Alternatifim Cafe

Rock Dünyasından Haberler!

Discussion started on Rock

Rock-Metal dünyasından haberlere buradan devam edebilirsiniz.
#1 - Mayıs 16 2009, 19:55:04
« Son Düzenleme: Eylül 27 2009, 18:00:54 Gönderen: Zifir. »
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Ziggy Marley’den Yeni Albüm

Reggae efsanesi Bob Marley’nin oğullarından Ziggy Marley, “Family Time” adlı yeni stüdyo albümüyle çocuklara ulaşacak. Daha önce de “Dora the Explorer” ve “Arthur” gibi animasyon filmler için yaptığı şarkılarla çocuklara hitap eden Marley, albüm içerisinde “ABC” ve “Ziggy Says” gibi oldukça neşeli çalışmalara yer verecek.

Ayrıca albüme Willie Nelson, Jack Johnson ve Paul Simon gibi sanatçıları da konuk müzisyen olarak davet eden Ziggy Marley, albümde yer alan iki parçada ise ünlü aktris Jamie Lee Curtis’in sesinden yararlandı.
#2 - Mayıs 21 2009, 18:15:18
‎ Unutma! Kendine yarattığın dünyada, içine aldığın tüm vatandaşlar arasında en 'solcu' benim!
Mercey.

Loreena McKennitt İstanbul'da

20 yıldır  eklektik Kelt müziğiyle dünya çapında 15 milyona yakın albüm satan Kanadalı şarkıcı/besteci Loreena McKennitt,  uzun bir aradan sonra hayranları için tekrar İstanbul’da! Sanatçı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Pasion Turca işbirliğiyle düzenlenen 13 Haziran Cumartesi akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki konserinin ardından 16 Haziran Salı günü 13. Uluslararası Magusa Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Salamis Antik Tiyatrosu’nda konser verecek.

“Müzikal Seyahat Yazarı” olarak tanımlanan Loreena McKennitt, en son 13 yıl önce Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde uğradığı ülkemize geri dönerken turne kapsamında ilk KKTC konserini de gerçekleştirmiş olacak.

Konserlerinde 2006 yılında yayınlanan Grammy adayı son stüdyo albümü An Ancient Muse (Eski Bir İlham Kaynağı)’nın şarkılarına da yer verecek olan sanatçı, ünlü  Katibim (Üsküdar’a giderken) parçasının esas alındığı “Sacred Shabbat” ile ud ve kanun sesleriyle dikkat çeken “The Gates of İstanbul” başta olmak üzere yeni şarkılarıyla İstanbul ve Türk müziklerine bir yolculuk yapıyor. Loreena McKennitt’in tüm albümleri ülkemizde Balet Plak tarafından yayınlandı.

Loreena McKennitt, “en nihayetinde, son albümüm An Ancient Muse’un yapımında son derece etkili olan bölgelerde ve tarih önceleri Keltlerin de yaşamış olduğu yerlerde sahneye çıkabilmek çok heyecan verici ve umut dolu” diyor.

Loreena McKennitt’in İstanbul’da 13 Haziran Cumartesi akşamı saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki konserinin biletleri :
• Biletix Çağrı Merkezi (0216 556 98 00)
• Biletix internet sitesi (www.biletix.com)
• Biletix Satış Noktaları’ndan ve
• IKSV merkezi (İstiklal Cad. No:64 Luvr Apt. Beyoğlu) (Pazar günleri hariç)
üzerinden satılıyor.

Loreena McKennitt konserinin bilet fiyatları fiyatları 120 TL (sahne önü), 80 TL, 65 TL, 55 TL, 40 TL ve 25 TL (öğrenci) olarak belirlendi. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli.
#3 - Mayıs 21 2009, 18:15:58
Mercey.

