Alternatifim Cafe

Windows bitiyor mu?

Discussion started on Windows İşletim sistemi

İnternet tarayıcı nereye gidiyor?

İnternet tarayıcıların güçlenmesi Windows'un sonu anlamına gelebilir mi?

Microsoft Windows'un başkanı Steven Sinofsky, kendisine yönlendirilen soruları cevaplarken, internet tarayıcılar ve işletim sistemleri konularına merak edilenleri de yanıtladı.

HTML5 ile birlikte gelişmiş web uygulamaları gelecek ama bu, Sinosfky'e göre internet tarayıcıların, işletim sistemlerinin yerini alacağı bir devrin başlangıcı anlamına gelmiyor.

Sinofsky "İnternet tarayıcılar işletim sisteminin üzerinde çalışan lüçük programlar olarak ilerledi. Donanım ya da işletim sistemi uzun süre taraıcıları etkilemedi. Bu bir süre etkili oldu ama altta yatan donanım hızla değişiyor ve donanım yeteneklerinin belirli bir seviyeyi aşması da bu düzeni değiştiriyor" dedi.

Vurguladığı nokta basit, internet tarayıcılar eskisi gibi değil...

Tarayıcılar işletim sisteminden nasıl faydalanıyor

Sinofsky açıklamasını sürdürüyor ve internet tarayıcılara eklenen yetenekleri gittikçe daha fazla donanım gücü gerektirdiğini belirtiyor.

HTML5 de bunlardan biri. İnternet tarayıcının gelişmiş işlemleri gerçekleştirmesi için donanıma bağlanması gerekiyor. Bunun için de kendi içerisinde olmayan sürücü ve yazılımları kullanıyor. Yani tarayıcılar artık işletim sisteminin yeteneklerine de oldukça sıkı bir şekilde bağlanıyor.

Örnekler arasında Internet Explorer 9'un kullandığı "DirectText font rendering" yer alıyor. Bunun için Windows Vista ve Windows 7 kullanılıyor. Windows'un grafik hızlandırma yetenekleri önemli rol oynuyor.

Sinofsky, internet tarayıcıların işletim sistemine alternatif olamayacağını şöyle belirtiyor "İnternet tarayıcı GPU'dan direkt yararlanamaz. İşletim sistemi bu işi halleder" diyor.

Internet Explorer 9 ne kullanıyor?

Sinofsky şöyle devam ediyor "SVG bunun ilk örneği, yazılacak olan etkileyici uygulamalar Windows'un API'lerini kullanıyor. Bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyoruz" diyor.

Ayrıca Internet Explorer'ın bu konuda avantaj sağladığı iddialarını reddediyor "Hiçbir internet tarayıcı geliştiricisinin bizden en yapması gerektiğini duymaya ihtiyacı yok. SVG kullanılacaksa GPU kullanılacak demektir."

Internet Explorer'ın kullandığı programlama arayüzü konusunda önce şaka yapıyor "Hepsi sır!" ama sonra hemen açıklıyor, aslında olay çok basit, IE de yüzlerce oyun ve program gibi DirectX kullanıyor.

Yani bütün bunları bir arada düşündüğümüzde tek başına HTML5'in ya da gelişmiş bir başka teknolojinin işletim sistemine olan ihtiyacı ortadan kaldırmadığı açıkça görülüyor.

Peki işletim sisteminin yerini alır mı?

Sinofsky'e bu teknolojilerle daha hafif, daha az kaynak tüketen ve işletim sisteminin yerini tutabilecek bir internet tarayıcı olup olamayacağı sorulduğunda şu cevabı veriyor:

"Bu kulağa iyi gelse de daha fazla soru sorunca işin aslı ortaya çıkıyor. Yerel işletim sisteminin yerini tutacak bir şey yok çünkü bilgisayara SD kart takında okuması için işletim sisteminin donanım ile irtibat kurması gerekiyor.

Metinden sese dönüştürme için arka planda çalışan pek çok kod olduğunu, cihaz sürücülerini, gelişmiş pencere yönetimini ne yapacaksınız? Windows Kontrol Paneli'ne bakın, orada pek çok şey var ve bunlar internet tarayıcıda yok. Yani bütün bunlar işletim sisteminde olmak zorunda."

Neden olmaz?

Sinofsky adım adım durumu özetliyor "Bir Başlat menüsü gerekiyor, sonra pencere yönetimi gerekiyor, daha sonra kontrol paneli ve görev çubuğu gerekiyor. Dosya yönetimi gerekince bunu internet tarayıcıdan emüle edebilirsiniz ama bu harici diskteki binlerce MP3'ü yönetmeye gelince işletim sistemi kadar başarılı değil. Normal yoldan halletmek, internet tarayıcıdan halletmekten daha kolay"

Kısacası eksik olan her özelliği internet tarayıcıya ekleyince, tarayıcı işletim sistemine dönüşüyor. Arada bir fark kalmıyor, yetenek arttıkça boyutlar büyüyor ve bu ihtiyaçların doğurduğu doğal bir sonuç. Eğer Windows hafifletilirse de akla gelmeden kullanılan bütün özellikler ortadan kaldırılmak zorunda, mesela dosya yazdırmak.

Bütün bu işlevleri feda etmeden, daha hafif ve hızlı bir alternatif söz konusu değil. Günümüz donanımlarının gücünden faydalanmak için işletim sistemi şart. Ve yeni internet tarayıcılar da hafiflemek için özellikten feda etmek yerine, donanım gücünü kullanacak şekilde evrimleşerek güçleniyor, doğrusunu yapıyor.

Bilgi için: Microsoft
Telefon: (212) 258 59 98 pbx
#1 - Mart 21 2010, 15:16:37
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.