aldığın eğitime rağmen şizofrenlere ilaç verildiğini, bu ilaçların ancak psikiyatristlerce verilebildiğini bilmiyor musunda şizofreni psikolog işidir diyorsun ?.. :alala
#42 - Temmuz 28 2007, 16:28:05

hayır değilim ama dediğim gibi piskoloji ana bilim dalı derslerine girdim. evet yanlış anlamışım ama ilacın tedavi ettiği nadir tam olarak kesmesede iyileştirme payı var diye biliriz daha doğrusu yaşamını kıstlayarak bir iyileştirmeye gidile bilir ben ön safhada tedavi olduğunu -yani telkinle- gördüm.
#43 - Temmuz 28 2007, 17:19:40

depresif

Zaten şizofreninin çeşitleri ve dönemleri var diye belirtmiştim ben de.

Hastalığın başlangıcındaysa telkin işe yarayabilir. Yada angelfire68 gibi hastalığa meyil sözkonusu ise.

Telkin tabiiki faydalı olur. Ama hafif bir şizofreni değilse sadece telkinin etkisi olmaz. Aynı zamanda ilaç kullanılmalıdır. Ve bu durumda psikiyatriste iş düşer.

Söylemeye çalıştığım buydu.
#44 - Temmuz 28 2007, 17:30:53

bu kadar üstelediğne göre işin baya içindesin heralde!
#45 - Temmuz 28 2007, 17:38:05

depresif

Üstelememin sebebi yanlış anlaşılmış olmam.

Yanlış birşey dediysem afedersin.
#46 - Temmuz 28 2007, 17:45:51

benım bı arkadaşım var bnce şizofren :D sagopayı tanıdığını iddia ediyor gezmeye gitmişler :D
#47 - Temmuz 28 2008, 13:03:03
lan yüzüme bakma malca konuşmuyorum arapça

bi komşum vardı 20 yaslarında sanırım oda bu hastalıga yakalanmıstı. sonunda da kendini astı. üzücü bi olaydı daha cok gencti
#48 - Temmuz 28 2008, 18:52:30
seni en sıcak ben öperdim...
kim bilir?
ama sen bilmiyorsun...
:( :( :(

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.