Paramore Rob Cavallo ile Stüdyoda

Geçtiğimiz sene vizyona giren “Twilight” adlı filmin soundtrack’ine “Decode” adlı çalışmasıyla katılan ve bu parçayı Rob Cavallo’nun prodüktörlüğünde gerçekleştiren Paramore, şu günlerde ünlü prodüktör ile yeniden stüdyoya girdi ve 3. albümünü tamamlamak için çalışmalarını hızlandırdı.

Daha önce Green Day ve My Chemical Romance gibi grupların albümlerine yaptığı prodüksiyonla ismini müzik dünyasında duyuran Cavallo, Paramore’un tarzını biraz sertleştirmiş.    

3. stüdyo albümünden şu ana kadar belli olan parçalar ise; “Ignorance”, “Playing”, “Brick By Boring Brick” ve “Careful”.
#4 - Mayıs 21 2009, 18:16:14
Mercey.

Mika’ya Az Kaldı

2007 senesinde piyasaya sürdüğü “Life In Cartoon Motion” adlı ilk stüdyo albümüyle müzik dünyasında büyük ses getiren Mika, 25 Mayıs tarihinden itibaren “Songs for Sorrow” adlı EP’yi kendi internet sitesi üzerinden hayranlarına sunacak. Akustik dört parçanın yer alacağı EP’de ayrıca Peter Blake, Paul Smith, Es Devlin, Jim Woodring, Sophie Blackall, Jim Medway, Tao Nyeu, Richard Hogg, Huck Scarry ve Walter Van Beirendonck’ın çizimlerinin yer aldığı, parçalarla bütünleşen bir kitap da bulunacak.

Mika, sene sonunda ise 2. stüdyo albümünü piyasaya sürecek.
#5 - Mayıs 21 2009, 18:17:14
Mercey.

The White Stripes Seneye

The White Stripes’ı Meg White ile oluşturan Jack White, grubun 7. stüdyo albümünün seneye çıkacağını belirtti. Şu günlerde yan projesi The Dead Weather ile turnede bulunan White, albümün kayıtlarının bu turne sonrasında başlayacağını açıkladı.

Yeni albüm için şimdiden iki parçanın kaydedildiğini de sözlerine ekleyen Jack White, grubun çalışmalarına biraz ara vermesinin de gruba fayda sağlayacağını söyledi.
#6 - Mayıs 21 2009, 18:17:34
Mercey.

Stephen Bruton Yaşama Veda Etti

Bonnie Raitt ve Kris Kristofferson gibi sanatçıların gitaristi olarak tanınan Trevor Stephen Bruton, önceki gün 60 yaşındayken uzun süredir savaştığı kansere yenik düştü. Bruton, ayrıca Willie Nelson, Jimmy Buffett, Johnny Cash, Waylon Jennings ile Martina McBride gibi isimlerin parçalarına yazdığı sözlerle de müzik dünyasında tanınıyordu.

Trevor Stephen Bruton, en son “Crazy Heart” adlı filmin soundtrack’ini tamamlamış ve Kris Kristofferson’ın yeni albümü “Stone and Starlight” üzerinde çalışıyordu.
#7 - Mayıs 21 2009, 18:18:00
Mercey.

Faith No More’dan Derleme Albüm

En son albümü “Album of the Year”ı 1997 senesinde yayınlayan ve bu albüm sonrasında farklı projelere yönelerek dağılan Faith No More, ay başında yapılan açıklamayla yaz aylarında bir turne gerçekleştireceğini duyurmuştu. Grup, turne öncesinde ise “The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection” adlı 2 CD’lik derleme albümüyle hayranlarıyla yeniden buluşacak.

Haziran ayında iTunes üzerinden piyasaya sürülecek derleme albümün ilk yüzünde grubun en bilinen çalışmalarına yer verilirken, ikinci tarafta ise single’larda bulunan parçalar yer alacak.    

