Alternatifim Cafe

Windows XP'de rekor düşüş!

Discussion started on Windows İşletim sistemi

Windows XP'den ayrılanlar nereye göçüyor?

Kullanıcılar nereye göç ediyor? Windows XP, Windows Vista, Windows 7'de kullanım oranları nedir.

2008 sonundan beri Windows XP'de yaşanan en büyük düşüş, Windows 7 ile oldu.

Windows XP'yi bırakmam diyen geniş kitlelerle karşın Net Applications'un araştırması Windows XP'nin piyasa payının düştüğünü gösteriyor. Bu düşün yüzde 1.1 ile çok düşük görünse de yüzde 1 bir barajdı ve bu baraj aşıldı. Elbette düşüşte yüzde 1'lik bir rakamın baraj haline gelmesi kullanıcıların Windows XP'ye sadakatinden ve Windows Vista'daki hayal kırıklığından kaynaklanmıştı.

Net Applications'un araştırması 160 milyon tekil kullanıcıya dayanıyor. Bu araştırmaya göre Ağustos ayında Windows XP kullanımı yüzde 1.1 düştü ve bu da 2008 Kasım'ından beri en büyük düşüş oldu.

Elbette bu düşüş işletim sisteminin sonu anlamına gelmiyor. Net Applications'un ölçümlerinde göre Windows XP'nin kullanım oranı yüzde 71.8!

Bu rekor düşüşün karşısında ise dengeleyici olarak Windows 7'nin ve şaşırtıcı bir şekilde Windows Vista'nın yükselişi yer aldı. Vista'nın payı geçtiğimiz ay yüzde 0.9 artarak yüzde 18.8'e ulaştı. Bu da Vista'nın kullanımının yüzde 1 arttığı 2008 Ağustos'undan beri bir ayda yaşadığı en büyük yükseliş oldu.

Windows 7 piyasaya çıkmadı ki?

Windows 7 ise piyasaya çıkmamış bir işletim sistemi için bir rekor kırarak yüzde 1'i geçti. Yüzde 0.3'lük artışla payını yüzde 1.2'ye yükseltti. Mayıs ayından beri kullanımını iki katına katlayan Windows 7 bunu Windows 7 RC sürümüne borçlu. RC'nin ardından bilgisayar üreticileri için toplu lisans sözleşmeleri yapıldı ve RTM sürümü dağıtıldı. RTM, Release to Manufacturing, yani üretime açık sürüm anlamına geliyor. Profesyonel kullanıcılar Microsoft Technet ve MSDN hizmetleriyle bu sürüme ulaştılar.

Bu arada yeni Windows 7'nin 22 Ekim'de piyasada olacağını hatırlatalım.

Sonuçta Windows sürümleri arasındaki geçiş hızlanarak sürüyor. Toplamda Windows kullanım artışı önemsiz bir 0.02 olarak ölçülürken, araştırmadaki bilgisayarlarda yüzde 93 Windows kuruluydu.

Mac OS X'i ne vurdu?

Piyasa payının yüzde 4.9'una ise Apple'ın Mac OS X işletim sistemi sahip oldu.

Bu arada Amerika ağırlıklı ölçümlerde Mac OS X'in yüzde 10'a varan bir piyasa payına sahip olduğunu, ancak Net Applications'un değişen hesaplama yönteminin bu hesap düşününe sebep olduğunu da belirtelim. Bu yeni metot Çin ve Hindistan gibi ülkelerin daha iyi temsil edilmesini sağlayarak, Net Applications'a göre daha doğru sonuçlar sunuyor.

Ülkelerin internet kullanan nüfusunun bu hesaplama sisteminde yeni bir ağırlığı var. Bu metot sadece Mac OS X'in değil, Vista'nın kullanım oranlarının da daha düşük yansımasına sebep oldu. Brezilya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde yaygın işletim sistemi Windows XP. En yaygın internet tarayıcı ise XP ile birlikte gelen Internet Explorer 6. IE 6 yüzde Ağustos'ta 2.4 düşüş yaşadı.
#1 - Eylül 05 2009, 16:44:52
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.