Alternatifim Cafe

Leman Sam fan club

Discussion started on Fan Club & Birlikler

1951 yılında İstanbul'da doğdu. Aslen Hakkari'lidir ve çocukluk yılları orada geçti. Tiyatro, mim, dans ve şan eğitimi aldı.Operada bir süre koroda çalıştı.

Leman Sam Magusa KonseriAzerice şarkıları çok iyi yorumladığı bilinir.Bunun yanısıra Yunanca, Fransızca, Rumca ve birçok lehçede şarkı söyleyebilen sanatçı olarak isim yapmıştır. Yurt çapında çok göz önünde olmayan sanatçı genelde çeşitli il ve ülkelerde konserler verdi.Bunun yanısıra pek çok Diplomatik konserler verdi. Başlıca diplomatik konserleri; Portekiz Cumhurbaşkanı Mario Suarez, USA Başkanı George Bush, Malezya Kralı ve Kraliyet Ailesine verdikleridir.Bunların yanı sıra Sopot Festivali, Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Derneği Konseri,Türkmenbaşı Aşkabad konseri, Curaçao Trubdour Festivali gibi etkinliklerde yer aldı. Şevval Sam ve Şehnaz Sam adında iki kızı vardır.

Hayvanlara düşkünlüğü nedeniyle hakkında çeşitli davalar açılmıştır.19 tane kedisiyle birlikte yaşamaktadır.Bunların içerisinde ölen kedisi Domi onun için çok önemlidir.Sık sık hayvan barınaklarını ziyaret eder ve hayvanlar konusunda toplumsal duyarlılığı arttırmak için çalışmalar yapar.

resimli

Kod: [Seç]
[center][b]<<LeMaN sAm fan club>>[/b][/center]
[center][url=//forum.alternatifim.com/index.php?topic=38415.0][img]http://img137.imageshack.us/img137/8342/lemansameq8.jpg[/img][/center]
[center][b]<<LeMaN sAm fan club>>[/b][/center]

resimsiz
Kod: [Seç]
[url=//forum.alternatifim.com/index.php?topic=38415.0]<<LeMaN sAm fan club>>
                 üyelerimiz
  • CrAzY_OsSiE
  • g*a*m*z*e
  • phantom_09
  • EzZGİ
  • buRcHu
  • EVİL
  • sCrEaM_gIrL
  • cimcime
  • komedyen09
  • tamağte
  • eslem
                11 kişi

Şarkıları   

Anladım 

Ayrılığa Dayanamam 

Ayrılık 

Bebeğim 

Deli Kuş 

Gönül 

Gül Güzeli   

Herneyse 

İlla 

Kavak Yelleri 

Kıyamam Sana 

Rüzgar   

Sen Aşkımdan Vazgeçme 

Sürgün
#1 - Temmuz 27 2006, 19:04:55
« Son Düzenleme: Eylül 30 2006, 16:26:40 Gönderen: CrAzY_OsSiE »

Leman ablamızın seweni yokmu yaaa hiç  :agla  :agla
#2 - Temmuz 28 2006, 11:23:42

ben sewerim leman samı ve şarkılarını çok tatlıdır sesi fln güzel
#3 - Temmuz 28 2006, 13:44:44
İmzanız kural dışı.

o zamaan seni üye yapıymmı :)) ilk üye sen ol bari yaaa leman ablamı sewen fazla yok galiba ya da daha görmediler  :agla
#4 - Temmuz 28 2006, 13:50:43

tamam olur üye yap
#5 - Temmuz 28 2006, 13:55:13
İmzanız kural dışı.

Dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe
Sırf sana benziyor diye usulca sokulup merhaba dedim

Tanıdık bir huzur aradım şaşkın bakışlarında dün
Bildik bir söz bekledim eskiden kalma öylesine
Konuştu bir şeyler söyledi beklediğim sözler bunlar değil
Yüzüme baktı gözlerime ama senin gibi değil

Anladım ki hiç kimse hiç kimse sen değil
Hiç kimse senin gibi canımdan öte can değil
Hiç kimse senin kadar fikrime huzur değil

Hiç kimse senin kadar umuduma yol değil

Tanıdık bir huzur aradım şaşkın bakışlarında dün
Bildik bir söz bekledim eskiden kalma öylesine

Konuştu bir şeyler söyledi beklediğim sözler bunlar değil
Yüzüme baktı gözlerime ama senin gibi değil

Hiç kimse senin gibi canımdan öte can değil
Hiç kimse senin kadar fikrime huzur değil
#6 - Temmuz 28 2006, 15:49:22
İmzanız kural dışı.