Albümde yer alan parçalar ise şöyle;

CD 1

“The Real Thing”
“From Out Of Nowhere”
“Epic”
“We Care A Lot”
“R'n'R”
“Kindergarten”
“Caffeine”
“Land Of Sunshine”
“Be Aggressive”
“Midlife Crisis”
“A Small Victory”
“Everything's Ruined”
“Evidence”
“Digging The Grave”
“Ricochet”
“Ashes To Ashes”
“Stripsearch”
“Easy"

CD 2

“Absolute Zero”
“The Big Kahuna”
“Light Up And Let Go”
“I Won't Forget You”
“The World Is Yours”
“Hippie Jam Song”
“Sweet Emotion”
“New Improved Song”
“Das Schutzenfest”
“This Guy's In Love With You”
#8 - Mayıs 21 2009, 18:18:25
Mercey.

Gevende Dönüyor

Aralık ayından beri askerlik nedeni ile Mardin, Ankara, Kütahya olmak üzere çeşitli illere dağılmış olan Gevende grubu üyeleri, Mayıs ayı sonunda askerlik sürecini bitirerek yeniden bir araya geliyor. Haziran ayında konserler vermeye başlayacak olan grubun ilk konseri Ankara’da gerçekleşecek.

Gevende 18 Haziran’da If Performance Hall’de yapılacak konserin ardından 30 Haziran tarihinde de İstanbul’da Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde bir konser verecek.

Gevende, Haziran ayı konserilerinden hemen sonra Temmuz ayı başlarında ise proje ve konserler için Fransa’ya gidiyor.

6-12 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık bir buçuk yıldır yürütülmekte olan “Gevende-Balbazar / UniSons d’Europe” projesi için provalar gerçekleştirilecek.

Proje, Paris’te yaşayan yirminin üzerinde müzisyenden oluşan Balbazar orkestrasının Gevende parçalarını yeni bir orkestra yönetim biçimi olan ve beden dilini temel alan “Sound Painting” ile icra etmesi ve Gevende ile sahne üzerinde doğaçlamalar yapması üzerine kurulu.
Projenin ilk konseri 11 Temmuz’da Paris’te, “Studio De l’Ermitage”da yapılacak. Projenin ilerleyen aşamalarında Türkiye ve Fransa başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde de konserler düzenlenmesi hedefleniyor.

Gevende daha sonra 13 Temmuz’da Paris’te Sen Nehri kenarında gerçekleştirilen “Sous La Plage” Festivali’nde sahne alacak. Bu konserin hemen ardından Nantes kentine gececek olan grup burada da 14 Temmuz’da “Aux Heures d’éte” festivalinde bir konser verecek. Bu konseri Bordeaux kentinde düzenlenecek klüp konserleri takip edecek.

Gevende’nin Temmuz ayı içinde Fransa’daki son konseri ise bölgesinin en önemli festivallerinden biri olan ve Marsilya’da düzenlenen, yenilikçi müziklere adanmış MIMI Festivali’nde olacak.
#9 - Mayıs 21 2009, 18:19:04
Mercey.

Flaming Lips’den Çifte Müjde

En son 2008 senesinde “Christmas on Mars” adlı film için “Once Beyond Hopelessness” adlı soundtrack’a imza atan Flaming Lips, bu senenin yaz aylarında yayınlamayı planladığı iki CD’lik bir albümle müzikseverlerin karşısına yeniden çıkacak.

Şu an için 13 şarkının hazır olduğunu belirten grup, albümün yapımına ise grubun davulcusu Steven Drozd’un evinde gerçekleştirilen emprovize çalışmalar sırasında başlandığını açıkladı.
#10 - Mayıs 21 2009, 18:20:23
Mercey.

Queen + Paul Rodgers Sona Erdi

Freddie Mercury’nin ölümüyle çalışmalarını durduran ve 2004 senesinde Bad Company grubundan Paul Rodgers’ın yeni vokalist olarak Queen’e katılmasıyla Queen + Paul Rodgers projesiyle müzikseverlerin karşısına çıkan Queen, 2008 senesinde de “The Cosmos Rocks” adlı albüme imza atmıştı. Albümle Billboard 200 listelerinde 47, İngiltere listelerinde ise 5 numara olan Queen + Paul Rodgers, Rodgers’ın yaptığı açıklamayla sonlandı.

