Alternatifim Cafe

PC donup kalıyor

Discussion started on Teknik Servis

arkadaşlar pc bi anda donup kalıyodu. herşey ama müzik susuyo ekran felç...virüs temizledim... işe yaramadı yine aynı şey oldu. format attırdım. yaklaşık 6 saattir bi sıkıntı yoktu fakat az önce yeniden dondu. nedir bunun derdi ve çaresi yardımcı olabilir misiniz. neysen kaynaklanıyor.
#1 - Ağustos 29 2009, 00:00:28

Eğer sorunun yazılımsal değilse donanımsal olabilir.
ram, cpu, hdd, fanların bozulmasından dolayı sıcaklık artışı bu dediğin sıkıntılara neden olabilir.

Kilitlenme zamanlarına bak özellikle eğer belli bir süreden sonra ise sıcaklık nedeniyle olabilir, bilgisayar kasasının havadar bir yerde olması önemli.

Kesin çözüm için bilgisayarcıya götürmen gerekebilir.
#2 - Ağustos 29 2009, 01:58:05
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
Sizin katkılarınızla büyüyoruz: //www.alternatifim.com

Forum Kullanımıyla İlgili Genel Yardım, Forum Kuralları, İmza Kuralları, Rütbeler, Sıkça Sorulan Sorular
Özel mesajla yardım etmiyorum, sorununuzu forumda belirtebilirsiniz.

aynı zamanda Hard Diski de kontrol et ses felan geliyor mu diye ve bir de cesaret edebilirsen bağlantı kablolarını kontol et özellikle Hard Diskin kablosunu kontrol et donanımla ilgili bunu diyebilirim Eğer virüsten Şüpheleniyorsan format at ancak bu kez c ile dyi birleştir öyle format at içindeki bilgiler gidecektir ancak antivirüs bulamamışsa başka da çare yok. sen ilk iş olarak donanımı kontrol et
#3 - Ağustos 29 2009, 02:25:11
İsyanım var Ülen DünYalılardan Tiskiniyorum tis tis tiskiniyorum

Mavi ekran hatasi akiyor musun?
#4 - Ağustos 29 2009, 02:39:54
Programmer: CS3-CS4

Bilgisayar ilk başta açılıp sorunsuz çalışıyor ve bir anda böyle bir sorun ortaya çıkıyorsa sorun büyük ihtimalle ısınmadır. İlk önce fanları ve power supply'yi değiştir. Eğer sorun devam ederse işlemciyi değiştirirsin. Bu tür cins sorunlar genelde power supply'den kaynaklanır. Bilgisayar yeterince enerji alamayınca cins cins sorunlar ortaya çıkartır. Örnek: Benim dvd yazıcım dvd yazmıyor ve okumuyordu ancak vcd yazıp okuyordu. Power Supply'yi değiştirince düzeldi. (6)
#5 - Ağustos 29 2009, 09:52:59
Şefim sarı kula var mı?

İşlemci ısınmadan dolayı ramden yiyerek problemin ortaya çıkmıştır. İe dosyalarını çerezleri gereksiz dosyaları silmeni tavsiye ederim . Bunlar neler dersen saymakla bitmez bunun için özel yazılımlar var sana önereceğim Advanced SystemCare kullanırsan halledebilirsin.
Donanımsal olarakta ramlerin artık yetmediğini ısınmada problem olacağını düşünüyorum. İşlemcinin termal macunun bitip bitmediğine bak . Ramlerin ısısına bak(Pc wizard gibi programla halledebilirsin ) .
#6 - Ağustos 29 2009, 14:07:28
Kimseyi tanıyamıyorum. Daha doğrusu kendimi tanıyamıyorum . Ben kimimki sizleri tanıyayım.

format attım 9 saat sonra tekrar oldu diyor format atmışsa çerez vs kalmaz
#7 - Ağustos 29 2009, 14:08:57

6 saat içinde gene çerez gelir . İnternet varsa bilgisayarında bence bulaşır . Öncelikle bir antivirus sahibi olmalısın.
#8 - Ağustos 29 2009, 14:12:04
Kimseyi tanıyamıyorum. Daha doğrusu kendimi tanıyamıyorum . Ben kimimki sizleri tanıyayım.

