Alternatifim Cafe

Sarı Ömer (Camel Spider) korkunç bir hayvan!

Discussion started on Yararlı Bilgiler

Kuzey Irak ve Hakkari de sıklıkla görülen bir yaratık (et yiyen örümcek oolarak adalandırılsada tam olarak örümcek türü değil)

Özellikle Kuzey Irak ve çevresinde bulunan bir örümceğe benzeyen ABD li askerlerin değimiyle "camel spider" (deve örümceği), Hakkari dağ komado tugayında bulunan askerlerin değimiyle "sarı ömer"... Örümceğe benzesede tam bir örümcek değil bu canlının iki ağzı 10 bacağı var ve et ile besleniyor... Diğer canlılar akrep gördüklerinide saklancak delik ararken bizim sarı ömer akrep yiyor.... Türkiyede yaygın olarak bilinmediği için herhangi bir ad konulmamış sadece "et yiyen örümcek olarak" yada camel spiderin tercümesi " deve yada çöl örümceği... Ama ben bizim askerin kullandığı ismi kullanmak istiyorum "SARI ÖMER"

İşte bu dönem ABD i askerlerin olduğu kadar kahraman mehmetçiklermizede musallat olan "sarı ömer"

Yetişin bir sarı ömerin boyutu yetişkin bir insan eli kadardır. 42 numara bot ile üzerine basıldığında bacakları dışarıda alabilecek kadar büyüktür.

Irakta ABD askerlerini çektikleri fotoğraf.. Resimde iki sarı ömer var biri diğerini kuyruğunu ısırmış durumda

Güçlü çeneleri, doymak bilmez iştahları ve hızları, öldürmek için yaratıldıklarını kanıtlıyor. Çölün bu saldırgan sakinlerinin avları arasında böcekler, kemirgenler, kertenkeleler, yılanlar ve hatta küçük kuşlar bile var...

Sarı ömer tarafından sokulduğunuzu bile anlamayabilirsiniz..Çünkü öncekle dişleriyle deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye eti sıvılaştıran bir sıvı enjekte ediyor.. Daha sonra et kıvamına gelince afiyetle yiyor...

İşte sarı ömer tarafından bazı ısırılma vakaları:

Parmaktan Isırılma
3 gün sonra

6 gün sonra

9 gün sonra

Bacaktan Isırılma
2 gün sonra

5 gün sonra

9 gün sonra

#1 - Ocak 13 2009, 22:17:18

Zeitgeist

Deve örümceği diye bir şey gerçekten var ama, '2 gün sonra, 3 gün sonra' adı altındaki resimlerin saçma olduğunu düşünmekteyim. İnanabilmem için de, bir kaynak lazım. İnandırıcı olmamasının sebebi,

"Sarı ömer tarafından sokulduğunuzu bile anlamayabilirsiniz..Çünkü öncekle dişleriyle deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye eti sıvılaştıran bir sıvı enjekte ediyor.. Daha sonra et kıvamına gelince afiyetle yiyor..." denilmiş. Bu örümcek, direkt olarak eti yediğine göre, 2 gün-3 gün sonrası falan olamaz. Resimlere bakıldığında, küçük bir ısırıktan, açılan yaranın git gide büyüdüğünü ve akabinde derinin açıldığını görüyoruz. Eğer bu örümcek direkt olarak eti yiyorsa - ki yazıda öyle diyor - birkaç ısırık sonrasında deri kalkmış olur. Ha bunları geçtim, bir insan parmağının, sadece bir örümcek ısırmasıyla o derecede yarılabileceğini sanmıyorum. Hezeyandır bu. (6) Akıl var mantık var yahu. Ayrıca dikkatimi çeken bir diğer husus ise, bacağın, parmağa oranla, gün olarak daha kısa sürede açılması. Bacak daha mı dayanıksızdır?  (6) Bunu kim uydurmuşsa, bravo diyorum, başka da bir şey diyemiyorum.
#2 - Ocak 13 2009, 22:32:19

walla ben asker olan arkadaşımdan orada böyle bi hayvan var dediği için merak edip araştırdım.
hakkında türkçe olarak bu kadar bilgi bulabildim.
bu hayvanların genel adı "Solifugae". latince olan bu kelimenin türkçesi "güneşten kaçan" ama türkiyede böğü olarak biliniyorlar.

böğüler üzerine türkiyede doktora yapan tek insan halil koç adındaki bir doktormuş.

sırf şu ben inandırıcı bulmadım demen yüzüne adamın mail adresini buldum ve işin ehline danışmaya karar verdim. :D

ayrıca şu yazıyıda buldum..