Queen’le ilerisi için aslında çok planı olduğunu dile getiren Paul Rodgers, ne var ki artık yeni birşeylerin ortaya çıkamayacağını açıkladı. Şu anda Temmuz ayında bir turne için yeniden bir araya gelen eski grubu Bad Company’e odaklanmak istediğini söyleyen Rodgers, turne ile Amerika’da müzikseverlerin karşısına çıkacak.   
#11 - Mayıs 21 2009, 18:20:46
Mercey.

Hayko Cepkin Rock'n Coke Sahnesinde

Büyük başarı yakalayan son albümü “Tanışma Bitti” ile müzikseverleri kendisine hayran bırakan sanatçı, dört yıllık bu serüveni Rock’n Coke sahnesinde sonlandırıyor. Yeni çıkaracağı albüm öncesi son kez dinleyicileriyle buluşacak olan Cepkin, bu kez veda etmeye hazırlanıyor.

Kendisinden beklenildiği gibi son derece sarsıcı ve unutulmaz bir performansa imza atacak olan Hayko Cepkin, bu önemli değişim öncesi sizleri karanlık ve çarpıcı müziğine ortak olmaya çağırıyor.

Bambaşka bir görüntü, bambaşka bir sound ve bambaşka bir duruşa sahip olacak olan  yeni albüm öncesi kitleleri peşinden sürükleyen Hayko Cepkin’i bu konseptte seyretmek için son şans!

En önemlisi de genç sanatçının daha önce hiçbir yerde duyamayacağınız yeni şarkılarından birini ilk kez bu özel performansında seslendirecek olması.

Yaza damgasını vuracak olan bu müthiş performansı sakın kaçırmayın!

Tarih: 19 Temmuz Pazar
Saat: 18:00
Yer: İstanbul Park
#12 - Mayıs 21 2009, 18:21:07
Mercey.

Black Sabbath’dan Derleme Albüm

Heavy metal müziğin devi Black Sabbath, 15 Haziran tarihinde “The Best of Black Sabbath” adlı derleme albümle hayranlarının karşısına çıkacak.

Grubun ilk sekiz albümünde bulunan parçaların derlemesiyle hazırlanan albümde toplam 14 şarkı yer alacak.

“Paranoid”
“Iron Man”
“Changes”
“Fairies Wear Boots”
“War Pigs”
“Never Say Die”
“Children Of The Grave”
“The Wizard”
“Snowblind”
“Sweet Leaf”
“Evil Woman (Don't Play Your Games)”
“Sabbath Bloody Sabbath”
“Black Sabbath”
“N.I.B”
#13 - Mayıs 21 2009, 18:21:29
Mercey.

Linkin Park ile “Transformers”

26 Haziran tarihinde ülkemizde gösterime girecek olan “Transformers: Revenge of the Fallen” adlı filmin soundtrack’ine Linkin Park, “New Divide” adlı çalışmasıyla katılacak.

Daha önce filmin ilk bölümünün soundtrack’ine “What I’ve Done” adlı parçasıyla katılan grup, filmin yönetmeni Michael Bay’e göre tam olarak filmle bütünleşen bir çalışmaya imza attı. 
#14 - Mayıs 21 2009, 18:21:59
Mercey.

Oyuncu Jarvis

2002 senesinde dağılan Pulp grubunun başarılı vokalisti Jarvis Cocker, ünlü yönetmen Wes Anderson’ın yöneteceği “Fantastic Mr. Fox” adlı filmde rol alacak.

Orijinali Roald Dahl’a ait olan bu yeniden yapım, stop-motion tekniğiyle beyaz perdeye yansıyacak. Cocker, filmde ‘Petey’ adlı mandolin şeklindeki bebeğe sesiyle hayat verirken, bu rolde bulunmaktan dolayı oldukça mutlu olduğunu belirtiyor.   
#15 - Mayıs 21 2009, 18:22:21
Mercey.