Elini son defa yanağıma koy
İstemiyorsan giderim giderim
Serin bir sonbahar akşamında söz
İsmini unutur silerim silerim
Tuttuğun kalem olsa yüreğinin elleri
Bir defa daha yazsa bebeğim bebeğim bebeğim
Eğer bir masal perisi girerse rüyalarına
Öldü dersin gül güzeli tılsımını kaybetti
Uğruna döktüğüm gözyaşlarım için
Yağmurdan özür dilerim dilerim
Kuruttuğum kızıl gülleri alıp
Senin için senden geçerim geçerim
#7 - Temmuz 28 2006, 15:49:45
İmzanız kural dışı.

Bunca yıl herkesten kaçtın
En sonunda buldum sandın
Ansızın içini açtın
Yapma dedim yaptın gönül

Gözleri senden uzaktı
Fark edilmez bir tuzaktı
Sana böylesi yasaktı
Yapma dedim yaptın gönül

O bir yolcu sen bir hancı
Gördüğün en son yalancı
İçinde ki serin sancı
Gitmez dedim kaldı gönül

Sen istedin ben dinledim
Senden ayrı olmaz dedim
En sonunda bende sevdim
Şimdi beni kurtar gönül

Gözlerin bakar da görmez
Ellerin tutar da bilmez
Gece gündüz fark edilmez
Demedim mi sana gönül

Sabahın tam üçündesin
Dertlerin en gücündesin
Hâlâ onun peşindesin
Gitme dedim gittin gönül

Böylesi sevdiğin için
Bir kördüğüm oldu için
Ağlıyorsun için için
Demedim mi sana gönül

Sen istedin ben dinledim
Senden ayrı olmaz dedim
En sonun da bende sevdim
Şimdi beni kurtar gönül
#8 - Temmuz 28 2006, 15:51:29
İmzanız kural dışı.

#9 - Temmuz 28 2006, 16:02:35
İmzanız kural dışı.

#10 - Temmuz 28 2006, 16:03:15
İmzanız kural dışı.

#11 - Temmuz 28 2006, 16:05:23
« Son Düzenleme: Temmuz 28 2006, 16:06:05 Gönderen: g*a*m*z*e »
İmzanız kural dışı.

Aşık olur gibi şarkı söyler, şarkı söyler gibi aşık olur, Leman Sam. Sevinçlerini, hüzünlerini, acılarını, mutluluklarını kısacası tüm duygularını, bu kadar yalın yaşayan bir sanatçı o. Onu gördüğünüzde ilk olarak gözlerindeki ışık kıvılcımlarından gelen müthiş enerjiden etkileniyorsunuz. Ardından sakin ve dingin sesi, sizi büyüleyerek bambaşka diyarlara götürüyor, engel olamıyorsunuz. Ama söz konusu hayvanlar, bitkiler, daha doğrusu korunmasız canlılar olunca sesindeki sakinlik, yerini hiddete bırakıyor ve sizi bir anda  kendinize getiriyor.

Yıllar önce uzun, şarap rengi saçları, ruhumuza huzur katan sesi ve elbette eşi bulunmaz şarkılarıyla hayatımıza giren Leman Sam, yer aldığı projelerle ve yeni albümünün hazırlıklarıyla ‘ben hâlâ varım, buradayım’ demeye devam ediyor. Hani özellikle son birkaç yıldır ‘Sanatçı kimdir?’ sorusunun tartışıldığı ülkemizde en güzel cevabı bize, duruşuyla veriyor Leman Sam. Biz onu her ne kadar sanatçı kimliğiyle tanısak da o, bambaşka işlere de el atıyor ve yaşam enerjisini sonuna kadar kullanmaya devam ediyor. Leman Sam ile yeni albümü, projeleri ve elbette hayatı üzerine konuştuk.

