Alternatifim Cafe

Microsoft'ta itiraf etti

Discussion started on Windows İşletim sistemi

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 7'nin çıkışı yaklaşıyor

Microsoft'tan üst düzey yöneticiler Windows 7'yi, Vista'yı, Mac OS'u ve Chrome'u değerlendirdi.
Bu hafta şirket yöneticilerinden birinin söylediği sözler oldukça şaşırtıcı oldu. Windows Vista için "daha az iyi" denildi.

2007'de çıkan işletim sistemini yavaş bulan kullanıcı ve analizciler için pek de şaşırtıcı bir tespit değil. Ancak üst düzey bir Microsoft yetkilisinin Vista'yı eleştirmesi beklenmedik bir olaydı.

7'YE GÖRE KÖTÜ
Microsoft şirket stratejisi genel müdürü Charles Songhurst "İnsanların hafife aldığı şey, iyi ve kötü ürünlerin önemi. Bazen ürünleriniz iyidir, bazen de kötüdür ve ben Vista'nın Microsoft'un daha az iyi bir ürünü olduğunu düşünüyorum" Aslında burada Songhurst politik olarak hassas konuşmaya çalışırken, dil açısından hatalı bir ifade kullanıyor. Windows 7'ye göre kötü, zayıf, Microsoft için vasat bir ürün demesi gerekirken, tam bir ifade kullanmaktan kaçınıyor.

Sözlerinin devamında ise anlatmaya çalıştığı şey daha iyi anlaşılıyor.

Ballmer Vista için ne demişti?

"Windows 7 ise Microsoft'un çok iyi bir ürünü. Çok zekice geliştirildi" diyen Songhurst, Vista'yı en çok eleştiren Microsoft yöneticisi oldu. Geçen Ekim ayında Microsoft CEO'su Steve Ballmer Windows 7 için "Windows Vista, ama çok daha iyi" demişti. Ballmer'ın ardından aralarında Stephen Sinofsky'nin de bulunduğu yöneticiler Vista'da yapılan hataları itiraf etmişti. Sorumlular, bu hataların Windows 7'de tekrarlanmayacağına da yemin etmişti.

SORUN ÇIKARIYOR
2008 yılında bir davada ortaya çıkan şirket içi yazışmalar ise çok daha fazlasını ortaya koyuyordu. Microsoft'un yöneticileri Vista'nın piyasaya çıkışından hemen sonra bu yazışmalarda eksik sürücülerden ve yeni PC'lerinin sorun çıkartmasından yakınıyordu.

Vista zamanla ve çıkan hizmet paketleriyle memnun edici hale geldiyse de kötü imajını asla düzeltemedi. Windows 7'de ise profesyonel ve sıradan kullanıcı testleri ve analizleri büyük oranda olumlu oldu.

Snow Leopard ve Chrome OS
Konferansta Apple ve Google da rakip olarak değerlendirildi. Temel olarak Apple'ın Microsoft'a avantajı olarak bazı yapısal farkları dile getirildi. Bunlardan biri dikey entegrasyon oldu. Bu eldeki tecrübenin aktarılmasında faydalı olurken, girişimlere işletim sistemi satmaya çalışınca zararlı bir fark. Microsoft, Apple'ın yapısal farkı yüzünden iş dünyasında tutunmasını oldukça zor buluyor. Çünkü dikey geliştirme, kurumların ihtiyacına göre özelleştirme ve esnekliği kısıtlıyor. Apple ise bu dezavantajını yeni Snow Leopard'daki dahili Microsoft Exchange Server 2007 desteği ile biraz olsun kapatmaya çalışıyor.

TİCARİ AÇIDAN
Google Chrome'a gelince, Microsoft bu konuda çok şey söylemiyor. Ancak işletim sisteminin henüz çıkmadığını, çıkarsa kimsenin daha önce düşünmediği bazı şeyleri başardığını ve oldukça etkileyici olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte düşük fiyatlı ürünlere ağırlık veren bir işletim sistemi olduğu için Microsoft'u ticari açıdan çok etkilemeyeceği belirtiliyor. Google Chrome ile ilgili önemli bir Microsoft yorumu da zamanla özellik eklendikçe şişeceği ve işlerin zorlaşacağı yönünde. Microsoft da özellik ekledikçe büyüyen işletim sisteminin zorluklarından haberdar.

Songhurst son olarak"Windows 7'nin kalitesi en iyi savunmamız" diyor.

#1 - Eylül 22 2009, 18:27:36

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.