Alternatifim Cafe

Avea tarifeleri sınırladı

Discussion started on Mobil Operatörler

10 bin dakika sınırsız konuşma paketini alan Avealılar, artık 3 bin dakika konuşacak

Her yöne sınırsız 10 dakikalık paketten alan Avea abonelerinin 3 bin dakikayı geçen görüşmeleri ücretlendirilecek. Avea operatörü 2009 Mart ayında uygulamaya koyduğu 10 bin dakika her yöne sınırsız konuşma paketini tek taraflı olarak 3 bin dakikaya düşürdüğünü mesajla abonelerine duyurdu.
Numara taşımayla operatörler arasında artan rekabet vatandaşa ucuz konuşma olarak yansıdı. 9 ayda 5.5 milyon kişi numarasını başka operatöre taşırken, GSM şirketleri müşteri çekebilmek için kampanya üstüne kampanya yaptı. Özellikle 'kamu' tarifesiyle, operatörler arasındaki rekabet iyice kızıştı. Avea'nın 10 bin dakika üzerinden vergiler dahil aylık 66 TL ile ücretlendirdiği kamu tarifesini Turkcell'in 1200 dakika karşılığı her yöne 35 TL tarifesi izledi. Aradaki rekabet vatandaşın ucuz konuşması şeklinde yansısa bile Avea, abonelerine görülmemiş bir uygulama yaptı.

Tüm kamu hattını Mart ayında Avea'nın yeni çıkarttığı her yöne sınırsız 10 bin dakika 55 lira vergileriyle birlikte 66 lira olan tarifeye geçtiğini belirten Mehmet Özgür, Avea'nın görülmemiş uygulaması ile şaşkına döndüğünü belirtiyor. Her ay telefon sayacını sıfırladığını ve aylık 3 bin ile 3 bin 500 dakika arasında görüşme yaptığını dile getiren Özgür, 10 bin dakikanın yarısını bile kullanmamasına rağmen Avea'dan 24 Temmuz 2009'da kendisine uyarı mesajı geldiğin belirtti. Telefonun ekranında 'Tarife kullanınız makul seviye üstünde olup aynı kullanım devam ederse ek bedel talep etme ve hattınızı kapatma dahil haklarımızın saklı olduğunu hatırlatırız.' mesajını görünce şaşırdığını kaydeden Özgür, hemen müşteri hizmetlerini aradığını ifade etti. "Biz bunu herkese gönderiyoruz." cevabıyla karşılaştığını savunan Özgür, telefonuna 27 Ağustos 2009 da gelen " Tarifenizin 10 bin dakikalık sınırı kalkmıştır.Aylık yurt içi arama süresi 3 bin dakika ve aranan farklı telefon numaraları 75 'i ararsa yurt içi her yöne 12 kr/dk arayabilirsiniz" mesejı ile adeta yıkıldığını söyledi. Özgür " 2009 Mart ayında bu tarifeye geçerken aylık sabit 66 TL' lik ücrete ek olarak bir defaya mahsus 66 TL ödedik. O tarihlerde dakika sınırlamaları olan daha düşük ücretli tarifelerde vardı. Ama ben 66 TL karşılığında sınırsız 10 bin dakikalık paketi seçtim. Şimdi avea bana diyor ki yine 66 TL ödeyeceksin fakat 3 bin dakika konuşacaksın. Benim konuşma süremi kısaltıyorsan ücretimi de düşür. Veya yeni bir paket açıkla hangisi hesabıma gelirse kendi rızamla o pakete geçeyim. Böyle tek taraflı uygulama nasıl olur?" şeklinde tepki gösterdi.

AVEA MÜŞTERİ HİZMETLERİ KİLİTLENDİ
Benzer mesajla şaşkına dönen aboneler Avea müşteri hizmetlerini aradı. Müşteri hizmetleri numarası ise kilitlendi. Avea arandığında 'aradığınız numara yanlıştır' anonsu duyuluyor.

#1 - Ağustos 27 2009, 18:53:28

ee işin raconu budur ne bekleniyor ki. Önce topla milleti sonra takla millete.
#2 - Ağustos 27 2009, 19:15:38

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.