Şarkı söylemeye başlamadan önce tercümanlık ve jimnastik hakemliği ile uğraştınız. Nasıl oldu da şarkı söylemeye karar verdiniz?
Kısa dönemler içinde birçok iş yaptım. Bütün bunların yanı sıra okul yıllarındayken müziğe başladım. Amerikalılarla birlikte kurduğumuz bir grubumuz vardı. Ancak erkek egemen bir toplumda yaşadığımız için bir şekilde baskı altına alınıyorsunuz. Çok savunmasızdım ve bu baskılardan çok etkilendim. Bu nedenle müzikle, kızlarım büyüyene kadar ilgilenemedim. Sadece kendi kendime çalışmakla yetindim. Ardından İstanbul Devlet Operası’na sözleşmeli olarak girdim. Orada birçok yeni enstrümanla tanıştım. Bu arada bale de yapıyordum, dans da ediyordum. Bütün bunları sergileyebileceğim bir ortam vardı. Fakat gittikçe çok ağır gelmeye başladı. Çünkü kızlarım çok küçüktü ve onlarla ilgilenecek kimsem yoktu. O yüzden operayı bırakmak zorunda kaldım. Zaten ben her çeşit müzik söylemek isterdim. Ama operada öyle bir imkanım yoktu. Böylece bu tarafa doğru bir yol çizmiş oldum. Çok mutluyum ki hâlâ eskimemiş bir şarkıcıyım ve böyle var olmaya devam ediyorum.

“Bana kötü enerji verecek insanlar beni sevmesin”
Yıllardır müziğin içindesiniz. Arada bir kuşak farkı bulunmasına rağmen yaşıtlarımız arasında sizi tanımayan, dinlemeyen yok gibi. Bunu neye bağlıyorsunuz?
Müziğim gençleri çok rahatsız etmiyor ve genelde dinliyorlar beni. Beni sevmeyen bir kesim de vardır belki, bilmiyorum. Ben zaten fırsat buldukça her yerde söylüyorum. Bana kötü enerji verecek insanlar beni sevmesin, hatta hiç düşünmesinler. Bana, beni ben olduğum için ve beni kabul ederek, bilerek, tanı*** seven insanlar lazım. Herkes beni sevsin diye bir derdim yok.

Şarkı söylemeyi, her şeyi şarkılarla anlatmayı çok seviyorsunuz. Ama yaptığınız 5 albümden de mutlu olmadınız. Bunun nedeni ne?
Çünkü albümler beni çok kısıtlıyor. Şu ana kadar albümlerimde genellikle çok sevdiğim şarkıları okuduğumu söyleyebilirim ama başka şarkılar da söylemek istiyordum. Prodüksiyon firmaları satmaz, tutmaz diye beni çok fazla manipüle ettiler. Bir de şarkıcının yaptığı bir ürünün karşılık görmesi lazım. Yani ben bu yaptığım işten biraz para kazanmalıyım ki, aldığım parayı başka bir zamanda tekrar ürüne dönüştüreyim. Ama ben bu prodüksiyon firmaları yüzünden hiçbir şey kazanmadım. O yüzden de Türkiye’de albüm yapmak çok iyi bir fikir değil. Sadece vitrininizi düzeltiyor, konuşulmanızı ve tanınmanızı sağlıyor. Benim böyle şeylere ihtiyacım yok. Ben sadece yeni şarkılarımı sevenlerime duyurmak istiyorum.

Peki şu anda neler yapıyorsunuz?
Aslında albümün çatısı neredeyse tamamlandı. Önceki albümlerimde kendi şarkılarımı çok koymadım. Ama bu albümde kendi şarkılarıma biraz daha fazla yer verdim. Şu an sesimde ufak bir problem var, o geçince şarkı söylemeye başlayacağım. Bunun dışında fotoğraf çekiyorum, yazılar yazıyorum, söyleşilere gidiyorum, bitki ve hayvanlarla uğraşıyorum, kitap okuyorum, müzik dinliyorum, yoga yapıyorum.

Yoga sizi rahatlatıyor mu?
Doğu öğretileri hayatımdaki en önemli şey. Yogayı ilk yapmaya başladığımda şaşkına döndüm. Çünkü çocukluğumdan beri ne yapıyorsam yogada gördüm ve farkında olmadan aslında yogayla uğraşıyormuşum zaten. Yogada yapılanlar başka bir beden dili ve beni gerçekten  çok rahatlatıyor.

Kimi zaman bu topraklardan göçüp  gitmeyi düşündüğünüzü söylüyorsunuz. Bunu gerçekten istiyor musunuz?
Hem de çok sıklıkla. Yaşam hakkına saygı duymak bence insanların birinci şartıdır. Ben herkes hayvan, bitki sevsin demiyorum, ama yaşam hakkı denilen bir şey var. Bunları gördükçe, yaşadıkça, gitmek istiyorum buralardan.