6 saatte o kadar yığılma olamaz gibi geliyor
#9 - Ağustos 29 2009, 14:14:19

İşlemci ısınmadan dolayı ramden yiyerek problemin ortaya çıkmıştır. İe dosyalarını çerezleri gereksiz dosyaları silmeni tavsiye ederim . Bunlar neler dersen saymakla bitmez bunun için özel yazılımlar var sana önereceğim Advanced SystemCare kullanırsan halledebilirsin.
Donanımsal olarakta ramlerin artık yetmediğini ısınmada problem olacağını düşünüyorum. İşlemcinin termal macunun bitip bitmediğine bak . Ramlerin ısısına bak(Pc wizard gibi programla halledebilirsin ) .
Yok artık. :Ç
#10 - Ağustos 29 2009, 23:34:31
Şefim sarı kula var mı?

arkadaşlar çok teşekkür ederim. uygulamaya çalışıcam bu söylediklrinizi. beni aşan şeyler zaten büyük olasılıkla bilgisayarcıda halledicem.
#11 - Ağustos 30 2009, 21:34:57

arkadaşım büyük ihtimal sorun donanımsaldır. fanların biri veya bir kaçı aşırı tozdan az çalışıyordur.
Eğer yapabiliceksen tornavidayı al kasanın yan kapağını aç, İçerideki toz yumağını bir gör sonra ibret al  :)

daha sonra makinanı havadar bir yere balkon vs çıkart al eline saç kurutma makinasını, soğuk üfle bölümüne geç ve iyice kasanın tozunu al.
tekrar çalıştırdığında kontrol et fanlarda bir anormallik varmı hızlımı çalışıyor yavaşmı çalışıyor hiçmi çalışmıyor yağlanması gerekicektir ama o işi sen yapamassın.

Ve son olarak antivirüs programı kullanmayı ihmal etme, bu ara bir çok virüs imal edildi.
#12 - Eylül 01 2009, 15:26:36

Anti virus programlari bile artik virus olmaya basladi.kendi kendine virus bulmalar hata vermeler virus silememeler vs.. Gibi uyuz edici yonleri cok. En sade ve mantikli olani deepfreeze kurup d: yi acik birakacaksin. Ne virus derdi var nede programlarda hata oluyor tertemiz kullanbiliyorsunuz. O yuzden hic bir guvenlik yazilimina gerek duymuyorum.
#13 - Eylül 02 2009, 00:44:07

Anti virus programlari bile artik virus olmaya basladi.kendi kendine virus bulmalar hata vermeler virus silememeler vs.. Gibi uyuz edici yonleri cok. En sade ve mantikli olani deepfreeze kurup d: yi acik birakacaksin. Ne virus derdi var nede programlarda hata oluyor tertemiz kullanbiliyorsunuz. O yuzden hic bir guvenlik yazilimina gerek duymuyorum.
Sen sanırım hiç bilgisayarını güncellemiyorsun ya da programlarını. (6) Deepfreeze'den nefret ederim. Kendimi, ellerime kelepçe vurulmuş gibi hissediyorum. (6)
#14 - Eylül 02 2009, 00:45:36
Şefim sarı kula var mı?

Haci arada bir programi pasif yaptigim icin guncelleme yapiyorum tabiki. Ama benim kullanmam gerekiyor grafik tasarim programlarini kullandikca bazi ayarlari bozuluyor. O zamanda isimi yapamiyorum. kng
#15 - Eylül 02 2009, 00:52:13

Haci arada bir programi pasif yaptigim icin guncelleme yapiyorum tabiki. Ama benim kullanmam gerekiyor grafik tasarim programlarini kullandikca bazi ayarlari bozuluyor. O zamanda isimi yapamiyorum. kng
bozmadan kullan sende hacı (6) bir şeyide sağlam tut bea :P (6)
bir nod32 her işime yetiyor (6)
#16 - Eylül 02 2009, 12:36:58

nod32 her derde deva değil . ben onun açıklarını başka programlarla antiviruslerle kapatıyorum .

Bu antivirus 1. seçildi bunu kullanayım deme olmaz saniyede bir virus çeşidi çıkıyor bunun baş ediyor nod32 ama yetersiz kalıyor.

Bilgisayarı kasmaması çok avantaj bence
#17 - Eylül 02 2009, 15:58:06

hard disk  alman gerekebilir. Tabi donmalar ne şekilde görmek lazım
#18 - Eylül 14 2009, 17:02:17
Özlemişim buraları =)

hard disk  alman gerekebilir. Tabi donmalar ne şekilde görmek lazım

oha :P
#19 - Eylül 15 2009, 11:33:42

noldu la  :4
#20 - Eylül 15 2009, 15:25:59
Özlemişim buraları =)

tabi hdd nin rpm inin yavaş oluşu bir nebze pc yi yavaşlatırda durup dururkende donma yaptığının sebebi olduğuna pek rastlamadım (6)
#21 - Eylül 15 2009, 17:08:38

ben yanlıs biliyorum dmekki.
#22 - Eylül 15 2009, 17:21:50
Özlemişim buraları =)

tabi hdd nin rpm inin yavaş oluşu bir nebze pc yi yavaşlatırda durup dururkende donma yaptığının sebebi olduğuna pek rastlamadım (6)
geçen ay oldu bana, sonra derinden bi koku sardı etrafı ve bi daha çözülmedi ekran
#23 - Eylül 19 2009, 15:43:40
Sevmek keman çalmak gibidir, bilmeyen kötü sesler çıkarır.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.