Oyuncu Alanis

Kanadalı müzisyen Alanis Morissette, 5. sezonuna giren “Weeds” adlı dizinin 8 Haziran tarihinde Amerika’da gösterilecek bölümünde bir doğum uzmanına hayat verecek.

Morisette, daha öncede “Sex and the City”, Curb Your Ethusiasm” ve “Nip/Tuck” adlı dizilerde de rol almıştı.
#16 - Mayıs 21 2009, 18:22:40
Mercey.

Frank Sinatra’nın Hayatı Perdede

Daha önce The Rolling Stones’u “Shine A Light” adlı biyografik filmle beyaz perdeye taşıyan ünlü yönetmen Martin Scorsese, şimdi de 1950’lerin efsane müzisyeni ve oyuncusu Frank Sinatra’nın hayatını sinema dünyasına taşımaya hazırlanıyor.

Universal Pictures ve Manadaly Pictures’un üstlendiği proje ile Frank Sinatra’nın müzik kariyeri ve hayatı biyografik bir biçimde gün ışığına çıkacak.
#17 - Mayıs 21 2009, 18:23:02
Mercey.

Görseller Gösterimde

Rock efsanesi Queen’in şöhreti yakaladığı yıllardaki sahne arkası görevlerinin lideri Peter Hince tarafından çekilen fotoğrafları, “Queen: The Unseen Archieve” ismi altında Londra’da sergilenecek. 1973 senesinde grupla tanışan Hince, kısa zamanda grubun beşinci üyesi haline gelmişti.

Sergide bulunan fotoğrafların çoğunun daha önce hiç yayınlanmamış olması sergiye olan ilgiyi arttırırken, sergi, 30 Temmuz – 13 Eylül tarihleri arasında gezilebilecek.   
#18 - Mayıs 21 2009, 18:24:18
Mercey.

Mew ile 5. Kez

Son albümü “And the Glass Handed Kites”ı 2005 senesinde piyasaya süren Danimarkalı indie rock grubu Mew, 24 Ağustos tarihinde “No More Stories / Are Told Today / I'm Sorry / They Washed Away // No More Stories / The World Is Grey / I'm Tired / Let's Wash Away” adlı 5. stüdyo albümünü piyasaya süreceğini açıkladı.

Albümün prodüksiyonunda Rich Costey ile bir araya gelen grup, albüm içerisinde toplam 12 çalışmasına yer verecek.    
Columbia Records etiketiyle çıkacak olan “No More Stories / Are Told Today / I'm Sorry / They Washed Away // No More Stories / The World Is Grey / I'm Tired / Let's Wash Away” ile Mew, albüm öncesinde 30 Haziran tarihinde “No More Stories” adlı bir EP yayınlayacak.

“New Terrain”
“Introducing Palace Players”
“Beach”
“Repeater Beater”
“Silas The Magic Car”
“Cartoons and Macramé Wounds”
“A Dream”
“Hawaii”
“Vaccine”
“Tricks Of The Trade”
“Sometimes Life Isn’t Easy”
“Reprise”
#19 - Mayıs 21 2009, 18:25:03
Mercey.

Geri Dönüyorlar

Son albümü “Siberia”yı 2005 senesinde yayınlayan ve albümle İngiltere listelerinde 83 numara olan İngiliz post-punk grubu Echo and the Bunnymen, “The Fountain” adlı yeni stüdyo albümüyle müzik dünyasına geri dönüyor. 2008 senesinden beri üzerinde çalışan albümün prodüksiyonluğunu ise John McLaughlin üstlendi.

Albümden ilk single’ı “Think I Need It Too” adlı çalışmasına seçen Echo and the Bunnymen, albümde yer alan bir parçada ise Coldplay vokalisti Chris Martin ile bir araya geldi.
#20 - Mayıs 21 2009, 18:25:45
Mercey.