Şarkılarınızda hep yaşanmışlıklar var. Onlarla kendinizi bağdaştırıyor musunuz?
Çok az şarkım beni anlatmıyordur diye düşünüyorum. Onlar da prodüksiyon firmasının koymak istediği şarkılardır.  Ama benim kendi irademle seçtiğim  şarkılar beni anlatırlar.

“Siyasi duruşum bana   çok para kaybettirdi”
Hangi şarkılarınız bunlar?
“Hey Yıllar”, “Anladım ki”, “İllâ”, “Kıyamam Sana”, “Her gün Pazartesi”, “Rüzgar”, “Gönül” gibi birçok şarkı var. Hepsi benim severek seçip, söylediğim şarkılar. Onları seçerken her zaman sevilsin, dinlensin diye seçmişimdir,   ki öyle de oldu zaten. Şarkılarımı bir zamanlar dağlara, taşlara, bitkilere söylerken, bugün onları bilen,   seven insanlar olması ve onlara şarkı söylüyor olmam müthiş gurur verici. Yıllardır albüm yapmamama rağmen  hâlâ seviliyorum. Bir şarkıcı başka ne  ister ki? Siyasi duruşum da aslında  bana çok para kaybettirdi; ama çok  insan kazandım.

Bu anlamda kendinizi gerçekten tanıtabildiğinize inanıyor musunuz?
Evet. Örneğin kışın çok kar yağdığı zamanlarda Trabzon’da bir konserim vardı. Uçaklar çalışmıyordu ve ben nasıl gideceğimi bilmiyordum. Ama tüm kötü şartlara rağmen gitmeye karar verdim. Çünkü söz vermiştim ve biletler de satılmıştı. Sonra konsere gelenlere ‘Gelmeyeceğimi düşündünüz mü?’ diye sordum. “Hayır” dediler. Böyle bir etki bırakmışım onlarda. Leman Sam sözünde durur imajı oluşmuş.

Birkaç ay önce Özcan Deniz ile birlikte verdiğiniz konser çok ses getirdi.  Özellikle iki farklı tarzda şarkıcının   bir araya gelmesi açısından. Siz bu  konserden memnun kaldınız mı?
Elbette memnun kaldım. Biz füzyon çağında yaşıyoruz. Bu da bir füzyon aslında. Bana o dalda başka bir isim söyleseniz, kabul etmezdim. Özcan’ın farklı bir yapısı var. Daha çok genç, bilgiye aç, çok hırslı ve çok çalışması, çok okuması, düşünmesi lazım. Alkışa ve etrafındaki birtakım dalkavuklara kanarsa o zaman istediği yeri yakalayamaz. O kadar güzel bir konser oldu ki, burun kıvırarak ve önyargıyla gelen birçok insan vardı. Ama benim de davam buydu. Herkesin önyargısını kırıp, onları gülümseyerek göndermekti amacım.

“Hayattaki tek şikayetim...”
Aslında çok uysal, sakin görünüyorsunuz. Ama muhalif tarafınızın da baskın olduğunu söylüyorsunuz. Bu durumu  nasıl değerlendiriyorsunuz?
Aslında normalde çok sakinim ama insanların zulmü konusunda çok saldırganlaşıyorum. Saldırganlaşmayayım derken de kendime zarar veriyorum. Ben o tip insanlarla bir hayatı, bir kenti paylaşmak istemiyorum. Ama ne yazık ki bunu yapmak zorundayım. Çünkü istasyon burası ve burada kalmak zorundayım. Bu da beni çok yoruyor. Hayattaki tek şikayetim bu.

Zamanında Susurluk mitingine katıldığınız için konserleriniz iptal edildi. TRT sizi başka nedenlerden dolayı boykot etti,   iş verilmedi. Bu kadar keskin kurallarla çevrili bir ortamda kendinizi kuşatılmış hissetmiyor musunuz?
Ben solda duran bir insanım ve bunu tüm Türkiye biliyor. Kendimi elbette baskı altında hissediyorum ama benim hiç korkum olmadı. Duruşumu bir moda uğruna yapmadım. Hiçbir zaman aptalca eylemler yapmadım. Kendimi fişletmedim.