Ankara Haymana’ya bağlı Çalış Beldesi sakin bir 28 Temmuz günü geçirdi. Ama hava karardıkça, sükunet yerini kımıl kımıl bir hareketliliğe bıraktı. Bacak uzunluğu 8 santime varan binlerce örümcek beldeyi kuşatmıştı. Yüzlercesini öldürdüler ama sonu gelmiyordu. Yetkililerden yardım istediler.

Aynı gün Sivas: Suşehri mevkiinde Mustafa Yıldız’ın kullandığı otomobilin camına akrep benzeri tüylü bir hayvan atladı.

İki gece sonra 60 yaşındaki Remzi Yılmaz eşiyle balkonda otururken can havliyle yerinden sıçradı. Sanki bacağından et koparılıyordu. Yaşlı çift masanın altına baktıklarında rengi kahveye çalan tüylü bir örümcekle karşılaştılar. O yaşlarına kadar Manisa’da böyle bir canlı görmemişlerdi.

Bir sonraki gün benzer bir haber Niğde Ulukışla polis lojmanlarından geldi. Akşamında, İzmir Balçova’dan sıhhi tesisatçı Atilla Çoban yatmaya hazırlanırken çarşafının üstündeki örümceği son anda fark etti. Aynı dakikalarda Tokat’tan Veysel Deliç, evinde yakaladığı ikinci örümceği tarım il müdürlüğü yetkililerine teslim ediyordu.

#3 - Ocak 13 2009, 23:04:42

Zeitgeist

Tamam yahu bende böyle bir örümcek yok demiyorum, ama, madem direk olarak et koparıyor, bu yaranın da evrelerinin olmaması gerekir. O et direk olarak gidecek, kendiliğinden açılmayacak, normal olanı bu. Hani *** **** davası olmaz derler ya öyle işte. (6)
#4 - Ocak 13 2009, 23:07:40

o noktalı dediğim doğru da. bende acaba dedim biliyormusun. meraktan eşeliyorum biraz yani :D

ama şimdi şöle bişi de var

her ısırdığı yeri koparacak diye bişi yok dimi :D farzet gece koluna çıktı dolaşıyor :D bişey hissettin kolunda elini üzerine attın. ısırırmı kendini koruma amaçlı yoksa ulan nasıll ellersin beni deyip yemeye mi kalkışır :D
#5 - Ocak 14 2009, 17:33:49

İçim Bir Tuhar Oldu.  :haydut
#6 - Ocak 15 2009, 19:03:32

"Sarı ömer tarafından sokulduğunuzu bile anlamayabilirsiniz..Çünkü öncekle dişleriyle deriyi uyuşturup deldikten sonra içeriye eti sıvılaştıran bir sıvı enjekte ediyor.. Daha sonra et kıvamına gelince afiyetle yiyor..."[/b] denilmiş.

şimdi sen fark ettin ısırmasını ve üzerinden attın  ama enjekte etti bir kere o sıvıyı  sonradan örümcek kaçtı ya o enjekte ettiği sıvı ne işe yarıyor onu düşündünmü birde o şekilde bakın
#7 - Ocak 15 2009, 19:15:35
Gözlerimizden deniz akıyor kapkara... (21 mayıs 1864)

İğrenç bişi bu yaa son resimdeki adamın bacağı offff :(
#8 - Şubat 01 2009, 10:35:30
Benim hiç imzam olmadı anne!

Oldum olası bu çok bacaklı gillerden nefret etmişimdir.Bir de jetgiller var ama konuyla ne alakası varsa işte.
#9 - Şubat 01 2009, 10:43:04

Resimler bana da pek inandırıcı gelmedi :Ç
#10 - Şubat 01 2009, 20:25:35
Eskiden buralar hep hayat, yaşamdı.

ayy çok iğrenççç :S
#11 - Mayıs 25 2009, 12:55:23

TuRKuaZz

Et yiyen derken akrep gibi canlılardan bahsedilmiş büyük ihtimal yazıda.
Yılan da et yer ama koskoca insanı oturup yiyemezki, sokup gider.

Bir kaç Amerikan askeri bunların saldırısına maruz kalmıştı, haberlerde felan çıktıydı.

Aslında bu Sarı Ömer'leri seri üretip Kandil Dağı'na salacaksın. (6)
#12 - Mayıs 25 2009, 13:36:16

Katiliyorum, hem iğrenç hem korkunç.
#13 - Mayıs 25 2009, 13:36:47

2010  القدر♥ موسى

Seviyorum

bu nedir böylee yhaaaaaaaa korkunç tiksinç irençç Allah'ımın yarattığı amaaaaaaaa :S
#14 - Haziran 15 2009, 19:15:01
OFFFFF...Etti cana tak malesef yok çaresi yalnızlığın
Sen ve koparamadığın halatların yeter artık nazlandığın
Ağlama kıyamam ıslanır buklelerin
Aklına geldikçe uktelerin
Zaman makası ipleri keser sona kaç var
Pişmanlık için çok geç ama kabus için henüz erken....

