Alternatifim Cafe

Bilinçsiz Yapılan Spor Kalbe Zararlı

Discussion started on Sağlık

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, bilinçsiz yapılan sporun, kalp sağlığı ile ilgili birçok soruna yol açtığını ifade ederek, ısınmadan yapılan spor veya ani efor sarf edilmesinin kalp krizi riskini artırdığını belirtti.

Bilinçsiz yapılan sporun yol açtığı zararların en fazla halı saha maçlarında görülen ani kalp krizleri ile anlaşılabileceğini anlatan Oğuzhan, şu bilgileri verdi:

''Isınmadan yapılan spor ve ani efor sarf edilmesi, kalbe ani yük getirerek kalp krizi ve ani ölümlere davetiye çıkarır. Gerekli ısınma hareketleri yapılmadan spor yapılması ve böylece kalbe ani yük getirilmesi, kalp duvarlarının kalınlaşmasına, kalbi besleyen damarların sıkışmasına, ritim bozukluğuna ve hatta kalbin durmasına neden olabilir. Doğuştan kalp rahatsızlığı olanlar, ritim bozukluğu sorunu yaşayanlar ve ailesinde kalp rahatsızlığı bulunanlar, bu konuda daha fazla risk altındadır.'' ;)
#1 - Mayıs 21 2006, 15:22:43
İmza Kural Dışı

tabi cnm koşu yollarında spor yaptğnı sanan,diyet diye gerekli mineral ve vitaminleri almayanlar en güzel örnekler....
#2 - Mayıs 25 2006, 16:37:37

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.