“Bir ağaç, bir hayvan gibi içgüdülerimle yaşıyorum”

Biraz özel hayatınızdan söz edersek. Geçmişte çok zor günler geçirdiniz.
Bu zor zamanlarda nelerden destek aldınız?
Aslında geçmişi konuşmaktan ve o günlere dönmekten çok haz almıyorum. Çok sıkıntılı günler yaşadım. Hayata tutunabilmek için çok çaba gösterdim. Ne kazandıysam her şeyi müthiş savaşlar sonucu kazandım. Ben kedimi hâlâ çocuk gibi hissediyorum. Hâlâ kendime oyuncak alıyorum. Aslında ben çocukken, içinde ergin bir insan taşıyan çocuktum. Ergenlik dönemimden itibaren yaptığım tüm hataları o içimdeki ergin insanı dinlememekle yaptım. Hâlâ yaptığım hataları kendim çocuk gibi olup, içimdeki ergini dinlemediğim için yapıyorum. Beni o günlerden kurtaran da kendimi içgüdüsel olarak bir hayvan gibi hissetmemdi. Kendimi doğanın çok yakın bir parçası gibi hissediyorum. Bir ağaç, bir hayvan gibi duyargalarımla, içgüdülerimle yaşıyorum. İşte o içgüdüler bana çok yardım etti. Kendimi başkaları tarafından korunan bir ağaç gibi hissediyorum. Her geçen sene halkam genişliyor, kabuklarım kalınlaşıyor. Köklerim daha derine iniyor. Hayata daha iyi tutunuyorum. Bütün ağaçlar gibi ben de öleceğim, ama ayakta. Bazen beni bir koku, bir tat ya da bir renk geçmişe götürüyor. Bir saniyeliğine sadece. Döndüğümde yorgun ama mutlu dönüyorum. Çünkü yine de o kötü zamanlarda bile mutlu olabilecek bir şey bulmuşum.
#12 - Temmuz 28 2006, 16:08:56
İmzanız kural dışı.

paylaşımın için çokk teşekkür ederimm  :okey  çok iyi bi lemancısın :))
#13 - Temmuz 28 2006, 16:31:34

paylaşımın için çokk teşekkür ederimm  :okey  çok iyi bi lemancısın :))
öyleyimdir :dondurma
#14 - Temmuz 28 2006, 18:14:37
İmzanız kural dışı.

e birazda sen koysan bişiler diyordum canısı :))
#15 - Temmuz 28 2006, 19:44:39
İmzanız kural dışı.

http://www.lemansam.org/

Uzun süredir yapım aşamasında olan Leman Sam Fan Kulübü lemansam.org yapılandırılmıştır. Resim galerisi kısmına çok yakında resimler eklenecek ve içerik tamamlanacaktır. Sitemiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi bize bildirmek için iletişim kısmındaki bilgileri kullanınız. Sitede devamlılığı sağlamak için forumlarımıza üye olarak mesajlarınızı iletiniz. Konser veya diğer etkinliklerden haberdar olmak isteyenler mutlaka üye  olmak zorundadır

leman abla bi tane yaaa çok sewiyorum onu  :ask :) şarkıları dinleyince içim gidiyo sesi mükemmel...tam bir sanatçı :okey
#16 - Temmuz 28 2006, 20:29:19

hoşgeldin  :cicek
#18 - Temmuz 29 2006, 12:00:49

üye olacağım demek yetmiyor
birşeler bul leman  sam hakkında gel buraya koy :))
#19 - Temmuz 29 2006, 18:36:58
İmzanız kural dışı.

üye olduğuna göre destek olur tabiii ya :)) biz birlik olup leman samın değerini bilelim bilmeyenleri uyaralım o bi tane  :agla
#20 - Temmuz 29 2006, 19:24:35

bende üye olmak istiyoruummmmm...
#21 - Temmuz 29 2006, 20:58:30
NEYİN BİLDİN Kİ DEĞERİNİ BENİMKİNİ BİLECEKSİN, BUNU DA TABİ MAHVEDECEKSİN !!!...

<<LeMaN sAm fan club>>

Lemancılar çoğalıyo  :.dost hoşgeldin EzZGİ  :cicek  :cicek
#22 - Temmuz 29 2006, 21:01:51

teşekkürler hoşbulduk  :))
#23 - Temmuz 29 2006, 21:15:02
NEYİN BİLDİN Kİ DEĞERİNİ BENİMKİNİ BİLECEKSİN, BUNU DA TABİ MAHVEDECEKSİN !!!...

<<LeMaN sAm fan club>>

ee leman sam hakkında bildikleriniyaz bakalım burayada birazda sen doldur ezgiş :))
#24 - Temmuz 29 2006, 21:18:42
İmzanız kural dışı.

buRcHu

sLmm canımcımLarım ben daa yeni katıLdım gamzenin dawetiyLe  :)) yer wardır umarum bana :okey
#25 - Temmuz 30 2006, 16:14:43

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.