Örümcek olarak geçmese bile o familyaya ait olduğu her halinden bellidir bu hayvanın. Son resimlerde gösterilen ve camel spider'ın ısırığından sonra meydana geldiği söylenen yara izleri, Eresus Walckener türü örümceğin insan üzerinde bırakmış olduğu izlerdir. Tabi sadece bu izleri bırakmaz, aynı zamanda şiddetli ağrılarla ölmenize sebep olur. Karadul'dan sonraki en zehirli örümcektir ve ancak zehirli bir örümcek bu kadar büyük yaralara sebebiyet verir. Türkiye'de panzehiri bulunmayan tek hayvan olduğunu da ekleyip, resim hakkındaki bilgilerimi sonlandırayım.

Camel spider'ın tanıtımında dikkat ettiyseniz zehirli olduğundan değil, et yediği ve hızlı hareket ettiğinden bahsedilmiş. Et yiyen bir hayvan eti kopardıktan sonra bu denli ciddi yaralara sebep olmaz, koparır gider.

Bu örümcek hakkında son olarak eklemek istediğimse, gördüğüm an altıma sıçardım herhalde. el kadar diyor, boru mu?
#15 - Haziran 15 2009, 19:33:48
Gidişim biraz suskun ama ''Dönüşüm'' böcek olucak.

Gregor Samsa

Zaten oldum olası sevemedim şu örümcek ve benzeri yaratıkları! İğrenç, tiksinç. Ne diyim: öl, bit eri ... (6)
#16 - Haziran 15 2009, 21:49:49
Destiny is for losers.
It's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.
-B.

O da bir canlı ama öyle demeyin  :bye

Ama hakkaten iğrenç  :Ç
#17 - Haziran 16 2009, 16:34:39
Göründüğü gibi mutlu değildir hiçbir şey.

İsmi de müthiş, kendi de müthiş. Sarı Ömer, ne alakaysa. (6)
#18 - Haziran 16 2009, 19:56:56
Şefim sarı kula var mı?

Allahımm gercektn ya cok korkunçç!
#19 - Temmuz 16 2009, 11:28:50
Hoşgeldin bebek, başındasın her şeyin, bebeksin işte, dünyanın tüm bebekleri aynı şekilde doğar, tadını çıkar. Belki Muhammed olur adın, belki Musa, belki İsa, boyun iki metre olabilir, belki de esmer olursun, belki kısa. O zaman bebek demez kimse sana, başını aç derler ya da kapa. Sen çalış, sen doğur, sen savaş, sen sus. İstedikleri gibi olmazsa öldürebilirler seni, töreler daha değerliymiş gibi hayatta. Herkes eşittir ama göreceksin bazıları daha eşittir hayatta, şaşırma burası tuhaf bi dünya. Gülümse bebek, gün gelecek herkes sana sadece insan diyecek.

ayhhh.. allah korusun ne bu ..
#20 - Ağustos 10 2009, 15:40:57
bir süredir yoktum... GERİ DÖNDÜMMMMM :)

sadece hiç bir iş yapamayan insanlar hata işlemez ;)

Erman bu ne :ohmygod ay ben normal ömürcekten bile korkarken bunu görsem ne yapardım bilmiyorum. Allah göstermesin (6)
Sen bunu Nur'a gösterdin mi hiç :4
#21 - Ocak 24 2010, 21:46:10
...Senin aydınlığındır ay'a ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir ay'sın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem...

Dün akşam Bizim evde oturuyodum TV izliyodum. Bi baktım duvarda bundan.. Öldürdüm.. Birsürü de Yumurtası Çıktı :S Korktum ve araştırmak istedim :D Gerçekten Böyle yaralara yoL açıyorsa Ayvayı yedim :S
#22 - Temmuz 10 2011, 22:44:29

Örümcek fobim yüzünden resimlerin ilkine baktım ve aynı anda aşağı indim. Allah kimseyi bununla karşılaştırmasın...
#23 - Ağustos 30 2011, 12:50:47

:vur  ABD ASKERİ BİLE DEVE RÜMCEĞİ DERKEN İçinde art niyet olmayan hangi insan, bir akrebe ömer, hamam böceğine kara fatma vs ad verir. Lütfen insana, insan onuruna saygılı olan insan evladı bu hayvanlara böyle isimler kullanmasın. :cicek
#24 - Ekim 29 2013, 16:55:43
« Son Düzenleme: Ekim 29 2013, 16:56:59 Gönderen: piyanistadnan »

Örümcekler candır sevin onları  :ask
#25 - Ekim 30 2013, 23:54:21

Üye:

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.