Alternatifim Cafe

Napolyonun şu sözüne dikkat!!!

Discussion started on Felsefe

Yeni!
Bundan 2 yüzyıl önce Napolyon'a

"Sizin askerleriniz para için dövüşüyor, oysa alman askerleri şeref uğruna dövüşüyor!"demişler.

Napolyon gülmüş:
  -Ne yapalım,herkes kendinde olmayan şeyi ister! Size şeref bize para lazım!!

Bunu bugün bi köşe yazısında okudum. Aslında doğru olabilir herkes kendisinin sahip olmadığı şeyleri ister onlar daha çekici gelir. Ama bir yandan da insan şeref için savaşıyorsa kendisi *** mi yani? Çok karışıık :alala bunu birlikte açıklığa kavuşturursak çok sevinirim çünkü feci şekilde aklıma takıldı
#1 - Mayıs 14 2006, 15:30:49
« Son Düzenleme: Şubat 05 2009, 01:23:14 Gönderen: hayalperest »

Seref örnegi icin:
Bence seref icin savasmak senin serefsiz oldugunu ifade etmez, insan sahip oldugu birseyi kaybetmemek icin de savasir, hatta onun icin daha hic sahip olmadigi birsey icin oldugundan cok fazla savasabilir... Bazen kazanmadan savasmak bile seref demektir, sadece kazanmak degil... Alman'lar savasmasalarmis sereflerini zaten bastan kaybederlermis, ama onlar icin cok önemli olan sereflerini kaybedetmemek icin savasmalari sereflerini hicbir zaman kaybetmeyeceklerini ifade eder bence, cünkü onun icin ellerinden geleni yapiyorlar...

Genel olarak benim düsüncem:

Insanlarin sahip olmadiklari seyleri istedigi dogru.
Baska insanlarin sahip olduklari seyler daha güzel gelir insana genelde.
Ama bunun sinirini bilmek lazim, yani kiskanclik derecesine getirmemek lazimdir... Eger kendi sahip oldugun seylere Sükretmeyi unutursan, sadece diger insanlarin sahip oldugu seyler senin ilgini cekerse hic mutlu olamazsin. Cünkü onlarin sahip oldugu herhangibirseye sen de bir gün sahip oldugun zaman o esyanin senin icin cazipligi, heyecani gider ve yine önceki gibi mutsuz olursun. Yada o kisi daha da güzel birsey alir ve senin gözün tekrar onun malina gider...
#2 - Mayıs 14 2006, 17:05:23
Alıntı yapılan: Wiiliam Shakespeare
love all
trust a few
do wrong to none

bu konuyu felsefe alanına uygun görmüyorum  :yanlis

insan her zaman kaybettiği olguları kazanmak için savaşmaz...!
#3 - Mayıs 14 2006, 19:07:25
« Son Düzenleme: Mayıs 14 2006, 19:13:21 Gönderen: ozzy »

Ben de her zaman yaptiklariyla ilgili birsey söylemedim zaten.

Ben sadece bu Turuncu'nun verdigi örnegi kastetmistim youkarida baslik olarak da yazdigim gibi...
#4 - Mayıs 14 2006, 19:14:02
love all
trust a few
do wrong to none

benim düşüncem böyle :))
yorumumu zaten turuncu2006 ya hitaben yapmıştım ama fikrini paylaştığın için sağol  :cicek
#5 - Mayıs 14 2006, 19:15:59

Ben de her zaman yaptiklariyla ilgili birsey söylemedim zaten.

Ben sadece bu Turuncu'nun verdigi örnegi kastetmistim youkarida baslik olarak da yazdigim gibi...
yıldızcım niye üstüne alınıyosun yorumumu konu sahibine yazmıştım  :))

seninkiyle alaklı olsa seninkinide dahil ederidim :cicek
#6 - Mayıs 14 2006, 19:17:23
« Son Düzenleme: Mayıs 14 2006, 19:22:02 Gönderen: ozzy »

Ne bileyim, benimkinin altinda olunca öyle anladiydim iste :sizo

Pardon yaw  :cicek
#7 - Mayıs 14 2006, 19:20:32
love all
trust a few
do wrong to none

felsefe,maddi ya da manevi bi konuda kafa yormak,sorular sormak ve bu sorulara cvp aramaktır burda da napolyonun sölediği sözle ilgili soruma cvp arıoz.ayrıca insanların "kaybettiği" diil "sahip olamadıkları" şeylere daha çok ilgi duyduğu onun peşinden gittiği gibi bişi sölenmiş bu ne kadar doğru bunun üzerinde kafa yoruoz  :yah
#8 - Mayıs 14 2006, 22:17:25

felsefe,maddi ya da manevi bi konuda kafa yormak,sorular sormak ve bu sorulara cvp aramaktır burda da napolyonun sölediği sözle ilgili soruma cvp arıoz.ayrıca insanların "kaybettiği" diil "sahip olamadıkları" şeylere daha çok ilgi duyduğu onun peşinden gittiği gibi bişi sölenmiş bu ne kadar doğru bunun üzerinde kafa yoruoz  :yah

gerek olmadığı halde kendince felsefenin tanımını yapmıssın yinede sağol :))
napolyonun sözüne gelince zaten kendi de belirtiyo demeki yokmuş .... :okey
#9 - Mayıs 14 2006, 23:10:33

gerek olmadığı halde kendince felsefenin tanımını yapmıssın yinede sağol :))
napolyonun sözüne gelince zaten kendi de belirtiyo demeki yokmuş .... :okey
sen bu konuyu feldefe bölümüne uygun görmediğin için tanımını yaptım daha ii anlaman için yani gereksiz diil
#10 - Mayıs 15 2006, 19:54:33

AmY

ehehehe müthiş bi yaklaşım şu söz:
ne yapalım,herkes kendinde olmayan şeyi ister!size şeref bize para lazım
anLam cok şey ifade edio...
#11 - Mayıs 15 2006, 19:57:12

evet insan hep kendisine uzak olanı,ulaşılmaz olanı ister..diğerleri hemen elinin altındadır zaten.onlar için özel bi çabaya gerek yoktur ya..!

şu şeref meselesine gelince de..
eğer insan savaşıyorsa bir şekilde şerefi başkaları tarafından ayaklar altına alınmış olmalıdır.insan yeniden o şerefi herkese kabul ettirmek için savaşır bence.. :öff
#12 - Mayıs 19 2006, 20:31:07
« Son Düzenleme: Mayıs 19 2006, 20:31:29 Gönderen: disaster_girl »

Disaster Girl'e tamamiyle katiliyorum :evet Benim üstte anlatmak istedigimi kisaca anlatmis...
#13 - Mayıs 19 2006, 20:34:03
love all
trust a few
do wrong to none

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.