3. Single “Can’t Stop Feeling”

Sene başında yayınladığı “Tonight: Franz Ferdinand” albümüyle Billboard 200 listelerinde 9, İngiltere listelerinde ise 2 numara olmayı başaran Franz Ferdinand, albümden şu ana kadar “Ulysses” ve “No You Girls” adlı çalışmalarını single olarak piyasaya sürdü. Grup, albümden 3. single’ı ise “Can’t Stop Feeling” adlı parçasına seçti.

6 Temmuz tarihinde çıkacak olan “Can’t Stop Feeling” single’ı içerisinde LCD Soundsystem’ın “All My Friends” adlı parçasına yaptığı baştan yoruma da yer verecek olan Franz Ferdinand, ayrıca Ekim ayı içerisinde İngiltere’de ufak çaplı bir turne gerçekleştireceğini de duyurdu.
#21 - Mayıs 21 2009, 18:26:48
Mercey.

Yeni EP “Zero”

Mart ayında “It’s Blitz!” adlı yeni stüdyo albümünü piyasaya süren Yeah Yeah Yeahs, şimdi de albümde de bulunan “Zero” adlı çalışmasını EP olarak yayınlayacak. 9 Haziran tarihinde çıkacak olan EP içerisinde “Zero” parçasına NASA, Erol Alkan, Animal Collective ve MSTRKRFT’in düzenledikleri remix’lere de yer verilecek.
#22 - Mayıs 21 2009, 18:27:06
Mercey.

Spandau Ballet’dan Belgesel

Özellikle “Gold”, “True” ve “I’ll Fly For You” adlı çalışmalarıyla 1980’lere damgasını vuran Spandau Ballet, ne var ki 1990 senesinde çalışmalarına son vermişti. Geçtiğimiz haftalarda orijinal kadrosuyla yeniden bir araya geldiğini duyuran grup, şimdi de grubun tarihçesini anlatacak olan bir belgesel için hazırlıklara başladı.

Cannes Film Festivali’ne katılan ve burada önemli film prodüktörleriyle görüşen Spandau Ballet, filmin kesin olarak yapılacağını duyurdu.
#23 - Mayıs 21 2009, 18:27:35
Mercey.

Blur’den Derleme Albüm

1989 senesinde kurulan, 2003 senesinde dağılan ve bu sene de yeniden bir araya gelen Birtpop akımının başarılı temsilcisi Blur, Temmuz ayında altı sene sonra ilk kez müzikseverlerle buluşacak. Bu konserler öncesinde ise grup, “Midlife: A Beginners Guide To Blur” adlı 2 CD’lik derleme albümle kendisini yeni nesile tanıtmayı amaçlıyor.

En son derleme albümünü 2000 senesinde yayınlayan Blur, yeni derleme albüm içerisinde toplam 25 çalışmasına yer verecek.

CD 1

“Beetlebum”
“Girls & Boys”
“For Tomorrow”
“Coffee & TV”
“Out Of Time”
“Blue Jeans”
“Song 2”
“Bugman”
“He Thought Of Cars”
“Death Of A Party”
“The Universal”
“Sing”
“This Is A Low”

CD 2

“Tender”
“She's So High”
“Chemical World”
“Good Song”
“Parklife”
“Advert”
“Popscene”
“Stereotypes”
“Trimm Trabb”
“Badhead”
“Strange News From Another Star”
“Battery In Your Leg”
#24 - Mayıs 21 2009, 18:28:02
Mercey.

Mike Patton’dan Yeni Proje

Faith No More’un başarılı vokalisti Mike Patton, “Watchmen” çizgiromanının yazarı Alan Moore ile bir araya gelerek 2010 senesinde yayınlanması beklenen bir soundtrack üzerinde çalışmaya başladı.

Godflesh grubundan Justin Broadric’in de yer alacağı projenin özel baskısında ise yarı otobiyografik denebilecek bir kitap da bulunacak.
#25 - Haziran 03 2009, 00:11:36
Mercey.

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.